Prawo.pl
Ostatnie nowelizacje Kodeksu pracy nie zmieniły nic w zakresie limitów umów na czas określony. Nadal co do zasady umowy te nie mogę opiewać łącznie na okres przekraczający 33 miesiące i nie może być ich więcej niż 3. Przy czym przekroczenie limitu nie skutkuje nieważnością umowy, ale traktowaniem jej jako zatrudnienia bezterminowego.
Marek Rotkiewicz
04.05.2023
Prawo pracy
Jeżeli administrator hipoteki przejmie nieruchomość na własność, to nie może przekazać jej wierzycielom, ale powinien ją sprzedać. Oznacza to, że jeżeli transakcja nabycia albo przejęcia nieruchomości w ramach egzekucji nastąpiła po cenach według wartości likwidacyjnej, to administrator hipoteki, aby działać w sposób odpowiadający kryteriom staranności, powinien dokonać zbycia tej nieruchomości za cenę rynkową.
Rafał Adamus
04.05.2023
Nieruchomości

Przedsiębiorca nie odliczy VAT od abonamentu medycznego

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Wydatki, które podatnik ponosi w związku z nabyciem abonamentu medycznego dla siebie i członków rodziny, nie są związane z działalnością gospodarczą i sprzedażą. Służą zaspokojeniu jego potrzeb osobistych. Tym samym, przedsiębiorca nie odliczy VAT z faktur dokumentujących nabycie takiego abonamentu – potwierdziła to właśnie w interpretacji skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
04.05.2023
PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Skarżący potrzebował danych osobowych autorów komentarzy, by zainicjować postępowania sądowe o ochronę dóbr osobistych. Spółka prowadząca portal odmówiła ich udostępnienia. Nie pomógł też Prezes UODO, który uznał, że sprawa ta wykracza poza zakres jego kompetencji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał mu rację, ponieważ przepisy nie dają podstaw do wystosowania nakazu udostępnienia danych osobie trzeciej.
Dorian Lesner
04.05.2023
Prawo gospodarcze RODO
Kwota - 100 mln euro - pobrana z rezerwy rolnej na 2023 r., zostanie skierowana do rolników produkujących zboża i nasiona oleiste w pięciu państwach członkowskich: Bułgarii, Węgrzech, Polsce, Rumunii i Słowacji. To propozycja wsparcia Komisji Europejskiej, które pomoże państwom członkowskim graniczącym z Ukrainą częściowo zrekompensować problemy związane z następstwami importu niektórych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.
Katarzyna Nocuń
03.05.2023
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z Bułgarią, Węgrami, Polską, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. 2 maja zostały wprowadzone środki zapobiegawcze w sprawie produktów rolnych z Ukrainy. Wejście unijnej regulacji w życie oznacza, że stary zakaz krajowy został uchylony. We wtorek 2 maja opublikowane zostało rozporządzenie w tej sprawie.
Patrycja Rojek-Socha Krzysztof Sobczak
03.05.2023
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
W przypadku samochodów elektrycznych łatwiej niż w przypadku aut spalinowych o kolizję, po której koszt naprawy jest wyższy niż wartość pojazdu przed szkodą. W takich sytuacjach odszkodowanie z OC wypłacane jest w kwocie odpowiadającej wartości pojazdu z dnia wypadku, pomniejszonej o wartość pozostałości. Szczególnym problemem w tych pojazdach są baterie.
Regina Skibińska
03.05.2023
Drogi Ubezpieczenia

Stan zagrożenia epidemicznego - potrzebna jest procedura wyjścia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
Stan zagrożenia epidemicznego zgodnie z opublikowanym w poniedziałek projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zakończy się 1 lipca. Samorządy proponowały tę datę argumentując, że wcześniejszy termin wywoła lawinę problemów prawnych i organizacyjnych. W tym czasie trwa przegląd tzw. ustawy covidowej, która zmieniła kilkadziesiąt innych ustaw.
Robert Horbaczewski
02.05.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
Pracownicy wychowujący dzieci młodsze niż 8-letnie, od 26 kwietnia 2023 r. mogą składać wnioski o elastyczną organizację pracy, czyli mają swoiste „miękkie roszczenie” o ustalenie kilku rozwiązań dotyczących czasu pracy lub pracę zdalną. Wnioski takie nie będą co prawda bezwzględnie wiążące dla pracodawcy, ale ich ewentualne odrzucanie musi być każdorazowo poprzedzone analizą możliwości przychylenia się do wniosku.
Marek Rotkiewicz
02.05.2023
Prawo pracy Prawo europejskie

