BCC: Należy wprowadzić kryterium dochodowe do świadczeń społecznych

Emerytury i renty Rynek Prawo pracy

Stale rosnąca liczba emerytów i rencistów, szacowana w przyszłym roku na 8,2 mln osób oraz odpływy z rynku pracy - spadek o ok. 200 tys. osób w wieku produkcyjnym, wzrost o blisko 200 tys. osób w wieku emerytalnym, to zagrożenia w zakresie ubezpieczeń społecznych – wynika z podsumowania BCC dotychczasowych działań rządu. Raport o ubezpieczeniach społecznych wskazuje też na utrzymującą się niską wydolność funduszy w FUS.

25.10.2021

Ministerstwo w ustalaniu zasad dotacji na odprawy w górnictwie szybsze od ustawodawcy

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Na najbliższym posiedzeniu Senat ma zająć się uchwaloną 1 października przez Sejm nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw. Tymczasem Ministerstwo Aktywów Państwowych już skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie dotacji budżetowej przeznaczonej na finansowanie jednorazowych odpraw pieniężnych.

25.10.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o uprawnieniach kierowców zawodowych

Prawo pracy Prawo europejskie

W piątek, 22 października 2021 roku, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o uprawnieniach kierowców zawodowych. Zmiany dotyczą w szczególności szkolenia osób zamierzających wykonywać lub wykonujących przewóz drogowy na stanowisku kierowcy, nadzoru nad ośrodkami szkolenia oraz dostosowania obiegu dokumentów i danych o prowadzonych szkoleniach do wymagań określonych w dyrektywie 2006/126/WE.

25.10.2021

SA: Niskie kwalifikacje pracownika nie świadczą o pozorności umowy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczen Społecznych twierdził, że zatrudnienie menedżera do spraw marketingu było fikcyjne i ukierunkowane na nabycie przez niego uprawnień do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Okoliczności, które miały na to wskazywać, to niskie kwalifikacje pracownika, wygórowane wynagrodzenie i brak działu marketingu w firmie. Sądy jednak nie uznały tych argumentów.

25.10.2021

Wypalenie zawodowe zbiera żniwo, ale w wykazie chorób go nie ma

Prawo pracy BHP

Rośnie liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, coraz poważniej mówi się też o problemie wypalenia zawodowego pracowników. Światowa Organizacja Zdrowia wpisała je już na listę chorób zawodowych, ale resort zdrowia nie planuje żadnych prac legislacyjnych w tym zakresie. Polski lekarz zwolnienia na to nie wypisze, ale pracodawcy dostrzegają zjawisko.

25.10.2021

Pandemia i Polski Ład napędzają GIGekonomię w Polsce. Za 5 lat GIGerem będzie co piąty pracujący

Prawo pracy Małe i średnie firmy

W 2025 roku GIGerzy stanowić będą 15 proc. pracowników w skali całego globu i 20 proc. w Polsce. Są jednak i takie kraje, w których już wkrótce GIGerem stanie się niemalże co drugi pracownik. Kim są GIGerzy? Czego oczekują? I… jak wpłynie na nich Polski Ład? Na te pytania odpowiada najnowszy raport EY & GIGLIKE: GIG on. Nowy Ład na rynku pracy.

23.10.2021

WSA: Przełożony nie musi konsultować przeniesienia z funkcjonariuszem

Administracja publiczna Prawo pracy

Ustawa o Straży Granicznej co do zasady daje przełożonemu władzę jednostronnego ustalenia treści stosunku służbowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał, że zwolnienie i mianowanie na równorzędne stanowisko jest uznaniowe. Natomiast właściwy komendant Straży Granicznej może wydać rozstrzygnięcie w tej sprawie bez zgody funkcjonariusza.

23.10.2021

Samorząd zachęca lekarzy do ograniczenia czasu pracy do bezpiecznego poziomu

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Przeciążenie pracą odbywa się również kosztem życia rodzinnego i utrudnia realizację obowiązku ustawicznego doskonalenia zawodowego - stwierdziła Naczelna Rada Lekarska i zarekomendowała lekarzom i lekarzom dentystom ograniczenie wymiaru zaangażowania zawodowego do poziomu, który nie będzie przekraczał granic bezpiecznych dla nich samych i ich pacjentów.

22.10.2021

Ustalanie dni wolnych za zajęcia na studiach niestacjonarnych nie zawsze proste

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Wymiar zajęć dydaktycznych na uczelni ustala się na okres roku akademickiego. Część nauczycieli odpracowuje pensum na studiach niestacjonarnych, ale pojawiają się wątpliwości co z odbieraniem dni wolnych za pracę w soboty, niedziele i święta. Ich określenie z góry może się okazać problematyczne. Gdy wyznaczone dni nie są do zaakceptowania dla pracownika, pracodawca powinien je z nim uzgodnić i dokonać odpowiednich zmian.

22.10.2021

Deloitte: Przez pandemię wzrosły obawy Polaków związane z powrotem do pracy w biurze

Domowe finanse Prawo pracy Koronawirus

Odsetek osób deklarujących, że czują się bezpiecznie podczas robienia zakupów w pandemii spadł we wrześniu o 12 punktów procentowych względem czerwca. O 13 p.p. wzrosły obawy związane z powrotem do pracy w biurze - wynika z raportu Deloitte. Obawy dużej części badanych budzi też perspektywa powrotu do stacjonarnej pracy.

