NRA chce, by pełnomocnik z mocy ustawy mógł odmawiać składania zeznań

Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura w swoim projekcie zmian w kodeksie postępowania cywilnego proponuje, by adwokat i radca prawny mogli odmówić zeznań co do wszystkiego, o czym dowiedzieli się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. Z kolei np. małżonek strony mógłby odmówić zeznań, składając do sądu oświadczenie na piśmie. Zmiany mają też dotyczyć zeznań świadka na piśmie - NRA proponuje, by dopisać możliwość sprzeciwu stron.

12.07.2024

Bańkowska nową liderką kancelarii PwC Legal

Prawnicy

Aleksandra Bańkowska, partnerka PwC Polska, została mianowana na stanowisko Legal Business Solutions Leader w sieci PwC w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). W nowej roli będzie kierować połączoną ofertą Legal i NewLaw w regionie CEE, która obejmuje ponad 500 specjalistów z dziedziny prawa, technologii i konsultingu działających w 23 krajach.

11.07.2024

Trzy filary reformy dla szpitali, pozostaje dobrowolność - MZ zapowiada zmiany

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Deregulacja, transformacja, odwrócona piramida świadczeń - to elementy reformy szpitalnictwa, nad którymi pracuje Ministerstwo Zdrowia. Jak zapowiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej ministra zdrowia Izabela Leszczyna, najistotniejsze jest to, że przystąpienie do reformy będzie dobrowolne. Zmiany mają jednak przyczynić się do istotnej poprawy funkcjonowania systemu i koordynacji opieki nad pacjentem.

11.07.2024

RPO apeluje o głębszą reformę danin samorządowych

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Projekt zmian w podatku od nieruchomości zasadniczo spełnia wymóg opracowania autonomicznej definicji budynku oraz budowli na cele podatkowe. Brak jednak przepisu, który wskazywałby, że obiekt uznany za budynek nie może być budowlą, a to może powodować istotne wątpliwości podatników - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO ponownie apeluje o głębszą reformę danin samorządowych.

11.07.2024

W sierpniu informatory o maturach i egzaminie ósmoklasisty

Zarządzanie oświatą

Informatory o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym z poszczególnych przedmiotów będą zamieszczane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, począwszy od 1 sierpnia br. do 1 września br., w kolejności, w jakiej zostaną opracowane przez ekspertów. Zostaną w nich uwzględnione zmiany w podstawie programowej.

11.07.2024

Rynek Pracy Specjalistów w pierwszej połowie 2024 r. – raport Pracuj.pl

Prawo pracy Rynek pracy

W pierwszej połowie 2024 roku na Pracuj.pl opublikowano 396 tysięcy ofert pracy. TOP5 poszukiwanych specjalizacji stanowiły sprzedaż, praca fizyczna, IT, obsługa klienta i finanse. Najbardziej aktywne pod kątem rekrutacji były firmy z sektora sprzedaży B2C. 63 proc. ogłoszeń stanowiły oferty pracy stacjonarnej, a 62 000 ofert było kierowanych do pracowników fizycznych. 15 proc. stanowiły oferty dla osób na początkowych szczeblach zatrudnienia - stażystów, praktykantów, młodszych specjalistów i asystentów.

11.07.2024

Zadanie Bodnara: Rozliczyć Fundusz Sprawiedliwości i ministrów

Prawo karne Prawnicy

Jako Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny jestem w pełni zdeterminowany, by śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości było prowadzone z poszanowaniem praw osób podejrzanych oraz w zgodzie z najwyższymi standardami – oświadczył prof. Adam Bodnar. Wyjaśnienie afery Funduszu, a także doprowadzenie przed wymiar sprawiedliwości osób, które popełniły przestępstwa, to jedno z najważniejszych zadań, jakie realizuję w ramach pełnionych przeze mnie funkcji.

11.07.2024

NIK: Za mało pieniędzy z PFRON na pomoc dla osób z niepełnosprawnościami

Administracja publiczna Niepelnosprawność

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy powiatowe centra pomocy rodzinie na Mazowszu prawidłowo wykonywały zadania związane z dofinansowaniem zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze dla osób z niepełnosprawnościami. Izba nie miała tu poważnych zastrzeżeń, ale wskazuje, że niewystarczające środki będące w dyspozycji centrów powodowały, że powiaty wprowadzały w życie dodatkowe zasady przyznawania dofinansowania, pomimo braku stosownej podstawy prawnej.

11.07.2024

Sprawę pushbacku na granicy z Białorusią zbada Wielka Izba Trybunału Praw Człowieka

Administracja publiczna Prawo europejskie

Grupa 32 cudzoziemców, zawrócona latem 2021 r. do linii granicy Polski z Białorusią, złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 25 czerwca 2024 r. rozpoznająca sprawę izba Trybunału zadecydowała o przekazaniu jej do Wielkiej Izby ETPCz. Problem tzw. pushbacków ciągnie się od miesięcy, a mimo wybudowania zapory, cudzoziemcy wciąż przedostają się na terytorium Polski.

