Zgodnie z planowanym rozporządzeniem zakaz dotyczyłby lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców co do zasady przekracza 270, z wyłączeniem państw członkowskich UE, Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz stanów Illinois i Nowy Jork w USA.
Czytaj: Nowy zakaz lotów do 34 krajów>>Sześć wyjątków
Zakaz nie będzie stosowany do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe:
- na zlecenie prezesa Rady Ministrów;
- za zgodą prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
- o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze;
- realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium (Dz. U. z 2018 r. poz. 2110) realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie;
- z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.
Konieczność przedłużenia zakazu uzasadniono zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2. Przypomina się również, że aktualnie obowiązujące rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym utraci moc z końcem dnia 10 listopada 2020 r.
Zgodnie z obecnym rozporządzeniem zakaz wykonywania międzynarodowych lotów cywilnych obejmuje 34 państwa. Chodzi m.in. o Stany Zjednoczone, Czarnogórę, Izrael. Na liście nie ma krajów z Unii Europejskiej, a także Rosji i Ukrainy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.