Nowelizacja nie wprowadza w zasadzie żadnych zmian w zasadach postępowania z niedoręczonymi przesyłkami. Uaktualnia tylko odesłania z Prawa pocztowego do obowiązującej od 2015 r. ustawy o rzeczach znalezionych, która kompleksowo reguluje zasady postępowania z rzeczami, których właściciela nie można ustalić lub których nie można dostarczyć do właściciela. Do tej pory odesłania te prowadziły do uchylonych już przepisów kodeksu cywilnego, powodując lukę. Chodzi o to, że podmioty świadczące usługi pocztowe w szczególnych okolicznościach mają obowiązek dostarczania zawartości niedoręczonych przesyłek staroście.
Na czym polega zmiana?
Obowiązujący przepis art. 33 ust. 2 pkt 9 - Prawa pocztowego przewiduje, że „W przypadku gdy otwarcie przesyłki niedoręczalnej nie umożliwi jej doręczenia albo zwrócenia nadawcy albo gdy nadawca odmówi przyjęcia zwróconej przesyłki, do zawartości przesyłki innej niż korespondencja stosuje się odpowiednio przepisy art. 183, art. 184 i art. 187 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny”. Natomiast art. 34 stanowi: „Kwotę pieniężną określoną w przekazie pocztowym, której nie można doręczyć adresatowi, zwraca się nadawcy, a w przypadku gdy jest to niemożliwe z powodu braku lub błędnego adresu nadawcy, operator pocztowy, który zawarł z nim umowę o świadczenie usługi pocztowej stosuje odpowiednio przepisy art. 184 i art. 187 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.”.
Oba wskazane wyżej przepisy zawierają odesłania do art. 184 k.c., a art. 33 ust. 2 pkt 9 - Prawa pocztowego – także do art. 183 k.c. Przepisy te zostały uchylone przez art. 26 pkt 4 ustawy z 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych, który wszedł w życie z dniem 21 czerwca 2015 r. Wymienione przepisy Prawa pocztowego zawierają więc odesłania puste.
Nowelizacja likwiduje ten stan, wprowadzając odwołania do ustawy o rzeczach znalezionych, która kompleksowo reguluje zasady postępowania z rzeczami, których właściciela nie można ustalić lub których nie można dostarczyć do właściciela, m.in. w dużej mierze powtarzając zasady zawarte wcześniej w art. 183 i art. 184 k.c.
Sejm uchwalił ustawę 12 kwietnia, później trafiła do Senatu. 16 maja posłowie przyjęli poprawkę zaproponowaną przez senatorów przywracającą fragment przepisu, który określał podmiot obowiązany do stosowania wskazanych w ustawie regulacji. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta i publikacji.
Czytaj też: SN: Przyczynienie się do szkody obniża kwotę wskazaną w pozwie, a nie zasądzoną przez sąd >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.