Prawo.pl
Przerzucanie kosztów zmaterializowania ryzyka walutowego na innych jest podręcznikowym przejawem hazardu moralnego – zarzucają frankowiczom i sądom rektorzy. - To jest kolejny głos lobbingu bankowego, pozornie przebrany w strój profesorski – odbijają piłeczkę pełnomocnicy frankowiczów.
Regina Skibińska
12.03.2021
Rynek i konsument Kredyty frankowe
Jest zielone światło, aby procedować temat opłaty reprograficznej - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Pod tym hasłem kryje się propozycja nałożenia specjalnej opłaty m.in. na smartfony czy tablety. Zgodnie z projektem, wpływy z tej opłaty miałyby trafić do funduszu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych dla artystów.
Krzysztof Sobczak
11.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Oszustwa zakupowe, piramidy finansowe oraz subskrypcje-pułapki - to tematy działań zaplanowanych od poniedziałku przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w związku z przypadającym tego dnia Światowym Dniem Konsumenta. Zgodnie z jego hasłem - "Surfuję, sprawdzam, kupuję. Bezpieczny konsument w sieci" - od 15 marca przez cały tydzień UOKiK będzie edukować konsumentów nt. zagrożeń w internecie.
Krzysztof Sobczak
11.03.2021
Rynek i konsument Prawo AI
Rosnąca liczba postępowań egzekucyjnych sprawia, że dłużnicy często pytają o to, czy komornik może zająć odszkodowanie albo świadczenie otrzymane z umów ubezpieczeniowych. Odpowiedź zależy od tego, o jaką polisę chodzi. Ale jeśli ktoś ma polisolokatę, musi liczyć się z tym, że zostanie pozbawiony oszczędności, które się na niej znajdują.
Regina Skibińska
11.03.2021
Prawo cywilne Finanse

SN: Zażalenie na klauzulę wykonalności do tego samego sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji co do nadania klauzuli wykonalności, wniesione po wejściu w życie ubiegłorocznej noweli kodeksu postępowania cywilnego, ma rozpoznawać sąd, który je wydał, w składzie trzech sędziów - wskazuje Sąd Najwyższy. To kolejna uchwała przyjęta w ostatnim czasie w związku z pytaniami dotyczącymi zażaleń dewolutywnych i zażaleń poziomych.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Strona nie opłaciła brakującej części opłaty od skargi w terminie. We wniosku o jego przywrócenie zwrócono uwagę, iż czynności nie zostały podjęte w terminie z powodu utrudnień związanych z pandemią COVID-19. Z urzędu wiadomo, że od czasu nastania epidemii dochodzi do różnych zakłóceń w podejmowaniu czynności życia codziennego
Aleksandra Partyk
11.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Doświadczenia i obserwacje doradców podatkowych pokazują, że sposoby komunikowania się fiskusa z podatnikami łamią zasadę zaufania do organów podatkowych. Problem staje się istotny zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, gdzie wiele biur pracuje zdalnie i może być problem z odbiorem korespondencji. A dobra praktyka wysłania choćby sygnału mailem, jakoś się nie przyjęła.
Krzysztof Koślicki
11.03.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Jest skarga nadzwyczajna ws. inwestycyjnego kredytu frankowego

