Wielokrotnie obserwujemy sytuacje, w których organy skarbowe inaczej traktują pracowników niż przedsiębiorców. Tak było i w przypadku podatnika, który świadczy usługi informatyczne.  Jest on czynnym podatnikiem VAT i świadczy usługi objęte 23-proc. stawką tego podatku. Podatnik chce rozpocząć współpracę z pewną platformą usług dla przedsiębiorców. Najistotniejszą usługą tej firmy jest indywidualny abonament medyczny dla podatnika i bliskiej mu osoby. Firma w panelu dla użytkowników wyszczególnia osobne pakiety medyczne do wyboru, podając wyodrębnioną cenę pakietu medycznego w kwocie netto. Następnie ten pakiet medyczny jest (wraz z innymi usługami) wliczany w skład całościowego pakietu subskrypcyjnego i do nich doliczany jest VAT w wysokości 23 proc.

Podatnik zapytał organy skarbowe, czy przysługuje mu prawo odliczenia naliczonego VAT z faktur za pakiet subskrypcyjny (zawierający w sobie abonament medyczny) od VAT należnego za jego usługi. Przestawił swoje stanowisko, że ma prawo do takiego odliczenia.

Zobacz procedurę w LEX: Wystąpienie o indywidualną interpretację podatkową >

 

Pakiet nie jest niezbędny w działalności gospodarczej

W interpretacji z 7 kwietnia br. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe (nr 0111-KDIB3-2.4012.85.2023.1.SR). Przypomniał, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz, gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Zasada ta wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Czytaj w LEX: Podatek z faktury dokumentującej czynność zwolnioną bądź niepodlegającą opodatkowaniu >

Dyrektor KIS podkreślił, że nabycie abonamentu medycznego dla podatnika oraz bliskiej mu osoby nie jest niezbędne dla celów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej i ma na celu zaspokojenie jego potrzeb osobistych, prywatnych. Tym samym nie ma związku z jego sprzedażą opodatkowaną.

W konsekwencji, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w części dotyczącej nabycia abonamentu medycznego. Wydatki, które podatnik ponosi w związku z nabyciem abonamentu medycznego nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, gdyż służą one do zaspokojenia potrzeb osobistych, prywatnych podatnika i jego bliskich.

Czytaj w LEX: Wydatki prywatne w kosztach firmy - krok po kroku >

 


Natomiast w części dotyczącej nabycia w ramach pakietu subskrypcyjnego narzędzi wspierających prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowanej VAT przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego. Przy czym, prawo to przysługuje pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy.

Czytaj w LEX: Rozliczanie podatku VAT w kosztach podatkowych na przykładach >

Zobacz również:
Zbyt cienka granica między wydatkami osobistymi a firmowymi >>
Wydatki osobiste jako koszt uzyskania przychodu >>
Przedsiębiorca nie kupi okularów na koszt firmy >>

 

Pakiet pracownika inny niż pakiet przedsiębiorcy

- Wydatki ponoszone przez przedsiębiorców na zakup pakietu medycznego powszechnie uznawane są przez organy skarbowe jako wydatki o charakterze prywatnym. Takie stanowisko wyrażane było już wielokrotnie na gruncie ustawy o PIT, gdzie również dyrektor KIS wskazywał, że wydatki na zakup pakietów medycznych dla przedsiębiorcy nie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów i mają charakter prywatny – ocenia Paulina Biskup-Nawrot, radca prawny w Kancelarii JKP. Legal.

Czytaj w LEX: Zmiany w VAT na 2023 rok >

Ekspertka podkreśla, że także na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, dyrektor KIS wskazał, że nabycie abonamentu medycznego nie jest niezbędne dla celów prowadzonej działalności gospodarczej i służy zaspokajaniu potrzeb osobistych.

- Inaczej organy skarbowe podchodzą do wydatków ponoszonych przez przedsiębiorców na nabycie pakietów medycznych dla pracowników. W takim przypadku przyjmuje się, że ponoszone wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów, ponieważ ma to na celu m.in. zmniejszenie absencji pracowników i zwiększenie wydajności ich pracy – wskazuje Paulina Biskup-Nawrot.

Czytaj w LEX: Pakiety medyczne a podatek od towarów i usług >

Jej zdaniem, niezrozumiałym jest, dlaczego organy skarbowe odmiennie traktują wydatki ponoszone na rzecz pracowników oraz samego przedsiębiorcę.

- Zmniejszenie absencji samego przedsiębiorcy również sprzyja wydajności jego pracy i osiąganym przychodom. Żadne racjonalne względy nie przemawiają za tym, aby koszty ponoszone na zakup pakietu medycznego dla samego przedsiębiorcy, traktować odmiennie aniżeli koszty ponoszone na zakup pakietów medycznych dla pracowników – podkreśla Paulina Biskup-Nawrot.

Sprawdź w LEX: Jak rozliczać pakiet medyczny wykupiony dla pracownika, przedsiębiorcy i osoby współpracującej? >

 

Potrzeby prywatne podatnika

- Przedmiotowa interpretacja wpisuje się w szeroki nurt pytań, jakie osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze zadają dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej, aby uzyskać potwierdzenie, że dany wydatek może stanowić koszt podatkowy lub też, że można odliczyć VAT z faktury, która dokumentuje jego poniesienie. Na jej przykładzie dobrze widać, że przedsiębiorcy, w tym samozatrudnieni, chcieliby odliczać VAT z faktur dotyczących usług i towarów, które w ich ocenie są nabywane w związku z prowadzoną (i opodatkowaną VAT) działalnością gospodarczą, ale jednak mają dość silny związek ze sferą osobistą – ocenia Marcin Bodziony, doradca podatkowy w Kancelarii PKF Consult.

Czytaj w LEX: Rozrachunki z właścicielem w przedsiębiorstwie osoby fizycznej na przykładach >

Ekspert wskazuje, że dyrektor KIS, co do zasady, sprzeciwia się odliczaniu VAT od tego typu wydatków, wskazując, że ich poniesienie nie następuje na potrzeby firmowe czy zawodowe, ale na potrzeby prywatne.

- VAT ma być zaś neutralny dla przedsiębiorców, a nie dla konsumentów. Niemniej jednak, co jakiś czas w prasie branżowej bywa głośno o pojedynczych interpretacjach, w których dyrektor KIS pozwala zaliczyć do kosztów podatkowych albo odliczyć VAT z faktur dokumentujących nabycie usług lub towarów postrzeganych generalnie jako typowo prywatne. Można tu podać przykłady internetowych twórców formatów wizualnych, którzy nabywają ubrania, kosmetyki itp. albo sportowców kupujących zabiegi medyczne, odżywki czy posiłki regeneracyjne. Swój bój o podatkowe ujęcie garniturów stoczyli też prawnicy, którzy argumentowali, że jest to ich strój roboczy. Stanowisko to nie zyskało jednak szerszej akceptacji w praktyce organów podatkowych oraz orzecznictwie sądów administracyjnych – podkreśla Marcin Bodziony.

Czytaj w LEX: Wyłączenie prawa do odliczenia VAT - na przykładach >

Zobacz również: Manicure influencerki może być kosztem podatkowym >>