Dörre-Kolasa: Pracodawca nie musi zapewniać pracownikom maseczek w drodze do pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus

Środki ochrony osobistej to nie to samo, co środki ochrony indywidualnej w rozumieniu BHP. Jeżeli pracodawca miałby obowiązek zapewnić pracownikom środki ochrony indywidualnej, to musiałby ocenić, na ile realne jest zagrożenie wystąpienia koronawirusa w zakładzie pracy i zabezpieczyć pracowników maseczką, która spełnia normy adekwatne do zagrożenia – mówi dr Dominika Dörre-Kolasa

20.04.2020

WSA: Dostęp do instrukcji bhp musi być stały i nieograniczony

Prawo pracy BHP

Pracodawca musi zapewnić pracownikom stały i nieograniczony dostęp do instrukcji bhp dla obsługi maszyny. Taki charakter miała jedynie jej skrócona wersja, która nie była kompletna. Natomiast bez znaczenia była okoliczność, że pracownicy kiedyś zapoznali się rozbudowaną instrukcją i mogli to uczynić ponownie w każdej chwili, ponieważ nie została ona umieszczona przy maszynie - orzekł WSA w Gdańsku.

20.04.2020

Wypadek w czasie pracy zdalnej jak w zakładzie pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus

W przypadku, w którym pracownik wykonujący pracę zdalną, np. w miejscu zamieszkania, ulegnie wypadkowi przy pracy, pracodawca powinien przeprowadzić postępowanie na zasadach ogólnych i w zależności od ustaleń zespołu powypadkowego dokonać kwalifikacji prawnej zdarzenia - wyjaśnia ekspert LEX BHP.

17.04.2020

Problem okresowych badań medycyny pracy rozwiązany

Prawo pracy BHP Koronawirus

Zawieszenie obowiązku wykonywania okresowych badań lekarskich pracowników, badań lekarskich i psychologicznych kierowców oraz badań lekarskich, psychologicznych, szkoleń i sprawdzianów maszynistów w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii rozwiązało problem wielu przedsiębiorców.

16.04.2020

Maseczki obowiązkowe - dla pracodawców to kosztowny kłopot

BHP Małe i średnie firmy Koronawirus

Przepis nakazujący noszenie maseczek wszedł w życie. Nie będą ich musieli nosić w pracy, np. pracownicy zakładów przemysłowych, ale muszą jednak zostać w nie wyposażone osoby obsługujące klientów. Z punktu widzenia prawa pracy maseczki to środki ochrony indywidualnej, które muszą spełniać wysokie normy, a takie produkty obecnie są trudno dostępne.

16.04.2020

Policja: Kierowca autobusu i motorniczy odpowiada za limit pasażerów

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Transport Koronawirus

To kierujący pojazdami są zobligowani do wyegzekwowania od pasażerów określonego zachowania, a w przypadku odmowy - do wezwania policji. Oni bowiem w pierwszej kolejności odpowiadają za sposób przewożenia pasażerów w związku z obowiązującymi ograniczeniami co do ich liczby w środkach transportu – twierdzi Komenda Główna Policji.

15.04.2020

Można zamontować kamery termowizyjne do pomiaru temperatury ciała pracowników

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Ponieważ nie ma przepisu prawa, który dawałby bezsprzecznie administratorowi uprawnienie do wprowadzania środków technicznych służących pomiarom temperatury ciała w zakładzie pracy z wykorzystaniem urządzeń termowizyjnych, należy do tego zagadnienia podejść indywidualnie, dokonując analizy procesu przetwarzania - wyjaśnia ekspert LEX Ochrona Danych Osobowych.

15.04.2020

Ważność orzeczeń lekarskich z ZUS wydłużona o 3 miesiące

Domowe finanse Emerytury i renty BHP Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które czekają na przedłużenie renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia 500+ dla osób niesamodzielnych czy świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne. Orzeczenia wydane przez lekarzy orzeczników ZUS, których ważność upływa w czasie epidemii, z automatu wydłużą się o kolejne 3 miesiące - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

06.04.2020

Rząd koryguje epidemiczne wymogi dla zakładów pracy, a te nie wiedzą co mogą stosować

Prawo pracy BHP Koronawirus

Od czwartku, 2 kwietnia, do soboty 11 kwietnia, odległość pomiędzy stanowiskami pracy w zakładzie pracy ma wynosić co najmniej 1,5 m. Chyba, że firma zapewnia środki ochrony osobistej. Pracodawcy nie wiedzą jednak, o jakie środki chodzi i co zrobić, gdy np. pracownik musi używać maseczki pyłowej, która nie chroni przed COVID-19.

