Prawo.pl
Sejm odrzucił w nocy z czwartku na piątek uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustaw dotyczących zapewnienia w okresie epidemii wystarczającej liczby kadr medycznych. Nowe przepisy mają na celu umożliwienie, na uproszczonych zasadach, pracy w Polsce personelowi medycznemu pochodzącemu z tzw. państw trzecich. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Krzysztof Sobczak
18.12.2020
Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Dodatek covidowy dzieli medyków na tańszych i droższych

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Nie widać końca sporu o dodatki dla leczących i sprawujących opiekę nad chorymi na Covid-19. Przepisy i wytyczne, które przyznają tylko niektórym lekarzom, pielęgniarkom czy diagnostom laboratoryjnym, stuprocentowe dopłaty do pensji, to legislacyjny bubel. Dyrektorzy nie mogą go przyznać wszystkim lekarzom czy salowym pracującym z pacjentami covidowymi, ale muszą wszystkim diagnostom.
Beata Lisowska
18.12.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową; zamykamy hotele, również na ruch służbowy, a także stoki narciarskie - ogłosił w czwartek minister zdrowia. Poinformował też o wprowadzeniu ograniczenia w przemieszczaniu się od godz. 19.00 31 grudnia do godz. 6.00 w dniu 1 stycznia. Zaraz po świętach zamknięte zostaną galerie handlowe. Obowiązują też dotychczasowe ograniczenia.
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
Koronawirus a prawo
Resort zdrowia wprowadza zmiany do podstawy programowej kształcenia w zawodzie opiekun medyczny celem rozszerzenia kompetencji zawodowych opiekunów medycznych. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych sprzeciwia się takim działaniom, uważając je za niezasadne i zbędne, a także nie wynikające z rzeczywistych potrzeb rynku świadczeń zdrowotnych i opiekuńczych.
Katarzyna Redmerska
17.12.2020
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
Szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem, dzięki któremu będziemy mogli szybciej wyjść z pandemii − stwierdza w opublikowanym w środę stanowisku Zespół ds. COVID-19 Polskiej Akademii Nauk. - Zaszczepienie się przeciw COVID-19 pozwoli na uniknięcie zachorowania na tę chorobę, bądź na łagodniejsze jej przejście - przekonują uczeni.
Krzysztof Sobczak
16.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Od piątku drugi nabór punktów szczepień