Korektę PIT nie zawsze trzeba uzasadniać

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Jeśli po wysłaniu deklaracji podatkowej dotyczącej rocznego podatku dochodowego, podatnik zorientuje się, że rozliczenie było błędne, powinien jak najszybciej złożyć korektę. Rozliczenie można skorygować zarówno przez ministerialną usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub też tradycyjnie – na formularzu papierowym.
Krzysztof Koślicki Wiesława Moczydłowska
02.05.2023
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Położony w propozycji Komisji Europejskiej nacisk na transakcje zawierane bezpośrednio pomiędzy wytwórcami energii oraz odbiorcami końcowymi, to pokłosie dotychczasowych sukcesów takich transakcji i dążenia do tego, by korzyści z nich czerpali nie tylko najwięksi odbiorcy przemysłowi, lecz również mniejsze podmioty - pisze radca prawny Tomasz Młodawski, partner w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.
Tomasz Młodawski
02.05.2023
Prawo europejskie Energetyka
Naruszenie polegało na orzeczeniu przepadku dowodów rzeczowych w postaci paczek tytoniu bez znaków akcyzy, które to dowody nie stanowiły dowodów rzeczowych w tej sprawie – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Dlatego że nie zostały wyłączone z postępowania. Sąd Rejonowy orzekł w kwestii, w której nie wolno mu było orzekać – dodał SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.05.2023
Prawo karne Akcyza
Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej konsumentów, firmy coraz chętniej wykorzystują argumenty związane z ochroną środowiska, by przyciągnąć do siebie klientów. Jednak chwytliwe hasła często nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Takie praktyki ma ukrócić nowa unijna dyrektywa. Przedsiębiorcy już teraz powinni zacząć przygotowywać się do planowanych zmian.
Inga Stawicka
02.05.2023
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Przedsiębiorcy w 2023 r. mają obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Rozliczenie roczne za 2022 r. należy przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 roku; rozliczenie złożyć należy do 22 maja - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Uwaga - obowiązują nowe wzory dokumentów.
Katarzyna Nocuń
01.05.2023
Prawnicy są zgodni: prawo pracy wymaga reformy, a Kodeks pracy, który zatrzymał się przed epoką cyfryzacji - nie tylko unowocześnienia, ale i odbiurokratyzowania. Najnowsze zmiany, które weszły w życie 26 kwietnia, sprawiły, że przepisy stały się mniej elastyczne niż były. Polski ustawodawca nie oszczędził nawet małych firm - nie wprowadził dla nich uproszczeń, choć pozwalało mu na to prawo UE.
Grażyna J. Leśniak
01.05.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Od 26 kwietnia pracownik ma o połowę krótszy czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. Na razie dotyczyć to będzie jednak tylko tych ojców, którzy nie będą wychowywali dziecka w dniu wejścia w życie nowelizacji. Pracownicy będący ojcami dzieci urodzonych przed 26 kwietnia, będą mogli korzystać z urlopu na dotychczasowych zasadach czasowych, czyli do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia.
Marek Rotkiewicz
29.04.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 9 lutego 2023 r. potwierdza dotychczasową argumentację banków odnoszącą się do braku ustawowego obowiązku każdorazowego proporcjonalnego zwrotu prowizji wynikającego z wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Wyrok TSUE w znaczący sposób wpłynął na linię orzeczniczą sądów krajowych.
Jakub Kowalczyk
29.04.2023
Banki Kredyty
Udostępniony przez Ministerstwo Finansów w systemie e-deklaracji automatyczny formularz PIT-28 przez długi czas zawierał poważny błąd. System automatycznie odliczał bowiem składkę zdrowotną od przychodów z najmu, czego, zgodnie z prawem, robić nie powinien. Problem dotyczy osób, które płacą ryczałt z działalności gospodarczej i od najmu. MF jednak twierdzi, że błędu nie ma.
Krzysztof Koślicki
28.04.2023
PIT Rachunkowość
Zwiększenie konkurencyjności polskich przedsiębiorców na unijnym rynku, poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne - to cele ustawy, która dostosuje polskie prawo do przepisów m.in. Unii Europejskiej, jeśli chodzi o system homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia. Ustawa została podpisana przez prezydenta.
Krzysztof Sobczak
28.04.2023
Administracja publiczna
W stolicy ponad 100 tys. mieszkań w 99 spółdzielniach nie ma uregulowanego stanu prawnego. Chodzi o grunty na starych osiedlach wybudowanych w czasach PRL-u. Od lat trwają próby wyprostowania tej sytuacji, ale kończyły się zawsze fiaskiem. Teraz mamy kolejne podejście. Tym razem nad przepisami pracuje resort rozwoju. Władze spółdzielni chwalą propozycje, ale uważają, że same uregulowania to za mało.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.04.2023
Nieruchomości
Chcesz mieć wysoką emeryturę – pracuj legalnie i długo. O wysokości wypłat, które będą wpływały co miesiąc na twoje bankowe konto, gdy przejdziesz na emeryturę, decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest jednak to, ile zgromadziłeś na swoim indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Trzeba też uważać ze zwolnieniami lekarskimi.
Grażyna J. Leśniak
28.04.2023
Emerytury i renty Prawo pracy Finanse
Rząd przyjął pakiet rozporządzeń, który ma wprowadzić rozwiązania pozwalające na przyznanie wsparcia finansowego rolnikom, którzy ucierpieli na skutek masowego importu m. in. zbóż oraz nasion oleistych z terenu Ukrainy. Pomoc ma objąć także poszkodowanych przez zeszłoroczną katastrofę ekologiczną na rzece Odrze. Pojawił się także projekt rozporządzenia, które modyfikuje listę portów tranzytowych.
Renata Krupa-Dąbrowska Inga Stawicka
28.04.2023
Rynek Prawo gospodarcze
Sąd Najwyższy po raz kolejny paraliżuje procesy frankowe. Orzekł 2023 roku, że rozpoznanie sprawy cywilnej przez sąd drugiej instancji w składzie jednego sędziego ogranicza prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy. Na efekt nie trzeba było długo czekać. Dzień później w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie „spadły z wokandy” wszystkie rozprawy dotyczące tzw. kredytów frankowych.
Karolina Pilawska
28.04.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Od 28 kwietnia port samorządowy w Kołobrzegu dołączył do czterech portów morskich (w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu i Szczecinie), przez które możliwy jest tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez Polskę. Nowelizację przepisów w tej sprawie opublikowano 27 kwietnia.
Agnieszka Matłacz
28.04.2023
Prawo gospodarcze
Już niedługo właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych, będą mogli składać wnioski o otrzymanie statusu prosumenta lokatorskiego i wypłacanie wynagrodzenia za energię bezpośrednio na wskazane konto. Rada Ministrów przyjęła na ostatnim posiedzeniu przepisy o rozliczeniach prosumenta lokatorskiego, które znalazły się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.
Krzysztof Sobczak
28.04.2023
Rynek i konsument
W gąszczu zmian procedury cywilnej, które zaczną obowiązywać od 1 lipca, znalazło się również wydłużenie e-licytacji. Jeśli w ciągu 5 minut przed planowanym zakończeniem przetargu zgłoszone zostanie postąpienie - czyli oferta wyższej ceny, termin ten ulegnie odroczeniu o 5 minut. A jeżeli w dodatkowym czasie, ktoś znowu będzie chciał przebić ofertę, e-licytacja ponownie się wydłuży.
Patrycja Rojek-Socha
28.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Malarskie hobby daje przychody z praw majątkowych. To nie działalność gospodarcza