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Klient banku posiadający kredyt "frankowy" na cele inwestycyjne po kilku latach zauważył, że jego umowa zawiera klauzule abuzywne i wystąpił o zwrot nadpłaconych jego zdaniem 30 tys. zł. Sprawę w sądzie przegrał, odrzucony został też jego wniosek o wznowienie postępowania w związku z wydaniem przez Trybunał Sprawiedliwości UE wyroku w sprawie Dziubak. RPO składa skargę nadzwyczajną
Krzysztof Sobczak
10.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Obecne kompetencje Komisji Europejskiej w zakresie mediów są ograniczone, ale chcę, abyśmy określili, w jaki sposób możemy poszerzyć i wzmocnić zestaw narzędzi, którymi dysponuje w tym zakresie Komisja Europejska - powiedziała w środę wiceszefowa KE Viera Jourova. - Potrzebujemy narzędzia, które uzna rolę mediów w demokracji - dodała.
Krzysztof Sobczak
10.03.2021
Administracja publiczna
System kształcenia niedostosowany do potrzeb poszczególnych branż przemysłu, deficyt kadr oraz przepisy prawa pracy - to tylko niektóre z siedmiu kluczowych barier dla rozwoju przemysłu, jakie wskazali przedsiębiorcy. Stały się one podstawą do przygotowania Białej Księgi Rozwoju Przemysłu, którą w środę zaprezentował wicepremier Jarosław Gowin.
Grażyna J. Leśniak
10.03.2021
Prawo pracy
Budżet Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) następcy Programu Inteligentny Rozwój (POR) to 36 mld zł. Będzie wspierał m.in. badania, wdrażanie innowacji, wykorzystywanie zaawansowanych technologii, wzrost konkurencyjności polskich MŚP oraz transformację przemysłową i przedsiębiorczość. Rozpoczęły się konsultacje społeczne, które potrwają do 14 kwietnia 2021 r.
Krzysztof Sobczak
10.03.2021
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Firma Jeronimo Martins Polska została zobowiązana przez prezesa UOKiK do zorganizowania akcji edukacyjnej dla konsumentów, w wyniku której mogą oni otrzymać bony na zakupy o łącznej wartości 7,5 mln złotych. Urząd stwierdził, że właściciel sklepów Biedronka zamieszczał regulaminy promocji z opóźnieniem, a w sytuacji, gdy nie odpowiadał na reklamacje w terminie, nie uznawał roszczeń konsumentów.
Krzysztof Sobczak
10.03.2021
Rynek i konsument
Po niedawnym upomnieniu przez Komisję Europejską, Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o podpisaniu aneksów do "planu urządzania lasu", które mają odpowiadać na oczekiwania dotyczące ochrony Puszczy Białowieskiej. Ale umożliwiają one także powrót do wycinki drzew w tym kompleksie leśnym. Obrońcy puszczy nie rezygnują i zamierzają protestować.
Krzysztof Sobczak
10.03.2021
Środowisko Prawo europejskie
Okres dyżuru pozazakładowego stanowi w całości czas pracy tylko wtedy, gdy nałożone na pracownika ograniczenia bardzo znacząco wpływają na jego zdolność do zarządzania w tym okresie czasem wolnym. Trudności organizacyjne, jakie okres dyżuru może spowodować dla pracownika, będące konsekwencją czynników naturalnych lub jego swobodnego wyboru, są bez znaczenia
Grażyna J. Leśniak
10.03.2021
Prawo pracy Prawo europejskie
Zwroty wpłat za imprezy turystyczne odwołane z powodu pandemii dobiegają końca - informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Już ostatni podróżni dostali powiadomienia o konieczności zweryfikowania danych. Jeśli nie zrobią tego w ciągu dwóch tygodni, nie dostaną pieniędzy z Turystycznego Funduszu Zwrotów. To jednak nie zamyka im drogi do odzyskania wpłaconych środków.
Regina Skibińska
10.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Możliwe od siedmiu miesięcy uproszczone postępowania restrukturyzacyjne pozwalają w sprawny i zwykle bezpieczny zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli sposób ułożenie swoich zobowiązań i ochronę przed egzekucją w czasach kryzysu - piszą adwokat Bartosz Magnowski i radca prawny Wojciech Młocek. I pozytywnie oceniają zamiar zostawienia uproszczonej restrukturyzacji na stałe.
Bartosz Magnowski Wojciech Młocek
10.03.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt rozporządzenia określający częstotliwość i sposób przeprowadzania badań u norek. Nowe przepisy określają, że wymazy od tych zwierząt będą pobierane dwa razy w roku. Resort rolnictwa wyjaśnia to zagrożeniem wynikającym z COVID-19 i ryzykiem transmisji wirusa ze zwierząt na ludzi.
Patrycja Rojek-Socha
09.03.2021
Środowisko Koronawirus a prawo

