Chodzi o projekt ustawy o ograniczaniu biurokracji i prawnych, autorstwa posłów PiS. To nic nowego. Projekt był już procedowany przez Sejm w poprzedniej kadencji, ale prace się nad nim nie zakończyły. Posłowie postanowili więc go wnieść częściowo raz jeszcze, jako projekt poselski. Proponowane zmiany dotyczą m.in. umów leasingu, czasowego wycofania pojazdów z ruchu, obciążeń przedsiębiorców, zmian podatkowych.

Czytaj też:  Kontrole w firmach mają być krótsze - propozycja deregulacji

Propozycje dla przedsiębiorców

W pakiecie proponuje się m.in. wprowadzenie rocznej, a nie miesięcznej, kwoty przychodu, do wysokości której możliwe jest prowadzenie tzw. działalności nieewidencjonowanej. Taka zmiana ma pomóc np. rękodzielnikom i  rzemieślnikom, które na wytworzenie określonych wyrobów potrzebują więcej czasu niż miesiąc.

Posłowie chcą też zapisania reguły, z której wynikać będzie, że organ administracji nie będzie mógł wymagać i żądać od przedsiębiorcy posługiwania się pieczątką, chyba że istnieje szczególny przepis prawa powszechnie obowiązującego, który wprowadza taki wymóg w konkretnej sprawie. Podobna zasada ma się odnosić do wpisu z KRS i zaświadczenia o wpisie do CEIDG.

Zmiana przepisów o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników ma jednoznacznie określić, że w przypadku osób prowadzących tzw. działalność nieewidencjonowaną ich identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL. Osoby te, co do zasady według własnego uznania, będą jednak mogły dokonać stosownego zgłoszenia, który umożliwi im posługiwanie się NIP.

Zmiany w podatkach lokalnych 

Posłowie chcą też zmian w  ustawie o podatkach i opłatach lokalnych a konkretnie określenia, że podatnikiem podatku od nieruchomości w przypadku umowy leasingu jest korzystający (leasingobiorca). Uzasadniają, że obecne rozwiązanie, zgodnie z którym podatnikiem tym jest właściciel rzeczy, skutkuje - zarówno dla leasingodawców, jak i leasingobiorców — licznymi problemami prawnymi i faktycznymi. Zdarzają się spory, w których nie jest oczywiste, czy finansowane w leasingu rzeczy (budowle, urządzenia) podlegają podatkowi od nieruchomości.