Zgodnie z par. 110 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 401) użytkowanie rusztowania dopuszczalne jest dopiero po dokonaniu jego odbioru przez kierownika budowy lub uprawnioną osobę. W rozporządzeniu nie sprecyzowano jednak jakie uprawnienia powinna posiadać taka osoba. Interpretując ten przepis, najczęściej wymienia się osobę z uprawnieniami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2 prawa budowlanego z 1994 r.
Sprawdź w LEX: Czy każda konstrukcja robocza jest rusztowaniem? >
Kto odbiera rusztowanie
W rozporządzeniu tym w pierwszej kolejności jako odbierającego rusztowanie wymienia się kierownika budowy, a w drugiej kolejności dopuszcza uprawnioną osobę dlatego, to „uprawniona osoba” powinna mieć uprawnienia budowlane takie jak kierownik budowy. Z kolei dla kierownika budowy wymagane są uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, stąd można założyć, że analogiczny wymóg powinien dotyczyć „osoby uprawnionej”.
Sprawdź w LEX: Czy pracodawca może wykonać za kierownika budowy zadania związane z montażem i demontażem rusztowania warszawskiego? >
Wykonanie odbioru rusztowania przez osoby bez uprawnień konstrukcyjno-budowlanych zgodnie z wieloma interpretacjami różnych organów stanowi przekroczenie zakresu uprawnień. W przypadku gdy roboty budowlane realizowane są np. na podstawie zgłoszenia i kierownik budowy nie został powołany, to wspomniane przepisy nie zwalniają w takiej sytuacji inwestora z obowiązku należytego zorganizowania procesu budowlanego, w tym w szczególności zapewnienia objęcia nadzoru nad robotami przez uprawnione osoby, co sprowadza się do powołania upoważnionej osoby do odbioru rusztowania.
Zobacz procedurę w LEX: Postępowanie przy ustawianiu, odbiorze i kontroli rusztowań >
Wpis w dzienniku budowy lub w protokole odbioru
Ponadto odbiór rusztowania potwierdzony był wpisem w dzienniku budowy lub w protokole odbioru technicznego. Wpis rusztowania powinien określać: użytkownika rusztowania; przeznaczenie rusztowania; wykonawcę montażu rusztowania z podaniem imienia i nazwiska albo nazwy oraz numeru telefonu; dopuszczalne obciążenia pomostów i konstrukcji rusztowania; datę przekazania rusztowania do użytkowania; oporność uziomu; terminy kolejnych przeglądów rusztowania.
Sprawdź w LEX: Jakie oznaczenia, dokumentacje, certyfikaty powinno posiadać rusztowanie? >
Warto pamiętać, że roboty budowlane wykonywane na rusztowaniach zaliczane są do grupy prac szczególnie niebezpiecznych, dlatego też należy je ustawiać na podłożu ustabilizowanym i wyprofilowanym, ze spadkiem umożliwiającym odpływ wód opadowych, zaś rusztowania i ruchome podesty robocze powinny: posiadać pomost o powierzchni roboczej wystarczającej dla osób wykonujących roboty oraz do składowania narzędzi i niezbędnej ilości materiałów; posiadać stabilną konstrukcję dostosowaną do przeniesienia obciążeń; zapewniać bezpieczną komunikację i swobodny dostęp do stanowisk pracy; zapewniać możliwość wykonywania robót w pozycji niepowodującej nadmiernego wysiłku; posiadać poręcz ochronną; posiadać piony komunikacyjne.
Sprawdź w LEX: Czy na budowie każdą konstrukcję tymczasową wykonaną z drewna powinna odebrać osoba posiadającą uprawnienia konstrukcyjno-budowlane? >
Autorka: Joanna Maj radca prawny w Urzędzie Miasta w Sosnowcu oraz of counsel w Kancelarii Prawnej Pracownia Prawa Gospodarczego Drogoń, Sośniak-Jagielińska Radcy prawni sp.p. oraz autorka Legal Alert.
Cena promocyjna: 69.5 zł
|Cena regularna: 139 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 139 zł