TSUE: Polska ma zapłacić 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wdrożyć do swojego systemu prawnego przepisów unijnej dyrektywy o sygnalistach. W związku z tym nasz kraj ma zapłacić 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.

25.04.2024

Indeks Lewiatana. Presja na wzrost płac podobna jak przed rokiem

Prawo pracy Finanse Rynek pracy

53 proc. przedsiębiorców uważa, że presja ze strony pracowników na wzrost wynagrodzeń jest podobna jak rok temu. 39 proc. podkreśla, że jest zdecydowanie większa - wynika z kwietniowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

25.04.2024

ZUS: Ponad 3,5 mln formularzy RUD w latach 2021–2023 r.

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W latach 2021–2023 przekazano do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponad 3,5 mln formularzy RUD, na których zgłoszono ponad 5 mln umów o dzieło. W analizowanych latach liczba składanych formularzy RUD co roku wykazuje tendencję wzrostową, jednak liczba wykazywanych umów o dzieło spada – poinformował ZUS. Zakład co roku odnotowuje tendencję wzrostową w sposobie składania formularzy RUD za pośrednictwem platformy PUE, co świadczy o znacznym stopniu elektronizacji kontaktów płatników składek z ZUS.

25.04.2024

PE przyjął dyrektywę dotyczącą pracowników platformowych

Prawo pracy

Nadchodzą ważne zmiany dla osób zatrudnionych przez platformy cyfrowe, czyli m.in. dostawców jedzenia czy kierowców taksówek, ale nie tylko - pracownicy platformowi to także np. tłumacze, kurierzy, copywriterzy czy graficy. Nowe przepisy mają poprawić warunki ich zatrudnienia, przede wszystkim nie będą już traktowani jako osoby samozatrudnione - tak wynika z dyrektywy ws. pracowników platform cyfrowych, którą w środę przyjął Parlament Europejski. Resort pracy zapowiada szybkie rozpoczęcie prac nad jej wdrożeniem do polskiego porządku prawnego.

25.04.2024

Pracodawca nie finansuje wpłat do PPK tylko wtedy, gdy wynika to z przepisów

Prawo pracy Finanse PPK

Nie każde kłopoty finansowe pracodawcy stanowią podstawę do zaprzestania finansowania przez niego wpłat do PPK. Taki skutek wywołuje np. ogłoszenie upadłości pracodawcy. Zaistnienie przesłanek niewypłacalności pracodawcy powoduje niefinansowanie przez niego wpłat do PPK za wszystkich uczestników tego programu.

25.04.2024

Praca w biurze - tak, ale w zamian za podwyżkę o minimum 20 proc.

Prawo pracy Rynek pracy

Pracownicy biurowi oczekują od pracodawców większej elastyczności względem lokalizacji miejsca pracy - ponad połowa chciałaby pracować hybrydowo. Niemal co piąta osoba rozważyłaby zmianę pracy, gdyby w jej firmie zdecydowano się na w pełni stacjonarny model zatrudnienia. 30 proc. ankietowanych byłoby też gotowych zrezygnować z niektórych benefitów, a 21,5 proc. z części wynagrodzenia dla zachowania obecnego trybu pracy - wynika z badań ASM Research i portali pracy rocketjobs.pl oraz justjoin.it.

24.04.2024

Jawność wynagrodzeń - ponad połowa osób przyznaje, że w ich firmach jej nie ma

Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy

Wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna. Zaskakujący może być więc fakt, że brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do aplikowania. Zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia, znajduje jednak odbicie nie tylko w procesie rekrutacji, ale także przez cały okres zatrudnienia. Z raportu Aplikuj.pl wynika, że ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu pracy nie ma jawności wynagrodzeń. To już wkrótce ma się zmienić.

