united kingdom
ukraine

Spółki nie palą się do e-doręczeń, chociaż to w ich interesie

Administracja publiczna Spółki E-doręczenia
Od 1 kwietnia 2025 r. adres do doręczeń elektronicznych muszą mieć podmioty niepubliczne zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, a więc m.in. spółki prawa handlowego. Jak dotąd skrzynki założyło raptem 69 tys. podmiotów na 729 tys. obowiązanych. Prawnicy przyznają, że za brak realizacji obowiązku nie ma żadnych sankcji. Z drugiej strony, spóźnialscy sami sobie szkodzą.
Tomasz Ciechoński
18.03.2025
Administracja publiczna Spółki E-doręczenia
Początkiem kłopotów pozwanego była kradzież dokumentów, które złodzieje wykorzystali do przeprowadzenia transakcji. Sąd Najwyższy stwierdził rażące naruszenie przez Sąd Rejonowy kodeksu spółek handlowych poprzez błędne przypisanie pozwanemu odpowiedzialności za zobowiązania spółki, w której organach nigdy nie zasiadał. Tym samym bezskuteczność egzekucji prowadzonej przeciwko tej spółce, nie mogła skutkować odpowiedzialnością pozwanego za jej zobowiązania – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i uchyliła nakaz zapłaty.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.03.2025
Prawo cywilne
Przedsiębiorcy poszkodowani przez ubiegłoroczną powódź będą mogli ubiegać się o wsparcie interwencyjne do końca czerwca 2025 r. Rząd planuje przedłużyć termin składania wniosków o kilka miesięcy. Pojawi się też nowa forma pomocy: świadczenie lokalowe. Dzięki niemu będzie można wyremontować lokal zniszczony przez wodę.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.03.2025
Budownictwo Prawo gospodarcze Powódź

Sąd potwierdza: wpłynął nowy wiosek o upadłość Cinkciarza

Rynek i konsument Domowe finanse Upadłość
Wpłynął kolejny wniosek o ogłoszenie upadłości spółki Cinkciarz.pl – przekazała portalowi Prawo.pl Anna Pasek-Gazda, prezes Sądu Rejonowego w Zielonej Górze. Wcześniej media informowały o złożeniu takiego wniosku, ale sprawa nadal nie została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.
Tomasz Ciechoński
17.03.2025
Rynek i konsument Domowe finanse Upadłość
Pracodawcy będą musieli w pomieszczeniach pracy zapewnić temperaturę nie wyższą niż 35°C (308 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. Przy pracach ciężkich, związanych z wysiłkiem fizycznym powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywanych na otwartej przestrzeni, temperatura nie będzie mogła być wyższa niż 32°C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają - przewiduje druga wersja projektu rozporządzenia MRPiPS.
Grażyna J. Leśniak
17.03.2025
Prawo pracy BHP
Prezes UOKiK kolejny raz postawił zarzuty spółce Vectra za jednostronne zmiany umów i bezprawne podwyższanie opłat abonamentowych oraz wprowadzenie do już zawartych umów tzw. klauzuli inflacyjnej. Spółce grozi kara sięgająca 10 proc. obrotów oraz obowiązek zwrotu bezpłatnie pobranych opłat.
Ret
17.03.2025
Rynek i konsument
Dla większości podatników zbliża się czas na roczne rozliczenie podatku CIT. W ostatnich latach, ustawa o CIT uległa licznym zmianom, z których znaczna część miała na celu zmniejszenie luki w CIT poprzez walkę z agresywną optymalizacją podatkową oraz transferem zysków do jurysdykcji o niskim poziomie opodatkowania. Dynamika zmian przepisów oraz mnogość dodatkowych obowiązków w wielu przypadkach prowadzi do konsternacji po stronie podatników - pisze Bartosz Doroszuk, partner, doradca podatkowy w zespole doradztwa transakcyjnego MDDP.
Bartosz Doroszuk
17.03.2025
CIT Doradca podatkowy

