E-licytacja była odpowiedzią na pandemiczne obostrzenia. Zaczęła obowiązywać od połowy września 2021 r. i jak podkreślają komornicy, "dobrze się przyjęła".  Obwieszczenie o licytacji elektronicznej udostępnia się za pośrednictwem strony e-licytacje.komornik.pl, a warunkiem udziału w przetargu jest utworzenie indywidualnego konta w systemie teleinformatycznym.

Czytaj w LEX: E-licytacje nieruchomości  >

Jednym z problemów, które były zgłaszane, była właśnie kwestia postąpień, czy zgłaszania ofert przebijających aktualną ceną na ostatniej prostej, czyli tuż przed zakończeniem e-licytacji. Jak wskazują komornicy, część osób czekała do ostatniej chwili, tak by nie można było oferty przebić.  Tu warto jeszcze przypomnieć, że komornik ma wyznaczać licytację elektroniczną w taki sposób, aby zarówno termin rozpoczęcia, jak i zakończenia przetargu przypadał pomiędzy godziną 9 a 14 w dni robocze. Czas licytacji elektronicznej trwa 7 dni.

Zobacz procedury w LEX:

Sprzedaż zajętych nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej >

Sprzedaż zajętych ruchomości w drodze licytacji elektronicznej >

Czytaj: Komornik albo będzie skuteczny, albo dostanie po kieszeni>>

Przystąpienie tuż przed końcem wydłuży e-licytację 

Co się zmieni? Chodzi o art. 986 [7] dotyczący rozpoczęcia i zakończenia przetargu. A konkretnie o dodanie par. 3[1]. Zgodnie z nim jeżeli w ciągu 5 minut przed planowanym terminem zakończenia przetargu zgłoszone zostanie postąpienie, termin ulegnie odroczeniu o 5 minut. Jeżeli w dodatkowym czasie zgłoszono dalsze postąpienie, termin zakończenia przetargu podlega każdorazowo odroczeniu o kolejne 5 minut, aż do momentu gdy ustaną postąpienia.

Na tę zmianę zwraca uwagę m.in. Krajowa Rada Komornicza podkreślając, że jest to zmiana bardzo potrzebna. 

- Nowelizacja przepisów w tym zakresie pozwoli na uzyskanie korzystniejszych cen nieruchomości sprzedawanych elektronicznie przez co zabezpieczony zostanie interes zarówno dłużnika jak i wierzyciela. Obie strony postępowania są zainteresowane uzyskaniem jak najwyższej ceny ze sprzedaży. Dzięki tej nowelizacji zostanie wyeliminowana praktyka czekania z postąpieniem do ostatnich sekund trwania licytacji i w ten sposób uniemożliwianie zaoferowania wyższej ceny tym, którzy jeszcze chcieliby podnieść złożoną ofertę - mówi Przemysław Małecki, rzecznik prasowy KRK. 

Zobacz nagranie szkolenia w LEX: Elektroniczne licytacje nieruchomości i ruchomości w sądowym postępowaniu egzekucyjnym - nagranie ze szkolenia >

 

Na jednej e-licytacji nie musi się skończyć 

Jak wziąć udział w e-licytacji komorniczej? Przede wszystkim trzeba założyć konto a do tego są potrzebne: 

  • numer PESEL, o ile został mu nadany, a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL – serię, numer i nazwę dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz nazwę państwa, w którym wydano ten dokument;
  • adres poczty elektronicznej oraz adres do korespondencji; 
  • wskazanie hasła umożliwiającego uwierzytelnienie; 
  • wskazanie adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu komórkowego, na które mają być wysyłane powiadomienia o zamieszczeniu pisma, o ile wnioskodawca chce otrzymywać takie powiadomienia;
  • oświadczenie wnioskodawcy, że dane są prawdziwe oraz, że zapoznał się z pouczeniem co do sposobu i skutków doręczeń dokonywanych zgodnie z art. 131[1] (doręczeń elektronicznych). 

Wniosek o założenie konta użytkownika składa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Co więcej imiona, nazwisko oraz numer PESEL mają podlegać weryfikacji w rejestrze PESEL. Jeśli nie będzie zgodności przekazanych danych z danymi zawartymi w rejestrze PESEL zawiadamia się osobę składającą wniosek o odmowie założenia konta.

Następnie użytkownik może brać udział w nieograniczonej liczbie licytacji za pośrednictwem swojego konta, przy czym w razie braku uwierzytelnienia użytkownika w okresie roku, jego konto w systemie teleinformatycznym może być usunięte. 

Zobacz procedurę w LEX: Obwieszczenie o terminie licytacji nieruchomości >

Jak wziąć udział w e-licytacji? Użytkownik zgłasza przystąpienie do przetargu i wówczas następuje przypisanie mu unikalnego identyfikatora licytanta. Wraz ze zgłoszeniem przystąpienia do przetargu użytkownik składa oświadczenie, że nie zachodzą wobec niego podstawy do wyłączenia od udziału w przetargu wskazane w art. 976 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim w przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji, osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły.

Zobacz procedurę w LEX: Zgłoszenie się do udziału w licytacji nieruchomości >

Zakończenie przetargu następuje automatycznie w chwili wskazanej w obwieszczeniu o licytacji, a z chwilą zakończenia przetargu następuje automatyczne ustalenie licytanta, który zaoferował najwyższą cenę.

Czytaj w LEX: Krajowy Rejestr Zadłużonych jako system teleinformatyczny obsługujący postępowanie upadłościowe i restrukturyzacyjne >

 

Chcesz zapisać ten artykuł i wrócić do niego w przyszłości? Skorzystaj z nowych możliwości na Moje Prawo.pl

Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl >>