Projektowane rozporządzenie ma na celu dokonanie zmian w urzędowych nazwach niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych. Są one realizacją wniosków rad gmin przekazanych za pośrednictwem wojewodów do ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Dotyczą 434 przypadków w tym:

  • 4 ustalenia nazw miejscowości,
  • 2 nazw obiektów fizjograficznych,
  • 280 zmian nazw lub rodzajów miejscowości,
  • 148 zniesienia nazw miejscowości

na terenie 126 gmin, 102 powiatów w 16 województwach.

Resort wskazuje, że wszystkie ujęte w projekcie rozporządzenia zmiany poddane zostały konsultacjom z mieszkańcami, zgodnie z wymogami proceduralnymi. Większość biorących udział w konsultacjach mieszkańców poparła proponowane zmiany. We wszystkich przypadkach zostały spełnione wymogi ustawowe dotyczące uzyskania opinii właściwych rad gmin, powiatów i wojewodów oraz powiatowych służb geodezyjno-kartograficznych.  Zobacz wykaz: 434 zmiany od 1 stycznia 2025 r.

 

Dla mieszkańców i urzędów nowe obowiązki

Jak wynika z oceny skutków regulacji, zmiany obejmą mieszkańców 126 gmin. W niektórych przypadkach zmian nazw miejscowości będzie konieczność wymiany dokumentów przez mieszkańców i przedsiębiorców miejscowości objętych projektowanymi zmianami. Samorządy będą musiały podjąć działania związane z pracami ewidencyjnymi bądź geodezyjnymi, a służby geodezyjno-kartograficzne i statystyczne wprowadzić zmiany w określonych rejestrach  i ewidencjach, w przewodnikach turystycznych, na mapach topograficznych.

Wydatki jednostek samorządu terytorialnego, resort oszacował na ok. 159 296 zł. Związane są z wykonaniem nowych szyldów, pieczęci urzędowych (np. dla szkoły), tablic z numerami porządkowymi nieruchomości, tablic i znaków informacyjnych na drogach gminnych i powiatowych oraz przeprowadzeniem zmian w dokumentacji geodezyjnej.  Wydatki te sfinansowane zostaną przez same samorządy.

Zmiana nazw wpłynie też na sądownictwo powszechne. Resort wskazuje, że wzrost spraw trafiających do sądów. W niektórych przypadkach zmiany nazwy miejscowości mogą mieć wpływ na działalności sadów powszechnych w zakresie prowadzonego rejestru ksiąg wieczystych. Projektowane zmiany mogą również wygenerować dodatkowe sprawy w sądach rejestrowych.