Wątpliwe jednoosobowe komisje orzecznicze w ZUS

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Jednoosobowe orzekanie o niezdolności do pracy w ZUS w instancji odwoławczej budzi wątpliwości Ministerstwa Sprawiedliwości. Nie jest do niego przekonana także strona społeczna. A tak zakłada projekt ustawy, która ma zmienić organizację procesu orzeczniczego w ZUS. Orzeczenie ma być wydawane w ciągu 30 dni, ale sam Zakład zaznacza, że w rzeczywistości może to trwać dłużej i precyzuje zapisy w projekcie.
Beata Dązbłaż
17.03.2025
Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Najnowszy poradnik Urzędu Ochrony Danych Osobowych zaskoczył część specjalistów m.in. za sprawą rygorystycznego podejścia organu do roli inspektora ochrony danych (IOD). UODO w odpowiedzi na pytania Prawo.pl odniósł się do tych wątpliwości. Eksperci nadal nie są jednak zgodni, czy tylko nie zaciemnił obrazu.
Tomasz Ciechoński
17.03.2025
RODO Ochrona danych
Firma sprzedająca samochody, która rozszerza swoją działalność o usługi oklejania (przyciemniania) szyb samochodowych, nie musi wymieniać kasy fiskalnej na kasę online. Usługa przyciemniania szyb samochodowych jest klasyfikowana pod PKD 45.20.Z, gdy faktyczna działalność nie będzie polegała na naprawie i konserwacji samochodów, a jedynie na oklejaniu szyb folią.
Marcin Szymankiewicz
17.03.2025
VAT Doradca podatkowy

Czas rozpatrywania spraw frankowych to loteria

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Nawet na 2028 r. są wyznaczane rozprawy w sprawach dotyczących unieważnienia kredytów we frankach szwajcarskich, a rekordziści czekali dwa lata na wydanie zarządzenia o doręczeniu pozwu. Trudno jest z tym walczyć, więc kredytobiorcy muszą uzbroić się w cierpliwość i liczyć na to, że odsetki po wygranej sprawie osłodzą im długie oczekiwanie na wyrok.
Regina Skibińska
17.03.2025
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
NSA dokonał istotnej interpretacji art. 37b prawa budowlanego, uznając, że jego zakres obejmuje nie tylko pierwotne pozwolenia na budowę, ale również decyzje zatwierdzające projekty budowlane zamienne wydane w toku postępowań naprawczych lub legalizacyjnych. Wyrok NSA może mieć długofalowy wpływ na praktykę organów administracji budowlanej oraz interpretację przepisów prawa budowlanego w przyszłości - pisze Mirosław Bik, radca prawny z Peter Nielsen & Partners Law Office Sp.k.
Mirosław Bik
17.03.2025
Budownictwo Nieruchomości

Euro to nie drugie franki

Domowe finanse Banki Kredyty
Kredyty frankowe od lat są przedmiotem sporów sądowych, a niedozwolony charakter (abuzywność) niektórych rozwiązań stosowanych w tego rodzaju umowach wydaje się przesądzony. Inaczej wygląda sytuacja kredytów w euro, których los wciąż nie jest do końca jasny. Jakie czynniki odróżniają je od kredytów frankowych i złotowych? Czy kredytobiorcy eurowi mogą liczyć na podobne rozstrzygnięcia - piszą Marek Neumann i Szymon Jelonek, radcowie prawni z Dentons.
Marek Neumann Szymon Jelonek
16.03.2025
Domowe finanse Banki Kredyty
Na gruncie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym możemy obecnie wyróżnić klasyczne postępowanie grupowe i przedstawicielskie postępowanie grupowe. Ustawodawca zdecydował się zmodyfikować warunki, które musi spełniać sprawa, aby móc być rozpoznana w grupowym trybie - pisze Agnieszka Trzaska-Śmieszek, adwokatka, partner w KKG Legal Kubas, Kos, Gałkowski i Wspólnicy sp. k.
Agnieszka Trzaska-Śmieszek
15.03.2025
Prawo cywilne Rynek i konsument
Resort finansów udostępnił aplikację, która umożliwia rezygnację z papierowych paragonów – poinformował Marcin Łoboda, Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Rezygnację z wydawania paragonów zaproponował Rafał Brzoska. W Polsce drukuje się około 12 mld papierowych paragonów rocznie.
Grażyna J. Leśniak
15.03.2025
Rynek i konsument VAT Administracja publiczna Finanse

