Prawie 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Badanie

Prawo pracy BHP Rynek pracy

66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Wśród przeważnie wskazywanych objawów jest uczucie zmęczenia i brak energii – 34,3 proc., obniżenie nastroju – 32,3 proc. oraz zaburzenia snu – 27,6 proc. Najrzadziej wymieniane są myśli i czyny samobójcze – 4,4 proc. - wynika z najnowszego badania UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl. Jego autorzy łączą ogólną poprawę wyników z obniżeniem inflacji.

18.04.2024

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła Polski Ład

CIT PIT Polski Ład

Polski Ład, czyli największa od 30 lat zmiana systemu podatkowego, została wprowadzona w pośpiechu i wywołała chaos. Zmiany w przepisach nie zostały poprzedzone adekwatnymi analizami, co wymagało natychmiastowych i szerokich działań naprawczych. Podatnikom i płatnikom nie zapewniono odpowiedniego czasu na przygotowanie, gdyż vacatio legis wyniosło zaledwie 38 dni - punktuje Najwyższa Izba Kontroli.

18.04.2024

Lewiatan: Maksymalne ceny energii w specustawie będą niezgodne z prawem unijnym

Prawo europejskie Energetyka

Wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej dla konsumentów i mikroprzedsiębiorstw po 30 czerwca br. będzie niezgodne z prawem UE - alarmuje Konfederacja Lewiatan. Organizacja wyraża również głębokie zaniepokojenie brakiem konsultacji publicznych w tej sprawie. Konieczna może bowiem okazać się zmiana przepisów na kolejnych etapach legislacyjnych.

18.04.2024

RPO: Zasad wystawiania recept farmaceutycznych nie można zmieniać rozporządzeniem

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Prawo farmaceutyczne dopuszcza wystawienie recepty farmaceutycznej wyłącznie w sytuacji „zagrożenia zdrowia”, do których nie można zaliczyć ryzyka wystąpienia nieplanowanej ciąży - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. Ponadto - podkreśla - że przyjęcie projektu w sprawie tabletki "dzień po" doprowadziłoby do tego, że farmaceuta uzyskałby szersze uprawnienia od lekarza w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych wobec pacjentów małoletnich.

18.04.2024

Matczyna emerytura wyższa niż w ubiegłym roku

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Niecałe 60 tysięcy osób dostaje „matczyną emeryturę” z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS wynosi od marca 2024 roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. Wśród osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+ aż 99,9 proc. to kobiety.

18.04.2024

Leczenie otyłości olbrzymiej ma być bardziej dostępne

Pacjent Opieka zdrowotna

Program pilotażowy w zakresie specjalistycznej opieki nad pacjentami z otyłością olbrzymią będzie przedłużony do 30 czerwca 2026 r. Ma to zwiększyć liczbę pacjentów, którzy z takiej opieki skorzystają, co przełoży się na ich szybszy powrót do aktywności zawodowej i zmniejszy liczbę powikłań. W efekcie koszt dla państwa ponoszony z tego tytułu będzie niższy.

18.04.2024

Sygnaliści wreszcie w Sejmie

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

W środę, 17 kwietnia 2024 roku, do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Stało się to po trzech miesiącach od wznowienia prac nad projektem przez nowy rząd oraz po ponad dwóch latach od upływu terminu, w którym Polska powinna wdrożyć unijną dyrektywę w tej sprawie.

18.04.2024

WSA unieważnił zakaz wyprowadzania psów na plaże w Ustroniu Morskim

Samorząd terytorialny Środowisko

Zakaz wprowadzania psów na plaże w Ustroniu Morskim wprowadzono na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, a tymczasem do ustalenia obowiązków właścicieli zwierząt domowych organ samorządu zobowiązuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił zapis zaskarżonej uchwały.

18.04.2024

"Babciowe" nie zachęci niań do wyjścia z szarej strefy, a może w nią wepchnąć

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy

To rodzice, którzy zdecydują się podjąć aktywność zawodową, będą decydowali na co przeznaczą 1500 zł, które otrzymają od państwa w ramach świadczenia „Aktywny rodzic”. Warunkiem otrzymania pieniędzy nie będzie zawarcie umowy uaktywniającej lub innej umowy z nianią czy z babcią-nianią. Zdaniem prawników, jednak nawet płacenie babciom-nianiom i zgłoszenie takiej umowy do ZUS, nie spowoduje, że będącym na emeryturze kobietom znacząco wzrośnie świadczenie.

18.04.2024

Ostatnie dni na złożenie arkusza organizacji szkoły - późniejsza zmiana nie taka prosta

Zarządzanie oświatą

Do 21 kwietnia dyrektorzy szkół muszą przekazać organom prowadzącym zaopiniowany arkusz organizacji szkoły na przyszły rok szkolny - dokument opracowywany jest na przyszły rok szkolny i określa liczbę oddziałów oraz przydział godzin poszczególnym nauczycielom. Może być to o tyle skomplikowane, że resort edukacji planuje zmiany w podstawie programowej.

