Samorządowcy z Pomorza walczą o ustawę metropolitalną

Samorząd terytorialny Finanse

Prezydenci, burmistrzowie, starostowie i wójtowie 59 samorządów zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk – Gdynia – Sopot piszą list do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prośbą o jak najszybsze zajęcie się projektem ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim.

02.08.2021

Niepewne zaangażowanie REIT-ów na rynku mieszkaniowym

Budownictwo Finanse

W pracach nad projektem regulującym działanie podmiotów inwestujących w najem nieruchomości, jednym z kluczowych zagadnień będzie udział REIT-ów w segmencie mieszkaniowym. UOKiK ma wątpliwości, czy podmioty działające w ramach REIT-ó, powinny zajmować się mieszkaniami i ich wynajmem. Zdaniem prawników nie ma w tym nic złego. Wyłączenie tego sektora zmniejszy zainteresowanie funduszami.

02.08.2021

Spadła liczba upadłości firm, wzrosła liczba restrukturyzacji

Rynek i konsument Finanse

Pierwsza połowa 2021 r. przyniosła upadłość 201 firm, to o 9 mniej niż w drugiej połowie ubiegłego roku i aż o 85 mniej niż w pierwszym półroczu 2020 r. Najwięcej zadłużonych bankrutów w dniu upadłości prowadziło swą działalność w województwie mazowieckim, dalej – wielkopolskim i dolnośląskim. Rekordowa, względem lat ubiegłych, była natomiast liczba restrukturyzacji.

30.07.2021

Ograniczenia w obrocie ziemią rolną da się ominąć

Budownictwo Finanse

Przepisy ograniczające obrót ziemią są dziurawe jak sito. Inwestorzy często i łatwo je obchodzą. Wyszukują grunty IV-VI klasy, nie objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zanim jednak je kupią, właściciel na ich zlecenie "odralnia" grunt. Jednak nie wszystkie samorządy akceptują taki proceder.

30.07.2021

Polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym nadal bywają ryzykowne

Rynek i konsument Finanse

Wydawało się, że problemy z polisolokatami należą do przeszłości, niestety - temat wraca jak bumerang. W niektórych umowach dotyczących produktów opartych na funduszach inwestycyjnych zamkniętych zredukowane są wykupy, co uniemożliwia klientom odzyskanie nawet części wpłaconego na umowę kapitału.

29.07.2021

Pułapka „Alicji” - kłopotliwy kredyt można unieważnić

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Finanse

Nie tylko frankowicze wygrywają z bankami - za nieważną można też uznać umowę kredytu w złotych. Taki wyrok zapadł niedawno w sprawie słynnego kredytu na cele mieszkaniowe z odroczoną płatnością, znanego jako kredyt „Alicja”. Według sądu nie informowano kredytobiorców w sposób jasny, że tak wyliczona rata nie dawała gwarancji spłaty zobowiązania.

27.07.2021

Szykują się duże zmiany w ustawach o rynku finansowym

Rynek Finanse

Uporządkowanie i usprawnienie funkcjonowania instytucji rynku finansowego, m.in. w zakresie eliminacji barier dostępu i usprawnienia nadzoru, to cel obszernego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, skierowanego do konsultacji przez Ministerstwo Finansów.

22.07.2021

Rada Ochrony Pracy popiera zwiększenie etatów i urealnienie płac w PIP

Prawo pracy BHP Finanse

Członkowie Rady Ochrony Pracy zadeklarowali we wtorek poparcie dla zwiększenia liczby etatów w Państwowej Inspekcji Pracy. Zobowiązali się też do wypracowania pisemnego stanowiska w sprawie urealnienia wynagrodzeń pracowników urzędu. Główny Inspektor Pracy chce wnioskować o 60 nowych etatów w PIP w skali całego kraju.

20.07.2021

MF rusza z kolejną edycją akcji „Weź paragon”

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Finansów ma uświadomić Polakom znaczenie brania i wydawania paragonu fiskalnego. Akcja będzie prowadzona do końca sierpnia 2021 roku. Resort nauczy m.in., jak rozpoznać błędny paragon.

20.07.2021

Rząd szykuje zmiany w PPE, IKE i IKZE

Emerytury i renty Finanse

Zniesienie najbardziej uciążliwych obowiązków administracyjnych obciążających pracodawców w prowadzeniu PPE, uproszczenie trybu zawierania przez pracodawców porozumień z reprezentacją pracowników o zawieszeniu odprowadzania bądź ograniczeniu wysokości składek podstawowych w PPE przez rezygnację z trybu ich rejestracji przez organ nadzoru to niektóre ze zmian,

17.07.2021

TSUE wydał korzystny dla Polski wyrok w sprawie gazociągu Opal

Wymiar sprawiedliwości Rynek Finanse

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał argumentację ze skargi Polski w sprawie decyzji zwalniającej gazociąg OPAL z niektórych przepisów tzw. Trzeciego Pakietu Energetycznego. Wyrok kończy wieloletni spór o zasady korzystania z tego gazociągu, stanowiącego lądowe przedłużenie gazociągu Nord Stream 1.

15.07.2021

KNF zakazuje niektórych polis inwestycyjnych

Rynek i konsument Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję o interwencji produktowej i zakazała wprowadzania do obrotu, dystrybucji i sprzedaży ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych – umów ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym i spełniają określone kryteria.

15.07.2021

ZUS: Od 23 lipca kolejna odsłona tarczy

Ubezpieczenia społeczne Finanse

Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii COVID-19, będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek oraz świadczenie postojowe. Wnioski można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie, przez PUE ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

15.07.2021

Handlujący walutami wirtualnymi będą rejestrować swoją działalność

Ordynacja Rachunkowość Finanse

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w środę wzór wniosku o wpis do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych. Dokument trzeba będzie składać elektronicznie od 31 października 2021 roku. Nowy obowiązek jest związany z przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

07.07.2021

Będzie pomoc dla przedsiębiorców i urzędów z powodu skutków brexitu

Doradca podatkowy Finanse Brexit

Ministerstwo Finansów zachęca do wypełnienia ankiety dotyczącej skutków brexitu. Jest ona skierowana do przedsiębiorców, urzędów i instytucji. Posłuży Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej do opracowania programu pomocowego dla wszystkich, którzy odczuwają konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

06.07.2021

Ustawa podpisana - minister finansów przejmie prokuratorskie depozyty

Prawo karne Prokuratura Finanse

Depozyty uzyskane w związku z postępowaniami prowadzonymi lub nadzorowanymi przez prokuraturę oraz związane z bieżącym funkcjonowaniem powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury nie będą przechowywane na rachunkach poszczególnych jednostek prokuratury tylko na rachunkach depozytowych ministra finansów, prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

05.07.2021

Frankowicze nie kwapią się do ugód, ale nadzór chce być na nie gotowy

Wymiar sprawiedliwości Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje się do zwiększonego zainteresowania ugodami w sprawach kredytów frankowych. Proponuje też mediacje między stronami sporu. Jest w tym jednak osamotniona. Ani banki, ani też frankowicze, nie palą się na razie do polubownego rozwiązywania sporów.

30.06.2021

Podatnik powinien bez przerwy sprawdzać przepisy - i to nie tylko podatkowe

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Resort finansów zapowiada co chwilę kolejne rewolucyjne zmiany. Snuje śmiałe wizje przyszłości, jednak wydaje się nie panować nad kalendarzem. Skutek niestety jest jeden – podatnicy dostali dwa dni na przygotowanie się do dużych zmian z pakietu e-commerce w VAT, a w czwartek może się okazać, że paragony do 450 złotych znów trzeba będzie raportować w JPK-ach.

29.06.2021

Sejm: Projekt tzw. ustawy antykorupcyjnej skierowany do prac w komisji

Administracja publiczna Finanse

Do dalszych prac w komisji Sejm skierował w czwartek projekt tzw. ustawy antykorupcyjnej, który zakłada m.in. pozbawianie praw publicznych osób skazywanych za przestępstwa korupcyjne i zakaz zajmowania przez nich stanowisk w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

24.06.2021