Tarcza finansowa 2.0 – na co uważać

Koronawirus Tarcza finansowa

Rząd powiększył właśnie listę kodów PKD uprawniających do ubiegania się o pomoc z tarczy finansowej 2.0, realizowanej przez Polski Fundusz Rozwoju. Przymierzając się do składania wniosku, warto do końca przeczytać regulamin. Obecne zasady różnią się od tych wiosennych. Trzeba uważać m.in. na zaległe składki czy definicję kosztów stałych. Wprowadzono też limity dofinansowania powiązane z pierwszą tarczą.

05.02.2021

Nie zgłosisz szefowi, że "padł" ci internet - nie dostaniesz pieniędzy

Prawo pracy Koronawirus

Pracodawca musi wiedzieć o każdej, choćby chwilowej przerwie w dostawie energii elektrycznej czy braku dostępu do sieci internetowej, które utrudniają wykonywanie pracy zdalnej. Bez zgłoszenia takiego faktu, za ten czas pracownikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie, nawet gdyby wykonywał pracę, korzystając z internetu w komórce.

05.02.2021

Bezrobocie w styczniu trochę wzrosło. Firmy ostrożnie będą zatrudniać na etat

Prawo pracy Koronawirus

Resort rozwoju, pracy i technologii szacuje, że stopa bezrobocia na koniec stycznia br. wyniosła 6,5 proc., a to oznacza wzrost tego wskaźnika w stosunku do grudnia ubiegłego roku o 0,3 punktu procentowego. Zdaniem ekspertów, należy się spodziewać wzrostu liczby umów cywilno-prawnych, które nie wiążą pracodawców i pracowników na stałe.

04.02.2021

Kłamstwem naraził firmę na lockdown i za to stracił pracę. Sąd uznał rację pracodawcy

Prawo pracy Koronawirus

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z 29 stycznia 2021 roku oddalił apelację Piotra G., który walczył przed sądem o odszkodowanie za niezgodne z prawem, jak twierdził, zwolnienie dyscyplinarne. Sąd uznał, że pracodawca nie ma obowiązku tolerowania umyślnego naruszenia podstawowych obowiązków przez pracownika, a tym bardziej sytuacji, w której pracownik ten go okłamuje.

04.02.2021

Rząd bez planu prowokuje przedsiębiorców do łamania obostrzeń

Koronawirus

Brak analiz uzasadniających działania rządu, zakazywanie prowadzenia określonej działalności z dnia na dzień, bez podania kryteriów odmrożenia, brak odszkodowań za poniesione straty i informacji ile jeszcze potrwa lockdown, a przede wszystkim spóźniona i wybiórcza pomoc finansowa. To wszystko sprawia, że przedsiębiorcy mówią dość i otwierają swoje firmy wbrew rządowym nakazom.

04.02.2021

Jak rząd chce zmusić do założenia konta w banku osoby wykluczone cyfrowo?

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Świadczenia długoterminowe, głównie emerytury i renty, do których prawo zostanie przyznane po 1 stycznia 2022 r., będą wypłacane bezgotówkowo. Wyjątkiem będzie szczególnie uzasadniony interes osoby uprawnionej i zgoda ZUS, by wypłata przychodziła w formie przekazu pocztowego. Zdaniem ekspertów, świadczeniobiorcy powinni mieć wybór - jak osoby otrzymujące wynagrodzenia za pracę.

04.02.2021

Raport: Pandemia musi przyspieszyć informatyzację sądów

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Koronawirus

Prowadzenie akt wyłącznie w postaci cyfrowej, wdrożenie jednolitego i kompleksowego systemu informatycznego wymiaru sprawiedliwości czy standaryzacja interfejsów i zasad użytkowania scentralizowanych usług dostępnych przez internet, takich jak elektroniczne postępowanie upominawcze, Krajowy Rejestr Sądowy czy Elektroniczne Księgi Wieczyste - to tylko niektóre wnioski i rekomendacje

03.02.2021

Diagności krytykują badania przesiewowe. Tak są testowani nauczyciele

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych i Krajowy Konsultant do spraw Epidemiologii stanowczo sprzeciwiają się pulowaniu materiału przeznaczonego do badań laboratoryjnych w celu weryfikacji zakażeń SARS-CoV-2. Podkreślają, że ta metoda jest zawodna i brakuje podstawy prawnej. Chodzi o tzw. badania przesiewowe, które polega na mieszaniu próbek pobranych od kilku osób i badaniu ich jako jednej.

03.02.2021

Adwokaci zaniepokojeni propozycją dotyczącą e-doręczeń - jest petycja

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Naczelna Rada Adwokacka, z inicjatywy adwokata Rafała Dębowskiego, sekretarza NRA, zachęca adwokatów do podpisywania petycji w sprawie projektu nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Chodzi o rozwiązania dotyczące doręczeń elektronicznych, a konkretnie faktu, że mają być uznane za doręczone na następny dzień po wysłaniu.

03.02.2021

Branża fitness chce od rządu odszkodowań za... wywłaszczenie

Prawo gospodarcze Koronawirus

Kilkudziesięciu największych polskich operatorów klubów fitness złożyło w kancelarii prezesa Rady Ministrów pierwszą część przedsądowych wezwań do Skarbu Państwa o odmrożenie branży fitness i wypłatę odszkodowań. Reprezentująca ich kancelaria prawna kwestionuje nie tylko bezprawność rozporządzenia wprowadzającego obostrzenia. Chce też "rozbroić" skierowane do TK pytanie o zgodność takich odszkodowań z konstytucją. Do kolejnego pozwu szykują się restauracje.

03.02.2021

GUS: Pandemia niekorzystnie wpłynęła na koniunkturę gospodarczą

Prawo pracy Koronawirus

Praca zdalna i zbliżone formy zatrudnienia są nadal najczęściej wskazywane przez przedsiębiorstwa z sektora usługowego, co wynika ze specyfiki tej części gospodarki. Generalnie pogorszyły się oceny zmiany poziomu zatrudnienia, w relacji do poprzedniego miesiąca – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

02.02.2021

Tarcza Finansowa 2.0 rozszerzona o 9 kodów PKD

Koronawirus Tarcza finansowa

Rada Ministrów zdecydowała we wtorek o rozszerzeniu Tarczy Finansowej 2.0 o dziewięć kodów PKD. Chodzi m.in. o sprzedaż hurtową odzieży i obuwia, branżę pralniczą i działalność klubów sportowych. W efekcie lista kodów PKD, która uprawnia do ubiegania się o subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju będzie teraz liczyć 54 kody.

02.02.2021

Straż pożarna dowozi potrzebujących na szczepienia we współpracy z samorządami

Samorząd terytorialny Koronawirus

Strażacy wspierający Narodowy Program Szczepień dowożą potrzebujących, czyli osoby starsze lub niepełnosprawne, do punktów szczepień. Mają też informować o procedurze zapisów i organizacji szczepień, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Liczba osób, które wsparła straż zbliża się do tysiąca.

02.02.2021

Sprawozdania finansowe za 2020 rok wymagają szczególnego podejścia

Rachunkowość Koronawirus

Rok 2020 ze względu na pandemię COVID-19 był szczególnym i niepowtarzalnym rokiem dla działalności wielu firm. Dlatego też zamknięcie ksiąg i sporządzenie sprawozdania finansowego za ten rok w wielu przypadkach nie będzie tylko rutynową pracą, polegającą na skopiowaniu sprawozdania za poprzedni rok obrotowy i zmianie wybranych pozycji – pisze Bartłomiej Kurylak, biegły rewident.

02.02.2021

Zniżki na bilety dla dawców osocza – nagłe, niejasne, drogie i bez rekompensaty

Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Dawca osocza pojedzie autobusem za darmo, a tramwajem nie? Prawo do zniżki wprowadzono zbyt szybko, nie było czasu na konsultacje czy sesje rad. Powoduje też koszty, bo nieznany jest czas trwania uprawnienia, a druk biletów kosztuje. Co gorsza, nie wiadomo do końca, kto może zniżki wprowadzać, bo przepis jest niejasny i wzbudza problemy interpretacyjne.

02.02.2021

Dworczyk: Do końca marca będzie sześć milionów szczepionek zamiast dziewięciu

Koronawirus

Do końca pierwszego kwartału zaszczepimy 3 miliony osób. Jutro przekroczymy milion zaszczepionych pierwszą dawką. Trzymamy się zatem harmonogramu, który ogłaszaliśmy - powiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień podczas poniedziałkowej konferencji.

01.02.2021

Toruński uniwersytet tłumaczy się ze szczepień

Koronawirus

Niektórzy niemedyczni pracownicy UMK zostali zaszczepieni przeciw COVID-19. Resort nauki wystąpił o wyjaśniania - poprosił w nim o wyjaśnienia, jak doszło do szczepień pracowników niezwiązanych ze specjalizacjami medycznym. Żadne z działań podjętych przez UMK w Toruniu w sprawie szczepień nie naruszyło przepisów prawa – napisał rektor uczelni prof. Andrzej Sokala.

01.02.2021

Rodzic już nie wymusi stacjonarnego nauczania

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Koniec z furtką do wymuszania na dyrektorach szkoły stacjonarnego nauczania dla starszych uczniów. Do tej pory dyrektor musiał zorganizować stacjonarne lekcje, gdy rodzic złożył oświadczenie, że nie ma możliwości prowadzenia zdalnego nauczania w domu. Obowiązująca od 1 lutego zmiana rozporządzenia daje dyrektorowi prawo decyzji w tej sprawie.

01.02.2021

Kolejne zwolnienia i postojowe z ZUS

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Zwolnienie z ZUS

Umorzenie składek za styczeń albo za grudzień i styczeń oraz ponowna wypłata świadczenia postojowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to rozwiązania, które przewiduje dla firm nowe rozporządzenie Rady Ministrów. Wnioski można składać od 1 lutego – przypomina ZUS.

01.02.2021