System ochrony sygnalistów to też element kontroli zarządczej

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

System ochrony sygnalistów wkrótce wchodzi w życie, a nadal brak ustawy. Samorządowcy alarmują, że brak przepisów krajowych powoduje, że jednostki samorządu terytorialnego nie będą mogły skorzystać z wyłączeń, jakie daje dyrektywa. Z drugiej strony samorządowcy muszą pamiętać, że kluczowym założeniem wdrażania systemu jest potraktowanie go jako niezbędnego elementu kontroli zarządczej.

09.12.2021

Ogłoszenie to za mało, by zatrudnić dobrego audytora wewnętrznego

Samorząd terytorialny HR Kontrola zarządcza

Przeprowadzenie efektywnej rekrutacji na stanowisko audytora wewnętrznego w jednostce samorządu terytorialnego wymaga przygotowań. Określenia cech osobowych, które będę pożądane i oczekiwane przez pracodawcę, kwalifikacji, wymogów niezbędnych dla zatrudnienia audytora oraz zakresu wykonywanych zadań. Ważna jest też znajomość odpowiednich metod pozyskiwania kandydatów.

23.11.2021

Plan działania pomaga efektywnie zarządzać jednostką

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Plan działania jednostki to jedno z kluczowych ogniw efektywnej kontroli zarządczej. Jest potrzebny niezależnie od wielkości, struktury czy formy prawnej jednostki. Czas poświęcony na jego przygotowanie, przyniesie rezultaty w trakcie realizacji celów i zamierzeń - uważa Patrycja Szulin, audytor, praktyk kontroli zarządczej oraz systemu zarządzania jakością.

22.10.2021

Audytor: Spojrzeć na organizację z „lotu ptaka” i w porę dostrzec ryzyka

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Zarządzanie ryzykiem to proces, który pomaga w osiąganiu celów, poprawia pracę urzędu oraz chroni przed nieprawidłowościami. A ponieważ urzędy to dziś miejsca, gdzie przetwarza się mnóstwo informacji i zarządza wiedzą, potrzebują odpowiedniego narzędzia informatycznego, które usprawni komunikację w obszarze zarządzania ryzykiem - mówi Mariusz Sujka, audytor wewnętrzny.

15.09.2021

Kontrolę zarządczą realizuje praktycznie każdy urzędnik, ważne, by miał tego świadomość

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Kontrola zarządcza

Połączenie kontroli zarządzania z systemem zarządzania jakością i celami oraz ze strategią rozwoju miasta przynosi efekty. Kontrola zarządcza wpisana jest w codzienne działania urzędników - mówią Małgorzata Mach-Dudek, dyrektor Wydziału Organizacji Urzędu Miasta Lublina oraz Marta Kulbaka, zastępca dyrektora tego wydziału.

09.09.2021

Gminy powinny doceniać audytorów wewnętrznych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Kontrola zarządcza

Zatrudnienie audytora wewnętrznego jest ściśle określone przepisami prawa i zależne od wartości planu finansowego. Jednak progi kwotowe nie mają znaczenia, jeśli chodzi o kwalifikacje audytora, bo im bardziej wszechstronny audytor, tym większa skuteczność jego pracy. Stosunkowo duża rotacja audytorów związana jest też często z niskimi warunkami płacowymi – mówi Patrycja Szulin,

30.08.2021

Niewykonanie standardów zarządzania może słono kosztować jednostkę podczas kontroli

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Z perspektywy kontroli przeprowadzanych przez RIO, czy też inne podmioty kontroli zewnętrznych, bieżące monitorowanie i dokumentowanie zarządzania ryzykiem zapewnia kierownikowi jednostki, i wszystkim pracownikom, spokojny sen – mówi Patrycja Szulin, praktyk kontroli zarządczej oraz systemu zarządzania jakością, audytor w samorządzie, audytor wewnętrzny CGAP.

