Poznański sąd pyta TSUE o ochronę roszczeń klientów Getin Banku

Banki Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Poznaniu skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE trzy pytania prejudycjalne, dotyczące decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku S.A. Dotyczą samych podstaw wydania tej decyzji, a odpowiedzi na nie mogą otworzyć poszkodowanym klientom banku drogę do dochodzenia odszkodowań od BFG.

17.03.2023

TSUE: Trzeba usunąć nieuczciwe warunki z umowy kredytowej

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że unieważnienie umowy z powodu jej nieuczciwego charakteru pociąga konieczność przywrócenia sytuacji prawnej i faktycznej, jaka istniałaby przy braku w umowie nieuczciwego warunku. Orzeczenie nie stanowi przełomu – natomiast jasno pokazuje, że TSUE przyjął jednolitą ścieżkę interpretacji przepisów i podtrzymuje wysoki standard ochrony konsumentów.

16.03.2023

Konieczny: Hipoteki Getin Noble Bank w restrukturyzacji mogą nadal być usuwane

Banki Kredyty frankowe

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku i ograniczenia z tym związane wymuszają często zmianę strategii procesowej. Celem zasadniczym dziś staje się nie tyle uzyskanie wyroku zasądzającego zwrot świadczeń czy nawet wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu, co zabezpieczenie kredytobiorcy przed roszczeniem banku. Pisze o tym Tomasz Konieczny, radca prawny i partner w Konieczny, Polak Partnerzy.  

16.03.2023

Krokodyle łzy sektora bankowego, czyli nie ma już szans na "ustawę frankową"

Finanse Banki Kredyty frankowe

Nowa ustawa frankowa byłaby kolejną próbą miękkiego zniechęcenia osób do walki w sądach i próbą zatrzymania lawiny pozwów. Przypomnijmy, że te same instytucje, które nagle przypomniały sobie o potrzebie ustawowego rozwiązania tej kwestii, jeszcze kilka lat temu wskazywały na jej niezgodność z prawem, Konstytucją i zdrowym rozsądkiem. Dokładnie w takim kształcie, jaki dzisiaj proponują.

15.03.2023

Getin Noble Bank zaczyna wypowiadać frankowiczom umowy - mimo sądowego zabezpieczenia

Banki Kredyty frankowe

Pierwsi frankowicze z Getin Noble Banku otrzymują wypowiedzenia umów kredytowych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że wkrótce ruszy fala wypowiedzeń. Pisma może spodziewać się każdy, kto zaprzestał spłacania rat. Utrudni to życie niejednemu kredytobiorcy - bank wpisze go do Bankowej Informacji Kredytowej, będzie dzwonił, wysyłał SMS-y, wzywał do zapłaty w ramach tzw. windykacji polubownej. Kredytobiorcy nie są jednak na straconej pozycji.

09.03.2023

Prawomocny wyrok w sprawie frankowej nie zawsze oznacza koniec problemów z bankiem

Banki Kredyty frankowe

Zdarzają się sytuacje, gdy pomimo prawomocnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu powiązanego z walutą obcą, banki odmawiają wydania tzw. listu mazalnego, pozwalającego na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości. Nie oznacza to, że kredytobiorcy nie uda się wykreślić hipoteki z księgi wieczystej.

08.03.2023

Frankowicz w Getin Noble Bank wykreśli hipotekę po wyroku, a potem sprzeda mieszkanie

Banki Kredyty frankowe Restrukturyzacja

Frankowicz, który zaciągnął kredyt w Getin Noble Bank może wykreślić hipotekę z mieszkania lub domu, nawet jeżeli nie spłacił kredytu. Wystarczy, że dysponuje prawomocnym wyrokiem stwierdzającym nieważność umowy. Dzięki temu zyska swobodę dysponowania swoją nieruchomością i np. może ją sprzedać (wolną od hipoteki), podarować dziecku lub zabezpieczyć nową pożyczkę bez oglądania się i czekania na późniejsze rozliczenie się z bankiem.

03.03.2023

Czas pokaże, czy Polska spełnia unijne standardy postępowania wobec zagrożonych banków

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

Rzecznik Generalny TSUE uważa za bezpodstawne roszczenia banków o korzystanie z kapitału udzielanego na podstawie nieważnych umów kredytów „frankowych”. Przyjęcie przez Trybunał tego poglądu może wpłynąć na bilanse niektórych banków i prowadzić do niespełniania przez nie wymogów kapitałowych. Będą zagrożone resolution, warto się więc przyjrzeć, jak polska regulacja tego procesu wygląda na tle prawa unijnego.

01.03.2023

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców udzielił pomocy na prawie 100 mln zł

Banki Kredyty

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK) to pomoc dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i są zobowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego. Według stanu na koniec 2022 roku, od początku funkcjonowania Funduszu, kredytodawcy zarejestrowali w BGK 9 960 umów o udzielenie wsparcia na łączną kwotę 591,4 mln zł. BGK wypłaciło w tym czasie 59.753 raty wsparcia w łącznej kwocie 96,7 mln zł.

24.02.2023

Szymański: Roszczenie frankowicza o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału nadal nieoczywiste

Banki Kredyty frankowe

Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie przesądził w swojej ogłoszonej 16 lutego opinii o tym, że w przypadku nieważności umowy kredytu z powodu zamieszczonych w niej nieuczciwych postanowień, konsumentowi przysługuje roszczenie o zapłatę przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału - twierdzi adwokat Marcin Szymański.

