Prawo.pl
Maciej Taborowski, zastępca rzecznika praw obywatelskich, zwrócił się do szefa Związku Banków Polskich o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia przez banki należytej ochrony praw konsumentów, w tym respektowania prawa oraz orzecznictwa, zarówno krajowego, jak i unijnego.
Jolanta Ojczyk
30.10.2019
Prawo cywilne Finanse

Firmy boją się wzrostu kosztów pracy i niepewnej sytuacji politycznej

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Az 84 proc. przedsiębiorstw obawia się w przyszłym roku wzrostu kosztów zatrudnienia, a 61 proc. jest przekonanych, że w prowadzeniu biznesu będzie przeszkadzała niepewna sytuacja polityczna - wynika z badania nastrojów przedsiębiorców, zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.
Krzysztof Sobczak
30.10.2019
Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Od lipca zadłużenie jednoosobowych firm wzrosło o niemal 162 mln zł i wynosi obecnie 5,2 mld zł. Największy problem z terminowym regulowaniem zobowiązań ma handel. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą za zobowiązania firmy odpowiada całym swoim majątkiem i zadłużając się naraża na straty finansowe nie tylko siebie, ale i swoich najbliższych.
Agnieszka Matłacz
30.10.2019
Małe i średnie firmy
Pośrednicy kredytowi działający on-line mają problemy z identyfikacją potencjalnych klientów. Składają wnioski do Rejestru Dowodów Osobistych o udostępnienie danych w trybie ograniczonej teletransmisji, ale spotykają się z odmową, bo nie mają interesu prawnego. Ministerstwo Cyfryzacji planuje zmiany
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.10.2019
Administracja publiczna Prawo AI
Za parę lat polski rynek kancelarii będzie wyglądał inaczej niż dzisiaj. Będziemy mieli do czynienia z rosnącym wpływem nowych technologii, z wykorzystywaniem systemów informatycznych do wspierania świadczenia usług prawnych - mówi Michał Pawłowski, partner zarządzający w DWF Poland.
Jolanta Ojczyk
30.10.2019
Prawnicy Rynek LegalTech
Komisja Nadzoru Finansowego rozpoczęła prace zmierzające do ograniczenia możliwości wprowadzania do obrotu, dystrybucji oraz sprzedaży ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Informację taką podała we wtorek Komisja w komunikacie i dodała, że rozpoczął się proces tzw. interwencji produktowej
Krzysztof Sobczak
29.10.2019
Rynek i konsument Finanse
27 krajów członkowskich UE formalnie zaakceptowało we wtorek przedłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE do końca stycznia 2020 roku. Rada Europejska wyklucza możliwość renegocjowania umowy. Donald Tusk ostrzega, że to może być ostatnie przedłużenie.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
29.10.2019
Prawo europejskie
Rząd przyjął nowelizację rozporządzenia w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego - poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Dzięki temu rzeczoznawcy będą przystawiać mniej pieczątek, ale na każdym operacie pojawi się numer uprawnień zawodowych.
Jolanta Ojczyk
29.10.2019
Budownictwo
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał firmę Arstele, która dzwoniła do konsumentów i zapraszała na badania w ramach „Akademii Zdrowia", a telemarketerzy nie informowali o tym, że podczas spotkania odbędzie się sprzedaż, a także nie mieli zgody konsumentów na przekazanie informacji marketingowych.
Krzysztof Sobczak
29.10.2019
Rynek i konsument

Większość Polaków jeszcze nie wie, czy przystąpi do PPK

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Aż 65 proc. Polaków nie zdecydowało jeszcze, czy skorzysta z Pracowniczych Planów Kapitałowych, 25 proc. twierdzi, że to dobre rozwiązanie, a co piąty (20 proc.) ma odmienne zdanie" - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Krzysztof Sobczak
29.10.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Mimo korzystnego wyroku TSUE dla osób, które wcześniej spłaciły kredyt, część banków nie chce zwracać im wszystkich poniesionych kosztów. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, niektóre banki nie respektują wyroku TSUE i wprowadzają swoich klientów w błąd. Dla banków taktyka jest korzystniejsza, bo może zniechęcić konsumentów do drogi sądowej.
Jolanta Ojczyk
29.10.2019
Prawo cywilne Finanse Prawo europejskie
Generalny Inspektor Informacji Finansowej będzie mógł nałożyć do 1 miliona złotych kary za naruszenie obowiązków wynikających z przeciwdziałaniu praniu pieniędzy na kadrę kierowniczą. To jedna ze zmian, jakie przewiduje podpisana w piątek przez prezydenta nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.
Jolanta Ojczyk
28.10.2019
Compliance
Prezydent podpisał w piątek nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany polegają na obniżeniu stawek akcyzy dla samochodów o napędzie hybrydowym spalinowo–elektrycznym. Wysokość daniny będzie uzależniona od rodzaju napędu samochodu oraz od pojemności silnika.
Krzysztof Koślicki
28.10.2019
Środowisko Akcyza

PiS szuka innego pomysłu zamiast zniesienia 30-krotności

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Prawo i Sprawiedliwość przyjmuje do wiadomości opór swoich koalicjantów wobec propozycji zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS i zapowiada poszukiwanie innych rozwiązań w tym zakresie. Politycy partii rządzącej nie mówią jednak jeszcze, jakie to miałyby być rozwiązania.
Krzysztof Sobczak
28.10.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

SN orzeknie 7 listopada o aneksie frankowym do umowy kredytowej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Sąd Najwyższy 7 listopada 2019 r. wyda wyrok w sprawie hipotecznego kredytu złotowego przewalutowanego na franki szwajcarskie aneksem do umowy. Spór koncentruje się na obowiązkach informacyjnych banku i kwestii indywidualnego negocjowania aneksu do umowy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.10.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Wyzwania dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym, w tym m.in. zapewnienie prawa do wynagrodzenia dla twórców treści publikowanych w internecie oraz wyegzekwowanie obowiązku filtrowania serwisów internetowych pod kątem przestrzegania praw autorskich, były tematem międzynarodowej konferencji
Krzysztof Sobczak
27.10.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Kryzys ustrojowy nie sprzyja komentowaniu Konstytucji, ale paradoksalnie zwiększył on zainteresowanie sprawami ustrojowymi - mówił podczas spotkania na krakowskich targach książki prof. Piotr Tuleja. Goście stoiska Wolters Kluwer mogli także posłuchać autorów książek o prawie autorskim, o prawach zwierząt, a także prof. Stanisława Waltosia o prawie karnym i jego zainteresowaniu sztuką.
Prawo.pl
27.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Blisko 3,9 tys. umów między firmami a instytucjami finansowymi jest już w ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych - poinformował w piątek wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. I dodał, że to 97 proc. spodziewanych umów, ale instytucje mają jeszcze 14 dni na podanie tych danych.
Krzysztof Sobczak
26.10.2019
Ubezpieczenia społeczne
Coraz częściej ojcowie zostają z dziećmi w ramach przysługujących im urlopów związanych z narodzinami dziecka - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od stycznia do września 2019 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 342,4 tys. kobiet. Z dziećmi zostało także 3,4 tys. mężczyzn.
Krzysztof Sobczak
26.10.2019
Prawo rodzinne Prawo pracy
Pasażer może domagać się zwrotu pełnego kosztu biletu na warunkach, na jakich został opłacony, za część lub części niezrealizowanej podróży oraz za część lub części już zrealizowane, jeżeli taka podróż jest już bezcelowa w kontekście pierwotnego planu podróży - twierdzi adwokat Daniel Reck z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.
Daniel Reck
26.10.2019
Rynek i konsument