11.07.2024

Szkolny papier toaletowy będzie prawem

Zarządzanie oświatą

W dniu 11 lipca weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie szkolnego BHP. Do tej pory przepisy wskazywały, że w szkołach i placówkach konieczne jest zapewnienie ciepłej i zimnej wody oraz środków higieny osobistej. Przepis nie precyzował jednak pojęcia: "środki higieny osobistej". MEN to zmienia. Teraz w każdej łazience ma być zapewnione mydło do rąk, a także ręczniki papierowe lub suszarki do rąk, w toalecie natomiast - papier toaletowy.

11.07.2024

Z dziurawym prawem trudno będzie zachować anonimowość sygnalisty

Prawo pracy RODO Sygnaliści

Na jesieni wejdzie w życie ustawa o sygnalistach. Niestety ustawodawca się nie popisał. Nie tylko ustawa jest niechlujna, ale i nie do końca kompatybilna z przepisami o ochronie danych osobowych. Firmy mają więc problem, jak dobrze chronić sygnalistę i nie naruszyć przy okazji przepisów. Prawnicy radzą być ostrożni, bo za naruszenie tej ustawy można pójść nawet na rok do więzienia.

11.07.2024

Odwołanie od matury - warto szybko zgłosić chęć przejrzenia pracy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Maturzysta może się odwołać od wyniku egzaminu. Musi najpierw zgłosić chęć obejrzenia pracy, co warto zrobić, jak najszybciej, bo im więcej chętnych, tym dłuższa kolejka. O wgląd do pracy lepiej wystąpić od razu, zwłaszcza że decyduje kolejność zgłoszeń. Procedura nie jest szczególnie sformalizowana - wniosek do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej można wysłać mailem.

11.07.2024

Temida sceptycznie patrzy na fachową pomoc wspólnika

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Spółki Finanse Polski Ład

Spółki z o.o. mają wątpliwości, czy świadczenia niepieniężne na ich rzecz realizowane przez własnych wspólników powinny być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Sądy niekiedy uchylają niektóre niekorzystne dla spółek indywidualne interpretacje Narodowego Funduszu Zdrowia, ale urzędnicy konsekwentnie blokują wspólnikom ten sposób na niepłacenie składek.

11.07.2024

Jakość w ochronie zdrowia nie ma definicji - resort zapowiada zmiany w ustawie

Opieka zdrowotna

Będzie nowelizacja ustawy o jakości - zapowiada resort zdrowia. Zdaniem ministry zdrowia Izabeli Leszczyny obecna wersja przepisów to biurokracja utrudniająca życie mniejszym podmiotom medycznym, która nie przekłada się na sytuację pacjentów. Zmiany mają być jednak uzgodnione ze środowiskiem. Eksperci zaznaczają, że w ustawie najbardziej brakuje... definicji jakości. To o tyle niebezpieczne, że stwarza duże pole do interpretacji, a podmioty medyczne nie wiedzą, z czego będą rozliczane.

11.07.2024

Sprawozdanie z działalności radnego - pomysł, który dzieli

Samorząd terytorialny

Czy radni „dietetycy”, którzy nie przykładają się nadmiernie do realizacji obowiązków, już powinni zacząć się bać? Wszystko zależy od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, do którego Sejmowa Komisja do Spraw Petycji skierowała dezyderat w sprawie zmiany przepisów dotyczących zasad sprawowania mandatu radnego. Zmianom przeciwne są korporacje samorządowe. Sceptycznie podchodzą do nich eksperci.

11.07.2024

Usługi dietetyczne jednak z VAT - skarbówka komplikuje rozliczenie

VAT Zawody medyczne

Porada dietetyka jest zwolniona z VAT pod warunkiem, że dotyczy osób z problemami zdrowotnymi. Nie można natomiast stosować zwolnienia z VAT, gdy z usługi korzysta osoba zdrowa w celach profilaktycznych - takie stanowisko zajmuje obecnie szef Krajowej Administracji Skarbowej, który zmienił wcześniejszą interpretację. Eksperci nie zgadzają się z takim podejściem i pytają, jak to wpłynie na rozliczenie profilaktyki w szerszym zakresie.

11.07.2024

Jest porozumienie chirurgów z resortem zdrowia w sprawie wycen

Pacjent Opieka zdrowotna

Chirurdzy protestują przeciwko zmianom wycen procedur, które ich zdaniem są zbyt niskie i zagrażają bezpieczeństwu pacjentów. Po rozmowach przedstawicieli Towarzystwa Chirurgów Polskich z resortem zdrowia udało się wypracować kompromisowe rozwiązania. Ustalono, że nowe wyceny świadczeń w chirurgii wejdą w życie w zaplanowanym terminie, powołana zostanie jednak specjalna grupa robocza, która jeszcze raz przyjrzy się stawkom.

10.07.2024

Kar za zatory mało, ale za to… będą złagodzone

Rynek

UOKiK pomoże w walce z zatorami płatniczymi? Można mieć wątpliwości, bo nowelizacja przepisów wprowadza złagodzenie przepisów i kar. Małe firmy dostały więcej czasu na dostosowanie się do krótkich terminów płatności, a w niektórych przypadkach może to być nawet cały rok. Skutkiem łagodzenia egzekwowania przepisów antyzatorowych może być dalszy wzrost zadłużenia polskich firm. W tym roku zwiększyło się już o ponad pół miliarda zł.

10.07.2024