Poprawianie kaucji – zmiana goni zmianę, a uchwalić je trzeba w tym roku

Środowisko Odpady Rynek i konsument

Trwa wyścig z czasem, czy uda się odroczyć wejście w życie systemu kaucyjnego, czy nie. Przedsiębiorcy zabiegają o przesunięcie tego terminu co najmniej o rok. Rząd uważa, że wystarczy tylko sześć miesięcy. Nikt nie ma też wątpliwości, że jeśli parlamentarzyści nie zdążą zakończyć prac nad projektem i z nowego systemu trzeba korzystać od stycznia 2025 roku, to firmy bez taryfy ulgowej i przymykania oka na niektóre obowiązki, po prostu sobie nie poradzą.

18.11.2024

Będzie więcej pieniędzy na finansowanie BDO

Środowisko Odpady

Rada Ministrów przyjęła w środę projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on zwiększenie środków na finansowanie BDO, czyli bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, w latach 2025-2027. Chodzi m.in. o zapewnienie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa oraz wymianę zamortyzowanej infrastruktury technicznej BDO w 2025 roku. Baza umożliwia śledzenie odpadów, dzięki temu możliwe jest także przeciwdziałanie przestępczości klimatycznej.

13.11.2024

System kaucyjny już od 1 stycznia, w Sejmie ruszyły prace nad przesunięciem terminu

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Posłowie zajęli się 7 listopada, projektem przesuwającym o pół roku datę wejścia w życie systemu kaucyjnego. Prace nad nowymi przepisami będą musiały się toczyć w ekspresowym tempie. System ma bowiem ruszyć już od 1 stycznia 2025 r. Czasu zostało więc niewiele. Przedsiębiorcy liczą jednak, że uda się przekonać parlamentarzystów, by nie było to pół roku, tylko rok.

07.11.2024

Rząd zdecydował, system kaucyjny od 1 października 2025 r.

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Przepisy w sprawie systemu kaucyjnego wejdą w życie 1 października 2025 r. - poinformował we wtorek premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu. Dodał, że rząd potrzebuje jeszcze czasu, by dobrze przygotować wdrożenie tego systemu. Rząd chce, żeby nowe przepisy przyczyniły się maksymalnie do ochrony środowiska.

29.10.2024

Nowy obowiązek segregacji odpadów budowlanych. Ale niekoniecznie na terenie inwestycji  

Środowisko Odpady Budownictwo

Od początku 2025 roku przedsiębiorcy będą musieli segregować odpady budowlane na sześć grup. Mogą jednak odetchnąć - nie trzeba będzie robić tego w miejscu budowy, rozbiórki czy remontu. Nie obędzie się jednak bez pisemnej umowy z firmą, która zrobi to w zastępstwie. Pojawiają się obawy o ryzyko powstania kolejnej szarej strefy.

26.10.2024

System kaucyjny nie wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Jest autopoprawka

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Projekt nowelizacji przepisów o kaucjach jeszcze nie trafił pod obrady rządu, ale już doczekał się autopoprawki ministra klimatu. Proponuje on w niej przesunąć wejście w życie nowych przepisów o pół roku. Przedsiębiorcy woleliby, żeby ten obowiązek odroczyć aż do 1 stycznia 2026 r.

25.10.2024

Handlowcy protestują, a ministerstwo idzie dalej, by nie marnować żywności

Środowisko Odpady

Handlowcy uważają, że projekt nowelizacji ustawy o niemarnowaniu żywności oznacza dla nich wyłącznie kolejne kary, obowiązki sprawozdawcze oraz przepisy, które utrudnią im prowadzenie działalności. Resort rolnictwa zapowiada, że zaproponowane zmiany to dopiero początek drogi, aby jedzenia marnowało się mniej. Przedstawiciele NGO wskazują zaś, że przepisy wymagają dalszych prac.

16.10.2024

Będzie poślizg w uruchomieniu kolejnego modułu Bazy Danych o Odpadach

Odpady

Moduł w Bazie Danych o Odpadach (BDO), umożliwiający wystawianie odpowiednich dokumentów, potwierdzających recykling dla opakowań i produktów, oraz odpowiednich zaświadczeń dla sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii, zostanie uruchomiony 1 stycznia 2026 roku. Na rozwój tej bazy mamy także więcej środków finansowych.

15.10.2024

WSA: Oburzenie na planowaną budowę biometanowni może i słuszne, ale bezprawne

Samorząd terytorialny Odpady

Rada miasta nie może podejmować uchwał w sprawach, w których nie ma ustawowej, szczegółowej podstawy prawnej. Choćby nawet realizowała w ten sposób wolę i interes lokalnej społeczności - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, stwierdzając nieważność uchwały, wyrażającej negatywne stanowisko odnośnie lokalizacji biogazowni na terenie miasta.

12.10.2024

Rząd walczy o 7 procent marnowanej żywności

Środowisko Odpady

Handel odpowiada za 7 proc. marnowanej w Polsce żywności. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt nowelizacji ustawy, która ma przeciwdziałać marnotrawstwu. Jego celem ma być m.in. zwiększenie przekazywania żywności przez sprzedawców do organizacji pozarządowych, które zajmują się jej redystrybucją. Z 10 do 50 groszy za kilogram wzrośnie dla sklepów opłata za marnowaną żywność.

05.10.2024

Usuwanie popowodziowych odpadów z firm to problem ich właścicieli, także finansowy

Odpady Powódź

To przedsiębiorcy muszą zadbać o wywiezienie odpadów przemysłowych, nierzadko niebezpiecznych, ze swoich zalanych przez powódź firm. Nie zawsze najlepszym sposobem będzie zakwalifikowanie ich do klęskowych. Nie ma jednego miejsca, w którym można sprawdzić, co zrobić z odpadami przemysłowymi. Nie da się też obejść odpadowej biurokracji.

04.10.2024

Jak postępować z odpadami na terenach popowodziowych?

Samorząd terytorialny Odpady Powódź

Informacje dotyczące klasyfikacji i postępowania z odpadami na terenach dotkniętych powodzią oraz decyzji i warunków dotyczących ich zbierania, magazynowania, przetwarzania lub transportu znajdują się w wytycznych Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie postępowania z odpadami z obszaru objętego stanem klęski żywiołowej.

27.09.2024

Kłopoty z ROP: Klienci i tak zapłacą, pytanie, kto rozdysponuje pieniądze

Samorząd terytorialny Odpady

Ostateczny kształt przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producenta to wciąż niewiadoma. Samorządy chcą, by powołano publicznego administratora, który odpowiadałby za redystrybucję pieniędzy do gmin. Firmy natomiast wolałyby współpracować z organizacjami odzysku, które następnie rozliczałyby się z gminami i sortowniami.

26.09.2024

Od października warszawiacy mniej zapłacą za odbiór śmieci, bo miasto ma nadwyżki z opłat

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Gmina nie może zarabiać na wywozie śmieci. Kalkulując wysokość stawek opłat za odbiór odpadów komunalnych, gminy powinny dążyć zarówno do zapobiegania niedoborom, jak i powstawaniu nadwyżek. Tymczasem w Warszawie od dwóch lat koszty te były przeszacowane - miasto płaciło mniej, niż pobierało od mieszkańców. Ratusz zdecydował więc o obniżce opłat na najbliższy rok. Nie zmieni się natomiast metoda ich obliczania.

20.09.2024

Przepisy jak zbuk, kolejny rząd bierze się za ustawę odorową

Środowisko Odpady Budownictwo Ład Przestrzenny

Miasto coraz bardziej wchodzi w wieś. Liczba skarg na uciążliwość zapachową rośnie, a inspektoraty ochrony środowiska nie mają narzędzi, aby wszczynać postępowania. Kolejne rządy do uchwalenia ustawy odorowej zabierają się jak do zepsutego jajka. Eksperci wskazują, że przepisy są potrzebne, ale ich stworzenie jest wyzwaniem - zarówno prawnym, jak i politycznym.

05.09.2024

Jeśli gminy stracą "wartościowe śmieci" - mieszkańcy zapłacą więcej

Samorząd terytorialny Odpady

Gminy od lat, konsekwentnie domagają się przyjęcia zasady, że system odpadowy ma opierać się na zasadzie, że producent odpowiada za opakowania. Kolejne rządy – z jednakową konsekwencją – ignorują samorządowe postulaty twierdząc, że wprowadzenie systemu kaucyjnego rozwiąże problem odpadów opakowaniowych. Ale ten system, bez tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta, będzie oznaczać dla gmin wzrost kosztów i kary za nieosiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu. A te finalnie obciążą mieszkańców.

27.08.2024

Na razie bez szóstego worka na odpady, ale przez tekstylia będzie drożej

Samorząd terytorialny Odpady

Gminy nie palą się do wystawiania od 1 stycznia 2025 r. kolejnego kolorowego worka na tekstylia. Zdają sobie jednak sprawę, że zobowiązanie mieszkańców do wożenia takich odpadów do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, także nie załatwi sprawy. Tym bardziej, że praktyka wskazuje, że wciąż mało kto dowozi tak odpady budowalne czy elektrośmieci.

17.08.2024

Od 2025 roku ubrania i buty zbierane odrębnie. To może być kolejna fikcja

Środowisko Odpady Prawo europejskie

Pewne jest jedno. Od stycznia przyszłego roku mieszkańcy i gminy będą mieli obowiązek odrębnego zbierania i segregacji kolejnej frakcji odpadów – tym razem tekstyliów. To wymóg unijny. Chodzi o zwiększenie recyklingu tego rodzaju resztek. Jednak eksperci sygnalizują, że brakuje systemu zbiórki i przetwarzania starej odzieży. Realizacja nowych zasad może więc okazać się fikcją.

07.08.2024

KE: Polska nie osiągnęła celów w zakresie recyklingu odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Komisja Europejska wezwała w czwartek wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Polska, obok m.in. Danii, Hiszpanii, Francji i Czech, znalazła się w grupie 18 państw, które nie osiągnęły połowy ustalonego na 2020 r. celu w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, takich jak papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło.

26.07.2024

Lewiatan: System kaucyjny jednak bez opakowań po mleku 

Odpady Prawo gospodarcze

Resort klimatu i środowiska zapowiedział całkowite wyłączenie opakowań po mleku i produktach mlecznych z systemu kaucyjnego. Propozycja podoba się Konfederacji Lewiatan. Cały czas czeka jednak na wyjaśnienie nierozwiązanych do tej pory kwestii, z których najważniejsze to m.in. wyłączenie kaucji z VAT-u, doprecyzowanie umów między uczestnikami systemu, czy zwolnienie odpadów zebranych selektywnie z opłat za zanieczyszczenie terenów publicznych.

17.06.2024
1  2  3  4  5    6