Rząd przygotowuje uproszczenia w prawie budowlanym

Administracja publiczna Budownictwo
Przyspieszenie i usprawnienie procesu przygotowania nowych inwestycji to cel pakietu zmian proponowanych przez resort inwestycji i rozwoju w prawie budowanym, który został w piątek zatwierdzony przez Stały Komitet Rady Ministrów.
Krzysztof Sobczak
25.10.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Bez względu na to, kiedy i czy zostaną wypracowane jakieś uzgodnienia przejściowe, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest przesądzone. Oznacza to, że ostatecznie zostanie ona „państwem trzecim” w rozumieniu przepisów o VAT. Z punktu widzenia polskich przedsiębiorców najistotniejsza będzie zmiana sposobu opodatkowania transakcji towarowych – pisze Michał Szczech z RSM Poland.
Michał Szczech
25.10.2019
VAT Brexit

Polska w dół w rankingu Banku Światowego

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Czterdziestą pozycję, czyli o 7 pozycji gorzej niż w poprzednim roku, o 13 pozycji niżej niż w 2018 oraz o 16 miejsc niżej niż w 2017 roku - zajmuje Polska w rankingu Banku Światowego "Doing Business 2020". Według rządu to dobra informacja, ale zdaniem środowisk biznesowych trend jest jednoznaczny – w dół.
Krzysztof Sobczak
25.10.2019
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Wszechobecny monitoring, w tym umieszczanie kamer w miejscach, o których pracownicy nie wiedzą, a nawet wykorzystywanie nowoczesnych technologii do regulowania wydajności pracowników - to tylko niektóre z zagrożeń, jakie może nieść osiągnięcia w zakresie cyfryzacji w środowisku pracy. 
Krzysztof Sobczak
25.10.2019
Prawo pracy BHP
Usunięcie luk prawnych w przepisach oraz poszerzenie kompetencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - to główne cele nowelizacji ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, którą przygotowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
Agnieszka Matłacz
25.10.2019
Małe i średnie firmy
Piątek 25 października to ostatni dzień, w którym pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób mogą zawarzeć umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi z instytucjami finansowymi. Z informacji Polskiego Funduszu Rozwoju wynika, że do 23 października umowy na zarządzanie PPK podpisało blisko 3100 firm
Krzysztof Sobczak
25.10.2019
Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Do czego jest uprawniony nabywca egzemplarza projektu architektonicznego? Do niedawna ta kwestia budziła wiele wątpliwości. Sąd Najwyższy jednak je rozwiał i uznał, że nabywca ma prawo do dokonania wszelkich czynności, w tym pewnych zmian koniecznych do jego realizacji. Tak wynika z niedawno opublikowanego uzasadnienia.
Paweł Woronowicz
25.10.2019
Budownictwo
Indywidualna interpretacja podatkowa ma potwierdzać, że postępowanie podatnika jest prawidłowe i chronić przez odmiennym podejściem skarbówki. Eksperci wskazują, że to tylko teoria. W praktyce interpretacje chronią coraz słabiej, a fiskus próbuje je podważać. Wygodnym argumentem jest, że pytający we wniosku źle opisał swoją sytuację. Zdarza się to coraz częściej.
Krzysztof Koślicki
25.10.2019
Ordynacja
Spółce doręczono dokumenty określające wysokość zobowiązania podatkowego. Okazało się jednak, że nie jest to decyzja, a tylko jej kserokopia. Dlatego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uznał, że była to czynność techniczna i nie można jej zaskarżyć w trybie odwołania.
Dorian Lesner
25.10.2019
Eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego docenili Prawo.pl za kompleksowe i aktualne informacje prawne – „całe prawo w jednym miejscu”. Minister Przedsiębiorczości nagrodził nas za pomoc firmom w prowadzeniu działalności gospodarczej. Doceniony został również projekt serwisu – jego layout i funkcjonalność.
Prawo.pl
25.10.2019