W związku z wybuchem pandemii, ustawodawca umożliwił korzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej (B+R) i IP Box w trakcie roku podatkowego, już na etapie obliczania zaliczek na podatek. Dotyczy to podatników, którzy podejmują prace związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Pierwotnie, możliwość korzystania z ulg miała obowiązywać do końca 2020 roku. Najnowsza nowelizacja przepisów przewiduje przedłużenie tego sposobu korzystania z preferencji podatkowych, aż do momentu ustania stanu epidemii.
Dla ulga na działalność innowacyjną
Jak tłumaczy Michał Rodak, doradca podatkowy w kancelarii Grant Thornton, co do zasady, podatnicy mają możliwość zastosowania preferencji podatkowych związanych z prowadzeniem działalności innowacyjnej dopiero w momencie składania zeznania podatkowego za rok podatkowy, w stosunku do którego podatnik zamierza zastosować dodatkowe odliczenie kosztów kwalifikowanych, w postaci ulgi B+R, lub preferencyjną stawkę opodatkowania, w postaci ulgi IP Box, w stosunku do dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Możliwość stosowania ulg w trakcie roku podatkowego funkcjonuje już w 2020 r.
Zobacz procedury w LEX:
Ulga na działalność badawczo-rozwojową - PIT >
Ulga na działalność badawczo-rozwojową - CIT >
Cena promocyjna: 216.75 zł
|Cena regularna: 289 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Aby podatnik miał możliwość bieżącego stosowania ulg podatkowych w trakcie roku podatkowego, konieczne jest spełnienie określonych przesłanek. Jeżeli chodzi o ulgę B+R, konieczne jest prowadzenie w trakcie roku podatkowego działalności badawczo-rozwojowej, w rozumieniu przepisów ustaw o podatkach dochodowych, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19. Natomiast, w przypadku ulgi IP Box, konieczne jest, aby kwalifikowane prawa własności intelektualnej, w których podatnik uzyskuje kwalifikowany dochód, były wykorzystywane do przeciwdziałania COVID-19.
Zobacz procedurę w LEX: Innovation Box - preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej >
- Pojęcie „przeciwdziałania COVID-19”, zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w odrębnej ustawie i oznacza: Wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych, zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 – podkreśla Michał Rodak.
Zobacz LEX News: Zmiany w stosowaniu ulgi na złe długi w związku z koronawirusem >
Obliczanie zaliczek na podatek dochodowy
Korzystanie z ulgi B+R oraz ulgi IP Box w trakcie roku podatkowego, zakłada możliwość stosowania preferencji już w momencie obliczania zaliczek na podatek dochodowy. W przypadku ulgi B+R, należy wyodrębnić kwalifikowane koszty podatkowe, zgodnie z katalogiem kosztów kwalifikowanych, zawartym w ustawach o podatkach dochodowych, a następnie pomniejszyć należną zaliczkę na podatek dochodowy o sumę tych kosztów.
Zobacz więcej:
Koronawirus umożliwia preferencyjne rozliczenie podatków >>
MF: Ulga na robotyzację i automatyzację w połowie 2021 roku >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.