24.04.2024

Prace rządu to głównie zapowiedzi

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Mamy ogromne zaległości we wdrażaniu unijnego prawa, bo rząd Zjednoczonej Prawicy pozostawił w spadku wiele unijnych dyrektyw, wdrożeniu których nie podołał. Obecny na zapowiedziach głównie poprzestaje. Tak jest w Ministerstwie Zdrowia, które dotąd nie przedstawiło pomysłu na reformę szpitalnictwa. W oświacie dyskusja o likwidacji prac domowych przykryła brak reform, a zmiany w podatkach ma poprzedzić analiza. Długa ma być też droga w odbudowaniu praworządności. Pracodawcy zaś liczą, że będą mieli szansę na merytoryczną dyskusję o ważnych dla rynku pracy projektach.

24.04.2024

Praca zdalna za granicą - atrakcyjny benefit dla pracownika, gdy jest rozsądnie stosowany

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Workation, czyli połączenie pracy z wypoczynkiem, jest znane niemal każdemu pracownikowi. Kto nie marzy, żeby przedłużyć sobie wakacje pod palmami i popracować kilka dni z hotelowego pokoju. Takie połączenie brzmi doskonale, ale workation trzeba wprowadzić w firmie z głową. Inaczej może generować liczne problemy – piszą Agata Jost i Aneta Surmiak-Maik z Deloitte.

24.04.2024

Kandydat bez kurtki, czyli o naborze na stanowiska urzędnicze w samorządzie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

Z jednej strony ustawowa zasada otwartości i konkurencyjności naboru na wolne stanowisko urzędnicze, z drugiej strony praktyka, która nie zawsze odzwierciedla te zasady. Czy istnieje możliwość stworzenia jakiegoś realnego mechanizmu, aby wyeliminować bądź ograniczyć sytuacje „fikcyjnych naborów” i wprowadzić środek odwoławczy - zastanawia się dr Jarosław Dolny, radca prawny.

24.04.2024

Zmiana godzin pracy jednego pracownika

Prawo pracy

Jeżeli pracownik złoży wniosek o ustalenie dla niego indywidualnego rozkładu czasu pracy, to w oparciu o ten dokument możliwe będzie objęcie go takim rozkładem bez zmiany regulaminu. Konieczne jest jednak odniesienie się do kwestii godzin granicznych, wyznaczających pracę uznawaną za pracę w niedzielę i święta. Jeżeli pracodawca nie zmienił godzin wskazanych w przepisach kodeksu pracy, to ustalenie takiego rozkładu oznaczałoby, że w każdy poniedziałek kalendarzowy pracownik faktycznie wykonywałby pracę przez godzinę w niedzielę.

23.04.2024

Osoba fizyczna pracodawcą? Jest to możliwe, ale mało popularne

Prawo pracy

Zatrudnienie niani, osobistych asystentów, ogrodników czy gosposi przez osoby fizyczne jest możliwe, ale mocno sformalizowane, a zatrudniający, będący osobą fizyczną, ma takie same obowiązki jak każda firma – musi np. zgłosić zatrudnionego do ZUS i go rozliczać. Na przeszkodzie stoi też system podatkowy, który nie zezwala na wrzucenie w koszty wynagrodzeń takiego zatrudnienia. Zdaniem prawników, państwo powinno ułatwić administracyjną stronę takiego zatrudnienia.

22.04.2024

ForumCooperante. Horyzonty prawa pracy - dyskusja o współczesnym HR

Prawo pracy HR

Wyzwania, przed jakimi staje obecnie świat HR, w tym prawo pracy ogniskują się wokół zagadnień związanych z wchodzeniem na rynek pracy pokolenia Z, nową formułą ubezpieczeń społecznych, rozwoju technologii, które wpływają na sposób realizacji stosunku pracy oraz dostosowywania polskiego prawa do zmian inicjowanych na poziomie UE. I to tym zagadnieniom poświęcone będzie ForumCooperante pt. Horyzonty prawa pracy – pisze dr Izabela Florczak.

