Publiczny rejestr akcjonariuszy zwiększy bezpieczeństwo prawne spółek

Spółki Compliance

Za sprawą noweli kodeksu spółek handlowych i wprowadzenia publicznego rejestru akcjonariuszy, osoby wykreślane zyskają prawo do zajęcia stanowiska. To pozwoli lepiej chronić ich prawa, ale także zwiększy bezpieczeństwo obrotu. Warto, by taką pewność zyskali udziałowcy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością – mówi prof. Katarzyna Bilewska

14.06.2019

Ignorowanie sygnalisty może słono kosztować

Finanse Compliance

Nawet najmniejsze banki nie mogą pozwolić sobie na ignorancję sygnalistów. Może to się dla nich skończyć sprawą w sądzie pracy, a nawet karą. Jak zbudować system zgłoszeń radzi dr Małgorzata Urban-Theocharakis z Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

13.06.2019

Nowe prawo budowlane da więcej swobody inwestorom

Budownictwo

Rząd opracowuje właśnie projekt dużej nowelizacji Prawa budowlanego, która – w wielu aspektach – wprowadza wręcz rewolucyjne rozwiązania, zwiększającego przede wszystkim pozycję inwestora w stosunku do organów budowlanych i dających mu realną wolność na własnej działce - pisze Jacek Kosiński, adwokat, partner zarządzający w kancelarii JK.

08.06.2019

Sąd Najwyższy prostuje orzecznictwo w sprawach frankowych

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy opublikował uzasadnienie do wyroku, w którym wyjaśnia skutki usunięcia nieuczciwych postanowień z umowy kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego. Sąd uznał, że umowa może nadal obowiązywać lecz będzie to kredyt w złotówkach ze stopą procentową opartą o stałą marżę i LIBOR.

07.06.2019

Spółdzielnia pracy nie przekształci się w spółkę prawa handlowego

Prawo gospodarcze

Już wkrótce, aby powołać w miejsce istniejącej spółdzielni pracy spółkę prawa handlowego, trzeba będzie najpierw spółdzielnię zlikwidować - ostrzega dr Rafał Trzeciakowski, radca prawny w kancelarii Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych.

07.06.2019

Dzierżanowski: Nowe prawo zamówień publicznych idzie w dobrym kierunku

Zamówienia publiczne

Projekt przewiduje szereg słusznych rozwiązań - np. katalog klauzul abuzywnych, jeden sąd właściwy do spraw zamówień publicznych czy postępowanie koncyliacyjne. Nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów – m.in. tych związanych z podstawami wykluczenia z przetargu czy słabą ochroną podwykonawców - mówi Włodzimierz Dzierżanowski, prezes Grupy Doradczej SIENNA.

07.06.2019

Pośrednicy nieruchomości muszą uważać na pranie pieniędzy

Budownictwo Compliance Nieruchomości

Dotychczas w Polsce systemy zarządzania zgodnością były kojarzone głównie z sektorem finansowym i ubezpieczeniowym. To się jednak zmienia. Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy dotyczy też m.in. pośredników nieruchomości. Jej nieprzestrzeganie, może ich słono kosztować – mówi Katarzyna Saganowska, ekspert do spraw compliance w firmie JLL.

06.06.2019

Zarząd banku musi się liczyć ze sprzeciwem kuratora

Prawo gospodarcze Finanse

Ustanowiony przez Komisję Nadzoru Finansowego kurator ma szeroki zakres uprawnień, który pozwala mu ingerować w działalność banku. Jak to działa w praktyce, będą mogły przekonać się zarządy, pracownicy i klienci dwóch polskich banków, do których w maju skierowani zostali kuratorzy.

05.06.2019

Trybunały arbitrażowe starają się zasypać przepaść między oczekiwaniami stron

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przepaść między wycenami ekspertów stron postępowania arbitrażowego jest ogromna. Gdy powód żąda 100 mln dol., pozwany wskazuje, że ewentualna szkoda wyniosła jedynie 12 milionów. Takie rozbieżności to dla trybunałów wyzwanie. By mu sprostać wykorzystują coraz więcej narzędzi mających doprowadzić do zmniejszenia przepaści między wyliczeniami. Jakich piszą Piotr Szymankiewicz i Szymon Bartczak z PwC.

05.06.2019

Prokuratoria Generalna ma mediować w sporach o zamówienia publiczne

Zamówienia publiczne

Już teraz Sąd Polubowny przy Prokuratorii Generalnej RP zajmuje się mediacjami, jest zatem dobrze przygotowany do prowadzenia postępowań ugodowych. Dlatego to właśnie ta instytucja będzie prowadzić nowe postępowania koncyliacyjne – mówi Joanna Knapińska, zastępca dyrektora departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

04.06.2019

Dobrze, że CBA szkoli urzędników z działań antykorupcyjnych

Compliance

Przez wiele lat uważało się, że prewencja z obszaru compliance to domena sektora prywatnego. Tymczasem działania antykorupcyjne dotyczą też sektora publicznego. Dlatego cieszy mnie, że CBA szkoli urzędników - mówi Radosław Wywiał, compliance officer w Man Trucks&Bus.

30.05.2019

Widmo decyzji prezesa UKE nad operatorami kablówek

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Technologia, także wykorzystywana przez telewizję kablową zmienia się nieustannie. Nie można zatem wykluczyć sytuacji, w której udostępnienie infrastruktury będzie nie tylko możliwe, ale i opłacalne dla potencjalnych korzystających. To jednak nie jest element wystarczającym do zastosowania regulacji ex-ante

28.05.2019

Rzecznik TSUE dał frankowiczom diabelską alternatywę

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Rzecznik w swojej opinii w sprawie Dziubak dał wybór między upadkiem umowy ze wszystkimi tego konsekwencjami lub utrzymania jej przy życiu razem z nieuczciwym warunkiem. Wyboru ma dokonać kredytobiorca poinformowany przez sąd. Tyle, że taka procedura w polskich realiach, jest obecnie niewykonalna - ocenia Michał Jabłoński, adwokat z kancelarii Dentons.

27.05.2019

Nawet część prawników nie wie, co to jest compliance

Spółki Compliance

Compliance to coś więcej niż zgodność z przepisami prawa, to także zgodność z regulacjami wewnętrznymi. To także przewidywanie zdarzeń, które mogą nastąpić, czyli ocena ryzyka. Compliance wymaga spojrzenia z perspektywy całego przedsiębiorstwa. Dlaczego - mówi dr Anna Partyka–Opiela, partner w Kancelarii DZP.

24.05.2019

Nie warto pozbawiać się szansy na wznowienie postępowania po orzeczeniu TSUE

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Coraz głośniej mówi się, że dopuszczalne będzie wznowienie sprawy cywilnej po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie frankowej, mimo braku wyraźniej podstawy prawnej. Jest to możliwe w bliźniaczej procedurze sądowoadministracyjnej. Do składania takich wniosków zachęca radca prawny Damian Nartowski

22.05.2019

Otwarcie ofert na przekop Mierzei Wiślanej bez problemów

Zamówienia publiczne

Warto poznać elektronizację zamówień publicznych z najlepszej strony. Nawet największe inwestycje, w których zamawiający muszą z wykonawcami przesyłać duże i liczne załączniki przebiegają...

22.05.2019

Pyrrusowe zwycięstwo w sporze o podatek handlowy

CIT Prawo gospodarcze

Polska wprawdzie wygrała przed Sądem Unii Europejskiej spór o podatek handlowy, jednak gdyby podjęto rozmowy z Komisją Europejską w tej sprawie, byłaby szansa, że Komisja ostatecznie by go nie zakwestionowała i przez ostatnie trzy lata podatek mógłby być pobierany - twierdzi dr Magdalena Porzeżyńska

21.05.2019

Termin sporządzenia sprawozdania finansowego – fakty i mity

Spółki

Przepisy o rachunkowości są jasne. sprawozdanie finansowe sporządza się nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego. Gdy rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym trzeba to zrobić do 31 marca. Biegły rewident bada już istniejące, sporządzone i podpisane sprawozdanie finansowe. Czekanie na jego opinię nie wydłuża tego terminu - pisze Łukasz Drożdżowski, radca prawny.

18.05.2019

Unijna ochrona dla sygnalistów może uderzyć w spółki

Compliance

Unia szykuje nowe przepisy dotyczące ochrony sygnalistów, które mogą znacząco głęboko ingerować w swobodę prowadzonej działalności. O ile bowiem przepisy chronią przedsiębiorców przed złą wiarą osób zgłaszających informacje fałszywe, o tyle nie zapewniają obrony przed złą wolą sygnalisty, jeśli tylko samo zgłoszenie może zostać zweryfikowane pozytywnie - pisze Marcin Maciejak, prawnik z kancelarii GESSEL.

17.05.2019

Compliance officer to polisa na życie firmy

Spółki Prawo gospodarcze Compliance

Każda spółka powinna pomyśleć o zatrudnieniu osoby odpowiedzialnej za zarządzanie zgodnością. I nie tylko dlatego, że rząd pracuje nad rygorystycznymi przepisami o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. To już jest kanon dobrego zarządzania, który pozwala uniknąć kosztownych deczyji – mówi prof. Bartosz Makowicz, dyrektor Viadrina Compliance Center.

16.05.2019