Pisemne zeznania świadków uprzywilejowane, strona sprzeciwu nie zgłosi

Prawo cywilne

Od kilku miesięcy obowiązuje przepis, zgodnie z którym strona w sprawie cywilnej może sprzeciwić się przesłuchaniu świadka w formie zdalnej, nawet jeśli on sam o to wcześniej zawnioskował. Regulacja budzi duże wątpliwości wśród sędziów, bo jak podkreślają, jest dobrym narzędziem do obstrukcji procesowej. Na problem zwracają uwagę też inni prawnicy przypominając, że takiego sprzeciwu nie można zgłosić w przypadku zeznań na piśmie.

05.07.2024

Sąd II instancji potwierdza nałożenie kary na posła Kaczyńskiego

Prawo karne

Na prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego nałożona została kara w wysokości 3 tys. zł, za niezłożenie przez niego przysięgi w pełnej jej treści przed sejmową komisją badającą zakup przez rząd oprogramowania Pegasus do śledzenia i podsłuchiwania przeciwników politycznych. Prezes pominął w przysiędze słowa "niczego nie ukrywając z tego, co jest mi wiadome".

04.07.2024

RPO: Dokumentowanie obrażeń osadzonych wymaga pilnej poprawy

W Polsce obrażenia więźniów są dokumentowane w sposób wadliwy albo wcale. Jednostki penitencjarne nie prowadzą rejestru obrażeń, nie wykonują ich zdjęć oraz najczęściej nie stosują specjalnego formularza do ich umiejscowienia, tzw. map ciała. Takie zaniechania nie pozwalają m.in. na ujawnienie przemocy wobec osadzonych. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) konieczne jest ujednolicenie wytycznych dla lekarzy zatrudnionych w systemie penitencjarnym.

04.07.2024

Wyższy ryczałt dla szpitali PSZ już wkrótce - jest projekt rozporządzenia

Zawody medyczne Zarządzanie

Konieczność reakcji na zjawisko "długu zdrowotnego" i zapewnienie odpowiednich środków szpitalom należącym do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), które obecnie przyjmują większą liczbę pacjentów. To główny powód, dla którego resort zdrowia decyduje się na zmianę rozporządzenia. Ma ono pośrednio poprawić dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej dzięki lepszej kondycji finansowej podmiotów.

04.07.2024

Ponad pół miliona Polaków pracuje w warunkach zagrażających zdrowiu

Prawo pracy BHP

W 2023 roku w warunkach zagrożenia pracowało aż 6,4 proc. zatrudnionych, a liczba zlikwidowanych bądź ograniczonych ryzyk wyniosła 288,7 tys. – wynika z najnowszych danych GUS. Najczęstszy problem dla ponad pół miliona pracowników stanowiło środowisko pracy, które nie było szkodliwe jedynie dla co trzeciej osoby z tej grupy. Najwięcej stanowisk narażonych na ryzyko odnotowano w województwie śląskim.

04.07.2024

Czarnek: Prezydent nie pozwoli na likwidację Akademii Kopernikańskiej

Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy została uchwalona ustawa o Akademii Kopernikańskiej. Cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie. Tego nie zauważają dzisiejsi rządzący Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i dlatego chcą w politycznej zemście jakiejś zlikwidować jednostkę naukową, która rozwija się na skalę międzynarodową, dużo większą niż inne jednostki - tak były minister nauki Przemysław Czarnek skomentował pomysł likwidacji akademii.

04.07.2024

TSUE: Hiszpański pozew zbiorowy przeciwko 101 bankom jest dopuszczalny

Banki Kredyty

Dziś, 4 lipca, TSUE rozstrzygał w sprawie hiszpańskiego pozwu zbiorowego przeciwko 101 bankom i instytucjom finansowym. Uznał on, w tej konkretnie sprawie spełniona jest pierwsza z dwóch przesłanek, od których uzależniona jest możliwość wytoczenia powództwa zbiorowego przeciwko wielu przedsiębiorcom, a mianowicie powództwo jest skierowane przeciwko przedsiębiorcom z tego samego sektora gospodarki, tj. przeciwko instytucjom kredytowym.

04.07.2024

Odblokujmy wiatraki, apel do premiera o zmianę ustawy 10h

Energetyka

Organizacje społeczne, samorządy oraz biznes apelują do premiera o pilne procedowanie ustawy odblokowującej energetykę wiatrową na lądzie. Chodzi o zmianę do ustawy 10 h. Obecnie przewiduje ona, że farmy wiatrowe można budować w odległości 700 m od zabudowań mieszkaniowych. Zdaniem organizacji to zdecydowanie za duża odległość, blokuje ona rozwój energetyki wiatrowej. Optymalna odległość to 500 m. 

04.07.2024

NIK: Miasta wciąż nie panują nad reklamami w przestrzeni publicznej

Samorząd terytorialny Środowisko

Od 12 proc. do 100 proc. billboardów, szyldów, banerów czy plakatów skontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli na ulicach Gdańska, Wrocławia, Łodzi, Poznania i Opola umieszczono bez zgody i wiedzy lokalnych władz. A to oznacza, że do miejskich kas nie wpływały też należne opłaty. Mimo zmiany przepisów i wprowadzenia uchwał krajobrazowych, miasta wciąż nie panują nad tym, co i gdzie pojawia się w przestrzeni publicznej.

04.07.2024

Psychiatra też wystawi receptę na bezpłatne leki

Pacjent Zawody medyczne

W obecnym stanie prawnym lekarze psychiatrzy nie mogą wystawiać recept na bezpłatne leki dla dzieci i osób 65+. Środowisko uznaje to za brak zaufania i kolejny przejaw dyskryminacji psychiatrii. A pacjenci tracą, bo osoby wypisywane z oddziału psychiatrycznego nie mogą przy tym otrzymać recepty na bezpłatne leki, mimo że te im przysługują. Wkrótce ma się to zmienić. Właśnie trwają konsultacje publiczne projektu zmian.

04.07.2024

Wydawcy i dziennikarze apelują do senatorów: Nie zabijajcie wolnych mediów!

Prawo autorskie

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas - wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło.

04.07.2024

Nie było wyroku, emeryci nie mogą się na niego powoływać i wznawiać postępowań

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2013 r. i złożyły wnioski o przyznanie świadczenia przed 6 czerwca 2012 r., nie wiedzą, co mogą teraz robić oraz od kiedy biegnie termin na złożenie wniosku do ZUS o wznowienie postępowania w swojej sprawie, co zasugerował w trakcie ogłoszenia Trybunał Konstytucyjny. Prawnicy nie mają dla nich dobrej informacji: korzystne dla nich rozstrzygnięcie nie jest wyrokiem i jako takie nie zostanie opublikowane. Nie znaczy to jednak, że nie ma dla nich żadnej szansy na sprawiedliwość.

04.07.2024

Więcej uprawnień dla Rzecznika Praw Pacjenta, bez e-recept na część leków

Pacjent Opieka zdrowotna

Resort zdrowia zamierza walczyć z nieuczciwym wykorzystywaniem tzw. receptomatów, nie tylko doraźnie, ale również poprzez zmiany legislacyjne. Jak dowiedział się serwis Prawo.pl, wśród kwestii, nad którymi obecnie pracuje ministerstwo, jest zakaz wystawiania e-recept na leki uzależniające, nie tylko z grupy opioidów. Więcej uprawnień ma również zyskać Rzecznik Praw Pacjenta. - Chciałabym, aby miał kompetencje analogiczne do prezesa UOKiK - zapowiada ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

04.07.2024

Ministerialny wzór na nadzór nad kulturą rozmija się z prawem

Samorząd terytorialny

Od lat na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego publikowane są treści niezgodne z obowiązującym prawem. To m.in. wzór umowy w sprawie warunków organizacyjno-finansowych. Wprawdzie ministerstwo zastrzega, że zamieszczone materiały mają charakter pomocniczy, to urzędnicy odpowiedzialni za współpracę z instytucjami kultury w urzędach miejskich czy gminnych po wspomniany wzór chętnie sięgają. Ministerstwo już wie o problemie

04.07.2024

Prokuratorzy w KRS w sprawie rzeczników dyscyplinarnych

Wymiar sprawiedliwości

Przedstawiciele Prokuratury Krajowej weszli do Krajowej Radzie Sądownictwa, żądając wydanie dokumentacji rzeczników dyscyplinarnych, a konkretnie akt dyscyplinarek sędziów - potwierdziła to sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca Rady. Ma to być efektem - według doniesień medialnych - zawiadomienia złożonego przez sędziego Włodzimierza Brazewicza, powołanego przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara na rzecznika dyscyplinarnego ad hoc.

03.07.2024

W czwartek uroczyste obchody 35-lecia odrodzonego Senatu

Samorząd terytorialny

W czwartek, 4 lipca 2024 roku, odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zwołane z okazji 35-lecia odrodzonej Izby wyższej polskiego parlamentu. Wezmą w nim udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Senat, wybrany 4 czerwca 1989 r. jeszcze jako Senat Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, był pierwszą instytucją państwową pochodzącą z całkowicie wolnych wyborów.

03.07.2024

Od przyszłego roku edukacja zdrowotna w szkołach

Edukacja zdrowotna od 1 września 2025 roku ma w szkołach zastąpić wychowanie do życia w rodzinie. Na środowe wysłuchanie zaproszono przedstawicieli organizacji i instytucji, które zadeklarowały chęć współpracy po ogłoszeniu w kwietniu br., że do szkół wprowadzony zostanie nowych przedmiot.

03.07.2024

SN wznawia postępowanie w sprawie wygaśnięcia mandatu Kamińskiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy wznowił postępowanie zakończone postanowieniem z 10 stycznia 2024 r. wydanym przez Izbę Pracy tego sądu, w którym oddalono odwołanie od postanowienia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wygaśnięcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego. W wyniku wznowienia postępowania SN uchylił wskazane postanowienie i umorzył postępowanie.

03.07.2024

Ruszyła XIII edycja Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2024

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już po raz XIII Wolters Kluwer Polska organizuje konkurs Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra - tym razem 2024 r. Jury wyłoni młodych prawników wyróżniających się nie tylko wiedzą, ale też pracą na rzecz społeczeństwa i państwa prawa, a także kreatywnością i wykorzystywaniem nowych technologii. Kandydaci nie mogę mieć więcej niż 35 lat. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 września.

03.07.2024

Będą zwolnienia grupowe w PKP Cargo. Pracę może stracić nawet do 30 proc. załogi

Prawo pracy Rynek pracy

Zarząd PKP CARGO poinformował w środę, 3 lipca, że podjął decyzję o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych przez Zakłady i Centralę PKP CARGO S.A. Uchwała rozpoczyna konsultacje zamiaru przeprowadzenia zwolnień grupowych z zakładowymi organizacjami związkowymi. Zwolnienia grupowe miałyby objąć do 30 proc. zatrudnionych w spółce, czyli do 4142 pracowników, w różnych grupach zawodowych. Do zwolnień ma dojść nie wcześniej niż od dnia następującego po dniu zawiadomienia powiatowych urzędów pracy do 30 września 2024 r.

03.07.2024