Jak zareklamować towar kupiony przez internet

Rynek i konsument Rynek Prawo europejskie
W przypadku sprzedaży na odległość, np. przez internet, konsument ma możliwość odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Co jednak w sytuacji, gdy termin na skorzystanie z tego uprawnienia minie, a produkt okaże się być wadliwy? Obecnie towary reklamowane są u sprzedawcy z tytułu ich niezgodności z umową, a nie - jak było kiedyś - z tytułu rękojmi. Podstawą reklamacji może być również gwarancja, o ile została udzielona.
Inga Stawicka Tomasz Ciechoński
15.03.2025
Rynek i konsument Rynek Prawo europejskie
Uczeń, który ukończył szkołę ponadpodstawową przed ukończeniem 18. roku życia, może również spełniać obowiązek nauki m.in. przez uczęszczanie na praktykę absolwencką. Umowa z takim niepełnoletnim praktykantem będzie mogła być zawarta na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez niego 18. roku życia, a podmiotowi przyjmującemu na praktykę będącemu pracodawcą, który zawarł z nim umowę, będzie przysługiwało dofinansowanie kosztów praktyki w wysokości 250 zł za każdy pełny miesiąc praktyki.
Marek Rotkiewicz
15.03.2025
Prawo pracy Rynek pracy
Drobna działalność zarobkowa, taka jak produkcja własnego rękodzieła czy też okazjonalna sprzedaż przez internet, nie zawsze będzie wymagała zakładania firmy. Możliwe jest prowadzenie działalności nierejestrowanej, zwanej też nierejestrową lub nieewidencjonowaną. Nie oznacza ona jednak zerowych obowiązków.
Tomasz Ciechoński
15.03.2025
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Kredyt należy spłacać, nawet gdy bank upadnie

Domowe finanse Banki Kredyty Upadłość
Ogłoszenie upadłości przez bank nie powoduje rozwiązania umowy kredytowej. Dlatego kredyt należy nadal spłacać na dotychczasowych warunkach. Jednocześnie każdy klient upadłego banku powinien dokładnie śledzić przebieg upadłości, a jeżeli jest także jego wierzycielem, wziąć udział w postępowaniu upadłościowym.
Konrad Dyda
14.03.2025
Domowe finanse Banki Kredyty Upadłość

