Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwracają się policjanci, którzy po przywróceniu do służby nie byli w stanie jej kontynuować. Problem wynika z tego, że nie zgłosili gotowości niezwłocznego jej podjęcia w terminie 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Chodzi o orzeczenie sądu administracyjnego uchylające decyzję o zwolnieniu ze służby w Policji z powodu jej wadliwości.
Orzeczenia sądów administracyjnych uchylające decyzję o zwolnieniu stanowią podstawę przywrócenia do służby na stanowisko równorzędne. Jeśli jednak zwolniony policjant w ciągu 7 dni od przywrócenia do służby nie zgłosi gotowości niezwłocznego jej podjęcia, to stosunek służbowy ulega rozwiązaniu. RPO zwraca uwagę, że w przepisach przyjęto domniemanie oraz fikcję prawną, że policjant zna treść wyroku uchylającego decyzję o zwolnieniu ze służby oraz wie, że musi zgłosić gotowość jej podjęcia w ciągu 7 dni.
Czytaj również: WSA: Informacja o karierze zawodowej policjanta jest jawna>>
Trudna do ustalenia data prawomocności orzeczenia
W skargach wpływających do Biura RPO wskazuje się tymczasem, że policjanci najczęściej nie są w stanie określić daty prawomocności tego orzeczenia. Zwłaszcza jeśli zostało wydane na posiedzeniu niejawnym. A data prawomocności zależy od daty doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem obu stronom postępowania.
Co więcej, zarządzenie stwierdzające tą prawomocność zostaje w większości przypadków wydane po jego faktycznym uprawomocnieniu się. W konsekwencji policjant może dowiedzieć się o uprawomocnieniu się orzeczenia, już po upływie 7 dni od daty tej prawomocności.
Zdaniem Rzecznika okres na zgłoszenie gotowości podjęcia służby może być, bez uszczerbku dla interesu służby, wydłużony. Dzięki temu osoby zainteresowane kontynuowaniem służby w Policji będą miały realną możliwość podjęcia decyzji czy chcą służbę kontynuować czy nie. W związku z tym Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich poprosił Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji o rozważenie zmiany przepisów, w celu wzmocnienia ochrony przywracanych do służby policjantów.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.