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
W piątek 18 grudnia dyrektorzy wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia uruchomią drugi nabór podmiotów leczniczych do Narodowego Programu Szczepień. - Chcemy do końca 2020 roku zapewnić punkt szczepień w każdej gminie - zapowiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień. Obecnie w 20 proc. gmin nie ma takiego miejsca.
Jolanta Ojczyk
16.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
W środę Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił infolinię Narodowego Programu Szczepień. Jej numer to 989. Jest bezpłatna i działa całą dobę. Co ważne, konsultanci udzielają też informacji w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Ruszyła też już strona internetowa o szczepieniach.
Jolanta Ojczyk
16.12.2020
Wszystkie 27 państw UE muszą rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 tego samego dnia - zapowiedziała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że pierwsza szczepionka przeciwko Covid-19 zostanie dopuszczona do obrotu jak najszybciej, aby jak najszybciej rozpocząć szczepienia.
Krzysztof Sobczak
16.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W związku z obostrzeniami wynikającymi z epidemii koronowirusa Narodowy Fundusz Zdrowia wydłuża czas na rozliczenie świadczeń za 2020 rok. Placówki mogą to zrobić do czerwca 2021 roku, ale za zgodą NFZ. W takiej sytuacji będą obowiązywały jednak dwa plany rzeczowo-finansowe.
Jolanta Ojczyk
16.12.2020
Finansowanie zdrowia
Ze szczepieniami obowiązkowymi jest trochę tak, jak ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem przez jego rodziców. Obowiązek opieki bezsprzecznie istnieje, ale jeśli ktoś nie chce się w nią zaangażować, to żadna siła na go do tego nie zmusi - podkreśla dr hab. prof. nadzw. Justyna Zajdel-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Józef Kielar
16.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Nauczyciele będą szczepieni tuż po medykach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Nauczyciele będą jedną z pierwszych grup, którym zaproponowane będzie szczepienie - zapowiedział minister Przemysław Czarnek. Uwzględniono to w Narodowym Programie Szczepień, po konsultacjach nauczyciele dołączyli do pierwszej grupy osób w kolejce do zaszczepienia.
Agnieszka Matłacz Monika Sewastianowicz
15.12.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
We wtorek rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób. Nie będziemy szczędzić środków - powiedział premier Mateusz Morawiecki. I podkreślał, że najskuteczniejsza szczepionka nie zadziała bowiem, jeśli do programu szczepień przystąpi zbyt mała liczba osób. Dlatego będzie fundusz kompensacyjny dla osób z odczynami poszczepiennymi.
Jolanta Ojczyk
15.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Swoboda pracownika w organizowaniu swojego czasu pracy zdalnej oraz przerw jest większa niż przy pracy w zakładzie pracy. Dlatego wypadki podczas przerw w pracy, takich jak wyjście do sklepu w celu przygotowania posiłku lub załatwianie innej prywatnej sprawy, nie powinny być uznawane za związane z pracą – piszą dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska i Wojciech Kwiatkowski.
Iwona Jaroszewska-Ignatowska Wojciech Kwiatkowski
15.12.2020
Prawo pracy BHP
Pandemia COVID-19 daje się we znaki szpitalnym aptekom. Wielu pracowników choruje lub przebywa na kwarantannie. Te, które potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu, wspiera wojsko. Z takiej pomocy korzysta obecnie kilkadziesiąt aptek szpitalnych w Polsce.
Katarzyna Redmerska
15.12.2020
UNICEF jest zaniepokojony spadkiem liczby szczepień w Polsce. Według ekspertów brakuje rzetelnej kampanii informacyjnej o szczepieniach, ale także jest za mało nowoczesnych szczepionek jest objętych pełną refundacją. By zachęcić Polaków do szczepienia się należy zacząć walczyć z dezinformacją i wprowadzić dopłaty do tych zalecanych, np. przeciwko pneumokokom. Państwu też bardziej opłaciłoby się pokrywać koszty szczepionek wieloskładnikowych.
Katarzyna Redmerska
15.12.2020
Pacjent Opieka zdrowotna
W 2021 roku minimalna liczba miejsc szkoleniowych dla pielęgniarek i położnych rozpoczynających specjalizację wyniesie 2 525. To więcej o 100 niż w mijającym roku. Tak wynika z właśnie opublikowanego obwieszczania ministra zdrowia. Zwiększy się też kwota dofinansowania i maksymalna kwotana szkolenia specjalizacyjne.
Jolanta Ojczyk
15.12.2020
Zawody medyczne

Medycy zaszczepią się w szpitalach węzłowych

Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia opublikowało w poniedziałek listę 509 szpitali węzłowych, w których będzie szczepiony przeciw COVID-19 personel medyczny i niemedyczny. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Szczepienie tej grupy, liczącej ok. milion osób, rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego.
Krzysztof Sobczak
14.12.2020
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Do końca grudnia zbieramy zgłoszenia w ramach akcji „Poprawmy prawo”. Chcemy wskazać najważniejsze przepisy, które wymagają zmiany. Zarówno buble prawne punktowane przez dziennikarzy Prawo.pl, jak i przez naszych Czytelników pokazują, że naprawy wymagają w zasadzie regulacje z każdej dziedziny – m.in. te, które mają istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, podatki, pracę, działalność gospodarczą.
Krzysztof Koślicki
14.12.2020
Poprawmy prawo
Do piątku do Narodowego Funduszu Zdrowia zgłosiło się 8319 zespołów realizujących szczepienia. Według Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera i pełnomocnika rządu do spraw szczepień, pozwoli to jednak wykonać 3,4 miliona szczepień miesięcznie. W pierwszej kolejności jednak zaszczepiony będzie personel medyczny w tzw. szpitalach węzłowych.
Jolanta Ojczyk
12.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Pielęgniarki rozpoczęły spór zbiorowy ze szpitalami. Są przemęczone i nie mogą dłużej tolerować chaosu w ochronie zdrowia, złych warunków pracy i niskich płac. Nie planują odchodzić od łóżek pacjentów, ale alarmują, że coraz więcej pielęgniarek chce pracować za granicą. Zaznaczają, że ich żądania są skierowane do rządu, a nie do dyrektorów szpitali.
Katarzyna Redmerska Jolanta Ojczyk
12.12.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Szczepionka przeciwko Covid-19 nie dla dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Dzieci nie będą na razie szczepione przeciw COVID-19. Żadna szczepionka, nie została bowiem w sposób skuteczny przetestowana na dzieciach. Zaniepokojona tym faktem jest Amerykańska Akademia Pediatryczna, której przedstawiciele wystosowali apel do producentów szczepionek, by włączyli dzieci do badań klinicznych.
Katarzyna Redmerska
12.12.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Prokuratura ponownie zbada czy dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Parczewie dopuścił się nadużycia uprawień. W czasie stanu epidemii zorganizował na terenie szpitala strzyżenie dla personelu. Dyrektor tłumaczy się troską o BHP pracowników i podkreśla, że wszystko odbyło się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.
Robert Horbaczewski
12.12.2020
Prawo karne BHP Koronawirus a prawo