18.04.2024

Firmy ujawnią, jak zamierzają zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Firmy objęte unijną dyrektywą w sprawie należytej staranności będą musiały identyfikować i - w miarę możliwości - również zapobiegać przypadkom naruszenia praw człowieka oraz szkodzenia środowisku. Już teraz warto więc przygotować się do aktualizacji wewnętrznych polityk przedsiębiorstw. Trzeba jednak pamiętać, że w zakresie implementacji państwa członkowskie będą miały margines swobody - także w zakresie ustalania dodatkowych obowiązków.

18.04.2024

Nowe przepisy skomplikują handel w internecie

PIT Małe i średnie firmy

Platformy internetowe już niedługo przekażą skarbówce raporty na temat sprzedających przez internet. Mimo iż zasady opodatkowania pozostają bez zmian, to celem jest wychwycenie osób działających w szarej strefie. Eksperci spodziewają się, że efektem może być rejestracja nowych działalności gospodarczych. Rośnie też zainteresowanie tzw. działalnością nierejestrowaną, która - jak się okazuje - wcale nie jest taka prosta. Fiskus wymaga od internetowych sprzedawców kasy fiskalnej.

18.04.2024

Agitacja wokół lokalu wyborczego jest możliwa, ale przepisy trzeba doprecyzować

Samorząd terytorialny Wybory

Przepisy zabraniają agitacji w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje. A to oznacza, że materiały wyborcze mogą pojawić się na ogrodzeniu - na przykład remizy, w której urządzono lokal wyborczy i wiszą tam także w dniu głosowania. Przepis należy poprawić.

18.04.2024

W MEN odbyło się pierwsze spotkanie zespołu do spraw edukacji zdrowotnej

Zarządzanie oświatą

W Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. edukacji zdrowotnej - poinformował w środę prof. Zbigniew Izdebski, jego koordynator. W zespole uczestniczą przedstawiciele ministrów sportu, zdrowia i edukacji. Eksperci przygotowują założenia i podstawy programowe przedmiotu edukacja zdrowotna. Ma on zastąpić wychowanie do życia w rodzinie

17.04.2024

RPD: W sprawie Kamilka M. trzeba ponownie skontrolować sądy

Prawnicy

W związku z tragiczną śmiercią Kamilka M., Rzecznik Praw Dziecka wnosi o przeprowadzenie ponownej, pogłębionej i poszerzonej lustracji oraz o poddanie wniosków po lustracji i ewentualnych ogólnych wniosków dla sądownictwa pod dyskusję całej Krajowej Rady Sądownictwa, a także rzetelne przedstawienie wniosków dotyczących działalności sądów w tej konkretnej sprawie.

17.04.2024

UOKiK: Rynek odpadów medycznych wymaga reformy

Odpady

Zniesienie regionalizacji, dopuszczenie alternatywnych metod unieszkodliwiania odpadów zakaźnych, zwiększenie współpracy szpitali i samorządów. To postulaty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynikające z najnowszej analizy rynku utylizacji odpadów medycznych. Zdaniem urzędu pozwoli to zmniejszyć koszty unieszkodliwiania odpadów nie tylko szpitalom, ale również zakładom kosmetycznym czy studiom tatuażu.

17.04.2024

Leszczyna: Małe szpitale powiatowe nie będą likwidowane

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Małe szpitale, które nie radzą sobie finansowo, nie muszą mieć ostrej chirurgii całodobowej i gotowych do operacji lekarzy na całonocnym dyżurze - stwierdziła ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zaznaczyła, że w tego typu placówkach medycznych powinny powstawać oddziały opieki długoterminowej i paliatywnej potrzebne ze względu na zmiany demograficzne, starzejące się społeczeństwo.

17.04.2024

Sąd będzie mógł, a nie musiał, orzec przepadek auta pijanego kierowcy

Wymiar sprawiedliwości

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt zmian w kodeksie karnym. Chodzi o konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Sąd będzie mógł orzec przepadek takiego pojazdu, ale nie będzie miał już takiego obowiązku. Zdaniem ekspertów podwyższanie sankcji karnych jest w istocie oznaką bezsilności państwa.

17.04.2024

Nowo wybrany radny może być mężem zaufania w II turze wyborów samorządowych

Wybory

Funkcję męża zaufania w II turze wyborów samorządowych może pełnić osoba, która w wyborach samorządowych kandydowała na radnego i uzyskała lub nie uzyskała mandat radnego. Przepisy obowiązującego prawa nie przewidują bowiem, aby funkcji męża zaufania nie mógł pełnić radny lub osoba dopiero co wybrana na tę funkcję.

17.04.2024

TSUE: Pablo Escobar nie może zostać zarejestrowany jako unijny znak towarowy

Prawo europejskie Własność intelektualna

Spółka Escobar Inc. z siedzibą w Puerto Rico, wniosła do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) o rejestrację oznaczenia słownego Pablo Escobar - jako unijnego znaku towarowego dla szerokiej gamy towarów i usług. Trybunał Sprawiedliwości UE odmówił jednak rejestracji wskazując, że odbiorcy będą kojarzyć to imię i nazwisko z handlem narkotykami i narkoterroryzmem.

17.04.2024