Według art. 744 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) w razie odpłatnego zlecenia wynagrodzenie należy się przyjmującemu zlecenie dopiero po wykonaniu zlecenia, chyba że co innego wynika z umowy lub z przepisów szczególnych.

Przepisy odrębne to art. 8a ust. 6 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 2207). Wynika z nich podział zleceń – w kontekście wypłaty wynagrodzenia - na dwie grupy:

  • zawarte na okres  nieprzekraczający miesiąca (czyli na miesiąc lub krócej),
  • zawarte na okres przekraczający miesiąc.

Przy umowach, które nie są objęte przepisami o stawce minimalnej (np. umowy wymienione w art. 8d ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę lub umowy, w których zleceniobiorcą jest przedsiębiorca zatrudniający pracowników) kwestia terminu płatności zasadniczo regulowana jest dowolnie w umowie – nie ma regulacji odrębnych, które by do tego zagadnienia się odnosiły.

Ważne! W przypadku podmiotów objętych przepisami ustawy z 8 marca  2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 1790), przede wszystkim dotyczyć to będzie umów, których wyłącznymi stronami są przedsiębiorcy albo osoby wykonujące wolny zawód – istotne jest to, że jeżeli w umowie przewidziany zostałby dłuższy termin płatności niż 30 dniowy to wierzycielowi (zleceniobiorcy) przysługują odsetki ustawowe.

Czytaj również: Nie tylko praca na etacie będzie liczona do stażu pracy - MRPiPS pracuje nad projektem>>

Umowy nie przekraczające miesiąca

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu w żaden sposób nie odnoszą się do terminów płatności zleceń zawartych na okres nie przekraczający miesiąca. Miesiąc nie oznacza w tym przypadku miesiąca kalendarzowego – termin oznaczony w dniach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca (art. 112 k.c.).

Przykład: W umowach zawartych na okres od 1 do 30 czerwca lub od 20 czerwca do 15 lipca strony w bardzo swobodny sposób mogą zakreślić termin wypłaty wynagrodzenia. Obie te umowy zawarte byłyby na okres nie przekraczający miesiąca, a więc strony są w daleko idący sposób swobodne w zakresie ustalania w nich terminów płatności wynagrodzenia. W umowie można przewidzieć datę wypłaty przypadającą  nawet po znacznym czasie od zakończenia realizacji umowy.

Przykład: W umowie zlecenia zawartej na 4 tygodnie strony ustaliły, że wynagrodzenie zostanie wypłacone do końca miesiąca kalendarzowego następującego po rozliczeniu projektu, w ramach którego realizowane były prace, nie później jednak niż do końca bieżącego roku kalendarzowego. Tak ustalony termin płatności jest wiążący.

Czytaj w LEX: Minimalne wynagrodzenie zleceniobiorców - kontrola PIP >

 

Cena promocyjna: 67 zł

|

Cena regularna: 67 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 67 zł


Umowy zawarte na ponad miesiąc

W przypadku umów zlecenia (do których stosujemy przepisy o stawce minimalnej) zawartych na okres dłuższy niż miesiąc wypłaty wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej, dokonuje się co najmniej raz w miesiącu.

Wynika z tego, że w umowie zawartej np. na kwartał nie ma możliwości przyjęcia płatności całości wynagrodzenia po zrealizowaniu całej umowy.

Wypłata co najmniej raz w miesiącu dotyczy jedynie wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej.

Przykład: Strony zawały zlecenia na III kwartał 2024 r. określając wynagrodzenia na poziomie 100 zł za godzinę i dwa terminy płatności:

  • na koniec miesiąca, za który przysługuje w wysokości równej ilości godzin świadczenia usług x kwota 28,10 zł,
  • w ciągu 30 dni po zakończeniu umowy (czyli do 30 października) pozostałej kwoty (łączna ilość godzin świadczenia usług x 71,90 zł).

Taka konstrukcja nie narusza przepisów o stawce minimalnej.

W swoich wyjaśnieniach MPRiPS przyjęło swego czasu bardzo literalną wykładnię przepisów wskazując, że wypłata przy zleceniu zawartym na okres dłuższy niż miesięczny następować powinna w miesiącu, za który przysługuje (za lipiec w lipcu, za sierpień w sierpniu). Eksperci konsekwentnie się z tym nie zgadzają. Wykładnia systemowa i celowościowa przepisów prowadzi do wniosku, że jak najbardziej dopuszczalne jest uzgodnienie wypłaty po zakończeniu miesiąca, najlepiej jednak w początkowym okresie kolejnego miesiąca. Inne podejście byłoby często wręcz nie do zrealizowania, gdyż nie uwzględnia się w nim konieczności zamknięcia pewnego okresu dla jego rozliczenia.

Czytaj w LEX: Wyłączenia dotyczące stosowania minimalnej stawki godzinowej zleceniobiorców >