Resort rozwoju intensyfikuje prace nad poprawą jakości prawa dla przedsiębiorców

Rynek Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Deregulacja, realizacja obietnic wyborczych, poprawa jakości procesu legislacyjnego i samych aktów prawnych, a także uważne wsłuchiwanie się w postulaty przedstawicieli środowisk przedsiębiorców. To główne cele i zadania, nad których realizacją prace rozpoczęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Obecnie trwają przede wszystkim konsultacje i rozmowy, tematy istotne dla przedsiębiorców będą też przedmiotem wtorkowego spotkania i sejmowej komisji.

08.01.2024

Manowska: Działania prezesa Izby Pracy bezprawne, bez umocowania w wyroku TSUE

Działania prezesa Izby Pracy w sprawie odwołania od wygaszenia mandatu Mariusza Kamińskiego stanowią naruszenie prawa krajowego, nie mają również podstaw w wyroku TSUE z 21 grudnia 2023 r. Są efektem samowoli prezesa tej Izby, działającego w porozumieniem z marszałkiem Sejmu, który jest organem władzy ustawodawczej - wynika z oświadczenia Małgorzaty Manowskiej, pierwszej prezes Sądu Najwyższego.

08.01.2024

Ponad 46 mln zł kary dla Canal Plus - za nierzetelne informacje dla klientów

Rynek i konsument

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 46 mln zł kary na CANAL Plus Polska oraz nakazał zwrot środków konsumentom. Wątpliwości wzbudziły telefoniczne rozmowy sprzedażowe, w których sugerowano, że konsumenci otrzymają bezpłatny prezent, tymczasem dochodziło do podpisania równoległej umowy. Do urzędu wpływały w tej sprawie skargi od konsumentów.

08.01.2024

Za złamanie nogi na oblodzonym chodniku można żądać odszkodowania

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości

Niemal każdej zimy jest urodzaj połamanych na śniegu i lodzie nóg, rąk i obojczyków. W takim przypadku można ubiegać się o pokrycie przez podmiot odpowiedzialny za usuwanie śniegu i lodu poniesionych strat, a także zadośćuczynienie za krzywdę. Jednak, chcąc dochodzić odszkodowania czy zadośćuczynienia, trzeba najpierw ustalić, kto zaniedbał swoich obowiązków przy usuwaniu śniegu lub lodu.

08.01.2024

W prokuraturze spór o odwołania z delegacji, warszawski Prokurator Regionalny przeciwny

Prokuratura

W prokuraturze nie milkną echa polecenia Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, by z delegacji w Prokuraturze Krajowej i w prokuraturach regionalnych, odwołać w sumie 144 prokuratorów. Z pisma warszawskiego Prokuratora Regionalnego wynika, że w tym przypadku chodzi o 5 prokuratorów, którzy m.in. zajmują się sprawami dotyczącymi GetBacku, reprywatyzacji, Idea Banku, wyborów kopertowych, prania brudnych pieniędzy oraz afery wizowej.

08.01.2024

Czy staż pracy wróci jako podstawa do nabycia prawa do emerytury?

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Wprowadzenie stażu pracy albo minimalnego kapitału emerytalnego, albo jednego i drugiego razem, jako podstawy do nabycia prawa do emerytury - ma być sposobem na rosnącą rzeszę osób, którym ZUS wypłaca emerytury niższe od minimalnej. W marcu 2023 roku takie świadczenia pobierało już 368,5 tys. osób. Tylko w 2022 r. przyznano 44 tys. mikroemerytur. Zdaniem prawników i samego ZUS, jeśli nic nie zrobimy, to za parę lat takich emerytur może być nawet 600 tysięcy.

08.01.2024

Ochrona dobrego imienia firmy nie zawsze prosta, brakuje jasnych przepisów

Prawo cywilne Poprawmy prawo

Ochrony dóbr osobistych osób prawnych w kodeksie cywilnym dotyczy jeden przepis - art. 43. Jest jednak lakoniczny. Mówi jedynie, że w ich wypadku stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych. Nierzadko więc ciężko jest ustalić, co jest, a co nie jest takim dobrem. Taki sam problem dotyczy również ułomnych osób prawnych. Eksperci postulują zmianę prawa.

08.01.2024

Powołany przez premiera komisarz nie musi przejmować się Rejestrem Korzyści

Samorząd terytorialny Wybory Poprawmy prawo

Obowiązek składania oświadczeń w Rejestrze Korzyści obejmuje wójta, burmistrza, prezydenta miasta, ich zastępców, sekretarza i skarbnika. Obowiązkiem nie jest objęty komisarz powołany przez premiera w sytuacji wygaśnięcia mandatu włodarza gminy. Tym bardziej, że swoją funkcję może pełnić przez sześć miesięcy. Zdaniem ekspertów to luka w systemie.

08.01.2024

Akredytacja szpitali - w oczekiwaniu na nowe standardy

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Około 200 szpitali złożyło pod koniec roku wnioski o akredytację. Zdążyły przed 1 stycznia 2024 roku i będą oceniane według mniej restrykcyjnych, starych zasad. Nowe standardy akredytacyjne nie są jeszcze gotowe, ale wiadomo, że reguły przyznawania certyfikatów będą surowsze niż dotąd. Ich opracowanie to zadanie nowej Rady Akredytacyjnej, która powinna działać od 1 stycznia 2024 r., ale nie została jeszcze powołana. Szpitale, które wniosek chciałyby złożyć już w 2024 r., muszą więc czekać.

08.01.2024

Podatek minimalny wszedł w życie, zaczynają się problemy

CIT Rachunkowość

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują przepisy o minimalnym podatku dochodowym. W założeniu zapłacą go przedsiębiorstwa, które poniosły stratę lub osiągnęły zbyt niski udział dochodu w przychodach. Przedsiębiorcy alarmują jednak, że - ze względu na skomplikowany wzór i liczne wyłączenia - trudne będzie już samo określenie, kto właściwie podlega nowej daninie. W efekcie koszty administracyjne mogą być wyższe niż spodziewane korzyści dla budżetu.

08.01.2024

Czy byli szefowie CBA są posłami? Dalsze kroki w Sejmie i SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W środę, 10 stycznia, zbiera się Sejm RP. Powstaje pytanie: czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną wpuszczeni do Sejmu po wydaniu dwóch orzeczeń w ich sprawie przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, które uchylały wygaszanie mandatów poselskich przez Marszałka Szymona Hołownię. Jednocześnie tego dnia zbiera się Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN , aby rozpoznać odwołanie Kamińskiego.

07.01.2024

Nowy wykaz czasopism - prawnicy mocno tracą, a legalność nadal wątpliwa

Szkolnictwo wyższe

Powołany w grudniu minister nauki od razu wziął się ostro do pracy, tworząc nowy wykaz czasopism naukowych - jednym z głównych celów resortu było cofnięcie arbitralnych i budzących oburzenie środowiska zmian, wprowadzonych przez poprzednią ekipę. Problem w tym, że legalność nowej listy znów pozostawia wiele do życzenia, bo oparto ją na wydanym z naruszeniem przepisu wykazie z 2021 r.

06.01.2024

Leśnicy w Puszczy Białowieskiej kosztują miliony

Środowisko Administracja publiczna

Utrzymanie nadleśnictw obejmujących swym zasięgiem Puszczę Białowieską kosztowało w latach 2014-2019 ponad 150 mln złotych – wylicza Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i apeluje o likwidację nadleśnictw: Browsk, Białowieża i Hajnówka. Nadleśnictwom nie przeszkadza, że ich plany dewastowania Puszczy są niezgodne z konwencją UNESCO oraz dyrektywą siedliskową i ptasią.

06.01.2024

Trzeba dostrzec problem Izby Kontroli SN

Wymiar sprawiedliwości

Obecnie zaczyna się dostrzegać problem Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Sprawa Publicznych, jednak od momentu utworzenia tej Izby, Iustitia na wszelkie sposoby próbowała zwracać uwagę na skutki działania tego organu. Ten organ przesądzić może o wynikach wyborów. Jednak nie jest w stanie wydać żadnego, ważnego orzeczenia, co do ważności wyborów parlamentarnych w Polsce — mówi prof. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii.

06.01.2024

Kierowcy bez polisy OC zapłacą surowsze kary

Prawo cywilne

Od stycznia wzrosły opłaty za brak komunikacyjnego OC, ale to nie ostatnia podwyżka w tym roku. Sankcje uzależnione są od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w tym roku jeszcze raz pójdzie w górę. Na kierowców czeka jednak jeszcze więcej zmian - a łamanie przez nich prawa jest coraz dotkliwiej karane.

06.01.2024

Zwolnienia z tytułu siły wyższej nie można zaplanować z góry

Prawo pracy Prawo europejskie Poprawmy prawo

Zwolnienie od pracy z powodu wystąpienia siły wyższej nie przewiduje możliwości weryfikacji wniosku pracownika przez pracodawcę w jakimkolwiek zakresie. Nie wymaga też przedstawienia jakiegokolwiek dowodu, nawet w postaci oświadczenia, na zaistnienie siły wyższej – wymienia mankamenty nowego prawa Czytelnik, który przepisy w tym zakresie zgłosił do naszej akcji Poprawmy prawo. W efekcie pracownicy nawet z wielodniowym wyprzedzeniem składają wnioski o wolne.

06.01.2024

Pacjent pierwszorazowy to pacjent, który nie korzystał z danych świadczeń przez 730 dni

Pacjent Opieka zdrowotna

Bycie pierwszorazowym pacjentem jest dla niego bardzo korzystne. Oznacza to początek terapii a więc najpierw poszerzoną diagnostykę. Po zakończeniu leczenia, po raz kolejny może być uznany jako pierwszorazowy po dwóch latach, jeśli wizyta będzie dotyczyć tego samego problemu zdrowotnego. O tym, jak długo trwać będzie leczenie oraz o jego zakresie - każdorazowo decyduje lekarz.

06.01.2024

Działach: Koordynator będzie przewodnikiem pacjenta onkologicznego na wcześniejszym etapie leczenia

Pacjent Zawody medyczne

Zmiany w Karcie Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego będą obowiązywać od kwietnia 2024 roku, ale już teraz wiele ośrodków wdraża niektóre z zapisów. Poszerzono kompetencje koordynatora, poza tym kartę wzbogacono o nowe rubryki np. intencje leczenia, które zawierają więcej informacji o terapii i usprawniają podejmowanie decyzji – tłumaczy dr n. o zdr. Eliza Działach, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej.

06.01.2024

Sąd Najwyższy w kryzysie - szykują się podwójne orzeczenia w sprawach Kamińskiego i Wąsika

Wymiar sprawiedliwości

Decyzja Izby Kontroli Nadzwyczajnej o uchyleniu wygaszenia przez marszałka Sejmu mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego nie kończy, a podgrzewa, kryzys w Sądzie Najwyższym. Prawnicy i m.in. "starzy" sędziowie SN mówią, że orzeczenie to, podobnie jak tożsame dotyczące Macieja Wąsika, zostało wydane przez Izbę, która w myśl wyroków TSUE i ETPCz, nie jest sądem. To z kolei oznacza, że według nich nie obowiązuje. Piłka jest nadal w grze, po stronie Izby Pracy i marszałka Sejmu.

06.01.2024