02.04.2020

Firmy nie mają pewności, czy pracownik wraca bez koronawirusa

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus

Pracodawcy nie wiedzą, czy osoby wracające do pracy po kwarantannie są zdrowe - zwłaszcza te, które odbyły ją na polecenie Sanepidu, bo miały kontakt z zarażonym koronawirusem. Nie wszystkim robione są testy, by to sprawdzić. Skierowanie takiego pracownika na badania kontrolne niewiele pomoże, bo lekarz medycyny pracy nie jest w stanie przesądzić o braku zarażenia Covid-19.

02.04.2020

Samorząd lekarski chce uznania SARS-CoV-2 za chorobę zawodową

BHP Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Choroba zakaźna wywołana u lekarza lub lekarza dentysty wirusem SARS-CoV-2 powinna być uznawana za chorobę zawodową - uważa Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. I apeluje o odrębne wpisanie choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem do wykazu chorób zawodowych.

31.03.2020

Nowe rygory dla przedsiębiorców mają ograniczyć epidemię koronawirusa

BHP Małe i średnie firmy Koronawirus

Salony fryzjerskie, kosmetyczne, zakłady rehabilitacji, hotele będą zamknięte, a markety budowlane w weekendy. W sklepach nie będzie mogło przebywać więcej niż trzech klientów na jedną kasę. To nowe obostrzenia rządu, które mają zacząć obowiązywać od kwietnia. Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

31.03.2020

Pracodawca w kwarantannie może zarządzać firmą, jeśli nie jest na zwolnieniu

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Przedsiębiorca, który jest na kwarantannie, może kontaktować się z pracownikami i wydawać im polecenia służbowe przez telefon, za pośrednictwem ich bezpośrednich przełożonych czy drogą elektroniczną. Mailem może nawet zmienić warunki umowy pracownika, a nawet go zwolnić. Pod warunkiem, że sam nie jest na zasiłku chorobowym.

31.03.2020

Będzie zalecenie GIS i PIP dla firm, by lepiej chronić pracowników przed koronawirusem

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna Koronawirus

Główny Inspektor Sanitarny wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy mają wydać zarządzenie dla zakładów pracy, żeby mocnej egzekwować zalecenia pracy zdalnej, a tam gdzie jej nie można stosować, żeby były zachowane środki bezpieczeństwa pracy - poinformował w środę Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Zalecenia mają być wydane w ciągu dwóch dni.

25.03.2020

W czasie epidemii handlowcy ułożą towary na półkach w niedzielę

Rynek i konsument Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracownicy sklepów będą mogli w niedziele z zakazem handlu rozładowywać towary, przyjmować je i układać na półkach. Czasowe zniesienie zakazu wykonywania czynności związanych z handlem ma jednak dotyczyć tylko towarów pierwszej potrzeby. O jakie dokładnie towary chodzi - nie wiadomo. Zdaniem ekspertów, w praktyce może to rodzić wątpliwości.

25.03.2020

Bez maseczek i kombinezonów - prokuratorzy też boją się koronawirusa

Prokuratura Prawo pracy BHP Koronawirus

Problem dotyczy prokuratur w całym kraju, choć zwracają na niego uwagę głównie śledczy z miejscowości, w których wyznaczono szpitale dla osób zakażonych SARS CoV-2. Wystosowali oni pisma do swoich przełożonych, domagając się środków ochrony osobistej i wypracowania procedur dotyczących pracy.

25.03.2020

FPP i CALPE: Potrzebne regulacje pracy zdalnej poszerzające opcję telepracy

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Określenie w Kodeksie pracy podstawowych zasada pracy zdalnej postulują FPP oraz CALPE. Ich zdaniem, przepisy powinny obejmować m.in. możliwość wskazania dodatkowego miejsca pracy, warunki, w jakich następować może praca zdalna czy maksymalnego czasu trwania stosunku pracy i jej czasu oraz rozliczania. W rządowym pakiecie tarczy antykryzysowej nie ma takiej propozycji.

24.03.2020

Miliony Polaków pracują zdalnie - nadal bez kodeksowej regulacji

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus

Wbrew oczekiwaniom przedsiębiorców, rząd nie zamierza uregulować pracy zdalnej w kodeksie pracy. Przy okazji zmian w specustawie dotyczącej walki z koronawirusem, chce zapewnić możliwość takiej pracy funkcjonariuszom służb: policji, ABW, Agencji Wywiadu, SKW, CBA, Państwowej Straży Pożarnej, służb celno-skarbowych i służby więziennej.

23.03.2020