Prezentacja publikacji wydanej przez Wolters Kluwer Polska odbyła się we wtorek z udziałem redaktora naukowego wydania, ks. prof. Piotra Majera w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie.
Ks. prof. Majer przypomniał, że Kodeks Prawa Kanonicznego to podstawowa ustawa w Kościele katolickim. Zaznaczył, że w historii Kościoła pojawiły się tylko dwa kodeksy – pierwszy z 1917 r. oraz drugi z 1983 r., zwany nowym kodeksem, który obowiązuje do dziś.
Czytaj w LEX: Apelacja w prawie kanonicznym >>
Cena promocyjna: 189.49 zł
|Cena regularna: 379 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 151.6 zł
Prawo kościelne i państwowe
Wyjaśnił, że prezentowana publikacja jest zasadniczo tłumaczeniem komentarza sporządzonego przez kanonistów z Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie. Oprócz tego jednak dołączone zostały treści pochodzące z wydania włoskiego oraz odniesienia do prawa obowiązującego w Polsce – zarówno przepisów ustanowionych przez Konferencję Episkopatu Polski jak i prawa państwowego, które również wiąże Kościół w jego działaniu. Publikacja zawiera także tłumaczenia kilku ważniejszych ustaw papieskich, m.in. konstytucji o kurii rzymskiej, o wyborze papieża, instrukcji o procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa oraz liczne indeksy a także tabele, które np. pozwalają odnaleźć kanony z 1917 r.
Ks. prof. Majer wyraził szczególną radość z faktu, że komentarz wydany został przez uznane wydawnictwo, specjalizujące się w prawie świeckim. – Nie chcielibyśmy, by prawo kanoniczne traktowane było jako coś konfesyjnego – powiedział. Zwrócił uwagę na wzajemne związki i wpływy między prawem kanonicznym i świeckim. Podkreślił też znaczenie znajomości prawa kanonicznego dla ogólnej wiedzy
prawniczej.
Zobacz w Profinfo.pl: "Kodeks Prawa Kanonicznego. Komentarz" >>
Wartościowa i potrzebna publikacja
Podobną opinię wyraził dr hab. Paweł Borecki z Wydziału Prawa i Administracji UW. Pogratulował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania publikacji. – Ukazała się praca z wszech miar wartościowa i potrzebna – powiedział. Zaznaczył, że choć zgodnie z konstytucyjną zasadą autonomii państwa i Kościoła właściwe tym podmiotom porządki prawne nie wywołują wzajemnie skutków, są od tej reguły liczne wyjątki: w wielu przypadkach prawo państwowe musi odwoływać się do prawa kanonicznego i odwrotnie. Dlatego – również z perspektywy prawnika świeckiego – prawo kanoniczne warto znać.
- Ten komentarz powinien zbłądzić pod strzechy, znaleźć się w kancelariach parafialnych, kuriach biskupich, w zgromadzeniach zakonnych ale też w każdej szanującej się kancelarii prawnej – powiedział dr hab. Paweł Borecki. Jak dodał, prezentowana praca sporządzona jest przez specjalistów, ma pełną aprobatę władz kościelnych. Jest też aktualna i uwzględnia wszystkie nowelizacje. – Oceniam ją wysoko – podsumował.
Źródło: KAI