Kary i odszkodowania - Polska może zapłacić Niemcom i UE za ścieki w Odrze

Środowisko Administracja publiczna

Polska może słono zapłacić za zaniedbania przy monitorowaniu ścieków wpływających do Odry. Roszczenia do naszego kraju wysuwać mogą zarówno Niemcy, jak i Komisja Europejska. Na gruncie przepisów unijnych kluczowe będzie, czy Polska złamała unijną dyrektywę, nie prowadząc monitoringu ścieków. Z prywatnymi roszczeniami mogą też występować zwykli obywatele, zarówno Polacy jak i Niemcy.

26.08.2022

Władza surowością kar chce pokryć nieudolność w ochronie środowiska

Prawo karne Środowisko

Polskie władze zupełnie nie radzą sobie z monitorowaniem zagrożeń dla środowiska, a jedyną receptą na problem, jest według nich zaostrzenie kar. Choć odpowiednie przepisy zwiększające odpowiedzialność są już gotowe, a kolejne ich zaostrzenie jest zapowiadane, nie ma to większego znaczenia – bo sprawców trudno wykryć i postawić w stan oskarżenia.

25.08.2022

Pilne posiedzenie Sejmu już 2 września

Środowisko Prawo gospodarcze

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała w środę zwołanie plenarnego posiedzenia Sejmu. Wakacje parlamentarne miały trwać do połowy września, jednak już 2 posłowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców działających w okolicach Odry. W porządku obrad przewidziano również rządowymi projektami ustaw wprowadzającymi dodatkowe możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel.

24.08.2022

Rząd pracuje nad specustawą - jeszcze w tym roku planuje rozpocząć inwestycje na Odrze

Środowisko Prawo gospodarcze

Rozpoczęcie inwestycji na Odrze w oczyszczalnie ścieków w ramach opracowywanej obecnie specustawy, możliwe będzie w tym roku - poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowych komisji wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Projektu jeszcze nie ma, ale według zapowiedzi inwestycje w tym zakresie będą się wiązały z budową zbiorników retencyjnych i przekształceniem obecnie realizowanych.

24.08.2022

Rząd ma zdecydować o pomocy dla nadodrzańskich firm

Środowisko Prawo gospodarcze Tarcza finansowa

Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów, czyli we wtorek 23 sierpnia, mają być omawiane propozycje pomocy dla nadodrzańskich przedsiębiorców - poinformowała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Brane są pod uwagę jednorazowe wypłaty lub rozwiązania "przećwiczone w ramach tarcz antykryzysowych".

22.08.2022

Ogrzewanie coraz droższe, ale nie każda termomodernizacja pomoże

Środowisko Budownictwo

Premier Mateusz Morawiecki apeluje do Polaków, by ocieplali swoje domy. Dzięki temu mają uchronić się przed wysokimi rachunkami za ciepło w zimie. Ponad jedna trzecia budynków mieszkalnych w Polsce to bowiem "wampiry energetyczne". Wyprodukowane ciepło, zamiast ogrzewać użytkowników, ucieka przez ściany zewnętrzne i stolarkę. Nie jest to jednak takie proste. Nie w każdym przypadku wolno ocieplać elewację, nie na każdej ścianie wolno nakleić styropian. Sąsiad też może zablokować inwestycję.

20.08.2022

Zatruta Odra - naprawa szkód w środowisku jest bardzo trudna

Środowisko

Naprawienie szkody w środowisku polega na odtworzeniu środowiska do stanu sprzed szkody w miejscu jej wystąpienia. Gdy odtworzenie nie jest możliwe, wówczas do działań naprawczych należeć będzie utworzenie podobnego ekosystemu w alternatywnej lokalizacji. Zatem jeśli uda się ustalić sprawcę szkód w Odrze, czeka go poniesienie gigantycznych kosztów. Więcej w Legal Alercie.

19.08.2022

Senat: Niech NIK zbada sposób reakcji na katastrofę ekologiczną

Środowisko Administracja publiczna

Są przesłanki do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa z art. 231 § 1 Kodeksu karnego, polegającego na niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w szczególności ministrów odpowiedzialnych za ochronę środowiska oraz nadzór nad Wodami Polskimi, właściwych wojewodów, głównego inspektora ochrony środowiska i prezesa Wód Polskich - uznała senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu.

18.08.2022

Polskie bezprawie zamienia w ścieki nie tylko Odrę

Środowisko

W naszym kraju praktycznie poza kontrolą jest to, co i w jakiej ilości dostaje się do wody. Nikt też nie monitoruje na bieżąco stanu rzek. Przepisy niby są, ale mocno szwankuje ich stosowanie. W efekcie nawet gdy znajdą się winni zatrucia Odry, to za rok sytuacja może się powtórzyć. Obecne kary nie odstraszają, ale ich zaostrzenie nie pomoże, bo nie działa system nadzoru.

18.08.2022

Rząd zaostrza kary za zanieczyszczanie środowiska i zapowiada zaostrzanie

Prawo karne Środowisko

Rząd zapowiada zaostrzenie kar za zanieczyszczanie środowiska w sytuacji, gdy dopiero co to zrobił i nowiutka ustawa czeka na wejście w życie. Tymczasem prokuratura przesłuchała ponad 200 świadków i nie może wciąż ustalić kto i jak doprowadził do największej od lat katastrofy ekologicznej. Kogo więc władza chce surowo karać, skoro nie jest w stanie złapać sprawców?

17.08.2022

Przed inwestycją konieczny raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko

Środowisko Budownictwo

Inwestor musi ustalić, zanim przystąpi do przeprowadzenia swojej inwestycji, zakres jej potencjalnego oddziaływania na środowisko. Pozwala to zaoszczędzić czas i koszty, ponieważ powinien on otrzymać od właściwego organu postanowienie z wyszczególnionymi działaniami koniecznymi dla przygotowania raportu. Dużo zależy od tego, czy przedsięwzięcie będzie znacząco oddziaływać na środowisko.

17.08.2022

Ustawa o wyższych karach za zanieczyszczanie środowiska podpisana

Prawo karne Środowisko Administracja publiczna

Podwyższenie kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku. Dla skazanego za umyślne przestępstwo przeciwko środowisku obowiązkowa nawiązka w wysokości od 10 tys. zł do 10 mln zł. Nielegalne przywożenie z zagranicy odpadów niebezpiecznych zagrożone karą pozbawienia wolności do 12 lat. Takie zmiany przewiduje ustawa o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej, którą podpisał prezydent.

16.08.2022

Zatruta Odra - przedsiębiorcy z branży turystycznej apelują do rządu o pomoc finansową

Środowisko Turystyka Prawo gospodarcze

Katastrofa ekologiczna na Odrze niemal z dnia na dzień odcięła dużą grupę przedsiębiorców od możliwości zarabiania pieniędzy. Mowa o firmach związanych z turystyką, które zwykle działają sezonowo i w ciągu wiosny i lata muszą zarobić na utrzymanie na pozostałą część roku. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie apeluje do rządu o uruchomienie szybkiej ścieżki wsparcia dla przedsiębiorców

16.08.2022

Kary za zatrucie wody będą wyższe - nowelizacja czeka na podpis prezydenta

Prawo karne Środowisko Odpady

Obecnie za zanieczyszczenie środowiska znacznych rozmiarów grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Na podpis prezydenta czeka nowelizacja, która te sankcje zaostrza. Gdy nowe regulacje wejdą w życie za zatrucie wody, które może zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka będzie grozić od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

12.08.2022

NIK: Zmarnowane miliardy litrów wody na wsiach

Samorząd terytorialny Środowisko

Przedsiębiorstwa wodociągowe nieefektywnie gospodarowały zasobami wodnymi, a sprawowany przez nie nadzór nad zbiorowym zaopatrzeniem w wodę był nieskuteczny - takie wnioski wynikają z kontroli Najwyższej Izby Kontroli w kilku województwach. Straty w niektórych wodociągach sięgają nawet 60 proc., problemem jest też duża awaryjność sieci wodociągowych.

11.08.2022

UOKiK: Rosnące koszty przyczyną wzrostu opłat za odpady

Samorząd terytorialny Środowisko Podatki i opłaty lokalne

Podwyżki opłat za odbiór odpadów komunalnych nie były wynikiem niedozwolonych praktyk, a m.in. wzrostu kosztów prowadzenia działalności przez przedsiębiorców oraz działań lokalnych władz - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Postępowanie wyjaśniające na tym rynku dotyczyło sprawdzenia, czy w woj. mazowieckim, w tym w Warszawie, mogło dojść do zmowy przetargowej.

10.08.2022

Dom z widokiem na przyszłość – zabudowania powstaną bliżej cmentarza

Samorząd terytorialny Środowisko

Mieszkanie z perspektywami, oknem wychodzącym na zieleń zamiast na mur sąsiedniego bloku i mizerną huśtawką za kratą na elektryczny zamek? Zakup mieszkania przy cmentarzu w dobie szalejącej patodeweloperki nie wydaje się aż tak złą opcją. Z pomocą potencjalnym chętnym chce przyjść ustawodawca, który właśnie przygotowuje nową ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

08.08.2022

Dzień wolny dla dojeżdżających do pracy na rowerze? Nie będzie takiego prawa

Środowisko Prawo pracy

Przepisy prawa pracy nie wyłączają możliwości wprowadzenia przez pracodawcę dodatkowych świadczeń dla pracowników. Nie ma przeszkód prawnych, by w swoich regulacjach pracodawca przyznał pracownikom dodatkowe zwolnienia od pracy czy dni wolne, np. dodatkowe dni urlopu nie wynikające z przepisów powszechnie obowiązujących. Musi to jednak opierać się na zasadzie równości i mieć obiektywny charakter.

06.08.2022

Brak nadzoru i pomocy medycznej, głodzenie, zmuszanie do pracy zwierząt chorych jest karalne

Prawo karne Środowisko

Ostatnie przypadki pogryzienia i zagryzienia ludzi przez psy wskazują na ewidentne zaniedbania opiekuna. Zwierzęta pozostawione bez opieki i nie karmione to często element znęcania się i zadawania cierpienia. Sądy coraz częściej zajmują się takimi przypadkami. Zapadają kary pozbawienia wolności dla opiekunów, choć rzadko, ale też sędziowie zakazują takim osobom posiadania zwierząt.

02.08.2022

Po spisaniu źródeł ciepła, czas na informacje o grubości ścian i dachów

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Po informacji, czym obywatele ogrzewają mieszkania, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Dane te mają posłużyć gminom do bardziej racjonalnego wykorzystywania programów związanych z termomodernizacją. Mają to jednak zrobić fachowcy, nie sami właściciele domów.

02.08.2022