Subwencja ekologiczna ma pomóc w tworzeniu nowych parków narodowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorządy często stawiają opór tworzeniu parków narodowych, gdyż obawiają się utraty pieniędzy. Projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przewiduje subwencje dla samorządów, na których terenie znajdują się obszary cenne przyrodniczo chronione prawem. Kwota subwencji uzależniona będzie od wielkości terenów chronionych i ich rangi.

06.08.2024

MEN zezwoli na zwiększanie liczebności klas, by zapewnić miejsca uczniom z Ukrainy

Zarządzanie oświatą

1 września 2024 r. zmieniają się przepisy dotyczące nauczania dzieci z Ukrainy - jeżeli nie będą realizować obowiązku szkolnego w Polsce, ich rodzice nie otrzymają świadczenia 800+ i pieniędzy na wyprawkę szkolną. Aby pomóc uczniom w przystosowaniu się, szkoły będą mogły zatrudniać asystentów międzykulturowych, ale to, czy jest taka potrzeba, oceni dyrektor szkoły.

06.08.2024

Od poniedziałku firmy mogą ubiegać się o unijne pożyczki na inwestycje

Finanse Prawo europejskie

Ponad 73 mln złotych z funduszy europejskich, które pomogą poprawić dostępność prowadzonej działalności gospodarczej, trafi do polskich przedsiębiorców. Pożyczki pozwolą także na dostosowanie się do wymogów ustawy wdrażającej dyrektywę EAA (Polski akt o dostępności). W poniedziałek, 5 sierpnia, rozpoczął się nabór wniosków pożyczkowych w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Startować mogą mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa z całego kraju.

05.08.2024

Na realizację niektórych postulatów pielęgniarki poczekają kolejne lata

Zawody medyczne

Ustalenia Ministerstwa Zdrowia ze środowiskiem pielęgniarek i położnych nie są realizowane - twierdzą związki zawodowe. Spotkanie z przedstawicielami MZ i NFZ pokazało, że nie szybko to się zmieni. Normy zatrudnienia dla tych zawodów nie będą odrębnie opracowane, tylko znajdą się w dokumencie dla wszystkich specjalizacji medycznych. Stworzenie tak dużego dokumentu może jednak potrwać kolejne lata.

05.08.2024

Czy orzeczenia dotyczące dywidend są zgodne z prawem UE?

CIT Prawo europejskie

Wykładnia przyjęta przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie prowadzi do niedającej się pogodzić z prawem unijnym dyskryminacji dywidend wypłacanych za granicę w stosunku do dywidend wypłacanych krajowo. W dłuższej perspektywie konieczne może okazać się wystąpienie w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE - piszą dr Filip Majdowski i Patrycja Parzygnat z EY Polska.

05.08.2024

SN nie wierzy wyborcy, który mówi, że poprawnie głosował

Wybory

Kodeks wyborczy nie wprowadza domniemania, że każde twierdzenie wyborcy, iż oddał głos na danego kandydata i głos ten został oddany w sposób prawidłowy, uznać należy za wiarygodne – uznał Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, rozpoznając łącznie jedenaście protestów wyborczych. Dotyczyły one wyborów do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 roku.

05.08.2024

Prezes UODO przyjrzy się skargom obywateli na ujawnienie ich danych w wyborach kopertowych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO Wybory

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wycofał z Naczelnego Sądu Administracyjnego wszystkie skargi kasacyjne w sprawach związanych z przekazywaniem danych obywateli Poczcie Polskiej na potrzeby przeprowadzenia tzw. wyborów kopertowych. Do tej pory UODO nie chciał wszczynać postępowania administracyjnego w tej sprawie.

05.08.2024

Więcej danych na świadectwie ukończenia studiów podyplomowych

Minister nauki podpisał nowelę rozporządzenia dotyczącą elementów koniecznych na świadectwie ukończenia studiów podyplomowych - ma to umożliwić większą kontrolę nad jakością studiów. Ale ma to się odbyć z korzyścią również dla samych absolwentów, resort zakłada, że zmiany umożliwią legitymowanie się świadectwem wskazującym istotne dla pracodawcy informacje dotyczące odbytego kształcenia.

05.08.2024

Referendarz po trzech latach może zostać sędzią w I instancji

Prawnicy

Krajowa Rada Radców Prawnych popiera inicjatywę Senatu, aby na stanowisko sędziego sądu rejonowego mógł być powołany także ten, kto ukończył aplikację radcowską, adwokacką, notarialną, zdał egzamin zawodowy i po uzyskaniu tytułu zawodowego orzekał w sądach powszechnych w charakterze referendarza sądowego co najmniej przez trzy lata.

05.08.2024

NFZ sprawdzi i oceni jakość opieki zdrowotnej

Zarządzanie

MZ określiło wskaźniki jakości dla placówek ochrony zdrowia, a NFZ będzie monitorował i oceniał, na ile gabinety, przychodnie i szpitale wywiązują się z nich. Nowe przepisy będą dotyczyły wszystkich, którzy mają podpisany kontrakt z NFZ, czyli ponad 27 tys. jednostek ochrony zdrowia. Projekt rozporządzenia został przekazany do konsultacji publicznych. Ministerstwo chce jak najszybciej wprowadzić zapisy dokumentu w życie, skróciło czas na opinie do 10 dni.

