Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów - przy zdaniu odrębnym wyrażonym przez czterech ministrów z Nowej Lewicy, w tym wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego - rząd przyjął zapowiadaną przez premiera Donalda Tuska strategię migracyjną, która zakłada m.in., że - w przypadku zagrożenia destabilizacji państwa przez napływ imigrantów - możliwe powinno być czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do przyjmowania wniosków o azyl.
Zobacz również: We wtorek rząd przyjął strategię migracyjną >>
Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty podkreślił na środowej konferencji prasowej w Warszawie, że ministrowie NL poparli omawianą strategię w 95 proc. - Z 5 proc. żeśmy się nie zgodzili, chodziło o prawo do azylu, o 56. artykuł konstytucji, który uważamy, że nie powinien być łamany - powiedział.
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stwierdziła, że Polska potrzebuje bezpiecznej, mądrej i odpowiedzialnej polityki migracyjnej, która będzie odpowiadała na nowe wyzwania i zagrożenia związane z bezpieczeństwem kraju, służyła rozwojowi polskiego społeczeństwa, a także szła w kursie międzynarodowych standardów praw człowieka. - Jednym z filarów tej polityki jest ochrona rynku pracy - wskazała.
Przepisy o dopuszczalności zatrudniania cudzoziemców
Szefowa MRPiPS poinformowała, że jej resort przygotował projekt ustawy o warunkach dopuszczalności zatrudniania cudzoziemców, który m.in. zwiększa kary dla pracodawców za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców. - Chcemy wprowadzenia zasady, żeby agencja pracy tymczasowej, która ma pośredniczyć w zatrudnianiu cudzoziemców, musiała być agencją zarejestrowaną przez co najmniej dwa lata w odpowiednich instytucjach - dodała.
Czytaj w LEX: Prawne podstawy działania gmin za pomocą instrumentów planistycznych w zakresie migracji >
Z kolei minister nauki Dariusz Wieczorek zapewnił, że jego resort dąży do uszczelnienia systemu wizowego, dlatego MNiSW przygotowuje wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych projekt ustawy regulujący liczbę zagranicznych studentów na polskich uczelniach - będą mogli stanowić maksymalnie 50 proc. wszystkich studentów. Ponadto, prawo do przyjmowania studentów zagranicznych miałyby jedynie uczelnie akademickie, natomiast uczelnie zawodowe będą musiały ubiegać się o specjalny certyfikat.
Głos zabrała również ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Zwróciła uwagę na grupy wrażliwe, narażone na możliwe wykluczenie. - Podczas wczorajszego posiedzenia rządu zwróciłam uwagę na fakt, że szczególną ochroną i opieką musimy otoczyć osoby wrażliwe - podkreśliła. Jak dodała, uwaga ta została uwzględniona w przyjętej we wtorek strategii migracyjnej.
Strategia migracyjna powstała w ramach prac międzyresortowego Zespołu ds. Migracji, którego obsługę zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Efektem wdrożenia dokumentu ma być stworzenie przejrzystych i bezpiecznych zasad imigracji do Polski, kontrolowanej przez instytucje państwowe. (kk/PAP)
Cena promocyjna: 279.2 zł
|Cena regularna: 349 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 244.3 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.