NIK: Polska może nie zrealizować wymaganych poziomów recyklingu

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Opieszała legislacja, zła organizacja, brak rzetelnych danych o odpadach, nieprawidłowości w selektywnej zbiórce, niewystarczający poziom finansowania. NIK oceniła negatywnie działania administracji publicznej na rzecz ograniczenia powstawania odpadów oraz zapewnienia ich recyklingu. W skali całego kraju do odzysku przekazano zaledwie 47,6 proc. odpadów, w tym do recyklingu niespełna 16 procent.

25.03.2025

Gminy nie wypracują wymaganego na ten rok poziomu recyklingu

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

W 2025 r. gminy powinny osiągnąć poziom 55 proc. recyklingu odpadów. Większość samorządowców twierdzi, że to niemożliwe, a karanie gmin nie rozwiąże przecież problemu. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski apeluje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o pilne zmiany prawa i podjęcie działań, które wesprą gminy w realizacji obowiązku. Takie zmiany postulują także eksperci.

25.03.2025

Zmiany w ROP: likwidacja DPR-ów, nowy system opłat za recykling

Środowisko Odpady

Resort klimatu i środowiska zaprezentował założenia do ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producenta, które wzbudziły aplauz samorządów i branży odpadowej. Ale nie spodobały się wprowadzającym i organizacjom odzysku. Przedsiębiorcy szacują, że opłaty za recykling mogą wzrosnąć nawet trzykrotnie. System miałby zacząć funkcjonować stopniowo od 2026 roku.

21.03.2025

Butelki i puszki niezgody między samorządami a przedsiębiorcami

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Trzeba wstrzymać ustawę o kaucjach i wprowadzić je łącznie z przepisami o ROP - postulują samorządowcy i eksperci. Batalia o rozszerzoną odpowiedzialność producentów będzie miała miejsce dziś podczas sejmowej podkomisji. Zapewne ostra, bo rządowe założenia budzą potężny rozdźwięk między wprowadzającymi opakowania a samorządami. Te ostatnie wskazują, że ciężar finansowania systemu spocznie na konsumencie.

18.03.2025

Mniej tworzyw sztucznych, więcej zawartości - trwa unijna walka z nadmiarem opakowań

Środowisko Odpady Prawo europejskie

Niewielkie ilości warzyw i owoców bez plastikowych owijek. Sól, pieprz, ketchup w obiektach gastronomicznych na stołach, a na wynos nie w plastikowych jednorazówkach, zakaz pakowania w zbyt duże opakowania - to tylko niektóre wymogi, z którymi przyjdzie się zmierzyć przedsiębiorcom. Do 2030 roku praktycznie wszystkie opakowania na rynku Unii Europejskiej mają nadawać się do recyklingu w rentowny sposób.

25.02.2025

Ministerstwo wytypowało gminy, w których usunięte zostaną niebezpieczne odpady

Samorząd terytorialny Odpady

W 9 gminach z województw śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i małopolskiego zlikwidowane zostaną nielegalne składy niebezpiecznych odpadów. Samorządy otrzymają na ten cel z Ministerstwa Klimatu i Środowiska 200 mln złotych. Na pieniądze czeka jeszcze 14 innych samorządów, które same nie poradzą sobie z tym problemem.

21.02.2025

Odpadowy monopol winduje ceny, brak strategii je podbija

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady Zamówienia publiczne

Samorządowcy coraz częściej skarżą się na lokalne monopole na rynku odpadów komunalnych. Bardzo często w przetargu uczestniczy tylko jedna firma, co w rezultacie oznacza dyktat cenowy. I kolejne podwyżki dla mieszkańców, z roku na rok trudniejsze do udźwignięcia. Zdaniem ekspertów wpływ na koszty mają nie tylko inflacja czy trudna sytuacja na rynku pracy, ale i niewłaściwe działania czy wręcz zaniechania ze strony samorządów.

21.02.2025

Rada gminy ma ustalić stawkę, a nie opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Ustalenie przez radę gminy wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a nie stawki tej opłaty, narusza w sposób istotny przepis art. 6k ust. 1 pkt 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Rada gminy nie może też uzależniać wprowadzenia częściowego zwolnienia z opłaty właścicieli nieruchomości kompostujących bioodpady od tego, czy ktoś segreguje, bądź nie segreguje śmieci – wytknęła Regionalna Izba Obrachunkowa.

18.02.2025

Resort chce, by gminy lepiej prześwietlały deklaracje śmieciowe - to niepokoi UODO

Samorząd terytorialny Odpady Ochrona danych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce dać dodatkowe narzędzia gminom do weryfikacji deklaracji śmieciowych. Mają dostać wgląd do różnych baz danych, systemów i ewidencji, co ma pomóc ukrócić patologie. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych popiera nowelizację art. 6o ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ale uważa, że zaproponowane przepisy są bardzo ogólne i nieprecyzyjne, co nadal stwarza ryzyko nadużyć.

03.02.2025

Z dziurawą skarpetką do PSZOK, gminy muszą szukać innych alternatyw

Samorząd terytorialny Odpady

Można przypuszczać, że mieszkańcy nadal będą wrzucali tekstylia do koszy na zmieszane śmieci, bo komu się będzie chciało wieźć dziurawą skarpetkę czy rozerwaną bluzkę do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Ci, którzy nie będą segregować, mogą się spodziewać karnych opłat. Niestety, niewiele samorządów proponuje mieszkańcom coś więcej niż zbiórkę w PSZOK. Sytuację ratują kontenery PCK, a czasami jednostki OSP.

20.01.2025

Ministerstwo Klimatu chce uszczelnić system opłat za śmieci

Samorząd terytorialny Odpady Podatki i opłaty lokalne Ochrona danych

Ministerstwo Klimatu rozpoczęło pracę nad zmianą przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Gminy i podmioty, którym powierzono gospodarowanie odpadami mają uzyskać większy dostęp do rejestrów i danych, aby mogły zweryfikować złożone deklaracje odpadowe.

09.01.2025

Gminy przegrały z systemem kaucyjnym, szykują się podwyżki

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Opóźnienie wejścia w życie systemu kaucyjnego o trzy kwartały przysporzy problemów samorządom i podmiotom zajmującym się gospodarką odpadami. Konieczne może okazać się renegocjowanie zawartych, nawet kilka miesięcy temu, umów. Zmiany odbiją się zapewne też na cenach odbioru odpadów dla mieszkańców.

07.01.2025

Opłaty za BDO mocno w górę, firmy temu przeciwne

Środowisko Odpady

W nowym roku przedsiębiorcy zmierzą się z kolejnymi zmianami w zakresie odpadów. Nie trzeba będzie segregować budowlanych resztek na placu budowy, zabierze je odpowiednia firma. Niestety, znacznie drożej zapłacą za korzystanie z bazy danych o odpadach. Za to, zawodny dziś, system ma działać lepiej. Podnoszenie opłat za korzystanie z tak niedopracowanego oprogramowania, to jak płacenie za produkt w wersji demo - komentują prawnicy.

30.12.2024

Od 2025 roku tekstylia osobno, czyli iluzja segregacji

Odpady Nieruchomości

Spółdzielnie mieszkaniowe obawiają się obowiązkowej selektywnej zbiórki tekstyliów i alarmują resort środowiska. Przewidują, że mieszkańcy nadal będą wrzucali stare buty czy ubrania do koszy na zmieszane śmieci. A to zdecydowanie zwiększy prawdopodobieństwo karnych opłat za brak segregacji odpadów.

28.12.2024

Będzie poślizg w uruchomieniu kolejnego modułu BDO - jest podpis prezydenta

Odpady

Moduł w Bazie Danych o Odpadach (BDO), umożliwiający wystawianie odpowiednich dokumentów, potwierdzających recykling dla opakowań i produktów, oraz odpowiednich zaświadczeń dla sprzętu elektrycznego, elektronicznego i baterii zostanie uruchomiony 1 stycznia 2026 roku. Na rozwój tej bazy będzie także więcej pieniędzy. Prezydent podpisał przepisy w tej sprawie.

19.12.2024

Koniec z jednorazowym keczupem w plastiku. UE przyjęła rozporządzenie PPWR

Środowisko Odpady Prawo europejskie

Kraje członkowskie Unii Europejskiej w poniedziałek zaakceptowały nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zgodnie z nim od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu, zakazany zostanie obrót jednorazowymi kosmetykami czy przyprawami zapakowanymi w plastik.

16.12.2024

Ustawa o segregowaniu odpadów budowlanych zacznie obowiązywać 1 stycznia

Odpady

Prezydent podpisał we wtorek 10 grudnia nowelizację ustawy o segregacji odpadów budowlanych. Nowe przepisy zakładają m.in. zmianę w organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (BiR). Stworzony zostanie jednolity system selektywnej zbiórki takich odpadów. Będzie możliwość przekazywania ich innemu uprawnionemu podmiotowi i wysegregowanie niektórych odpadów poza miejscem ich wytworzenia.

10.12.2024

Zmiany w BDO sfinansują .... firmy

Środowisko Odpady Małe i średnie firmy

Szykują się zmiany w BDO. Nowe przepisy przewidują możliwość finansowania BDO ze środków, które są przeznaczone na rozwój projektów cyfrowych i teleinformatycznych. Przesuwają również w czasie uruchomienia tzw. modułu potwierdzeń dla recyklingu odpadów opakowaniowych i akumulatorów.

04.12.2024