23.02.2023

Frankowicze mogą pozywać banki, ale raczej nie za korzystanie z kapitału

Banki Kredyty frankowe

Rzecznik Generalny TSUE nie przyznał konsumentom prawa do żądania od banków wynagrodzenia za korzystanie z ich rat, ale możliwość dochodzenia dodatkowych roszczeń - uważa większość prawników. Nie oznacza to jednak, że frankowicze nic nie ugrają, gdy tak też uzna TSUE. Będą mogli domagać się m.in. zadośćuczynienia za dyskomfort psychiczny, stres czy rozstrój zdrowia, spowodowane stosowaniem przez bank nieuczciwych postanowień.

22.02.2023

Niełatwo frankowiczowi usunąć z Biura Informacji Kredytowej kłopotliwy wpis

Banki Kredyty frankowe

Jeśli bank po wydaniu prawomocnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu, nie wykreśli byłego kredytobiorcy z BIK, to można złożyć wniosek do Biura Informacji Kredytowej o zaprzestanie przetwarzania danych osobowych oraz wniosek o wykreślenie długu i aktualizację danych w systemie, a od banku można zażądać zaprzestania naruszenia dóbr osobistych.

20.02.2023

Mieszkanie za kredyt 2 proc. dla niektórych tylko po rozwodzie

Banki Kredyty

Rząd obiecuje, że jeszcze w wakacje będzie można kupić mieszkanie za kredyt z bardzo niskim oprocentowaniem, bo 2-procentowym. Okazuje się jednak, że projekt jest dziurawy. Odwołuje się  bowiem do szerokiego pojęcia gospodarstwa domowego z ustawy o rodzinnym kredycie mieszkaniowym. A to wyklucza z pomocy małżonków, którzy nigdy nie mieli nieruchomości, ale ich małżonek miał, nawet w dalekiej przeszłości.

20.02.2023

Frankowicze skarżą się do Komisji Europejskiej na KNF

Banki Kredyty frankowe

​Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zaapelowało do Komisji Europejskiej o podjęcie działań wobec Komisji Nadzoru Finansowego, zmierzających do naprawy tej instytucji. SBB chce także jak najszybszego wdrożenia chroniącej rynek i konsumentów Dyrektywy 2019/1937. Apeluje też o „dokonanie możliwych dla KE działań wobec Komisji Nadzoru Finansowego zmierzających do naprawy tej instytucji.

15.02.2023

Precedensowy wyrok w sprawie frankowej, sąd zwaloryzował na rzecz banku kapitał kredytu

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Warszawie zwaloryzował kapitał udostępnionego kredytu wypłaconego na podstawie nieważnej umowy powiązanej z walutą obcą. Jest to prawdopodobnie pierwsze takie korzystne dla banków, nieprawomocne orzeczenie. Zapadło na kilka dni przed wydaniem opinii przez Rzecznika Generalnego TSUE, dotyczącej m.in. zasadności waloryzacji roszczeń.

14.02.2023

Sąd Apelacyjny: Dziubakowie wygrali z bankiem, umowa jest nieważna

Banki Kredyty frankowe

We wtorek 7 lutego br. Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok w sporze pomiędzy państwem Dziubaków a Raiffeisen Bank. Sąd zdecydował, że umowa ich o kredyt frankowy jest nieważna. Jednocześnie zmienił sposób, w jaki kredytobiorcy powinni rozliczyć się ze swoim bankiem. To jedna z najgłośniejszych spraw frankowych, a ten wyrok otwiera drogę do rozliczeń z bankiem.

08.02.2023

KNF łagodzi warunki oceny zdolności kredytowej

Finanse Banki Kredyty

Najniższy, minimalny poziom bufora (2,5 p.p.) powinien być stosowany dla kredytów z tymczasowo stałą stopą procentową, a dla kredytów ze zmienną stopą bufor powinien być adekwatnie wyższy – podał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Urząd łagodzi swoje stanowisko ze względu na niższe ryzyko wzrostu stóp procentowych.

07.02.2023

Rozwód to koniec wspólnoty majątkowej, ale kredyt pozostaje wspólny

Banki Kredyty frankowe

Po orzeczeniu rozwodu pomiędzy małżonkami ustaje ustrój wspólności majątkowej i od tego czasu byli już małżonkowie są współwłaścicielami (w częściach ułamkowych) wspólnych rzeczy, w tym nieruchomości zakupionej za środki wypłacone przez bank na postawie umowy kredytu. Jednak postępowanie w sprawie podziału majątku nie rozwiązuje problemu kredytu hipotecznego.

04.02.2023

Co kredyt frankowy złączy, tego sąd tak łatwo nie rozdzieli

Prawo rodzinne Banki Kredyty frankowe

Najpierw wielka miłość, potem wielki kredyt i na końcu burzliwe rozstanie - coraz częściej jednym z problemów przy rozwodach Polaków są kredyty frankowe. I nie chodzi jedynie o to, jak pozbyć się długu, ale też, kto ewentualnie ma go dalej spłacać i jak w takich warunkach rozliczyć się z byłym małżonkiem. Z sytuacji korzystają też banki - oferując tym, którzy mieszkanie przejmują, nową umowę i nową, często wyższą, ratę.

03.02.2023