W uczelni wdrożono procedury weryfikacyjne, prowadzące do wstrzymania wydawania kart przebiegu studiów, wyznaczania terminów obrony prac dyplomowych

Początkowo wyliczono, że pokrzywdzonych może być 500 studentów, ale pozew zbiorowy złożyło tylko 21.

Ograniczenie praw 

W uczelni – gdzie ustanowiono zarządcę przymusowego - podjęto działania, które w praktyce ograniczają studentom ich konstytucyjne prawo do nauki w jego nieprzerwanej realizacji.

Źródłem tego prawa jest art. 70 ust. 1 zd. pierwsze Konstytucji RP. O ile jego urzeczywistnienie może - na zasadzie proporcjonalności w rozumieniu art. 31 ust. 3 zd. pierwsze Konstytucji RP - wymagać pewnych ograniczeń, o tyle mogą one być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wówczas, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. W każdym przypadku jednak jest to możliwe tylko w takim zakresie, w jakim nie zagrażają istocie praw i wolności w rozumieniu art. 31 ust. 3 zd. drugie Konstytucji RP.

Pomoc rzecznika praw obywatelskich

RPO uważa, że podstawa prawna działań ograniczających prawa studentom, nie jest znana RPO, a umocowanie podmiotu, który je podjął, pozostaje niejasne dla wnioskodawców i ich pełnomocników.

Czytaj też: Student w sporze z Collegium Humanum zdany na siebie

Jak wynika z tych pism, część podjętych działań miałaby wynikać z obowiązków nałożonych przez prokuraturę na „Władze Rektorskie/Zarządcę" i obejmować obowiązek przeprowadzenia szczegółowej weryfikacji „wszystkich ocen wprowadzonych do systemów po 29 kwietnia br.".

RPO zdecydował o podejmowaniu dalszych działań. Wystąpił także do prezesa UOKiK, a także do prezes PFRON, którzy mogą jego zdaniem pomóc wyjaśnić wątpliwości. Ponadto biuro RPO zachęca do kontaktu studentów Varsovii.

We wrześniu agenci CBA zatrzymali byłego posła do Parlamentu Europejskiego Ryszarda C. W tym samym czasie w Warszawie została zatrzymana jego żona Emilia H. - napisał na portalu X Jacek Dobrzyński. Dodał, że ma to związek z postępowaniem prowadzonym przez CBA wraz z wydziałem zamiejscowym w Katowicach Prokuratury Krajowej, dotyczącym Collegium Humanum.

 

Sprawdź również książkę: Procedura cywilna. Nie tylko dla studentów >>