Cinkciarz to nie Amber Gold. Pozew grupowy można rozważyć, ale…

Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze
Klienci internetowego kantoru Cinkciarz.pl różnymi sposobami walczą o odzyskanie swoich pieniędzy. Prokuratura oszacowała właśnie sumę oszukańczych transakcji na ponad 49 mln zł, na rozpoznanie czeka drugi wniosek o upadłość spółki. Padają też pytania o możliwość wystąpienia z powództwem grupowym. Część prawników podchodzi do takiej strategii ostrożnie, a niektórzy wprost odradzają jej stosowanie.
Tomasz Ciechoński
14.03.2025
Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze
Zdarza się, że ZUS stawia przedsiębiorcom zarzuty fikcyjnego zatrudnienia pracowników w celu wyłudzenia świadczeń, bez oparcia w materiale dowodowym. Wydaje się, że zarzuty mają pasować do z góry przyjętej tezy. W efekcie chorzy pozostają często bez środków do życia i muszą czekać na orzeczenie sądu – mówi Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biurex.
Monika Pogroszewska
14.03.2025
Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uważa, że kiedy umowa kredytowa wygasa, bank może przetwarzać dane klienta zalegającego ze spłatą, o ile wcześniej skutecznie powiadomi go o tym zamiarze i odczeka 30 dni. Jak podaje, Naczelny Sąd Administracyjny podzielił jego stanowisko w aż 11 sprawach.
Tomasz Ciechoński
13.03.2025
Banki RODO Kredyty Ochrona danych
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona podstawy prawne dla wdrożenia mechanizmu warunkowości społecznej. Polega on na uzależnieniu wysokości udzielanego wsparcia od przestrzegania wybranych przepisów z zakresu prawa pracy.
TC/PAP
13.03.2025
Prawo europejskie
Projekt nowelizacji ustawy spółdzielczej ma m.in. umożliwić dochodzenie roszczeń o ustanowienie odrębnej własności lokalu, w przypadku gdy uczynienie zadość przesłance samodzielności lokalu wymaga wykonania robót adaptacyjnych. Inna zmiana dotyczy tego, kto może być pełnomocnikiem na walnym zgromadzeniu.
Tomasz Ciechoński
13.03.2025
Nieruchomości
Mimo wprowadzenia w 2019 r. przepisu o odsetkach hipotetycznych, jego popularność nadal nie jest zawrotna. A przecież w ciągu jednego roku można zaliczyć w ten sposób 250 tys. zł w koszty, czyli przy opodatkowaniu 19 proc., oszczędzić nawet 47,5 tys. zł podatku w danym roku. Z drugiej strony wspólnik nie ma przychodu (tak jak ma to miejsce przy pożyczkach) – jest to więc naprawdę „czysty” zysk dla spółki - pisze Marta Nowak, radca prawny, doradca podatkowy w Kancelarii Peter Nielsen & Partners Law Office.
Marta Nowak
13.03.2025
CIT Rachunkowość
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami. ZUS nie kieruje do swoich klientów drogą mailową informacji z prośbami o podanie danych wrażliwych czy o błędnym logowaniu do PUE ZUS, w których zachęca do otwierania plików lub linków - przypomina ZUS. I przestrzega, żeby w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, ani nie otwierać załączników pochodzących od oszustów.
Grażyna J. Leśniak
13.03.2025
Ubezpieczenia społeczne Finanse
Sąd na wniosek Prokuratury Regionalnej w Poznaniu tymczasowo aresztował na trzy miesiące Roberta G., członka zarządu spółki Cinkciarz.pl. Postanowienie o przedstawieniu zarzutów popełnienia przestępstwa dotyczy także Marcina P., prezesa spółki, ten jednak przebywa za granicą.
Tomasz Ciechoński
13.03.2025
Prawo karne Domowe finanse
Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.
Grażyna J. Leśniak
13.03.2025
Prawo pracy
Ujawniono projekt nowej unijnej strategii „Clean Industrial Deal” – planu zwiększenia konkurencyjności przemysłu Unii Europejskiej. Dokument nie przynosi rewolucji, ale zapowiada wprowadzenie zmian korzystnych dla wielu przedsiębiorców. Komisja Europejska próbuje wytyczyć ścieżkę wzrostu konkurencyjności, nie rezygnując z przyjętych celów dekarbonizacyjnych - pisze Jakub Plebański, starszy prawnik w kancelarii Rödl & Partner.
Jakub Plebański
13.03.2025
Prawo gospodarcze Energetyka ESG

Środki na ochronę sygnalistów zostały w budżecie PIP

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy
Państwowa Inspekcja Pracy „nie oddała” do budżetu państwa pieniędzy, jakie otrzymała na 2024 rok na zatrudnienie dodatkowych 30 pracowników, gdy miała być centralnym organem w systemie ochrony sygnalistów. Na ich wynagrodzenia dostała 3,53 mln zł. Ostatecznie organem tym został Rzecznik Praw Obywatelskich. MF twierdzi, że wystąpił do PIP o zablokowanie tych środków, ale PIP postanowiła przeznaczyć je na wzmocnienie kadrowe inspekcji. Zdaniem prawników, PIP powinna zostać z tego dokładnie rozliczona.
Grażyna J. Leśniak
13.03.2025
Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy