Fundusz Dróg Samorządowych stanie się Rządowym Funduszem Rozwoju Dróg

Samorząd terytorialny Finanse

Wprowadzenie definicji „obwodnicy” i „zadania obwobodnicowego” jako nowego zadania, które może być dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych to jedna z najważniejszych zmian, jakie mają się znaleźć w projekcie nowelizacji ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych oraz niektórych innych ustaw. Rząd ma go przyjąć w IV kwartale br.

10.09.2020

Aleksandra Wiktorow: Rzecznik Finansowy bardzo potrzebny

Rynek i konsument Finanse

Likwidacja niezależnego Rzecznika Finansowego znacznie osłabi pozycję konsumenta, i nie wiem, czy kiedykolwiek da się ją odbudować. Kluczowa jest jego niezależność i nieodwoływalność w czasie 4-letniej kadencji. Przez 25 lat działania tej instytucji pozycja konsumentów w sporach z ubezpieczycielami czy bankami zawsze była silna, bo to one finansowały jego działanie – podkreśla Aleksandra Wiktorow

09.09.2020

Rusza kolejna edycja Finansoaktywnych

Finanse publiczne Szkoła i uczeń Finanse

Do 30 września można zgłaszać się do szóstej edycji programu Finansoaktywni. Organizuje go Ministerstwo Finansów. Tematem przewodnim w tym roku jest planowanie budżetu i jego znaczenie w codziennym życiu. Zainteresowane szkoły podstawowe i zespoły mogą przystąpić do programu już teraz.

03.09.2020

Dodatkowe wsparcie dla działaczy opozycji antykomunistycznej

Administracja publiczna Finanse

Prezydent Andrzej Duda podpisał przepisy, które zagwarantują przyznanie prawa do świadczenia wyrównawczego osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej. Pomoc dostaną także osoby represjonowane z powodów politycznych, których emerytura, renta inwalidzka lub renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa niż 2400 zł.

01.09.2020

Z państwowych autostrad znikną szlabany

Ordynacja Domowe finanse Administracja publiczna Finanse

Resort finansów pracuje nad wprowadzeniem nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Bielany Wrocławskie – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od czwartego kwartału 2021 roku.

01.09.2020

Międzynarodowe prawo handlowe w tyle za covidem

Rynek Prawo gospodarcze Finanse Koronawirus

Globalny spadek popytu, diametralne zmiany w łańcuchach dostaw czy zaostrzanie się konfliktu gospodarczego pomiędzy Chinami a USA. Tak poważne skutki koronawirusa już teraz zaczyna odczuwać handel międzynarodowy. Jednak każdy kryzys tworzy również nowe możliwości. Zdaniem ekspertów, przy dobrych wiatrach, Polska może długoterminowo odnieść pewne korzyści.

01.09.2020

Jacek Byrt nowym partnerem w Mazars

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Mazars, firma audytorsko-doradcza, wzmacnia swój zespół usług doradztwa finansowego w Polsce i powołuje nowego partnera – Jacka Byrta. Będzie on członkiem zespołu kierowniczego wyższego szczebla Mazars w Polsce oraz partnerem odpowiedzialnym za usługi doradztwa finansowego.

31.08.2020

Dylemat w kantorze: kupno z lewej czy z prawej?

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Finanse

Czy na tablicy informacyjnej w kantorze aktualny kurs kupna waluty powinien być wyświetlany po prawej, czy po lewej stronie? W układzie poziomym czy pionowym? Przepisy prawa o tym milczą, a zabiegani klienci czują się zdezorientowani i często tracą na transakcjach. Gdy spór UOKiK i sieci kantorów trafił do sądu, ten uznał, że jest luka w prawie.

29.08.2020

Ponad połowa przedsiębiorców niepokoi się o przyszłość

Finanse Koronawirus

Epidemia koronawirusa wywiera negatywny wpływ na wyniki działalności gospodarczej i nastroje większości przedsiębiorców. Choć duża część z nich jest zadowolona z pomocy udzielonej przez rząd, to spodziewają się kolejnych problemów w następnych miesiącach – wynika z badań opracowanych na zlecenie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Centrum im. Adama Smitha.

28.08.2020

Będzie świadczenie motywacyjne dla funkcjonariuszy ze stażem powyżej 25 lat służby

Policja Finanse

Zapewnienie optymalnych warunków pełnienia służby dla funkcjonariuszy oraz stworzenie instrumentów prawnych motywujących do pozostania w niej jak najdłużej jest podstawowym celem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, którą podpisał prezydent.

27.08.2020

Wsparcie rolników dotkniętych skutkami epidemii z podpisem prezydenta

Finanse Koronawirus

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Zmiany dotyczą wsparcia m.in. rolników dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. Wnioski o wsparcie powinny zostać zatwierdzone do 31 grudnia 2020 roku.

20.08.2020

Prof. Chmaj: Potrzebny mechanizm podnoszenia wynagrodzeń parlamentarzystom i ministrom

Prawo pracy Finanse Koronawirus

Jednorazowa, skokowa podwyżka - to nie jest dobre rozwiązanie. Trzeba było zrobić podwyżki stopniowe, uzależnione od wskaźnika gospodarczego - mówi prof. Marek Chmaj, radca prawny, konstytucjonalista, wykładowca na SWPS. Według niego, wynagrodzenia parlamentarzystom i ministrom trzeba podnieść, ale konieczne jest stworzenie mechanizmu ich kształtowania.

19.08.2020

Raport: 5 proc. światowego PKB podlega praniu pieniędzy

Prawo gospodarcze Finanse

Co roku na proceder prania pieniędzy i finansowanie terroryzmu przeznaczanych jest między 715 mld a 1,87 bln euro - szacują w opublikowanym właśnie raporcie firma konsultingowa Deloitte i Instytut Finansów Międzynarodowych. Wynika z niego także, że co roku na świecie procederowi prania pieniędzy ulega nawet 5 proc. globalnego PKB.

17.08.2020

Prof. Kalinowski: Pozew sposobem na zwrot prowizji od banku po spłacie kredytu

Rynek i konsument Finanse

Banki odmawiają klientom, którzy zaciągnęli kredyty zwrotu części kosztów, w tym prowizji i opłat przygotowawczych proporcjonalnie do okresu wcześniejszej spłaty. Chociaż TSUE w wyroku z 2018 r. i ustawa o kredycie konsumenckim gwarantują zwrot należności. Ale klienci, którzy powinni otrzymać zwroty opłat są przed sądem na wygranej pozycji - zapewnia prof. WSB. dr hab. Marcin Kalinowski

17.08.2020

Nie ma porozumienia w RDS w sprawie płacy minimalnej na 2021 rok

Prawo pracy Finanse

Zespół ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego nie doszedł w czwartek do porozumienia w sprawie wysokości płacy minimalnej na przyszły rok – ustalił serwis Prawo.pl. Strony pozostały przy swoich stanowiskach, co oznacza, że rząd sam określi jej wysokość w rozporządzeniu. Ma na to czas do 15 września.

13.08.2020

Firmy ruszyły z restrukturyzacjami i zwolnieniami grupowymi

Prawo pracy Finanse Koronawirus

W pierwszym półroczu br. firmy zgłosiły do zwolnień grupowych aż 41 tysięcy pracowników. To więcej, niż w całym 2019 roku. Prawnicy wskazują, że przedsiębiorcy mają gotowe pliki Excel z wykazem pracowników do zwolnienia i plany działania do końca roku. Tam, gdzie obejdzie się bez redukcji załogi, planowane są m.in. porozumienia w sprawie obniżenia wynagrodzenia czy czasu pracy.

12.08.2020

UOKiK sprawdza, czy banki udzielają wakacji kredytowych

Rynek i konsument Finanse

Urząd Ochrony Konsumentów postanowił sprawdzić, jak banki realizują rozwiązanie, które wprowadziły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0, pozwalające na zawieszenie kredytu na trzy miesiące, gdy klient stracił pracę lub inne główne źródło dochodu. Postępowaniem wyjaśniającym objętych jest 26 banków.

11.08.2020