Zawodowi kierowcy z Ukrainy uziemieni w Polsce

Prawo pracy Transport Ukraina

Firmy transportowe w Polsce świadczące usługi międzynarodowe mają problem ze swoimi kierowcami będącymi obywatelami Ukrainy, którym skończyła się ważność wizy. Nie mogą ich wysłać w trasę poza Polskę, bo ich pobyt na terytorium strefy Schengen jest nielegalny. Według MSWiA, Ukraińcy powinni złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy. To jednak nie wystarczy do legalizacji ich pobytu w innym państwie.

18.03.2022

Rusza infolinia - pracodawcy mogą pytać o zasady zatrudniania obywateli Ukrainy

Prawo pracy Ukraina

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchamia infolinię - 22 245 61 05 - dla pracodawców, którzy będą mieli pytania dotyczące zgłaszania ofert pracy dla obywateli Ukrainy – poinformował resort w czwartek. Dyżurni eksperci będą odpowiadać na pytania i wątpliwości. Pytania będzie też można kierować drogą mailową na adres pracaua@mrips.gov.pl.

17.03.2022

Raport. Znaczna poprawa na rynku usług HR w 2021 roku

Rynek Prawo pracy HR

Po trudnym 2020 roku, ubiegły rok przyniósł znaczną poprawę na rynku usług HR. Wzrosła liczba godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych, mimo że ich liczba nieznacznie spadła. Największe rekordy odnotowały jednak usługi rekrutacyjne – wynika z raportu przygotowanego przez Polskie Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan.

17.03.2022

Prawo do poglądów politycznych o wojnie - tak, ale nie w pracy

Prawo pracy Ukraina

Każdego dnia do Polski docierają nowe informacje dotyczące sytuacji w Ukrainie i wywołują emocje, które odbijają się również na relacjach w panujących w firmach. Pracodawcy przeciwdziałają konfliktom na tle politycznym, do których dochodzi w zespołach. Ich inicjatorom grożą zwolnienia, na które zdecydowali się już niektórzy przełożeni.

17.03.2022

Specustawa ukraińska: Bezpieczeństwo zatrudnianych według uproszczonej procedury musi być zapewnione

Prawo pracy BHP Ukraina

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada dla nich szybką ścieżkę uzyskiwania legalnego prawa pobytu i pracy. Wprowadzone ułatwienia nie zwalniają jednak pracodawcy z obowiązku zapewnienia bezpiecznych warunków pracy wymaganych odrębnymi rozporządzeniami oraz zapisami kodeksu pracy, a bariera językowa może stanowić w tym aspekcie dodatkowe wyzwanie.

17.03.2022

Specustawa nie dla wszystkich obywateli Ukrainy

Administracja publiczna Prawo pracy Ukraina

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zaczęła już obowiązywać. Pomimo zgłoszonych przez Senat poprawek, mających na celu objęcie ochroną szerszej grupy osób, nadal nie reguluje ona sytuacji tych obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski inną drogą, aniżeli przez granicę ukraińsko-polską. Wyłączeni są zatem ci, którzy do Polski przyjechali przez np. Mołdawię, Rumunię, Węgry czy Słowację.

17.03.2022

Już w przyszłym roku rząd zamierza ozusować wszystkie umowy zlecenia

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W pierwszym kwartale 2023 r. rząd chce objąć wszystkie umowy zlecenia składkami na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od osiąganych przychodów. Zapisał to w Krajowym Programie Reform 2022/2023. To oznacza, że zleceniobiorcy na rękę dostaną o 13,71 proc. mniej. Wzrośnie też obciążenie pracodawców. Może to spowodować odpływ ludzi do szarej strefy albo wypychanie ich na działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem.

17.03.2022

Praca dla Ukraińców - jest nowa zakładka na wortalu publicznych służb zatrudnienia

Prawo pracy Ukraina

Na wortalu publicznych służb zatrudnienia pojawiła się nowa zakładka adresowana do obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną w ich kraju. Dostępna również w języku ukraińskim zakładka Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy – zawiera informacje dotyczące m.in. rynku pracy w Polsce, Unii Europejskiej, a także pomocy w innych obszarach.

16.03.2022

Można już legalnie zatrudniać uchodźców z Ukrainy, ale są pytania o ich dokumenty

Prawo pracy Ukraina

Pracodawcy wciąż nie wiedzą, jakich dokumentów potwierdzających legalny pobyt w Polsce mają żądać od obywateli Ukrainy, którzy wjechali do naszego kraju po 24 lutego 2022 r., by móc ich legalnie zatrudnić. Zdaniem prawników, komfortową sytuacją jest, gdy cudzoziemiec ma ważny paszport biometryczny z pieczątką wjazdową lub zwykły paszport z pieczątką wjazdową, albo - pomimo braku takich dokumentów - złoży wniosek o nadanie numeru PESEL.

16.03.2022

Polski rząd przeciw dyrektywie o równowadze płci i dyskryminacji w zatrudnieniu

Rynek Prawo pracy Prawo europejskie

Projekt dyrektywy w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów niewykonawczych spółek, których akcje są notowane na giełdzie i odnośnych środków narusza zasady subsydiarności, bo ingeruje w materię należącą do kompetencji państw członkowskich UE oraz zasadę proporcjonalności – uważa polski rząd. Takie stanowisko zaprezentowała Marlena Maląg w poniedziałek na posiedzeniu Rady EPSCO.

15.03.2022

Lewiatan: Na razie nie widać masowego odpływu pracowników z Ukrainy

Rynek Prawo pracy Ukraina

Prawie 60 proc. przedsiębiorców spodziewa się negatywnego wpływu wojny w Ukrainie na działalność ich firm, a ponad 40 proc. jest przekonanych, że skutki konfliktu nie będą bardzo odczuwalne. Większość firm nie obserwuje odpływu pracowników z Ukrainy – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan.

14.03.2022

Praca zdalna – na jakie zmiany powinni być gotowi pracodawcy?

Prawo pracy BHP

Od momentu rozpoczęcia epidemii w Polsce pracodawcy korzystają z tymczasowego rozwiązania, jakim jest polecenie wykonywania pracy zdalnej. Rząd opublikował nowy projekt ustawy, który ma ją uregulować, w tym prawa i obowiązki zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Z kodeksu pracy zniknąć ma natomiast telepraca, która obecnie nie ma realnego zastosowania.

14.03.2022

Służba nie drużba - ale nieobecność żołnierza w szkole musi być usprawiedliwiona

Szkoła i uczeń Prawo pracy

Każdy, kto skończył 18 lat, może wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), czyli terytorialnej służby wojskowej - część z tych osób jeszcze się uczy i o ile w spokojnych czasach niespecjalnie koliduje to z codziennymi obowiązkami, to w sytuacji, gdy "terytorialsów" postawiono w stan gotowości, może spowodować problemy z egzaminami lub klasyfikacją.

14.03.2022

Nie trzeba przepracować całego roku, by dostać trzynastkę

Administracja publiczna Prawo pracy

Nie każdy ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, czyli tak zwanej "trzynastki". Oprócz posiadania statusu pracownika i zatrudnienia w sektorze publicznym, trzeba faktycznie przepracować w roku kalendarzowym co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy. Prawodawca przewidział jednak wyjątki, które łagodzą wymóg dotyczący okresu pracy.

14.03.2022

Powiadomienie wystarczy do zatrudnienia uchodźcy z Ukrainy - ustawa już obowiązuje

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Wystarczy powiadomienie powiatowego urzędu pracy, wysłane przez podmiot powierzający wykonywanie pracy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego praca.gov.pl, w ciągu 14 dni od podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy, by legalnie przebywający w Polsce uchodźca mógł zostać zatrudniony – przewiduje ustawa, którą w sobotę ostatecznie uchwalił Sejm.

12.03.2022

Paulina Biskup: Refundacja pracownikom kosztów pracy zdalnej bez PIT

PIT Rachunkowość Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wypłacane przez pracodawcę kwoty ekwiwalentu pracownikom wykonującym pracę zdalną w formie ryczałtu za zwiększone koszty prądu i wody oraz koszty dostępu do internetu, zakupu sprzętu elektronicznego, biurka i fotela, nie stanowią przychodu ze stosunku pracy. Na pracodawcy nie ciążą więc obowiązki płatnika z tego tytułu – mówi radca prawny Paulina Biskup.

12.03.2022

Pracodawcy RP będą współpracować z Instytutem Medycyny Pracy

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Pracodawcy RP i Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera podpisali porozumienie o współpracy w zakresie działalności edukacyjnej, promocyjnej i upowszechniającej wiedzę w celu wspierania zdrowia pracowników. Działania mają koncentrować się na wyzwaniach demograficznych, m.in. edukacji w zakresie zarządzania zdrowiem starzejących się pracowników.

11.03.2022

RPO: Policjanci przywróceni do służby powinni mieć więcej czasu na zgłoszenie gotowości jej podjęcia

Administracja publiczna Prawo pracy

Zwolniony policjant ma tylko 7 dni na stawienie się do służby po uprawomocnieniu się wyroku sądu uchylającego decyzję o zwolnieniu. Jeśli w tym terminie nie zgłosi gotowości niezwłocznego jej podjęcia, stosunek służbowy ulega rozwiązaniu. Tymczasem policjanci najczęściej nie są w stanie określić daty prawomocności korzystnego dla nich orzeczenia.

11.03.2022