Nadużycie tymczasowego aresztowania dotkliwe w sprawach gospodarczych

Prawnicy

Tymczasowe aresztowanie jest środkiem zapobiegawczym w Polsce nadużywanym, co potwierdza nie tylko większość prawników – karnistów, ale także minister sprawiedliwości. Do szczególnych nadużyć dochodzi w postępowaniach gospodarczych, a z badań wynika, że wykorzystywana najczęściej przesłanka „zagrożenia surową karą” nie ma pokrycia w orzecznictwie sądów.

12.08.2024

Wakacje składkowe - przedsiębiorcy nie mają dnia do stracenia

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z wakacji składkowych w grudniu br., już powinni zacząć gromadzić dokumenty, które trzeba będzie złożyć razem z wnioskiem po 1 listopada, gdy przepisy wejdą w życie. Ma to też swoje dobre strony, bo zgromadzone dokumenty, po sprawdzeniu i ewentualnym uzupełnieniu, będzie można wykorzystać we wniosku o wakacje składkowe… w styczniu 2025 r. Prawnicy i doradcy podatkowi ostrzegają, że czekanie do ostatniej chwili może narazić na błędy i zarzuty karne wyłudzenia świadczenia.

12.08.2024

Zły wynik ucznia to wina nauczyciela? - dyrektorzy na tropie

Wśród zadań organów nadzoru pedagogicznego w roku 2024/2025 znalazło się skontrolowanie podstawówek, w których uczniowie uzyskują słabsze wyniki egzaminu ósmoklasisty. Ciekawe jest przy tym kryterium, według którego weryfikowane będą te szkoły - kuratoria sprawdzą, czy pracujący w nich nauczyciele się doskonalą. Budzi to pewne wątpliwości i pytania, czy uwzględnione zostaną także inne czynniki.

12.08.2024

Coraz więcej sporów o odliczenie VAT od samochodów w gminach

VAT Administracja publiczna

Samorządy mogą odliczyć 50 proc. VAT od wydatków na samochody osobowe wykorzystywane do działalności mieszanej (opodatkowanej VAT i niepodlegającej opodatkowaniu) – wynika z orzeczeń WSA. Tymczasem organy podatkowe wciąż uważają, że trzeba stosować podwójne ograniczenie: zarówno tzw. prewspółczynnik, jak i odliczenie 50 proc. VAT, co w praktyce oznacza możliwość odliczenia kilku procent podatku. Spór musi rozstrzygnąć NSA.

12.08.2024

MKiŚ chce zaostrzenia kar za rozjeżdżanie lasów crossami, quadami i terenówkami

Prawo karne Środowisko Administracja publiczna

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystąpiło do Ministerstwa Sprawiedliwości z propozycją zmian w prawie, które mają zapobiegać nielegalnym rajdom quadami, motocyklami i autami terenowymi w lasach. Zmiany mają dotyczyć tylko poruszania się w lesie nielegalnie, poza wyznaczonymi do tego drogami. Proponuje m.in. w szczególnych wypadkach - nawet utratę pojazdu.

10.08.2024

Ratownik medyczny na kontrakcie nie ma prawa do emerytury pomostowej

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Tylko ratownicy medyczni będący pracownikami, mają prawo do emerytury pomostowej. Sytuacji tych, którzy są na kontraktach, nie zmieniła zmiana przepisów, która weszła w życie z początkiem 2024 roku - potwierdza Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wszystko dlatego, że jest to uprawnienie pracownicze powiązane z obowiązkiem odprowadzania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, którą odprowadza się wyłącznie za pracowników. Resort nie planuje zmian w tym zakresie.

10.08.2024

Skarga nadzwyczajna już nie wstrzyma wydania porwanego dziecka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zdarzają się uprowadzenia dziecka przez jednego z rodziców za granicę. I to zwłaszcza - do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej lub skargi nadzwyczajnej. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zniesienie obowiązującego od ponad dwóch lat przepisu pozwalającego na wstrzymanie wydania dziecka na podstawie Konwencji haskiej. Celem pilnej zmiany ma być takie ukształtowanie postępowania, by zagwarantować szybkie rozstrzygnięcia i zapewnić szybki powrót dziecka pod pieczę uprawnionego rodzica.

10.08.2024

Przedsiębiorcy nie wolno bezkarnie krytykować, on także korzysta z ochrony dóbr osobistych

Prawo cywilne

Standard ochrony dóbr osobistych przedsiębiorców powinien być wyższy niż podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej bądź zawodowej. Skutki naruszenia dóbr prawnych przedsiębiorców mogą być o wiele dotkliwsze niż w przypadku podmiotów niezajmujących się prowadzeniem własnego biznesu. Nieuzasadniona krytyka – zwłaszcza w internecie – może obecnie doprowadzić do niepowetowanych strat biznesowych.

10.08.2024

Samochody przepadają, a kierowcy i tak piją

Prawo karne

Perspektywa utracenia samochodu nie odstraszyła kierowców - nadal siadają za kółkiem „pod wpływem”.  Od początku roku do końca czerwca policja zatrzymała 43,7 tys. pijanych kierujących, a od wejścia w życie 14 marca br. przepisów o konfiskacie pojazdów 3 tysiące aut trafiło na policyjne parkingi. 

10.08.2024

Większość spadkowych mieszkań można od razu sprzedać bez podatku

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Spadkobierca nie musi zwykle czekać ze zbyciem otrzymanej w spadku nieruchomości, by uniknąć PIT. Ale trzeba uważać na wyjątki, np. sprzedaż udziału w spadku. Ze sprzedażą powinny wstrzymać się ci, którzy kupili nieruchomość sami lub otrzymali ją w darowiźnie. Fiskus potwierdza, że pięcioletni termin uprawniający do zbycia bez podatku liczy się inaczej, w zależności od formy nabycia.

10.08.2024

Zgwałcenie możliwe również przez internet

Przestępstwo zgwałcenia można popełnić także, gdy nigdy nie doszło do spotkania sprawcy z pokrzywdzoną, choć dziś taka wykładania wymaga pewnej ekwilibrystyki prawniczej. Warto więc - oprócz rozszerzenia samej definicji tego przestępstwa - przemyśleć kwalifikację nadużyć, do których można dopuścić się przy pomocy technologii.

10.08.2024

Zorganizowanie w Polsce urlopu dla dializowanych graniczy z cudem

Pacjent Opieka zdrowotna

Z roku na rok spada możliwość skorzystania z tzw. dializy gościnnej przez osoby z chorobami nerek. A to podstawowy warunek zorganizowania odpoczynku dla pacjentów leczonych hemodializami. Powodem jest brak regulacji prawnych, niedobory personelu nefrologicznego i coraz mniejsza liczba stacji dializ. Takich problemów nie ma większość krajów Unii Europejskiej, szczególnie w turystycznych miejscach.

10.08.2024

Termin do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego lub wójta może rodzić wątpliwości

Samorząd terytorialny Wybory

Stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego lub wójta w przypadku jego pisemnego zrzeczenia się, to proces obwarowany terminami. Co do zasady, w przypadku pisemnego zrzeczenia się mandatu, termin do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu biegnie od dnia otrzymania oświadczenia przez komisarza wyborczego. Praktyka pokazuje jednak, że sposób liczenia tego terminu może niejednokrotnie rodzić wątpliwości.

10.08.2024

Minister edukacji odwołała szefa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Minister Edukacji Barbara Nowacka z dniem 9 sierpnia 2024 r. odwołała ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Edukacyjnej, Marcina Smolika. Pełnienie obowiązku dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zostało powierzone Horacemu Dębowskiemu dotychczasowemu wicedyrektorowi CKE, który w latach 2010-2017 był ekspertem w Instytucie Badań Edukacyjnych.

09.08.2024

RPO. Projekt ustawy o zawodzie psychologa do poprawy

Zapisy zawarte w projektowanym dokumencie nie respektują praw osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych do wyrażenia zgody oraz opinii na temat badań, którym są poddawani. Dokument ten niedostatecznie precyzuje również definicję zawodu psychologa i świadczenia psychologicznego, a także wprowadza chaos w kwestii zakresu zawodu psychoterapeuty. To tylko niektóre z licznych uwag rzecznika praw obywatelskich do projektu ustawy o zawodzie psychologa.

09.08.2024

Zjazd Katedr Prawa Finansowego i Podatkowego 6 października 2024 r.

Prawo gospodarcze

W dniach 6-8 października 2024 r. we Wrocławiu odbędzie się Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Finansowego i Prawa Podatkowego. Tematem Zjazdu jest Prawo finansowe – 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej – informuje Katedra Prawa Finansowego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

09.08.2024

Premier: Przedstawimy realistyczny projekt zmian w składce zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Myślę, że bardzo szybko przedstawimy realistyczny projekt zmian w składce zdrowotnej, możliwie sprawiedliwy - powiedział w piątek na konferencji premier Donald Tusk. Dodał, że poprosił, Andrzeja Domańskiego, ministra finansów, i przedstawicieli partii koalicyjnych, by zaczęli między sobą rozmawiać o projekcie w sprawie zmian w składce zdrowotnej.

09.08.2024

Narkotyki i leki w przesyłkach pocztowych i kurierskich

Ordynacja Administracja publiczna

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej skontrolowali w lipcu ponad 63 tys. przesyłek pocztowych i kurierskich, w tym ponad 17 tys. przesyłek nadanych w Chinach, Kanadzie, USA i Meksyku. Wykryli 116 przesyłek z nielegalnymi substancjami. Najwięcej, bo aż 47 z nich, dotyczyło produktów leczniczych i steroidowych. W 27 przesyłkach ujawniono środki odurzające i psychotropowe - informuje KAS.

09.08.2024

Po sześciu miesiącach śledztw i audytów - 62 urzędników z PiS z zarzutami

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Działania prowadzone przez Krajową Administrację Skarbową prowadzone są w 90 jednostkach, postępowania dotyczą 100 mld zł, a kwota do zwrotu na ten moment to 5 mld zł - poinformował premier Donald Tusk. - To jest afera, "układ zamknięty" z patronatem PiS - to wykorzystywanie pieniędzy i urzędów publicznych w kampanii wyborczej, jakich wcześniej nie odnotowano - dodał.

09.08.2024

Śląscy samorządowcy chcą realizacji przedwyborczych obietnic

Śląskie samorządy chcą powołania pełnomocnika rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym. Uważają, że powołanie na tę funkcję osoby w randze ministra usprawniłoby kontakt i wymianę informacji między administracją rządową, a jednostkami samorządu terytorialnego oraz stworzyło możliwość podjęcia szczegółowej dyskusji na temat kompleksowych zmian.

09.08.2024