05.08.2024

MEN: Nie będzie zmian w przepisach o przedawnieniu "dyscyplinarek" nauczycieli

Kadry w oświacie

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje uchylenia przepisu ustawy covidowej z 2020 r., który wstrzymanie biegu przedawnienia karalności przewinień dyscyplinarnych nauczycieli uzależnia od decyzji Ministra Zdrowia. Apelował o to Rzecznik Praw Obywatelskich, do którego napływały skargi, że uzależnienie terminu wstrzymania biegu przedawnienia karalności jedynie od decyzji Ministra Zdrowia zniwelowało jedyny sztywny wyznacznik zakreślający granice, w których powinno się zamknąć postępowanie dyscyplinarne.

05.08.2024

Przepisy o dłuższej ważności orzeczeń już obowiązują

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepelnosprawność

Blisko 400 tysięcy osób mogło stracić ważne orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu z końcem września. Na mocy nowych przepisów, w ekspresowym tempie procedowanych przez Sejm, orzeczenia będą ważne pół roku dłużej - jednak pod pewnym warunkiem. Eksperci nie są przekonani, że to rozwiąże problem zatorów w orzecznictwie.

05.08.2024

Wyższe stypendia sportowe i nagrody za medale na olimpiadzie w Paryżu

Domowe finanse

Nowelizacja ustawy o sporcie podwyższa wysokość nagród i stypendium dla wybitnych sportowców. Dotychczasowa stawka podstawy stypendiów oraz nagród wynosi 2300 zł i została ustalona jeszcze w 2005 roku. Od 1 stycznia 2025 roku nowe przepisy obejmą także medalistów i finalistów międzynarodowych imprez mistrzowskich, a już obowiązują zmiany dotyczące tegorocznych uczestników Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 i XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich Paryż 2024.

05.08.2024

MEN powoła nowy organ, z którym będzie konsultować zmiany w oświacie

Minister edukacji ogłosiła wyniki otwartego naboru do prac w Zespole MEN ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi - wyłoniono 30 organizacji pozarządowych, które będą uczestniczyć w pracach zespołu. Szefowa MEN poinformowała, że pierwsze spotkanie Zespołu będzie już na początku września.

05.08.2024

Certyfikaty niekoniecznie ułatwią firmom start w przetargach

Zamówienia publiczne

Firmy, które chcą wystartować w przetargu, będą mogły ubiegać się o certyfikat, co ma zaoszczędzić im czas. Nie będą musiały za każdym razem gromadzić i składać dokumentów. Tego rodzaju "zaświadczenie" będą musieli honorować zamawiający. Propozycja budzi spore kontrowersje. Certyfikującymi nie będą mogły być samorządy gospodarcze. Niejasne są też kryteria przyznawania samych certyfikatów.

05.08.2024

Reforma do poprawki? MEN nie wyklucza zmian w ocenianiu nauczycieli

Kadry w oświacie Prawo pracy

Skomplikowana, nieczytelna i nieprzemyślana - tak mówiono o reformie, którą w zasadach awansu i oceniania nauczycieli wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Fala krytyki spadła zwłaszcza na kryteria, od których zależy nota, jaką uzyska nauczyciel. Problematyczne są też luki w przepisach, które pozostawiła po sobie poprzednia ekipa.

05.08.2024

Inwestorom trudno skorzystać ze zwolnienia

CIT Doradca podatkowy

Przepisy dotyczące zwolnienia z podatku w Polskiej Strefie Inwestycji wciąż pozostają niejasne, co przyczynia się do sporów i zniechęca inwestorów – alarmują eksperci. Nie pomogła interpretacja ogólna z 2019 r. ani nowelizacja ustawy z 2022 r. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że przepisy z 2022 r. nie zawężają zwolnienia, a ulga dotyczy zwiększenia zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa.

05.08.2024

MON, zakazując fotografowania, chce też zabronić utrwalania dźwięków

Prawo karne Administracja publiczna Wojsko

Zakaz fotografowania obiektów ważnych dla obronności państwa i infrastruktury krytycznej ma objąć wszelkie sposoby utrwalania, fotografowania i filmowania - zarówno z terenu, jak i z powietrza. Zakaz obejmuje też szkicowanie, zapisywanie tekstu i samego dźwięku. Wydanie zezwolenia na fotografowanie albo odmowa jego wydania nie będzie miała charakteru decyzji administracyjnej. Eksperci twierdzą, że resort się zagalopował i chce uregulować to, czego nie powinien.

05.08.2024

Środki pochodzące z nienależnej wpłaty do PPK wracają do finansującego

PIT Prawo pracy Finanse PPK

Pracodawca - po stwierdzeniu, że dokonał nienależnych wpłat do PPK - informuje o tym instytucję finansową, którą zwraca środki pochodzące z nienależnych wpłat, bez konieczności uzyskania zgody uczestnika pracowniczych planów kapitałowych. Przychodem uczestnika PPK jest nadwyżka ponad pobraną z jego wynagrodzenia, a następnie zwróconą mu wpłatę.

05.08.2024

Odrębne postępowanie gospodarcze może zniknąć z procedury cywilnej

Prawo cywilne

Wprowadzone kilka lat temu tzw. wielką nowelizacją procedury cywilnej odrębne postępowanie gospodarcze miało przyspieszyć i usprawnić procesy, a przedsiębiorcom ułatwić dochodzenie roszczeń. Nowe przepisy wprowadziły szereg nowych rygorów i skomplikowały postępowania, ale zakładanych celów nie przyniosły. Dlatego teraz zapowiadana jest rezygnacja z tych rozwiązań.

05.08.2024