Nieprzekraczalna linia zabudowy - kiedy można ją przekroczyć

Budownictwo

W decyzji o warunkach zabudowy dla terenu na obrzeżu dużego miasta wyznaczono nieprzekraczalną linię zabudowy. Co ona oznacza i czy inwestor może przekroczyć ją wykuszem nadwieszonym bez podparcia na gruncie - pyta czytelnik. Możliwość naruszenia takiej linii powinna wynikać z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeżeli decyzja na ten temat milczy, przekroczenie nie jest dopuszczalne.

30.11.2020

Wymaganie kominiarskiej opinii dotyczącej przewodu kominowego nie ma podstaw prawnych

Budownictwo

Czytelnik Prawo.pl przebudowuje dom i stara się o uzyskanie pozwolenia na budowę instalacji gazowej. Złożył wszystkie wymagane dokumenty, ale wydziału architektury zażądał od niego przedłożenia opinii kominiarskiej. - Czy organ może zażądać od inwestora przedłożenia opinii kominiarskiej dotyczącej stanu istniejącego przewodu kominowego? - pyta czytelnik. Okazuje się, że w określonych sytuacjach może.

28.11.2020

Zabudowa zagrodowa to dom i budynki gospodarskie

Budownictwo

Zabudowa zagrodowa obejmuje dom i zabudowania gospodarskie. Na działce budynek mieszkalny musi jednak pojawić się jako pierwszy i musi być funkcjonalnie związany z gospodarstwem rolnym. Silos, stodoła, czy inny budynek gospodarczy można wybudować później.

07.10.2020

Pod jakim kodem klasyfikować zużyte świetlówki?

Środowisko

Świetlówki, lampy fluorescencyjne, które powstają w przedsiębiorstwie, należałoby sklasyfikować pod jednym z kodów w obrębie grupy 16. Ich klasyfikacja jako odpadów komunalnych wydaje się niewłaściwa - wyjaśnia Anna Nieć z LEX Ochrona Środowiska.

01.07.2020

Jakie wymogi musi spełnić firma odnośnie transportu płynnych odpadów

Środowisko

Należy przeanalizować, czy transportowane odpady nie będą należeć do kategorii towarów niebezpiecznych, w takim wypadku pojazd służący do ich transportu będzie musiał uzyskać świadectwo dopuszczenia pojazdu ADR - wyjaśnia Anna Rudnicka, ekspert w LEX Ochrona Środowiska.

26.06.2020

Firma budowlana może sprzedać piasek wydobyty przy budowie

Prawo cywilne Budownictwo

W sytuacji, kiedy piasek ma zostać wykorzystany na innym terenie, niż na którym został wydobyty, zastosowanie znajdzie ustawa o odpadach i może on zostać sklasyfikowany jako odpad, mogący być przedmiotem obrotu - wyjaśnia Anna Rudnicka, ekspert w LEX Budownictwo.

22.05.2020

Jakie dane może pozyskiwać hotel od swojego gościa

RODO

Przepisy prawa nie wskazują wprost zakresu danych, jakie powinny być pozyskane od gościa hotelowego, należy przyjąć zasadę minimalizacji danych - wyjaśnia Sylwia Czub-Kiełczewska z serwisu LEX Ochrona Danych Osobowych.

06.05.2020

Przebudowa rowu służącego odwodnieniu drogi wymaga pozwolenia

Drogi Budownictwo

Rowy drogowe zaliczane są do urządzeń wodnych. Przebudowa rowu wymaga pozwolenia wodnoprawnego, wymagałaby również zgłoszenia, ale tylko w sytuacji, o której mowa w art. 394 ust. 1 pkt 10 ustawy – Prawo wodne – wyjaśnia ekspert LEX Budownictwo.

24.04.2020

Czy naklejka na bananach to opakowanie?

Środowisko

Jeżeli naklejki na bananach, czy innych owocach, pełnią rolę etykiety, to należy je uznać za opakowanie. Wielkość tu nie ma znaczenia, tylko funkcja.

04.04.2019