united kingdom
ukraine

Fundusz zawiesił program „Czyste Powietrze”

Samorząd terytorialny Środowisko Energetyka

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawiesił przyjmowania nowych wniosków do programu „Czyste powietrze” przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Uzasadnia, że w obecnej formule, w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, fundusz nie spełnia swojej roli.

28.11.2024

Kaucyjny rollercoaster

Środowisko Odpady

Na ostatnią chwilę i „na kolanie” - tak w Polsce przesuwa się datę wejścia w życie dużych reform. Nie inaczej stało się w przypadku systemu kaucyjnego. O tym, że nie ma szans na jego wdrożenie od początku 2025 roku, wiedziano od dawna. Ale dopiero w listopadzie ruszyły sejmowe prace przesuwające datę jego wdrożenia. To zbyt ważna regulacja, aby pozwalać sobie na taką legislacyjną prowizorkę.

27.11.2024

Myśliwi chcą większej niezależności od władz państwa

Środowisko Administracja publiczna

Pod parasolem przywracania samorządności w Polskim Związku Łowieckim posłowie PSL złożyli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo łowieckie. Zakłada on uniezależnienie się PZŁ od Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Zdaniem ekologów, nie jest to najpilniejsza potrzeba zmian w „gospodarce łowieckiej”, a uchwalenie ustawy ograniczy poważnie kontrolę nad organizacją, która w zastępstwie państwa gospodaruje mieniem ogromnej wartości.

27.11.2024

Śmieci jak kukułcze jaja, podrzucają osoby prywatne i firmy

Środowisko Odpady

Jak ograniczyć proceder podrzucania odpadów komunalnych do cudzych wiat śmietnikowych? Wprowadzić wysokie kary dla tych, którzy to robią, a może objąć systemem gminnym także właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. To propozycje, którymi zajmie się premier. Póki co, Ministerstwo Klimatu i Środowiska radzi, aby zabezpieczać miejsca gromadzenia odpadów tak, by osoby nieuprawnione nie mogły ich podrzucać.

26.11.2024

Brak porozumienia ws. wylesiania. Państwa UE nie poparły poprawek Parlamentu

Środowisko Prawo europejskie Rolnictwo

Państwa UE zgodziły się na odroczenie stosowania przepisów rozporządzenia EUDR. Nie zaakceptowały natomiast proponowanych przez Parlament Europejski poprawek m.in. wyłączających niektóre kraje z części regulacji. Brak porozumienia oznacza teraz konieczność ponownego wynegocjowania ostatecznego kształtu rozporządzenia.

20.11.2024

Nadleśniczy mają bliżej współpracować z gminami i województwami

Samorząd terytorialny Środowisko

Nadleśnictwa w całej Polsce mają obowiązek regularnego informowania samorządów o swojej działalności, obejmującej gospodarkę leśną, ochronę przyrody, planowanie i ewentualne zagrożenia dla ekosystemów leśnych - wynika z zarządzenia dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

18.11.2024

Poprawianie kaucji – zmiana goni zmianę, a uchwalić je trzeba w tym roku

Środowisko Odpady Rynek i konsument

Trwa wyścig z czasem, czy uda się odroczyć wejście w życie systemu kaucyjnego, czy nie. Przedsiębiorcy zabiegają o przesunięcie tego terminu co najmniej o rok. Rząd uważa, że wystarczy tylko sześć miesięcy. Nikt nie ma też wątpliwości, że jeśli parlamentarzyści nie zdążą zakończyć prac nad projektem i z nowego systemu trzeba korzystać od stycznia 2025 roku, to firmy bez taryfy ulgowej i przymykania oka na niektóre obowiązki, po prostu sobie nie poradzą.

18.11.2024

Zwierzęcia domowego nie można pochować w ogródku

Środowisko Prawo cywilne

Opiekunowie psów i kotów coraz częściej traktują swoich pupili jak członków rodziny i po ich śmierci chcieliby pochować je na swoich warunkach. Tymczasem prawo traktuje ciała zwierząt jako produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i zabrania zakopywania ich we własnym ogródku czy publicznym lesie. Utylizacja ciała nie jest jednak jedynym możliwym wyborem.

16.11.2024

Wiatraki budzą emocje. Mnóstwo uwag do ustawy odległościowej

Środowisko Energetyka

Projektowana w Ministerstwie Klimatu i Środowiska ustawa o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw wzbudziła wielkie zainteresowanie podczas konsultacji. Projekt zakłada zmniejszenie minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych i budynków o funkcji mieszanej z 700 metrów do 500 metrów.

15.11.2024

Rozważane jest dodatkowe finansowanie PAN, w tym Centrali Obrączkowania Ptaków

Środowisko Szkolnictwo wyższe

Działająca od 1931 r. centrala jest częścią Muzeum i Instytutu Zoologii PAN (MiIZ PAN). Jak powiedział PAP kierownik centrali Tomasz Mokwa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego odmówiło placówce finansowania już trzeci rok z rzędu. Roczny koszt funkcjonowania centrali to ok. 650 tys. zł.

