Wątpliwa definicja nielegalnego wyścigu samochodowego

Kadry w oświacie Drogi Policja

Legalna definicja nielegalnego wyścigu samochodowego budzi zastrzeżenia - prawnicy wskazują, że może być niezrozumiała dla przeciętnego odbiorcy choćby dlatego, że wyścigi odbywają się nie tylko samochodami, ale również innymi pojazdami - np. motorami. Swoim zakresem nie obejmuje np. tych, którzy ścigają się „spod świateł”. Wątpliwości pojawiają się także w kwestii odpowiedzialności osób, które obserwują takie wydarzenia. Uwag jest o wiele więcej.

21.03.2025

Mniej procedur przy transporcie materiałów niebezpiecznych przez wojsko

Drogi Wojsko

Rezygnacja z obowiązku uzyskiwania zezwolenia wojskowego na przejazd drogowy pojazdów przewożących towary niebezpieczne w przypadku prowadzenia działań antyterrorystycznych i kontrterrorystycznych - zakłada nowelizacja rozporządzenia sprawie wydawania zezwoleń wojskowych na przejazd drogowy pojazdów przewożących towary niebezpieczne.

17.03.2025

Kurator sądowy na płatnym parkingu miałby nie płacić - samorządy mają wątpliwości

Drogi Wymiar sprawiedliwości

Posłowie Lewicy chcą, aby używane przez kuratorów sądowych do celów służbowych auta prywatne były zwolnione z opłat parkingowych. Do pomysłu sceptycznie odnoszą się korporacje samorządowe. Podnoszą, że wprowadzenie takich regulacji może spowodować, że kolejne grupy zawodowe będą domagać się podobnych zwolnień. Istnieje ryzyko, iż takie uprzywilejowanie będzie wykorzystywane także do celów prywatnych.

17.03.2025

SN: Ruch lądowy nie odbywa się na podwórku

Prawo karne Drogi Transport

Kierowca agresywnie jeździł po własnej posesji, będąc pod wpływem alkoholu. Usiłował wprawdzie wyjechać z tego podwórka na drogę publiczną, ostatecznie jednak do tego nie doszło, gdyż w czasie jazdy nie zapanował nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie sąsiadującej posesji. Sąd II instancji błędnie uznał, że nie ma to znaczenia dla orzeczenia o utracie prawa jazdy. Sąd Najwyższy uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

11.02.2025

Kosztowne usuwanie padłych, dzikich zwierząt – komisja sugeruje zmiany

Samorząd terytorialny Środowisko Drogi

Właścicielem dzikich zwierząt i zwierzyny łownej jest Skarb Państwa, ale w praktyce to gminy ponoszą koszty opieki weterynaryjnej zwierząt, które doznały obrażeń na skutek zdarzeń drogowych, oraz koszty związane z usuwaniem i unieszkodliwianiem padłej dzikiej zwierzyny. Sprawa ta nie jest w dotychczasowych przepisach uregulowana wprost. Jest szansa, że może się to zmienić. Sejmowa komisja do spraw petycji skieruje do premiera wniosek w tej kwestii.

06.02.2025

Prawo niespójne w wygaszaniu hipoteki na nieruchomościach wywłaszczanych pod drogi

Samorząd terytorialny Drogi Budownictwo

Ustawodawca w przepisach dotyczących wywłaszczania nieruchomości pod drogi publiczne w różny sposób reguluje zagadnienie obciążenia hipotecznego nieruchomości podlegającej wywłaszczeniu. Raz wprost stosuje on przepis, który wygasza hipotekę na przejmowanej nieruchomości z mocy prawa, innym razem taki skutek należy wywieść z interpretacji zapisów ustaw i orzecznictwa.

29.01.2025

Obrót nieruchomością objętą postępowaniem w sprawie wydania decyzji ZRID

Samorząd terytorialny Drogi Nieruchomości

Wydanie decyzji ZRID, w ramach postępowania o pozwolenie na realizację inwestycji w zakresie dróg publicznych, skutkuje nie tylko wywłaszczeniem nieruchomości, ale wywołuje skutki na etapie prowadzonego postępowania. Ogranicza bowiem uprawnienia właścicieli w zakresie obrotu nieruchomościami po zawiadomieniu stron o wszczęciu postępowania administracyjnego. Co ważne, dotyczy ono jedynie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, bądź jednostek samorządu terytorialnego.

24.01.2025

Wydzielenie pasa drogowego „na przyszłość” budzi problemy w praktyce

Samorząd terytorialny Drogi Nieruchomości

Nowelizując ustawę o drogach publicznych doprecyzowano pojęcie pasa drogowego. Po zmianach jest to grunt, w którym jest lub będzie usytuowana droga. Dodanie sformułowania „lub będzie” budzi wątpliwości w odniesieniu do treści art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Powoduje też konkretne problemy w praktyce.

15.01.2025

WSA: Niekompletne oznakowanie skrzyżowania na egzaminie na prawo jazdy

Samorząd terytorialny Drogi

Aby ocenić, czy egzaminowany prawidłowo wykonał dany manewr, bierze się pod uwagę okoliczności danej sytuacji. W szczególności nie można wymagać, by zdający znał docelowy układ przebiegu pierwszeństwa na skrzyżowaniu - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Choćby był on oczywisty dla egzaminatora.

18.12.2024

Ministerstwo chce zmienić zasadę karania za zdjęcie z fotoradaru

Drogi Administracja publiczna

Ministerstwo Infrastruktury rozważa zmianę zasad egzekucji mandatów z fotoradarów stacjonarnych. To nie Główny Inspektor Transportu Drogowego ma udowadniać, kto prowadził pojazd, ale właściciel lub posiadacz będzie musiał wykazać, że to nie on siedział za kierownicą, jeśli tak było w rzeczywistości. Fotoradary raczej nie wrócą pod zarząd samorządów lokalnych. Ministerstwo ma inny pomysł.

09.12.2024

Wyjątek został regułą - prezydenci miast budują drogi na skróty

Drogi Budownictwo Poprawmy prawo Ład Przestrzenny

Przepis specustawy, który miał przyśpieszyć budowę kluczowych dróg, m.in. na mistrzostwa Euro 2012, został w porządku prawnym na stałe. Pozwala on prezydentowi miasta na prawach powiatu, wykonującemu jednocześnie prawa i obowiązki starosty, nie uwzględniać postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i samodzielnie decydować, gdzie ma przebiegać droga.

06.12.2024

Autostrady i drogi ekspresowe płatne dla przewoźników od 1 listopada

Drogi Transport

Od 1 listopada poszerzona zostanie sieć płatnych dróg. Obejmie ona nowo wybudowane autostrady i ekspresówki. Mowa o ponad 1600 kilometrów dróg na terenie całej Polski. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie uważa, że decyzja Ministerstwa Infrastruktury jest dodatkowym obciążeniem dla firm transportowych.

30.10.2024

WSA: W lewo przez rondo – kierunkowskaz tylko przy wyjeździe

Drogi Turystyka Transport

Skręcanie na rondzie w lewo zasadniczo nie wymaga użycia kierunkowskazu przed wjazdem i w trakcie przejazdu przez tarczę ronda. Kierowca musi sygnalizować wyłącznie wyjazd z ronda. Zasada ta obowiązuje również egzaminatora na prawo jazdy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Dodał, że egzaminator, który jest z reguły doświadczonym kierowcą, może mieć swoje przyzwyczajenia, a nawet propozycje zmian w przepisach prawa o ruchu drogowym. Powyższe nie daje mu jednak uprawnienia, by narzucać swoją wizję zdającemu.

30.10.2024

Licencje na przewozy drogowe dłużej ważne na terenach powodziowych

Drogi Transport Powódź

Licencje na taksówkę oraz samochody służące do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą będą dłużej ważne na terenach objętych powodzią. Taką zmianę zawiera projekt noweli ustawy powodziowej, która w środę rano, 29 września, trafiła do Sejmu.

25.09.2024

Auta na LPG nie mogą wjeżdżać do strefy czystego transportu - czy to przeoczenie legislacyjne?

Środowisko Drogi

Auta napędzane gazem ziemnym mogą wjeżdżać do stref czystego transportu, ale te zasilane gazem płynnym LPG już nie - mimo że żadne z nich nie są zeroemisyjne. Skarga w tej sprawie trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich. Pyta on Ministerstwo Klimatu i Środowiska o przyczynę objęcia samochodów na LPG zakazem, skoro w pierwotnej wersji przepisów planowano włączenie ich do grupy pojazdów, które mogą poruszać się po strefie czystego transportu.

30.08.2024

Nie będzie zakazu parkowania samochodów na chodniku

Drogi

Ruch społeczny „Miejska Agenda Parkingowa" postuluje zmiany zasad parkowania samochodów na drogach publicznych. Chodzi o skargi pieszych na samochody zaparkowane na chodniku, które blokują przejście czy przejazd wózkiem. Sugerowanym rozwiązaniem jest wyznaczenie specjalnych stref, w których można zaparkować, a generalny zakaz zatrzymywania się na chodniku poza nimi. Ministerstwo odpowiada, że problem tkwi nie w przepisach, a braku ich egzekwowania. Zmian w prawie więc nie będzie.

22.08.2024

Kilkoro poszkodowanych to za mało na katastrofę

Prawo karne Drogi

Nie jest łatwo określić granicę pomiędzy wypadkiem a katastrofą w komunikacji. Problemów nastręcza ocena, czy w zdarzeniu ucierpiało wiele, czy kilka osób - o to, jaka to liczba, spierają się prawnicy. Część z nich sugeruje, że należałoby przepis doprecyzować, bo jest on mocno na bakier z zasadą pewności prawa. Inni jednak chwalą ustawodawcę za pozostawienie sądom swobody w tej materii.

21.08.2024

Utrata prawa jazdy także za prędkość poza obszarem zabudowanym?

Prawo karne Drogi Transport

Powołano specjalny zespół roboczy, który zajmie się analizą zmiany przepisów mających wpłynąć na bezpieczeństwo ruchu drogowego - poinformował w czwartek szef Ministerstwa Infrastruktury Dariusz Klimczak. Jedną z rekomendacji jest możliwość czasowego odbierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h także poza terenem zabudowanym. Jak mówił, wprowadzenie tego przepisu na terenie zabudowanym "przyniosło efekt mrożący".

18.07.2024

Właściciele samochodów na gaz nierówno traktowani?

Drogi Domowe finanse Transport

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga od kierowcy – właściciela pojazdu zasilanego paliwem gazowym. Problem dotyczy nierównego traktowania właścicieli samochodów zasilanych LPG w zakresie obowiązku przeprowadzenia badań technicznych nowych pojazdów. W sprawie ma się teraz wypowiedzieć Ministerstwo Infrastruktury.

08.07.2024

RPO ma wątpliwości w sprawie pojazdów seniorów w strefie czystego transportu w Warszawie

Samorząd terytorialny Środowisko Drogi

Wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich wzbudzają przepisy dotyczące samochodów seniorów, które wyłączono z zakazu wjazdu do strefy czystego transportu w Warszawie. Uważa, że kryterium ukończonych w 2023 r. siedemdziesięciu i więcej lat życia, od którego uzależniono niepodleganie zakazowi wjazdu, prowadzi do zróżnicowania sytuacji prawnej właścicieli aut.

05.07.2024