Prawo.pl
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował średnią cenę energii elektrycznej z rozliczeń wytwórców z podmiotami z własnych grup kapitałowych, które miały miejsce w trzecim kwartale 2023 roku. Z zestawienia wynika, że ceny energii wciąż systematycznie spadają - były one niższe niż w II kwartale 2023 r.
Inga Stawicka
23.10.2023
Prawo gospodarcze Energetyka
Zgodnie z dyrektywą NIS2 wprowadzającą nowe ramy odpowiedzialności w zakresie nadzoru i zarządzania ryzykiem związanym z cyberbezpieczeństwem, organizacje objęte regulacją znajdują się teraz w decydującym okresie implementacyjnym. Równo 12 miesięcy mają firmy działające w sektorze publicznym i prywatnym państw członkowskich UE, aby dostosować się do nowych standardów, w tym m.in. przygotować własną politykę organizacyjną, określić procedury operacyjne i wybrać technologie wspierające cały proces.
Inga Stawicka
23.10.2023
Nowe technologie Prawo europejskie
Nowelizacja unijnej dyrektywy o kredytach konsumenckich, która została zatwierdzona we wrześniu przez Parlament Europejski, ma wzmocnić ochronę kredytobiorców, ujednolicić przepisy we wszystkich państwach członkowskich i nałożyć na banki obowiązek kierowania się obiektywnymi kryteriami ekonomicznymi przy decydowaniu o udzieleniu kredytu. Teraz Polska będzie musiała dostosować krajowe przepisy do nowej regulacji.
Inga Stawicka
23.10.2023
Banki Kredyty Prawo europejskie
Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, która łączy w sobie elementy osobowo-kapitałowe. Obecnie obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość jej podziału, ale nie zawsze. Nie wolno tego robić, jeżeli kapitał zakładowy spółek nie został pokryty w całości. Tyle teoria, a jak wygląda praktyka - zastanawia się prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
23.10.2023
Spółki Prawo gospodarcze
Wdrożenie obligatoryjnego KSeF będzie wymagało nie tylko zmian w księgowości i zastosowania odpowiednich narzędzi informatycznych. Przedsiębiorcy muszą opracować nowe procedury obiegu faktur i przeszkolić w tym zakresie pracowników wszystkich działów. Konieczna będzie też zmiana umów z biurami rachunkowymi oraz dostosowanie umów i ustaleń z kontrahentami. Przy wystawianiu faktur trzeba też przemyśleć kwestię ochrony danych.
Monika Pogroszewska
23.10.2023
VAT Doradca podatkowy KSeF
Z jednej strony walczymy o zachowanie prywatności, z drugiej zaś upubliczniamy informacje z naszego życia prywatnego i zawodowego w portalach społecznościowych, nie dając przestępcom nawet szans na zmanipulowanie nas – podkładamy się sami. Obecnie dosłowną miarą wpływu na drugiego człowieka jest informacja o nim i to właśnie ta wiedza jest największym zagrożeniem dla prywatności - pisze Urszula Graetzer, prawnik w zespole korporacyjnym i prawa IT DSK Kancelaria.
Urszula Graetzer
21.10.2023
Nowe technologie RODO
Wraz z zakończeniem najmu lub dzierżawy strony umowy przede wszystkim powinny się rozliczyć – zwłaszcza w zakresie płatności czynszu, nakładów na przedmiot najmu lub kosztów związanych z jego naprawą bądź remontem. Konieczne jest także zapewnienie właścicielowi możliwości swobodnego wykonywania swoich uprawnień w stosunku do nieruchomości lub ruchomości oddanej w najem lub w dzierżawę.
Konrad Dyda
21.10.2023
Budownictwo
Warunek uzyskania podwyższonego wynagrodzenia za przekroczenie określonej liczby godzin pracy nie może stawiać pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy w mniej korzystnej sytuacji – orzekł TSUE. Zdaniem prawników orzeczenie wiele zmienia w dotychczas stosowanej praktyce. Dzięki niemu zapewnione będzie równe traktowanie pracowników w zakresie wynagrodzenia za pracę wykonywaną ponad określony w umowie o pracę wymiar.
Grażyna J. Leśniak
21.10.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Podczas piątkowego briefingu prasowego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o złożeniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o ocenę konstytucyjności unijnych przepisów dotyczących zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych od 2035 r. Zdaniem ministra mogą one być sprzeczne z polską Konstytucją i naruszać zasadę jednomyślności w sprawach dotyczących energetyki.
Inga Stawicka PAP
20.10.2023
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Coraz więcej inwestorów w transakcjach fuzji i przejęć na polskim rynku korzysta z ubezpieczenia na wypadek nieprawdziwości oświadczeń i zapewnień (ubezpieczenie W&I, ang. warranty and indemnity insurance) - wskazują prawnicy z kancelarii DLA Piper oraz eksperci brokera ubezpieczeniowego Marsh. Ubezpieczenia W&I najczęściej wykorzystywane są przy przejęciach spółek prywatnych, ale ich popularność rośnie także przy przejęciach spółek publicznych.