Zakup komputerów z nowymi rekomendacjami UZP

Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Urząd Zamówień Publicznych wydał nowe rekomendacje dotyczące zamówień na zestawy komputerowe. To jest bardzo potrzebny i długo wyczekiwany przez branżę dokument. Poprzednia jego wersja powstała bowiem dziewięć lat temu, a przez ten czas nastąpił duży postęp technologiczny.
Jolanta Ojczyk
09.03.2021
Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, która ma elektronizować postępowania upadłościowe, ale nie tylko. Wprowadza też dobre zmiany w prawie restrukturyzacyjnym. Zgodnie z nimi z uproszczonego postępowania wprowadzonego Tarczą 4.0 będzie można korzystać także po 31 czerwca br.
Jolanta Ojczyk
09.03.2021
Prawo gospodarcze
Rząd przyjął projekt ustawy, zgodnie z którą do obrotu prawnego wprowadzony zostanie model pośrednictwa pomiędzy właścicielami mieszkań a osobami, które ze względu na dochody nie mogą wynająć mieszkania na zasadach komercyjnych. Między tymi podmiotami pośredniczyć mają społeczne agencje najmu.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.03.2021
Samorząd terytorialny Rynek i konsument Budownictwo
W związku z typowym dla sezonu wiosennego i powtarzalnym od lat zjawiskiem wypalania traw, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że jest to zakazane, a rolnicy dopuszczający się takich praktyk muszą się liczyć z karami, ale także z cofnięciem części dopłat wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Krzysztof Sobczak
09.03.2021
Prawo karne Prawo gospodarcze
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska powołano zespół, którego zadaniem jest wypracowanie mechanizmów wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz zdefiniowanie i określenie granic ubóstwa energetycznego, a także identyfikacja instrumentów, które przyczyniają się do zniwelowania tego zjawiska. Nie podano szczegółów, ale informacji resortu wynika, że chodzi o niwelowanie skutków wzrostu cen energii.
Krzysztof Sobczak
09.03.2021
Środowisko Rynek i konsument
Nowe przepisy podwyższą wysokość górnej granicy kary grzywny za wykroczenia skarbowe do pięciokrotnej w miejsce obecnie istniejącej podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia - alarmuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. I apeluje do Senatu o wprowadzenie do procedowanej właśnie ustawy zmian blokujących tę podwyżkę.
Krzysztof Sobczak
09.03.2021
CIT PIT
Przygotowane przez Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej rozporządzenie przewiduje zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Projekt opublikowano w poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji, a nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2021 r.
Krzysztof Sobczak
09.03.2021
VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

NSA oceni, czy walka z epidemią jest ważniejsza niż zgodność z prawem

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Wyrok sądu administracyjnego w Bydgoszczy zaskoczył przedsiębiorców i prawników. Sąd zignorował dotychczasowe orzeczenia zwalniające biznes z płacenia kar za łamanie zakazów związanych z epidemią SARS-CoV-2. Uznał, że ważniejsze jest bieżące reagowanie na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną, niż działanie legislacyjne parlamentu. Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że wyrok ten rażąco narusza prawo
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Ujawniać czy nie ujawniać? To pytanie z pewnością będzie stawiało sobie wiele spółek pod koniec roku 2021. Przepisy CIT, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. nakazują „dużym” podmiotom oraz podatkowym grupom kapitałowym podanie do publicznej wiadomości szeregu danych w ramach tzw. strategii podatkowej – pisze Magdalena Olszewska, doradca podatkowy.
Magdalena Olszewska
09.03.2021
CIT PIT Doradca podatkowy Spółki
W rządzie trwa dyskusja na temat ewentualnego obniżenia stawki podatku od towarów i usług. Poinformowała o tym w poniedziałek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. I dodała, że projekt obniżki ma rekomendację reprezentowanego przez nią resortu. Nie podała jednak żadnych szczegółów tego projektu poza tym, że miałoby to być rozwiązanie czasowe.
Krzysztof Sobczak
08.03.2021
VAT
Blokowanie dostępu do stron internetowych oferujących nielegalne gry hazardowe, zakaz świadczenia usług płatniczych przez dostawców tych usług na rzecz nielegalnie funkcjonujących podmiotów oraz umożliwienie, w formie monopolu państwa organizacji gier hazardowych w internecie, przyniosły skutek w postaci istotnego ograniczenia czarnego rynku hazardowego - twierdzi Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Sobczak
08.03.2021
CIT Prawo gospodarcze

Nowe ograniczenie w rozliczaniu strat podatkowych

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Od 1 stycznia 2021 roku zasada odliczania strat doznała istotnego ograniczenia w odniesieniu do podatników podejmujących niektóre działania restrukturyzacyjne. Jest to kolejny przykład wprowadzania regulacji, których celem jest walka z unikaniem opodatkowania – piszą eksperci Enodo Advisors.
Izabela Ścierska-Kulma Piotr Zaremba
08.03.2021
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Chodzi o prawomocne nakazy zapłaty orzeczone w okresie 2015-2017 przez Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej. Sprawy te toczyły się z powództwa spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie, przeciwko mieszkańcom Śląska i dotyczyły zapłaty w postępowaniach nakazowych z weksli. W ocenie Prokuratora Generalnego może chodzić o oszustwa, w tej sprawie odrębnie toczy się śledztwo.
Patrycja Rojek-Socha
08.03.2021
Wymiar sprawiedliwości