Szczepionki i testy na COVID-19 będą bez VAT - jest projekt

VAT Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Szczepionki na Covid-19 i testy diagnostyczne na SARS-CoV-2 będą zwolnione z VAT - wynika z projektu projekt nowelizacji rozporządzenia zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Ministerstwo Finansów, które go przygotowało deklaruje, że obniżona do wysokości 0 proc. stawka podatku dotyczyć będzie dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu.
Krzysztof Sobczak
11.12.2020
VAT Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Firma Pfizer deklaruje, że w styczniu do Polski może trafić około 1 mln 100 tys. dawek szczepionki na Covid-19. To oznaczałoby, że będzie można zaszczepić w tym miesiącu ok. 500 tys. osób - powiedział w piątek Michał Dworczyk, który od czwartku jest pełnomocnikiem rządu do spraw narodowego programu szczepień.
Jolanta Ojczyk
11.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Szczepienia przeciwko COVID-19 będą mogły wykonywać osoby mające prawo wykonywania zawodu lekarza, felczera, pielęgniarki, położnej, lub wykonujące zawód ratownika medycznego, a także higienistki szkolne, jeżeli mają odpowiednie kwalifikacje. Szczepienie zawsze poprzedzać będzie kwalifikacja lekarska. Takie zasady mają się znaleźć z rozporządzeniu ministra.
Krzysztof Sobczak
10.12.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Prezydent może podpisać nową ustawę o zawodzie farmaceuty

Małe i średnie firmy Zawody medyczne Farmacja
Sejm przyjął w czwartek część poprawek Senatu do ustawy o zawodzie farmaceuty, która określa m.in. zasady wykonywania zawodu , uzyskiwania prawa do jego wykonywania, kwestię szkoleń i doskonalenia zawodowego. Odrzucił jednak poprawki dotyczące możliwości przeprowadzania szczepień ochronnych przez farmaceutów oraz obowiązku ich ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Krzysztof Sobczak
10.12.2020
Małe i średnie firmy Zawody medyczne Farmacja
Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, dotyczącej opiniowania inwestycji w ochronie zdrowia. Miały one głównie charakter redakcyjny. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
Krzysztof Sobczak
10.12.2020
Budownictwo Finansowanie zdrowia
Rada Ministrów ustanowiła pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Został nim Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Decyzje w sprawie realizacji tego przedsięwzięcia rząd ma podjąć na posiedzeniu zaplanowanym na wtorek.
Jolanta Ojczyk
10.12.2020
Koronawirus a prawo
Wymóg szczepień przez pięć dni w tygodniu nie będzie dotyczył placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Nie będzie od nich wymagane także wykazanie zdolności do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu przez jeden zespół szczepiący. Taką modyfikację wprowadza do projektu Narodowy Fundusz Zdrowia po pierwszej części konsultacji.
Krzysztof Sobczak
10.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Przez brak odpowiedniego oprogramowania w przychodniach i szpitalach pacjenci, którzy ukończyli 75 lat, muszą drożej płacić za leki. Za darmo mogą im je przepisać tylko lekarze rodzinni. Przepisy, które takie uprawnienia przyznały także specjalistom, choć obowiązują od lipca, praktycznie są martwe. Ministerstwo Zdrowia nie zrobiło nic, aby wymusić podłączenie wszystkich specjalistów do systemu.
Beata Lisowska
10.12.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie