W związku z ogłoszoną epidemią wirusa SARS-CoV-2 na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w ostatnich dniach pojawia się coraz więcej nakazów i obostrzeń. Od 16 kwietnia 2020 r. wprowadzono powszechny obowiązek stosowania maseczek ochronnychrozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Co ważne, dotyczy nie tylko pracodawców i pracowników, ale wszystkich osób przebywających poza swoim miejscem zamieszkania.

 

O ile przepisy prawa pracy art. 2376 Kodeksu pracy, które zobowiązują pracodawcę do dostarczenia pracownikom – nieodpłatnie – środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy, jednoznacznie wskazują, że środki te powinny spełniać wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach, o tyle trudno sobie wyobrazić, żeby w przypadku nałożenia powszechnego obowiązku stosowania masek oraz ich ograniczonej dostępności na rynku miały spełniać wymagania jakichkolwiek norm.

 

Cena promocyjna: 8.91 zł

|

Cena regularna: 9.9 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Należy jednak zauważyć, że raczej nie trzeba się tego obawiać, bowiem maski mają chronić przed ewentualnym zarażeniem nie tyle samego ich "nosiciela", ile raczej kontaktujące się z nim osoby. Chodzi tu bowiem o traktowanie każdego obywatela jako potencjalnie zakażonego, w związku z czym istotą takiego prewencyjnego działania jest ograniczenie rozprzestrzeniania wirusa, który przenosi się drogą kropelkową (np. poprzez kaszel, kichanie itp.). Chodzi po prostu o to, żeby zasłaniać drogi oddechowe.
 

Więcej pytań i odpowiedzi znajdziesz w LEX BHP:

Czy środek dezynfekcyjny należy zarejestrować jako produkt? >

Gdzie należy przekazywać dokumentację wypadku przy pracy sędziego? >

Jak wykazać w VAT nieodpłatne przekazanie maseczek ochronnych przez spółdzielnię na rzecz mieszkańców? >