Collegium Humanum powstało w 2018 r. w Warszawie - obecnie funkcjonuje pod nazwą Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych „Varsovia". W tym roku dziennikarze m.in. "Newsweeka" ustalili, że prywatna uczelnia miała w ofercie błyskawiczne kursy, dzięki którym można było zdobyć dyplom MBA. Takie dyplomy ułatwiają m.in. ścieżkę do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Wiarygodność dokumentów wydawanych przez Collegium Humanum miały zapewniać m.in. zagraniczne uczelnie, jednak okazało się, że nie miały one uprawnień do prowadzenia studiów MBA. Wśród absolwentów Collegium Humanum byli m.in. politycy, prezesi i członkowie zarządów spółek Skarbu Państwa, oficerowie służb specjalnych i dowódcy wojskowi. Afera i śledztwo sprawiły, że uczelnia zaczęła tracić studentów i kadrę, stąd pytanie zadane Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Studenci, którzy chcą się przenieść na inną uczelnię, narzekali m.in. na problemy z uzyskaniem dokumentacji przebiegu studiów, która potrzebna jest im do kontynuowania nauki.

 

Nie ma recepty na słabej jakości studia - brakuje procedur unieważnienia dyplomów>>

 

Dyplomy uznawalne, ale mogą zostać unieważnione

Minister nauki 29 kwietnia 2024 r. wystąpił do Polskiej Komisji Akredytacyjnej z wnioskiem o przeprowadzenie oceny jakości kształcenia na wybranych kierunkach studiów prowadzonych przez Uczelnię Biznesu i Nauk Stosowanych „Varsovia". Postępowania PKA są w toku. Dodatkowo na etapie końcowym są czynności kontrolne w ramach kontroli ministra nauki w Uczelni dotyczącej zgodności działania z przepisami prawa, w szczególności w odniesieniu do prawidłowego prowadzenia kształcenia oraz w zakresie funkcjonowania systemu świadczeń dla studentów, w tym wykorzystania dotacji. Po zakończeniu czynności kontrolnych sporządzony zostanie dokument pokontrolny zawierający ocenę, ewentualne zalecenia i wnioski pokontrolne.

 

- Dyplom ukończenia studiów wydany przez Uczelnię Biznesu i Nauk Stosowanych „Varsovia" jest ważny oraz uznawalny, w sytuacji gdy Uczelnia posiada uprawnienie do kształcenia na danym kierunku studiów. Dodatkowo zarządca przymusowy Uczelni podejmuje dodatkowe działania związane z weryfikacją dokumentacji przebiegu studiów mające zapewnić prawidłowe dyplomowanie oraz wydawanie dokumentów, które nie będą obarczone ryzykiem poświadczenia nieprawdy - wyjaśnia ministerstwo. Zaznacza również, że dyplomy ukończenia studiów mogą zostać unieważnione w przypadku stwierdzenia, iż zostały wydane w wyniku przestępstwa (usunięcie z obrotu prawnego wydanego dyplomu jest możliwe przez wznowienie postępowania bądź stwierdzenie nieważności w trybie nadzwyczajnej weryfikacji decyzji administracyjnej).

Uczelni Biznesu i Nauk Stosowanych „Varsovia” przyznawana była dotacja podmiotowa na zadania związane z zapewnieniem osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie przyjmowania na studia, do szkół doktorskich, kształceniu na studiach i w szkołach doktorskich lub prowadzeniu działalności naukowej - art. 365 pkt 6 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.), zwanej dalej „pswn". Środki te tworzą Fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych, zgodnie z art. 415 ust. 1 pswn.

 

Studenci muszą pójść do sądu

Resort wskazuje, że nie będzie pośredniczyć w sprawach pomiędzy studentami a uczelnią. Jeżeli chcą oni zwrotu czesnego i unieważnienia umów, to muszą zadbać o to samodzielnie.

- Uczelnia, na czele z zarządcą przymusowym, ustanowionym do pełnienia tej funkcji na mocy postanowienia prokuratury, stoi na stanowisku, iż podejmie wszystkie możliwe działania, aby zabezpieczyć interesy studentów. Obecna sytuacja studentów uczelni, między innymi trudności w uzyskaniu dokumentacji przebiegu studiów, wynika z obowiązku weryfikacji ocen przed wydaniem dokumentacji, takiej jak dyplom ukończenia studiów, zaświadczenie, karta przebiegu studiów, nałożonego na Uczelnię przez prokuraturę - wskazuje resort. Podkreśla, że z informacji udzielonych przez władze uczelni wynika, iż proces weryfikacji jest w toku. Zapewnia również, że związku z sytuacją, w jakiej znajduje się obecnie Uczelnia, jest ona na bieżąco monitorowana oraz podejmowane są adekwatne działania nadzorcze. Według MNiSW każda sprawa związana z opłatami ponoszonymi na poczet kształcenia jest sprawą indywidualną pomiędzy studentem a władzami Uczelni Biznesu i Nauk Stosowanych „Varsovia". - W razie sporu pomiędzy tymi podmiotami, student powinien pójść do sądu - wskazuje resort.

 

Krystian Markiewicz, Marta Szczocarz-Krysiak

Sprawdź