Płaca minimalna wzrosła od 1 stycznia o 16 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem, a w lipcu czeka nas kolejna podwyżka, która spowoduje, że będzie ona aż o 20 proc. wyższa niż w 2022 r. To niesie ze sobą szereg konsekwencji – jedną z nich będzie wzrost wysokości grzywien z tytułu wykroczeń i przestępstw skarbowych. Oznacza to, że dziś maksymalna kara za przestępstwo skarbowe wynosi 33,5 mln zł, a od lipca będzie to ponad 34,5 mln złotych. Maksymalna kara za wykroczenie skarbowe z kolei to 34 900 zł, a od 1 lipca 2023 wyniesie 36 tys. zł
Zobacz zestawienia:
Niepewność rodzi potrzebę ubezpieczania się
Im więcej zmian w przepisach podatkowych i więcej trudności interpretacyjnych, tym większe ryzyko popełnienia błędów. – W ciągu ostatnich kilku lat przedsiębiorcy musieli zmierzyć się z wieloma istotnymi zmianami w systemie podatkowym, ale zeszły rok był w mojej ocenie rekordowy pod tym względem - mówi Krzysztof Kulawik, broker ubezpieczeniowy, manager ds. obsługi klientów strategicznych w EIB S.A.
Ma to istotne konsekwencje. - Ryzyko popełnienia błędów nieustannie rośnie, a ich konsekwencje mogą być poważne oraz są coraz „droższe”. Rynek ubezpieczeń daje możliwość zabezpieczenia się na wypadek takich konsekwencji w postaci ubezpieczeń podatkowych, m.in. ubezpieczenia skarbowego. Wzrost wysokości kar powinien znaleźć odzwierciedlenie w wyższej sumie ubezpieczenia, jeśli chcemy mieć podobny poziom zabezpieczenia jak w ubiegłym roku – tłumaczy Krzysztof Kulawik.
Czytaj w LEX:
PIT 2023 - przewodnik po zmianach >
Polski Ład: Nowe ulgi podatkowe dla przedsiębiorców >
Podatek od przerzuconych dochodów na przykładach >
VAT 2023 - przewodnik po zmianach >
Skutki za niskiej sumy ubezpieczenia mogą ubezpieczonego uderzyć po kieszeni. - Może się więc okazać, że suma gwarancyjna w polisie karnoskarbowej będzie niewystarczająca, żeby zrefundować nałożone kary oraz koszty pomocy prawnej. Warto także podkreślić, że z roku na rok obserwujemy wzrost liczby wszczynanych kontroli podatkowych oraz ich skuteczności – mówi Paulina Mościcka-Włodarczyk, starszy broker WTW.
Sprawdź w LEX: Jakie skutki podatkowe niesie za sobą pomyłkowe pominięcia split payment? >
Jak wyjaśnia Małgorzata Splett, dyrektor Działu FINPRO i PEMA w Marsh Polska, polisy skarbowe zwykle aranżuje się w formie grupowej, więc każdy kogo dotyczy to ryzyko może z polisy skorzystać. W praktyce najczęściej są to członkowie zarządu, dyrektorzy odpowiedzialni za finanse i podatki w spółce, księgowi.
- Popyt na ubezpieczenia skarbowe rośnie bardzo dynamicznie, biorąc pod uwagę m.in. stopień trudności interpretacji polskich przepisów podatkowych, rosnące minimalne wynagrodzenie mające wpływ na wysokość kar KKS, czy rozpoczynanie na nowo postępowań, których data przedawnienia była bliska – mówi Małgorzata Splett.
Jak działa ubezpieczenie skarbowe?
Głównym zadaniem polisy skarbowej jest zabezpieczenie ubezpieczonego przed finansowymi konsekwencjami błędów lub zaniechań w wykonywanych czynnościach księgowych. Umowa ubezpieczenia, co do zasady, zakłada wsparcie w dwóch obszarach. Po pierwsze, w kwestii odpowiedzialności cywilnej pracownika wobec pracodawcy z tytułu uchybień zawodowych, czyli za błędy popełnione przy wykonywaniu czynności księgowych, przy czym dotyczy to również osób zatrudnionych na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów cywilnoprawnych. Po drugie, ubezpieczony może liczyć na wsparcie finansowe dotyczące kosztów związanych z postępowaniami karnoskarbowymi. Są to m.in. koszty obrony, sądowe, stawiennictwa, opinii prawnych. A co najważniejsze – zakładają refundację nałożonych kar i grzywien. Jest to jedyne na rynku ubezpieczenie uwzględniające skutki finansowe decyzji i wyroków na gruncie prawa karnoskarbowego.
Czytaj w LEX: Korekta deklaracji podatkowych - klauzula niekaralności >
W odróżnieniu od większości innych ubezpieczeń, polisy te w zakresie ochrony prawnej nie zawierają wyłączenia winy umyślnej osoby ubezpieczonej. W przeciwnym wypadku ubezpieczenie mogłoby nie spełnić swojej podstawowej funkcji. W końcu zdecydowana większość spraw podatkowych kończy się orzeczeniem winy umyślnej. Ta zasada dotyczy jednak tylko tej części wsparcia ubezpieczyciela. W kwestii OC wobec pracodawcy wina umyślna jest standardowo wyłączona z ochrony. Jak widać polisa skarbowa zapewnia więc istotne i szerokie wsparcie dla przedsiębiorców i ich pracowników.
Czytaj w LEX:
Odpowiedzialność podatkowa w spółkach osobowych >
Odpowiedzialność podatkowa w spółkach kapitałowych >
– Mimo rosnącej wartości kar, nie zauważam wzrostu kosztu tego ubezpieczenia w stosunku do ubiegłego roku. Warto też pamiętać, że zwiększenie sumy ubezpieczenia, nawet o 20 proc., nie oznacza proporcjonalnego wzrostu składki - zauważa Krzysztof Kulawik.
Ponadto suma ubezpieczenia jest tylko jednym z elementów, na których podstawie wyliczana jest składka za polisę.
- Ubezpieczyciele biorą również pod uwagę liczbę osób objętych ubezpieczeniem, branżę oraz wysokość przychodów podmiotu, który zawiera polisę, ponieważ dopiero połączenie ze sobą tych informacji daje możliwość prawidłowego oszacowania ryzyka. W ocenie ubezpieczycieli największym ryzykiem obarczona jest podstawa ubezpieczenia, czyli pierwsze kilkaset tysięcy, milion złotych ochrony ubezpieczeniowej. Składka za kolejne poziomy ochrony wzrasta nieproporcjonalnie – dodaje Krzysztof Kulawik
Sprawdź w LEX: Czy spółka, która nie zawiadomiła US o zmianie właściwości Urzędu na wyspecjalizowany, powinna złożyć czynny żal? >
Cena promocyjna: 63.6 zł
|Cena regularna: 159 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 95.4 zł