20.10.2021

PIP pracuje nad planem kontroli na 2022 rok

Prawo pracy BHP

Przestrzeganie przepisów o czasie pracy i wypłacie należnego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, a po wprowadzeniu do Kodeksu pracy przepisów o pracy zdalnej - weryfikowanie prawidłowości powierzania tego rodzaju pracy przez pracodawców - to zadania, które mogą zostać wpisane do planu kontroli Państwowej Inspekcji Pracy na 2022 rok.

20.10.2021

Status sygnalisty wreszcie ma szansę zostać uregulowany w polskim prawie

Prawo pracy

Nie tylko obecni i byli pracownicy, ale także osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej, będą mogli zgłaszać lub ujawniać publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą – zakłada długo oczekiwany projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.

19.10.2021

Rząd chce łatwiejszej legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce

Rynek Prawo pracy

Rząd chce usprawnić prowadzenie postępowań administracyjnych, jeśli chodzi o legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce. Szczególnie w przypadku łączonych zezwoleń na pobyt i pracę, które są najczęściej udzielanym rodzajem zezwoleń na pobyt czasowy. Temu ma służyć przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów projekt ustawy.

19.10.2021

Maląg: Prace nad wpisaniem pracy zdalnej do kodeksu są zaawansowane

Prawo pracy

Mimo że od dawna mówi się o konieczności kodeksowego uregulowania pracy zdalnej, pracodawcy i pracownicy wciąż czekają na nowe przepisy. Dziś korzystają z tymczasowych regulacji covidowych. Z wtorkowej wypowiedzi minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg wynika jednak, że jest szansa na zmianę. Jak twierdzi minister, prace nad wpisaniem pracy zdalnej do kodeksu pracy są zaawansowane.

19.10.2021

Związkowcy żądają od firm zbyt wielu danych

Prawo pracy RODO

Nie ma przepisu, który zobowiązywałby pracodawców do udostępniania związkom zawodowym listy wszystkich pracowników zakładu pracy, niebędących członkami związku i ich adresów mailowych, celem zorganizowania referendum strajkowego. A skoro tak, to – jak twierdzą prawnicy – pracodawca może to zrobić tylko za uprzednią zgodą samego pracownika. Według prezesa UODO, związkowcy mogą pozyskiwać takie dane, ale tylko dla referendum strajkowego.

19.10.2021

PIP jak specsłużba z uprawnieniami do czynności operacyjnych?

Prawo pracy BHP

Systemowe zrównanie sytuacji zatrudnionego na etacie i kontrakcie cywilnoprawnym pod względem płaconych podatków i składek, wyposażenie inspektora pracy w możliwość zmieniania decyzją administracyjną umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę, gdy kontrakt cywilnoprawny ma pracowniczy charakter to tylko niektóre zmiany w ustawie o PIP, nad którą pracuje inspekcja.

18.10.2021

Lewiatan wie, jak przyspieszyć wydawanie pozwoleń na pracę dla cudzoziemców

Rynek Prawo pracy

Bez usprawnienia pracy urzędów wojewódzkich trudno będzie przyspieszyć procedurę wydawania pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Konfederacja Lewiatan proponuje m.in. ujednolicić sposób składania dokumentów, ograniczyć ich liczbę, zrezygnować z żądania informacji, które i tak są w posiadaniu urzędów, czy uzgodnić sposób umieszczania odcisku stempla w paszporcie cudzoziemca.

18.10.2021

Koszty wynagrodzeń mogą wzrosnąć po zmianie przepisów o wypadkach podczas delegacji czy wydarzeń związkowych

Prawo pracy BHP

18 września 2021 roku weszły w życie przepisy zrównujące kwestie wypadków podczas wyjazdu integracyjnego czy podróży służbowej z wypadkami przy pracy. Dla firm może to oznaczać wzrost kosztów składki wypadkowej, a w konsekwencji również wzrost kosztów wynagrodzeń – pisze Monika Grządziela, dyrektor Rozwoju Biznesu w firmie doradczej W&W Consulting.

18.10.2021

Wynagrodzenia w administracji niskie, a do tego rozregulowane

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy

Rząd nie ma pomysłu na spójny system wynagradzania administracji budżetowej. Nie ma systemu corocznej waloryzacji wynagrodzeń o stopień inflacji, wspólnego systemu dodatków i wartościowania stanowisk pracy. W efekcie już dziś wiele osób z kwalifikacjami pracuje za minimalne wynagrodzenie. A niedawne podwyżki dla VIP-ów wywróciły system mnożników, który obowiązuje w sferze budżetowej.

18.10.2021

Błąd mecenasa może się odbić nie tylko na mocodawcy

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Osoby wykonujące prawniczy zawód zaufania publicznego muszą zachować szczególną staranność. Podejmowane przez nich działania wywierają bowiem skutki wobec osób, które korzystają z ich usług. Konsekwencje niewykonania lub nienależytego wykonania swoich obowiązków mogą odczuć nie tylko w sferze odpowiedzialności cywilnej, ale też dyscyplinarnej.

16.10.2021