Wciąż niewiele samorządów wnioskuje o środki z PFRON na wsparcie uchodźców

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina Niepelnosprawność

Zaledwie 28 jednostek samorządu terytorialnego złożyło dotąd wnioski do PFRON w ramach modułu II programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”. Został on w październiku przedłużony i wciąż samorządy w trybie ciągłym mogą starać się o finansowanie swoich działań w tym zakresie. Najbardziej jednak aktywne są organizacje pozarządowe, bo aż 81 z nich wnioskowało do Funduszu o środki z programu.

07.12.2022

Zarzuty dla prof. Gersdorf za dopuszczenie do uchwały trzech izb SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów postawił zarzuty dyscyplinarne prof. Małgorzacie Gersdorf, byłej I Prezes Sądu Najwyższego. Jego zdaniem powinna ona w styczniu 2020 roku zawiesić postępowanie i "wstrzymać" podjęcie uchwały trzech połączonych izb w sprawie statusu prawnego sędziów powołanych do orzekania na mocy nominacji nowej, powołanej po 2017 r. Krajowej Rady Sądownictwa.

07.12.2022

Od 1 stycznia obowiązek posiadania profilu na PUE dla wszystkich przedsiębiorców

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Od początku przyszłego roku, zgodnie ze zmianami w przepisach, każdy, kto jest płatnikiem składek, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zachęca do zakładania konta już teraz. Można to zrobić podczas osobistej wizyty w placówce ZUS lub online korzystając ze swojego profilu zaufanego.

07.12.2022

URE odmawia zatwierdzenia taryf na energię dla gospodarstw domowych

Rynek i konsument

Spółki Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót spotkały się z odmową zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r., ponieważ ich wnioski nie spełniają wymagań ustawy. Jak poinformował URE, nie uwzględniają one wytycznych dotyczących ochrony interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat.

07.12.2022

UOKiK: Niedopuszczalna podwójna kara za spóźnioną płatność

Rynek i konsument

Sieć telefoniczna Play karze swoich klientów utratą rabatu za e-fakturę w sytuacji, gdy nie opłacili oni w terminie abonamentu lub innych należności wskazanych na rachunku. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce P4, operatorowi tej sieci, któremu grozi za to kara do 10 proc. rocznego obrotu. Według operatora Play ten mechanizm nie jest karą umowną.

07.12.2022

Debata: Jak zadziała dyktatorska władza spółki matki w holdingu?

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Czy lider zawsze ma rację? Takie pytanie od niedawna nurtuje prawników i menedżerów, którzy wiedzą już o nowych regulacjach prawa spółek. Pozwalają one spółce dominującej na wydawanie wiążących poleceń spółkom córkom. Ten i inne tematy dotyczące nowego prawa holdingowego zostaną omówione podczas debaty z cyklu Legal Corpo Bridge, która odbędzie się 12 grudnia.

07.12.2022

Uważasz, że policjant naruszył prawo - możliwa skarga lub zawiadomienie prokuratury

Policja

Policjant, który np. podczas wykonywania czynności służbowych narusza lub łamie prawo, powinien się liczyć z konsekwencjami. Ścieżki do wyegzekwowania tego są różne. Trzeba przy tym pamiętać, że policja nie może być sędzią we własnej sprawie, więc gdy w grę wchodzi przestępstwo, trzeba zawiadomić prokuraturę. Możliwa jest też skarga do Biura Spraw Wewnętrznych Policji - telefoniczna, mailowa lub listowna.

07.12.2022

Kuratorzy apelują do prezydenta, by nie podpisywał noweli ich ustawy

Wymiar sprawiedliwości

Część przepisów zawartych w nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych może być niekonstytucyjnych i naruszać Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka - uważa Krajowa Rada Kuratorów. Dlatego zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy, by skierował regulację do Trybunału Konstytucyjnego, w celu zbadania jej zgodności z Konstytucją.

07.12.2022

Uproszczenia w VAT mniej korzystne i trzy miesiące później

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Kolejny, trzeci już, pakiet zmian i uproszczeń w VAT miał wejść w życie w styczniu 2023 roku. Nowe przepisy zaczną obowiązywać jednak kwartał później. Ustawodawca nie zdążył z przygotowaniem nowelizacji. Ułatwień będzie sporo, chociaż, jak podkreślają eksperci, powinno być ich więcej – zwłaszcza że w drugiej wersji projektu część zmian zniknęła. Chodzi m.in. o wystawianie faktur zaliczkowych i końcowych.

07.12.2022

Prawo będzie sprzyjać elektrowniom wiatrowym, ale na razie tylko na morzu

Środowisko Prawo gospodarcze Energetyka

Jest szansa na szybkie przyjęcie przepisów, które zniosą bariery dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Pakiet odpowiednich zmian w różnych ustawach został dołączony do specustawy gazowej, którą teraz zajmuje się Senat. Tymczasem na rozpatrzenie wciąż czeka projekt podobnych zmian dotyczący wiatraków na lądzie, gdzie od kilku lat inwestycje są blokowane przez obowiązujące prawo.