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Co do zasady, w rocznym PIT trzeba wykazać wszystkie zarobione pieniądze i rozliczyć podatek od wszystkich dochodów – także z zarobków z pracy hobbystycznej. Z najnowszej interpretacji podatkowej wprost wynika, że przychody ze sprzedaży obrazów malowanych hobbystycznie należy traktować jako pochodzące z praw majątkowych, a nie z działalności gospodarczej.
Wiesława Moczydłowska
28.04.2023
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Jeśli w trakcie poprzedniego zatrudnienia pracodawca „zapisał” pracownika do PPK, przyjmując go ponownie do pracy, nie będzie musiał zawierać dla niego kolejnej umowy o prowadzenie PPK. Chyba, że w międzyczasie zmienił instytucję finansową. Wówczas dokonywanie wpłat do PPK musi być poprzedzone zawarciem dla niej nowej umowy o prowadzenie PPK.
Małgorzata Jankowska
28.04.2023
Domowe finanse Prawo pracy PPK
„Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika” - pod takim hasłem 28 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Międzynarodowa Organizacja Pracy chce, by był okazją do zastanowienia się nad przekazem konwencji oraz przeanalizowania, w jakim stopniu zawarte w nich zapisy są realizowane, przestrzegane i promowane – zarówno na poziomie krajowym, jak i przedsiębiorstw.
Grażyna J. Leśniak
28.04.2023
Prawo pracy BHP Prawo europejskie
Od 28 kwietnia zmieniły się zasady wydawania świadectw energetycznych, m.in. dla najmu. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami nie mają wątpliwości, że certyfikaty przy najmie będą fikcją. Brak świadectwa będzie wykroczeniem zagrożonym karą do 5 tys. zł, ale najemca musiałby pofatygować się na policję i złożyć zawiadomienie, czego większość nie będzie chciała robić.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.04.2023
Budownictwo Nieruchomości