22.04.2024

Związkowcy z Poczty Polskiej przygotowują strajk ostrzegawczy

Prawo pracy Spółki

Związek Zawodowy Pracowników Poczty rozpoczyna przygotowania do strajku ostrzegawczego. Domaga się m.in. podwyżek. - Poczta Polska została nam przekazana w tragicznym stanie. W przyszłym tygodniu zarząd przestawi plan transformacji spółki - przekazał Borys Budka, minister aktywów.

20.04.2024

Emotikony - trzeba uważać, by nie uznano je za mobbing czy molestowanie

Prawo pracy

Komunikacja w miejscu pracy odgrywa kluczową rolę. Popularyzacja pracy zdalnej po pandemii Covid-19 spowodowała, że tradycyjne rozmowy w pracy zastąpiły nam wiadomości mailowe. Na otrzymywane wiadomości odpisujemy szybciej, poświęcamy na to coraz mniej czasu, a jedną z form takiego upraszczania jest korzystanie z emotikonów. Pytanie, czy za stosowaniem mobbingu może stać niewinnie wyglądający znaczek. Okazuje się, że tak – pisze Paulina Sulgostowska, adwokat.

20.04.2024

Koordynator ewakuacji w firmie musi być codziennie

Prawo pracy BHP

W firmach, które po pandemii przeszły na pracę hybrydową, w ramach której przez dwa lub trzy dni w tygodniu pracownicy są obecni w biurze, a w pozostałe dni – pracują zdalnie, pracodawca powinien zadbać o to, aby każdego dnia pracy w biurze obecny był pracownik będący koordynatorem ewakuacji. Pozwoli to uniknąć problemów w razie pożaru albo kar - w przypadku wizyty kontrolerów PIP.

19.04.2024

Prawie 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Badanie

Prawo pracy BHP Rynek pracy

66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Wśród przeważnie wskazywanych objawów jest uczucie zmęczenia i brak energii – 34,3 proc., obniżenie nastroju – 32,3 proc. oraz zaburzenia snu – 27,6 proc. Najrzadziej wymieniane są myśli i czyny samobójcze – 4,4 proc. - wynika z najnowszego badania UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl. Jego autorzy łączą ogólną poprawę wyników z obniżeniem inflacji.

18.04.2024

Sygnaliści wreszcie w Sejmie

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

W środę, 17 kwietnia 2024 roku, do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Stało się to po trzech miesiącach od wznowienia prac nad projektem przez nowy rząd oraz po ponad dwóch latach od upływu terminu, w którym Polska powinna wdrożyć unijną dyrektywę w tej sprawie.

18.04.2024

"Babciowe" nie zachęci niań do wyjścia z szarej strefy, a może w nią wepchnąć

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy

To rodzice, którzy zdecydują się podjąć aktywność zawodową, będą decydowali na co przeznaczą 1500 zł, które otrzymają od państwa w ramach świadczenia „Aktywny rodzic”. Warunkiem otrzymania pieniędzy nie będzie zawarcie umowy uaktywniającej lub innej umowy z nianią czy z babcią-nianią. Zdaniem prawników, jednak nawet płacenie babciom-nianiom i zgłoszenie takiej umowy do ZUS, nie spowoduje, że będącym na emeryturze kobietom znacząco wzrośnie świadczenie.

18.04.2024

Czas na cyfryzację kodeksu pracy?

Prawo pracy

Ujednolicenie nazw form czynności prawnych w zakresie składanych przez pracownika jego oświadczeń woli, wniosków i zgód oraz umożliwienie wszystkim pracownikom składanie określonych dokumentów np. w formie dokumentowej - przez e-mail, to postulaty Pracodawców RP. Pismo z propozycjami zmian kodeksu pracy, z inicjatywy pracodawców, zostało wysłane do MRPiPS. Z kolei w sprawie systemu cyfryzacji dokumentów związanych ze stosunkiem pracy wystąpili posłowie.

17.04.2024