united kingdom
ukraine

MZ: Ruszyły wypłaty środków KPO dla studentów kierunków medycznych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Jak informuje resort zdrowia, blisko 80 mln zł zostało przelanych na konta uczelni do wypłaty w formie stypendiów dla najlepszych studentów wybranych kierunków medycznych w ramach tzw. systemu zachęt KPO. Kolejne wypłaty trafią do uczelni w najbliższych dniach. Stypendia wyniosą 3000 i 1500 zł, będą wypłacane przez trzy lata.

12.11.2024

Katarzyna Lorenc: Nikt nie uczy ludzi pracy. A to błąd

Prawo pracy HR Szkolnictwo wyższe Compliance Rynek pracy

Ludzie nie są nauczeni pracować. Bardzo często wydaje im się, że praca to odpowiadanie na maila i udział w spotkaniach. Wielu nie potrafi skoncentrować się na pracy i poradzić sobie z rzeczami, które od tej pracy ich odrywają – mówi Katarzyna Lorenc, ekspertka zarządzania i efektywności pracy. Jak twierdzi, pracy nie uczy szkoła, która nie pomaga w odkrywaniu talentów, które można potem wykorzystać w dorosłym życiu. Stąd problemy z wyborem zawodu i w efekcie – tak ogromna skala wypalenia zawodowego.

08.11.2024

MNiSW dofinansuje budowę nowych akademików

Szkolnictwo wyższe

Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział w środę współpracę z władzami stolicy przy renowacji i budowie osiedla domów studenckich na warszawskich Jelonkach. Dodał, że wedle szacunków koszt inwestycji wyniesie około 200-300 mln złotych. Informację tę szef resortu nauki przekazał podczas otwarcia zmodernizowanego akademika Grosik Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

06.11.2024

Studenci Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy

Szkolnictwo wyższe

Tylko 21 studentów byłego Collegium Humanum, obecnie Uczelni Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, zdecydowało się na złożenie pozwu zbiorowego przeciwko uczelni. Są to głównie studenci ostatnich roczników. Skarżą się na działania, które ograniczają ich konstytucyjne prawo do nauki w jego nieprzerwanej realizacji.

03.11.2024

Polskie uczelnie nie będą współpracować z Shein

Szkolnictwo wyższe

Marka SHEIN ogłosiła w swoich mediach społecznościowych plan otwarcia stacjonarnych showroomów na terenie uczelni w pięciu polskich miastach. Jednak uczelnie nie podpisały umów z marką, a inne, po protestach studentów, zdecydowały się je zerwać. Kampusowa trasa showroomów "SHEIN Cloud Car" miała odbyć się w: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Krakowie.

25.10.2024

Wolters Kluwer Polska gościem Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

W czwartek, 24 października, rozpoczęły się 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Wzbudziły zainteresowanie zarówno indywidualnych czytelników, jak i szeroko pojętej branży wydawniczej i poligraficznej. Wśród wystawców nie zabrakło również Wolters Kluwer Polska. Przy firmowym stoisku B16 (hala Dunaj) będzie można poznać wydawnicze nowości i bestsellery, a także spotkać się z autorami. Targi potrwają do niedzieli.

24.10.2024

Styk prawa i IT szczególnie interesujący z punktu widzenia pracodawców

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Szybki rozwój technologii stanowi wyzwanie dla firm, projektantów, ale też prawników obsługujących te procesy. Dlatego już na etapie projektowania systemów warto wbudowywać mechanizmy zgodności z istniejącymi regulacjami, aby przewidywać potencjalne zmiany prawne. Regularne konsultacje z prawnikami specjalizującymi się w prawie IT stanowią dzisiaj niezbędny element zarządzania projektami - mówi Piotr Mentlewicz, radca prawny.

24.10.2024

Przy PAN powstał komitet ekspertów od spraw powodzi

Szkolnictwo wyższe

Prezydium Polskiej Akademii Nauk powołało do życia Komitet Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej. Celem nowego organu będzie przede wszystkim wypracowanie spójnego, interdyscyplinarnego programu badawczego ukierunkowanego na bezpieczeństwo wodne Polski. Ponadto eksperci komitetu zaangażowani będą w zwiększenie znaczenia nauk o wodzie zarówno w Polsce, jak i we współpracy międzynarodowej.

23.10.2024

Czy student prawa może wziąć udział w sekcji zwłok?

Prawo karne Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna

Studenci mogą przebywać w sali sekcyjnej w związku z odbywanymi ćwiczeniami lub zajęciami praktycznymi, z wyjątkiem sekcji (otwarcia zwłok) zarządzonej przez sąd lub prokuratora i stanowiącej czynność procesową uregulowaną przepisami kodeksu postępowania karnego - wyjaśnia ekspert z programu LEX.

17.10.2024

Prof. Pyrć: Za mało pieniędzy na naukę, trzeba wspierać tylko tę dobrą

Szkolnictwo wyższe

Pieniędzy na naukę jest za mało, natomiast warto zadać sobie pytanie, czy zwiększenie nakładów - bez żadnej reformy, bez żadnego pomysłu, przełoży się na efekty. Powinniśmy wspierać prawdziwą, doskonałą naukę, a nie każda nauka taka jest - uważa prof. Krzysztof Pyrć, nowy prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

16.10.2024

Dziemianowicz-Bąk: Jednym z filarów polityki migracyjnej jest ochrona rynku pracy

Administracja publiczna Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Potrzebujemy bezpiecznej, mądrej i odpowiedzialnej polityki migracyjnej; jednym z jej filarów jest ochrona rynku pracy - powiedziała w środę szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział uszczelnienie systemu wizowego dla studentów. Rząd przygotowuje projekt ustawy regulującej liczbę zagranicznych studentów na polskich uczelniach - będą mogli stanowić maksymalnie 50 proc. wszystkich studentów.

