Wrzutka nowej koalicji - hałasy, a nie metry, przesądzą o odległości wiatraków od domów

Środowisko Energetyka

Szykuje się kolejna rewolucja w energetyce wiatrowej. Nie metry, tylko poziom hałasu zdecyduje, w jakiej odległości od domów będzie można budować wiatraki. Do Sejmu wpłynął projekt w tej sprawie autorstwa posłów KO oraz Polski 2050-TD. Wywołuje on kontrowersje m.in z powodu formy, w jakiej zdecydowano się nad nim pracować. Jest to wrzutka starej propozycji KO do tarczy energetycznej.

01.12.2023

Europarlamentarzyści zdecydują o odbudowaniu dzikiej przyrody

Środowisko Prawo europejskie

Komisja Środowiska (ENVI) Parlamentu Europejskiego 29 listopada zadecyduje o przyszłości Rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). Chodzi o zdegradowane ekosystemy UE oraz zapewnienie Europie długofalowego, stabilnego rozwoju gospodarczego i społecznego.

28.11.2023

Nęcenie zwierząt jest dozwolone w określonych granicach

Prawo karne Środowisko

Papryka, banany, ogórki, cytryny, marchewka, cebula, kapusta – pod ambonami myśliwskimi można znaleźć niemal wszystko to, co na stoiskach w warzywniakach, tylko często nadpleśniałe i nadpsute. Tymczasem nęcenie zwierząt jest dozwolone, ale tylko w ściśle wskazanych okolicznościach, co jest często łamane.

25.11.2023

NIK: odpady medyczne podczas Covid-19 były poza kontrolą

Środowisko Koronawirus

W niemal połowie skontrolowanych szpitali nadzór nad postępowaniem z zakaźnymi odpadami medycznymi był nieprawidłowy. W 6 z 13 objętych kontrolą szpitali nie wskazano osoby lub komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za nadzór nad postępowaniem z zakaźnymi odpadami medycznymi, w tym wytworzonymi w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, a regulaminy organizacyjne były niezgodne z obowiązującym statutem szpitala - ustalił NIK.

24.11.2023

Samorządy nie godzą się na stawkę opłaty od produktów jednorazowego użytku

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Zdaniem samorządowców zaproponowana przez ministerstwo klimatu i środowiska stawka opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (10 groszy za kilogram) jest zdecydowanie za niska. Proponują podnieść ją do 15 groszy.

23.11.2023

Unijny akt w sprawie neutralności przemysłu będzie wspierać energię odnawialną

Środowisko Prawo europejskie

Wzmocnienie potencjału produkcyjnego Unii Europejskiej w zakresie technologii energii odnawialnej i docelowe zwiększenie udziału energii odnawialnej - to główne cele aktu w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie. Podczas trwającego posiedzenia Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne w tej sprawie, które następnie będzie analizowane w Radzie UE.

22.11.2023

Urzędnicy wciąż mają problemy z systemem ZONE i CEEB

Samorząd terytorialny Środowisko

W ramach systemu ZONE urzędnicy gminy nie będą przeprowadzać audytów energetycznych budynków, ale uproszczoną inwentaryzację, nie muszą więc posiadać specjalistycznej wiedzy – wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Zdaniem urzędu, wiele problemów z działaniem systemu, które sygnalizują samorządowcy, mogą oni rozwiązać we własnym zakresie.

21.11.2023

Energetyka może być jednym z największych wyzwań nowej kadencji Sejmu

Środowisko Prawo europejskie Energetyka

Polska wciąż jest jednym z krajów, które niezbyt dobrze radzą sobie z transformacją energetyczną i redukcją emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Tymczasem unijne cele w tym zakresie są ambitne, a w niedalekiej przyszłości będą musiały spełnić je wszystkie państwa członkowskie. Dlatego, zdaniem ekspertów, dobrze, że w umowie koalicyjnej kładzie się nacisk na kwestie energetyczne - jednak ich spełnienie wciąż będzie dla nowego rządu sporym wyzwaniem.

15.11.2023

Raport NIK: Wielka katastrofa Odry i… rządu

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Wielka katastrofa ekologiczna, która w ub. roku dotknęła Odrę pokazała niemoc państwa w sytuacji kryzysowej. NIK wytknęła w raporcie, że nieprzygotowane na taką sytuację kluczowe organy administracji publicznej nie podjęły odpowiednich działań. Nie zapewniły skutecznego obiegu informacji. Nie uruchomiły też odpowiednich struktur zarządzania kryzysowego.

14.11.2023

Opiekun może stracić zwierzę, któremu nie zapewnia schronienia przed zimnem

Prawo karne Środowisko

Zaczynają się zimne dni. Marzną nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Przepisy nakazują zapewnienie odpowiednich warunków zwierzętom domowym i gospodarskim i zabezpieczenie im schronienia przed chłodem, mrozem i śniegiem. Jednak nie dla wszystkich zwierząt zapewnienie odpowiednich warunków polega na tym samym. 

11.11.2023

Trwają unijne konsultacje dotyczące firmowych działań zrównoważonych środowiskowo

Środowisko Prawo europejskie

Resort rozwoju zachęca przedsiębiorców do udziału w konsultacjach organizowanych przez Komisję Europejską w sprawie dalszego rozwoju unijnych ram zrównoważonych środowiskowo działalności gospodarczych, czyli tzw. taksonomii UE. Własne uwagi i sugestie dotyczące w tym zakresie można zgłaszać za pośrednictwem formularza online do 15 grudnia br.

07.11.2023

Parlament Europejski zajmie się zmianą dyrektywy dotyczącej utylizacji elektrośmieci

Środowisko Prawo europejskie

Podczas najbliższego posiedzenia plenarnego, które rozpocznie się w środę, Parlament Europejski prawdopodobnie zajmie się zmianami w unijnych przepisach dotyczących utylizacji elektrośmieci, takich jak: panele fotowoltaiczne, lodówki czy zużyty sprzęt elektroniczny. Mają one dostosować regulacje do wyroku TSUE i wydłużyć czas na implementację regulacji w prawie krajowym.

06.11.2023

Miał być XXI wiek, zostaje dwudziestolecie międzywojenne - cmentarze wciąż bez nowych regulacji

Samorząd terytorialny Środowisko

Elektroniczne karty zgonu, stanowisko koronera i dodanie usług pogrzebowych na listę działalności regulowanej - to główne zmiany, które wprowadzić miała nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Nad projektem pracowano latami, prowadząc szeroko zakrojone konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe. W najbliższym czasie nie ma co się jednak spodziewać zastąpienia przepisów, które sięgają lat 30. ubiegłego wieku.

31.10.2023

Badanie PwC: Aż 74 proc. badanych wciąż boi się złej jakości powietrza

Środowisko Prawo gospodarcze

Aż 74 proc. badanych osób obawia się, że jakość powietrza podczas tegorocznej zimy znów będzie zła, a 51 proc. ankietowanych jest zaniepokojonych stanem i dostępnością wody pitnej w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego wśród przedstawicieli biznesu z całej Polski. Ponad 66 proc. ankietowanych uważa, że jakość systemu edukacji ekologicznej w Polsce jest niewystarczająca, a 13 proc. odpowiedziało, że ich zdaniem jest ona wręcz bardzo zła.

27.10.2023

Program Mój Prąd 5.0 z większym budżetem i nowymi możliwościami

Samorząd terytorialny Środowisko

Budżet programu „Mój Prąd” został zwiększony o 450 mln zł, do 950 mln zł. Ci, którzy otrzymali już dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych z innych źródeł publicznych np. z programu „Czyste Powietrze” czy programów gminnych mogą też wnioskować o wsparcie dodatkowych urządzeń, które współpracują z fotowoltaiką m.in.: magazyny energii lub ciepła, kolektory słoneczne, pompy ciepła.

25.10.2023

Zaproponowane stawki opłaty produktowej zagrożeniem dla systemu kaucyjnego

Środowisko Prawo gospodarcze

Jeszcze w tym roku ma wejść w życie rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące opłaty produktowej, które stanowi motywację dla producentów do realizowania poziomów recyklingu i selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych w systemie kaucyjnym. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste proponowane niskie stawki mogą przynieść odwrotny skutek, czego konsekwencją będzie brak systemu kaucyjnego w Polsce, który ma wejść w styczniu 2025 r.

24.10.2023

Strategiczne inwestycje wbrew woli mieszkańców wchodzą w życie

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Kontrowersyjne zasady realizacji strategicznych inwestycji już obowiązują. Można je realizować bez zgody gmin i lokalnych społeczności. Wystarczy uznaniowa decyzja Rady Ministrów. Takimi inwestycjami są m.in. Centralny Port Komunikacyjny, Pałac Saski czy odbudowa kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W poniedziałek, 16 października, wchodzi w życie ostatnia pula przepisów w ramach tzw. lex knebel.

16.10.2023

Przepisy o systemie kaucyjnym wchodzą w życie, są problemy z wdrażaniem

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przepisy o kaucjach wchodzą w życie, choć cały system ruszy dopiero w 2025 roku. Jest jednak wiele niejasności i niedomówień. Nie wiadomo, czy już od 13 października na butelce powinna się znaleźć etykieta z wysokością kaucji, ani w jaki sposób sklep internetowy może rozliczać zwracane butelki. Firmy nie mają też pewności, czy muszą już prowadzić rozszerzoną o system kaucyjny ewidencję opakowań, czy jeszcze nie.

13.10.2023

Deloitte: Do 2025 r. wartość biznesowa sztucznej inteligencji przekroczy cztery biliony dolarów

Środowisko Rynek

Postępująca cyfryzacja życia gospodarczego sprawia, że coraz więcej organizacji stosuje narzędzia oparte o sztuczną inteligencję. Jak wynika z raportu "Unlocking the power of AI" firmy doradczej Deloitte, ponad 90 proc. firm chce osiągnąć wyższy poziom dojrzałości w zakresie AI w trakcie najbliższych trzech lat. Realizacja tych planów zależy jednak od wielu czynników, takich jak posiadanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

09.10.2023

Unijna transformacja energetyczna ma przyspieszyć - pomoże nowa wersja dyrektywy

Środowisko Prawo europejskie Energetyka

10 października br. zacznie obowiązywać zmodyfikowana wersja europejskiej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Jej głównym celem jest przede wszystkim dążenie do lepszego wykorzystania energii i systematycznego ograniczania jej zużycia wśród państw członkowskich, a w dalszej perspektywie – zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Najnowsza wersja regulacji ustala nie tylko ambitniejsze cele, ale także przyspieszenie transformacji energetycznej.

09.10.2023