07.12.2022

Komisja Nadzoru Finansowego broni WIBOR-u

Banki Kredyty

Metoda opracowywania WIBOR spełnia warunki wymagane przez unijne rozporządzenie BMR - uważa Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Nadzór wskazuje, że do tej pory na polskim rynku finansowym nie uprawdopodobniono ani nie udowodniono nikomu manipulacji przy WIBOR-ze. To reakcja na krytykę wobec tego mechanizmu ustalania oprocentowania kredytów.

06.12.2022

Jest nowe rozporządzenie taryfowe dla energii elektrycznej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Zawiera m.in. przepisy dla liczników zdalnego odczutu i magazynów energii.

06.12.2022

Monitorowanie EKG z domu pacjenta - projekt pilotażu trafił do konsultacji 

Pacjent Opieka zdrowotna

Przydatność wykorzystania plastrów EKG do monitorowania w sposób zdalny stanu zdrowia pacjenta chce ocenić Ministerstwo Zdrowia dzięki pilotażowi. Projekt rozporządzenia w zakresie wykorzystania plastrów EKG w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej we wtorek trafił do konsultacji publicznych.

06.12.2022

Polska uszczelni unijny system powrotów nielegalnie przebywających cudzoziemców

Administracja publiczna Policja

Rząd przyjął w we wtorek projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. To kolejny akt prawny, który dostosowuje polskie prawo do nowych przepisów unijnych, które dotyczą użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen, do celów powrotu nielegalnie przebywających cudzoziemców oraz do celów odpraw granicznych.

06.12.2022

W IKEA nie było dyskryminacji religijnej przy zwolnieniu za wpis o społeczności LGBT - prawomocny wyrok

Prawo karne Prokuratura Prawo pracy

Kierowniczka z sieci IKEA została prawomocnie uniewinniona od zarzutu dyskryminacji wyznaniowej, której miała się dopuścić, zwalniając pracownika. Powodem były jego komentarze, w których wspomagając się cytatami z Biblii zaatakował społeczność LGBT. Od wyroku z pierwszej instancji odwołała się prokuratura, a do apelacji przyłączyła się również fundacja Ordo Iuris.

06.12.2022

Akademia Koźmińskiego najlepszą szkołą biznesu w regionie

Szkolnictwo wyższe

Akademia Leona Koźmińskiego jest najlepszą uczelnią biznesową w Europie Środkowo-Wschodniej – tak wynika z Rankingu Europejskich Szkół Biznesu opublikowanego przez „Financial Times” 5 grudnia 2022 r. W pełnym zestawieniu stu czołowych uczelni z Europy Koźmiński jest na 52. miejscu, a w programie realizowanym wspólnie z ESCP zajmuje wysokie 3. miejsce.

06.12.2022

Osoby zmieniające konto muszą pamiętać o poinformowaniu ZUS

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Niewłaściwy numer rachunku bankowego lub stary adres zamieszkania sprawiają, że do klientów ZUS nie dotrą informacje albo wysyłane przez Zakład pieniądze - ostrzega ZUS. Urzędnicy przypominają, że każdą zmianę zgłosić należy najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem, w którym Zakład wypłaca mu co miesiąc pieniądze.

06.12.2022

Mikołajkowe i świąteczne prezenty dla pracowników i emerytów czasem bez podatku

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pracodawcy, którzy wręczają świąteczne prezenty swoim pracownikom, muszą brać pod uwagę ewentualne skutki podatkowe. W niektórych przypadkach konieczne jest naliczenie PIT. Ważne jest, z jakiego źródła upominki zostały sfinansowane. Znaczenie ma też ich wartość. Specjalnego podejścia wymagają upominki dla emerytów.

06.12.2022

Obowiązkowe e-fakturowanie w ramach KSeF coraz bliżej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy dobrowolnie mogą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jest to system umożliwiający wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. E-faktura, jako powszechny system rozliczania, zacznie być obligatoryjna od 2024 roku. Obejmie czynności, które obecnie wymagają udokumentowania fakturą wystawioną zgodnie z ustawą o VAT.

06.12.2022

Podaruj książki - apel o udział w przedświątecznej akcji

Pomoc społeczna

Uwolnij superpomoc dobra - podaruj książki. Pod takim hasłem trwa zbiórka darowizn, dzięki którym książki mają trafić do dzieci przebywających w placówkach opiekuńczych, a także do dzieci z rodzin uchodźców z Ukrainy oraz do rodzin w trudnej sytuacji finansowej będących pod opieką Ośrodków Pomocy Społecznej.

06.12.2022