16.10.2024

Koniec doktoratów na starych zasadach - MNiSW nie przedłuży terminu

Szkolnictwo wyższe

Studia doktoranckie rozpoczęte przed rokiem akademickim 2019/2020 prowadzi się nie dłużej niż do 31 grudnia 2024 r. Prowadzone zaś w pierwszej instancji przewody doktorskie niezakończone do dnia 31 grudnia 2024 r. będą umarzane lub zamykane - wskazał resort nauki. Dodał, że nie zamierza po raz kolejny przedłużać terminu na ukończenie doktoratu.

15.10.2024

Wręczono nagrody NCN 2024

Szkolnictwo wyższe

Każdego roku kapituła nagrody nagradza wybitne osiągnięcia naukowe, które mają znaczący wpływ na rozwój wybranych dziedzin nauki. Laureaci, oprócz prestiżu, zyskują także wsparcie w dalszych badaniach i promocji ich osiągnięć na arenie międzynarodowej. Wyróżnienie otrzymało dotąd 33 naukowców.

14.10.2024

Absolwenci zawodów medycznych najbardziej poszukiwani, ale bank rozbiły pielęgniarki

Szkolnictwo wyższe

Na liście deficytowych zawodów pierwsze miejsca zajmują te medyczne. Brakuje pielęgniarek i położnych, lekarzy, fizjoterapeutów, psychiatrów i psychologów - wskazują autorzy raportu „Absolwenci uczelni na polskim rynku pracy 2024". Osoby, które mają dyplomy tych kierunków, mogą liczyć nie tylko na szybkie znalezienie pracy, ale też względnie wysokie zarobki. Jednak w tym rankingu bank rozbijają pielęgniarki.

14.10.2024

Wykładowcy wolą tradycyjne metody nauczania - raport

Szkolnictwo wyższe

Aż 97 proc. pracowników dydaktycznych samodzielnie przygotowuje swoje zajęcia, korzystając z podręczników i materiałów zarówno papierowych (85 proc.), jak i elektronicznych (82 proc.). 74 proc. korzysta ze specjalistycznych baz danych, a 67 proc. z zasobów internetowych. Większość z nich - 85 proc., nie wykorzystuje w tym celu AI - wynika z raportu z badania "Metody nauczania na kierunkach prawniczych. Wyzwania i oczekiwania", przygotowanego przez Fundację Rektorów Polskich i Wolters Kluwer Polska.

01.10.2024

Wstępne wyniki egzaminu na aplikacje - zdawalność wyższa, aplikanci wychodzili przed czasem

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Prawie 74 proc. osób zdało w tym roku egzamin na aplikację radcowską - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości. Podobna zdawalność była na aplikację adwokacką i komorniczą, najsłabiej wypadła notarialna. Członkowie komisji podkreślają, że egzamin wydawał się być dość łatwy. Wielu zdających kończyło wcześniej i opuszczało salę przed wyznaczonym na test czasem. Samorządy prawnicze zapewniają, że są gotowe na wypełnione aplikanckie ławy.

30.09.2024

Wzmacnianie pozycji uczelni, lepsze wsparcie studentów najważniejszymi wyzwaniami

Szkolnictwo wyższe

W Centrum Nauki Kopernik odbyło się w piątek spotkanie szefa resortu nauki z rektorami uczelni publicznych. Tematem przewodnim rozmów była przyszłość szkolnictwa wyższego w Polsce oraz wyzwania, jakie stawia przed środowiskiem akademickim współczesna nauka oraz zmieniające się potrzeby społeczeństwa. Minister Nauki Dariusz Wieczorek mówił także o planach dotyczących reform w szkolnictwie wyższym.

27.09.2024

Warto przeanalizować w Polsce wiedzę lekarzy na temat leczenia żywieniowego

Pacjent Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna

Warto przeanalizować w Polsce wiedzę lekarzy na temat leczenia żywieniowego oraz przeprowadzić analizę wykorzystania takiego leczenia w szpitalach - uważa prof. Sylwia Małgorzewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed). Studenci tej uczelni, po podpisaniu porozumienia z Fundacją Nutricia, będą mieli rozszerzone zajęcia z zakresu leczenia żywieniowego.

22.09.2024

Naukowcy powinni mieć więcej możliwości publikowania punktowanych artykułów

Szkolnictwo wyższe

Ambitny naukowiec, autor tekstu, który chciałby opublikować w jak najlepszym czasopiśmie, często będzie zmuszony do obniżania swoich aspiracji - nie dlatego, że recenzent nie podzieli jego oceny, a z faktu braku miejsc, w których przy tylu ograniczeniach tekst mógłby się ukazać. Zaadresowanie problemu poprzez przyznanie wyższej ilości punktów większej ilości czasopism nie jest tu, jak się zdaje, zadowalającym rozwiązaniem - piszą prof. Grzegorz Krawiec i dr Sławomir Piekarczyk.

17.09.2024

WSA: Brak zaliczenia przedmiotów może uzasadniać skreślenie studenta

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Student kwestionował decyzję o skreśleniu go z listy studentów. Jednak zdaniem sądu, wniesiona skarga okazała się bezzasadna, skoro organy w sposób wyczerpujący wyjaśniły podstawy swojego rozstrzygnięcia. - Skarżący nie zaliczył niektórych przedmiotów. Nie miały na to wpływu jego problemy zdrowotne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

16.09.2024
Prawo.pl