Wyrok SN dotyczący sprawców katastrofy hali MTK 29 listopada

Prawo karne Budownictwo

Sąd Najwyższy ogłosi 29 listopada br. wyrok w sprawie pięciu mężczyzn odpowiedzialnych za przyczynienie się do katastrofy katowickiej hali Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 r., w której zginęło 65 osób, a 26 odniosło bardzo poważne rany.

27.11.2018

Artur Soboń zapowiada likwidację użytkowania wieczystego dla firm

Budownictwo

Do końca kadencji zaproponujemy likwidację użytkowania wieczystego dla przedsiębiorców, fabryk, galerii handlowych - powiedział w poniedziałek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Najpierw jednak chce uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na pomoc publiczną.

26.11.2018

Specjalistami od ładu przestrzennego są architekci

Budownictwo

Relacje między architektami, a inżynierami budownictwa przypominają trochę te pomiędzy kompozytorem, a poszczególnymi muzykami w orkiestrze. Koncert nie może się odbyć, ani bez kompozytora, ani bez...

25.11.2018

Architekci i inżynierowie poczekają dłużej na nowe ustawy

Budownictwo

Minister Inwestycji i Rozwoju zwrócił się do Komisji Ustawodawczej Senatu RP o przygotowanie projektu wykonującego wyrok Trybunału, który dotyczy ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych. To oznacza, że projekty ustaw o architektach i inżynierach nie będą szybko uchwalone.

23.11.2018

WSA: Architekt nie poniesie kary za błędy w projekcie

Budownictwo

Półroczny termin przedawnienia karalności architekta z powodu czynu, za który odpowiada dyscyplinarnie mija w momencie złożenia wniosku do Sądu Dyscyplinarnego, a nie do sekretariatu Izby Architektów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

23.11.2018

Miejscowy plan nie zawsze zablokuje budowę fermy

Budownictwo

Nie można w planie zagospodarowania zakazać lokalizacji ferm, jeśli narusza to ustalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

21.11.2018

Czy istnieje legalna definicja garażu?

Budownictwo

Obecnie nie istnieje jednolita, obowiązująca, a jednocześnie ustawowa definicja garażu. Charakter przesądzający w przypadku wątpliwości co do funkcji danego budynku mają kwestie konstrukcyjne.

21.11.2018

SA: Bez umowy sąd nie nakaże, by deweloper wybudował drogę

Drogi Budownictwo

Obowiązkiem inwestora jest wybudowanie drogi publicznej dla zrealizowanej przez siebie inwestycji niedrogowej. Szczegóły tego przedsięwzięcia określa umowa zawarta między gminą a inwestorem. Gdy jej nie na, sąd nie zmusi inwestora do wykonania tego obowiązku. Tak uznał Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.

19.11.2018

Architekci nie będą masowo prowadzili budów

Budownictwo

Nie uzurpujemy sobie prawa do bycia głównym szefem na budowie. Chcemy mieć prawo kierowania budowami, ale nie w zamian za inżynierów, tylko podobnie jak oni. Specyfika naszego zawodu polega na tworzeniu projektów i tym się głównie zajmujemy

17.11.2018

Będzie ulga podatkowa na termomodernizację domu

PIT Budownictwo

Wydatki na termomodernizację domu można będzie odliczyć od dochodu - przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizację przepisów podatkowych, która wprowadza do nich ulgę związaną z inwestycjami w termomodernizację budynków jednorodzinnych.

09.11.2018

Projekt: Tylko architekt pokieruje budową

Budownictwo

Inżynierowie budownictwa obawiają się, że stracą uprawnienia do kierowania budowami. Ostrzegają, że to może utrudnić prowadzenie inwestycji. Ponadto decydując się na budowę domu jednorodzinnego, będzie trzeba się liczyć z wyższymi kosztami. Taki może być efekt zmian, nad którymi pracuje resort inwestycji.

08.11.2018

WSA: Zabudowa zabytkowej bramy była nielegalna

Budownictwo

Wymontowanie drzwi i zamurowanie bramy we Wrocławiu jest konieczne by zachować charakter zabytkowy kamienicy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Dodał też, że udział wspólnoty mieszkaniowej w postępowaniu nie naruszał prawa.

08.11.2018

Zmienią się zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości

Domowe finanse Budownictwo Nieruchomości

Krótsze i jednoznacznie określone terminy przedawnienia roszczeń oraz na przystąpienie przez współwłaścicieli nieruchomości lub ich spadkobierców do postępowania, gdy nie został zrealizowany cel publiczny - takie zmiany ma wprowadzić nowela ustawy o gospodarce nieruchomościami, nad którą prace kończy właśnie rząd.

31.10.2018
Prawo.pl