14.11.2024

Będzie więcej pieniędzy na finansowanie BDO

Środowisko Odpady

Rada Ministrów przyjęła w środę projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on zwiększenie środków na finansowanie BDO, czyli bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, w latach 2025-2027. Chodzi m.in. o zapewnienie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa oraz wymianę zamortyzowanej infrastruktury technicznej BDO w 2025 roku. Baza umożliwia śledzenie odpadów, dzięki temu możliwe jest także przeciwdziałanie przestępczości klimatycznej.

13.11.2024

Rozporządzenie EUDR obejmie ponad 100 tys. polskich przedsiębiorstw

Środowisko Prawo europejskie

Wielu dostawców spoza UE nie jest świadomych nowych wymogów i nie będzie w stanie się do nich dostosować. Wzrost kosztów produkcji i konieczność zmiany dostawców mogą wpłynąć na wyższe ceny produktów. Przedsiębiorcy poniosą dodatkowe koszty związane z weryfikacją łańcucha dostaw i zapewnieniem zgodności z przepisami – piszą Grzegorz Wójcik i Mateusz Banaś z KPMG.

12.11.2024

Obowiązkowe badania myśliwych. Poselski projekt wpłynął do Sejmu

Prawo karne Środowisko

Każdy posiadacz myśliwskiej broni palnej będzie musiał przechodzić obowiązkowe okresowe badania lekarskie - w zależności od wieku raz na pięć lat albo raz na dwa lata. Taki obowiązek zakłada projekt ustawy, który złożyła w Sejmie Polska 2050-TD. W uzasadnieniu projektodawcy przywołali liczne przypadki incydentów z bronią palną podczas polowań.

07.11.2024

System kaucyjny już od 1 stycznia, w Sejmie ruszyły prace nad przesunięciem terminu

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Posłowie zajęli się 7 listopada, projektem przesuwającym o pół roku datę wejścia w życie systemu kaucyjnego. Prace nad nowymi przepisami będą musiały się toczyć w ekspresowym tempie. System ma bowiem ruszyć już od 1 stycznia 2025 r. Czasu zostało więc niewiele. Przedsiębiorcy liczą jednak, że uda się przekonać parlamentarzystów, by nie było to pół roku, tylko rok.

07.11.2024

SN: Za zmniejszenie wartości domu trzeba zapłacić

Środowisko Prawo cywilne

Właścicielowi nieruchomości, której wartość zmniejszyła się na skutek wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania, przysługuje odszkodowanie na podstawie Prawa ochrony środowiska, chociażby zmniejszenie to nie miało związku z ograniczeniami w zakresie przeznaczenia terenu czy wprowadzenia obowiązków (wynikających z art. 135 ust. 3a tej ustawy) – taką uchwałę podjęło siedmioro sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

06.11.2024

Miasta opracują miejskie plany adaptacji do zmian klimatu

Samorząd terytorialny Środowisko

Rząd dąży do wzmocnienia odporności miast w obliczu zmieniającego się klimatu. Przyjęty we wtorek projekt przewiduje, że miasta powyżej 20 tys. mieszkańców będą opracowywały miejskie plany adaptacji do zmian klimatu. Element ten zostanie również uwzględniony w strategicznych dokumentach gminnych i ponadlokalnych oraz w planowaniu przestrzennym gmin i województw. Nowe przepisy przewidują także rozwiązania, które usprawnią działanie programów finansowych „Stop Smog” i „Czyste Powietrze”.

05.11.2024

WSA: Żywotność drzew bez znaczenia dla zezwolenia na ich usunięcie

Środowisko

Samorządowe kolegium odwoławcze skierowało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji, ponieważ uznało, że istnieje konieczność uzupełnienia zebranego materiału dowodowego poprzez uzyskanie opinii biegłych lub poczynienie ustaleń odnośnie aktualnego stanu drzew. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zwrócił uwagę, że żywotność drzew nie stanowi przesłanki wydania decyzji o zezwoleniu na ich usunięcie.

04.11.2024

W „Czystym powietrzu” najwyższy poziom wsparcia nie zawsze bierze najuboższy

Samorząd terytorialny Środowisko

Obecne kryteria dochodowe nie gwarantują, że najwyższy poziom wsparcia, do 100 proc. kosztów netto inwestycji, otrzymują osoby najuboższe. Wystarczy choćby do domowników dopisać osobę, która na stałe z nimi nie mieszka. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce więc przefiltrować regulamin programu „Czyste powietrze”, aby zwalczyć nieprawidłowości. Ale program potrzebuje więcej zmian. Mają one nastąpić w 2025 roku.

31.10.2024

Rząd zdecydował, system kaucyjny od 1 października 2025 r.

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Przepisy w sprawie systemu kaucyjnego wejdą w życie 1 października 2025 r. - poinformował we wtorek premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu. Dodał, że rząd potrzebuje jeszcze czasu, by dobrze przygotować wdrożenie tego systemu. Rząd chce, żeby nowe przepisy przyczyniły się maksymalnie do ochrony środowiska.

29.10.2024