Inga Stawicka
20.10.2023
Finanse Ubezpieczenia
Ustawodawca, informatyzując postępowanie rejestrowe, restrukturyzacyjne i upadłościowe, w funkcjonalnościach wzorców udostępnionych na Portalu Rejestrów Sądowych oraz Krajowym Rejestrze Zadłużonych, nie przewidział możliwości opatrzenia dwukrotnym podpisem jednego dokumentu. Już tylko z tego punktu widzenia ostatnie uchwały SN mają wymiar praktyczny - piszą Jacek Pietrzela oraz Krzysztof Rudnik, radcowie prawni, doradcy restrukturyzacyjni.
Jacek Pietrzela Krzysztof Rudnik
20.10.2023
Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie biegnącego wypowiedzenia umowy o pracę jest wynikiem swobodnie podjętej decyzji przez pracodawcę i skutkuje możliwością pełnej odmowy dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy. Pracodawca może przy tym w sposób wiążący pracownika odwołać to zwolnienie. Okres zwolnienia jest okresem zatrudnienia, za który przysługuje wynagrodzenie.
Marek Rotkiewicz
20.10.2023
Prawo pracy
Nowy rząd i parlament będą miały bardzo mało czasu na prace nad budżetem na 2024 r. Dlatego najbardziej realnym scenariuszem są prace nad projektem przygotowanym przez rząd PiS. Ekonomiści podkreślają jednak, że musi on zostać poprawiony. Chodzi przede wszystkim o weryfikację jakie wydatki składają się na rekordowo wysoki deficyt oraz czy możliwe będą nowe wydatki wynikające z obietnic przedwyborczych
Monika Pogroszewska
20.10.2023
Finanse publiczne Finanse
W czwartek, 19 października, Sąd Najwyższy otworzył drogę do unieważnienia umowy kredytowej frankowiczom, którzy są w konflikcie ze współkredytobiorcami m.in. rozwiedzionym małżeństwom. Przesądził bowiem, że pozwu nie muszą składać wszyscy kredytobiorcy. Wystarczy, że zrobi to tylko jeden z nich. Uchwała Sądu Najwyższego rozwiąże problem legitymacji czynnej w wielu sprawach frankowych.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.10.2023
Banki Kredyty frankowe
Obowiązek wystawienia PIT-8C może dotyczyć podmiotów, które są stroną umowy zbycia udziałów, jeżeli są: osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, osobami prawnymi albo jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej. Obowiązek ten nie ciąży na spółce, która nie jest stroną umowy sprzedaży udziałów, a tylko spółką, w której udziały są sprzedawane. Zatem nie grożą spółce żadne konsekwencje za niezłożenie PIT-8C.
Krzysztof Kaźmierski
19.10.2023
CIT PIT
Po ponad czterech latach swój finał ma sprawa dotycząca nałożenia pierwszej kary pieniężnej przez UODO. NSA oddalił w środę skargę kasacyjną spółki. Potwierdził też słuszność stanowiska z decyzji prezesa UODO, jak i wyroku WSA, zgodnie z którym spółka powinna spełnić obowiązek informacyjny wobec osób prowadzących działalność gospodarczą, których dane pozyskała.
Ret
19.10.2023
Wymiar sprawiedliwości RODO
W Polsce – kraju z wyjątkowo złą jakością powietrza – w strategiach społecznej odpowiedzialności biznesu warto częściej i lepiej inicjować działania, które pomogą w walce ze smogiem – przekonują eksperci w raporcie „Antysmogowi. Najlepsze praktyki CSR dotyczące jakości powietrza”, przygotowanym przez Konfederację Lewiatan. Wynika z niego jednak również, że firmy często nie wiedzą, jak wdrażać długofalowe strategie, albo robią to nieumiejętnie.
Inga Stawicka
19.10.2023
Rynek Małe i średnie firmy
To, co wydaje się prawidłowe na gruncie ekonomii, nie zawsze będzie uzasadnione w świetle przepisów prawa ochrony konsumenta. Taki jednoznaczny wniosek wypływa z aktualnego orzecznictwa TSUE oraz sądów krajowych w sprawach „frankowych”. Wypowiedzi przedstawicieli polskiego sektora finansowego, dotyczące możliwości kwestionowania WIBOR-u w umowach kredytów złotówkowych, kompletnie ignorują tę regułę – pisze Piotr Pląska, radca prawny, w odpowiedzi na polemikę.
Piotr Pląska
19.10.2023
Banki Kredyty
Ok. 30 proc. projektów aktów prawnych Sejm procedował krócej niż dwa tygodnie, natomiast rekord szybkości przyjmowania nowych przepisów wyniósł… 113 minut. Powszechna stała się praktyka „wrzutek”, czyli przepisów nie mających nic wspólnego z nowelizowaną ustawą, a opinie ekspertów zgłoszone w trakcie procesu legislacyjnego były często ignorowane. Jak oceniają eksperci Fundacji Batorego, to były trudne cztery lata, także dla przedsiębiorców.
Inga Stawicka
19.10.2023
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Uczestnik pracowniczych planów kapitałowych może korzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej do tego programu, jeżeli jego miesięczne wynagrodzenie, osiągane z różnych źródeł, nie przekracza 1,2-krotności płacy minimalnej. Jeżeli pracuje w kilku miejscach, sam musi sprawdzać, czy nie przekroczy limitu.
Anna Puszkarska
19.10.2023
Prawo pracy PPK
Skarbówka przyznaje, że wydatki na współpracę z influencerami mieszczą się w zakresie ulgi na ekspansję. Spółka może więc dwukrotnie odliczyć dwukrotnie wypłacone im wynagrodzenie - raz jako koszt uzyskania przychodu i drugi raz jako koszt działań promocyjno-informacyjnych w ramach ulgi. Dyrektor KIS inaczej traktuje jednak pracowników marketingu. Twierdzi, że ich wynagrodzenia nie podlegają uldze.
Monika Pogroszewska
19.10.2023
CIT PIT
Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w środę przepisy podatku od nieruchomości, na podstawie których można pobierać wyższą stawkę za miejsce garażowe w budynkach wielorodzinnych posiadające księgę wieczystą, niż garażu bez odrębnej własności. Według Trybunału prowadzi to do nierównego traktowania podatników. Zakwestionowane przepisy tracą moc obowiązującą z upływem 31 grudnia 2024 r.
Monika Pogroszewska
18.10.2023
Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Eksperci ubezpieczeniowi apelują, aby nie zwlekać ze zgłoszeniem szkody – są na to aż 3 lata, ale po czasie trudniej właściwie określić wysokość odszkodowania. Do najczęstszych błędów popełnianych przez zgłaszających szkodę kierowców należą m.in. pozyskanie niepełnych danych od sprawcy kolizji oraz brak dokumentacji zdjęciowej.
Ret
18.10.2023
Ubezpieczenia
Ze wspólnikiem trzeba podzielić się zyskiem. A w procesie o dalszą - ponad prawomocnie uwzględnioną - część świadczenia z tego samego stosunku prawnego, sąd nie może w niezmienionych okolicznościach odmiennie orzec o zasadzie odpowiedzialności pozwanego – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.10.2023
Wymiar sprawiedliwości Spółki
Płatny urlop dla samozatrudnionych, brak podwyżek podatku PIT, CIT i VAT do 2026 r., zryczałtowana składka zdrowotna czy wreszcie otwarte sklepy we wszystkie niedziele. Takie m.in. obietnice w kampanii wyborczej złożyła Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga. Przedsiębiorcy liczą, że nie zapomną o nich i już wkrótce wdrożą je w życie. Od nowego rządu i Sejmu chcą również większej stabilności prawa, nic tak bowiem nie szkodzi biznesowi, jak ciągłe zmiany.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.10.2023
Prawo gospodarcze
Na skutek nowelizacji przepisów postępowania karnego organy ścigania uzyskały możliwość odstąpienia od niezwłocznego ogłoszenia zarzutów oraz przesłuchania podejrzanego w sytuacji, gdy ich przeprowadzenie nie jest możliwe ze względu na stan zdrowia podejrzanego, albo stan nietrzeźwości lub odurzenia, w jakim się znajduje, a zdaniem organu ścigania zachodzi potrzeba niezwłocznego zastosowania środka zapobiegawczego - pisze Łukasz Breguła, adwokat z Kancelarii Chmielniak Adwokaci.
Łukasz Breguła
18.10.2023
Prawo karne
Zarządzenie przewodniczącego w sprawie zwrotu wniosku o ogłoszenie upadłości wydane na posiedzeniu niejawnym i uzasadnione z urzędu, utrwalone w chwili wydania wraz z uzasadnieniem wyłącznie w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe z wykorzystaniem wzorców udostępnionych w tym systemie i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, jest zarządzeniem istniejącym – uznała Izba Cywilna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.10.2023
Prawo cywilne
Mimo iż od reformy podatku dochodowego minęły prawie dwa lata, wiele przepisów nadal budzi wątpliwości, w tym szczególnie rozliczenie składki zdrowotnej. Większość ekspertów opowiada się za zmianami odwracającymi skutki Polskiego Ładu, jeśli nie w 2024 r., to po gruntownej analizie w 2025 roku. Ale pojawiają się też głosy, że zmian już wystarczy, a kolejna rewolucja nie naprawi systemu.
Monika Pogroszewska
18.10.2023
PIT Polski Ład
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi znowelizował rozporządzenie z 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Sprzedawcy i producenci muszą zmienić etykiety na opakowaniach miodu i dodać kraj pochodzenia, jednak dopiero za pół roku. Stare etykiety zostaną całkowicie wycofane z obrotu za półtora roku - w 2025 r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.10.2023
Prawo gospodarcze
Najczęściej przeprowadzanym atakiem na duże i średnie firmy są incydenty ransomware – wynika z danych „Acronis Mid-Year Cyberthreats Report 2023”. Wprowadzeniem do tych ataków są kampanie phishingowe – liczba fałszywych wiadomości w pierwszej połowie 2023 roku wzrosła aż o 464 proc., w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.
Ret
17.10.2023
Nowe technologie