18.05.2021

Prezes RIO: Nie da się skontrolować samej kontroli zarządczej

Finanse samorządów Kontrola zarządcza

Kontrola zarządcza to normy dotyczące zarządzania jednostką, które znalazły się w przepisach o finansach publicznych. Przepisy finansowe mają na celu bezpieczeństwo środków publicznych, efektywne i celowe ich wydawanie. Jeśli natomiast nie ma dobrego zarządzania w jednostce, to nie ma mowy o takim wydawaniu pieniędzy – mówi Mirosław Legutko

29.04.2021

Monitorowanie kontroli zarządczej konieczne do bieżącego rozwiązywania problemów

Samorząd terytorialny RODO Kontrola zarządcza

Monitorowanie kontroli zarządczej sprawdza skuteczność elementów tej kontroli, służących rozwiązywaniu problemów. Zagrożeniem jest duża liczba zmian prawnych, które organizacja łatwo może przeoczyć czy zbyt mała wiedza pracowników. Poprawić sytuację mogą szkolenia, wprowadzanie systemów komunikowania zmian czy wsparcie technologiczne - mówi audytor Katarzyna Lenczyk-Woroniecka.

26.04.2021

Ryzyka nie da się uniknąć, ale można i trzeba je kontrolować

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Ignorowanie ryzyka było wspólnym mianownikiem wielu katastrof na świecie - można to zauważyć, analizując zjawiska w obszarze zarządzania w ciągu ostatnich lat. Jeśli nie mierzysz ryzyka, to nie kontrolujesz, nie kontrolujesz - to nie zarządzasz - to elementarne zasady – mówi Iwona Bogucka, prezes Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska.

08.04.2021

W pandemii samoocena kontroli zarządczej nabiera szczególnego znaczenia

Samorząd terytorialny Koronawirus Kontrola zarządcza

Jednostki podczas pandemii działają w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, co wymusza zmiany, jak np. praca zdalna. To wywołuje konieczność modyfikacji w systemie kontroli zarządczej. Działanie nowych rozwiązań powinno być na bieżąco monitorowane. Wskazane jest więc, aby samoocena kontroli zarządczej w warunkach pandemii była dokonywana częściej niż raz na rok - mówi dr Joanna Przybylska.

03.04.2021

Samoocena w kontroli zarządczej - pokazuje tendencje, wskazuje ryzyka, pomaga zarządzać

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Samoocena służy do poprawy zarządzania. Pokazuje kierownictwu obszary do poprawy, pomaga zarządzać ryzykiem, pozwala sprawdzać wiedzę pracowników dotyczącą ważnych, nowych zagadnień, jak etyka czy bezpieczeństwo informacji. Pracownikom natomiast pozwala w bezpieczny sposób przekazać uwagi dotyczące funkcjonowania urzędu – mówi audytor Robert Lipka.

22.03.2021

Samoocena w kontroli zarządczej, czyli sukces porażki i lekcja, by nie powtarzać błędów

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Samoocena w kontroli zarządczej nie jest oceną osoby - jej ideą jest ulepszenie komunikacji wewnętrznej oraz wzmocnienie relacji pomiędzy kierownictwem i pracownikami. Jedni i drudzy dokonują samooceny za pomocą ankiet. Ludzie lubią być wysłuchani, ale często boją się zgłaszać uwagi, warto więc zapewnić ankietowanym anonimowość i możliwość wnoszenia spostrzeżeń – mówi audytor Patrycja Szulin.

08.03.2021

Formułowanie celów i mierników wyzwaniem dla zarządzających w samorządzie

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Należy starać się integrować cele poszczególnych procesów tak, aby pracownicy nie znaleźli się w sytuacji, w której realizując podobne cele w różnych procesach, mają wyznaczone inne zadania. Przy weryfikacji takich sytuacji zarządzający samorządem może szukać wsparcia u audytora wewnętrznego - pisze Katarzyna Lenczyk-Woroniecka,

29.09.2020

Prof. Makowicz: Prawo powinno promować zachowania etyczne i zgodne z regulacjami

Prokuratura Compliance Kontrola zarządcza

Ideę zreformowania prawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych oceniam dobrze. Tym bardziej w czasie pandemii i nadchodzącego kryzysu gospodarczego potrzebujemy mechanizmu, który promuje zachowania etyczne i zgodne z regulacjami. Dającego możliwość obniżania sankcji, jeśli przedsiębiorstwo wykaże, że posiada efektywny system zarządzania zgodnością - mówi prof. Bartosz Makowicz,

29.09.2020

Za sprawą unijnej dyrektywy polskie prawo będzie musiało chronić sygnalistów

RODO Compliance Kontrola zarządcza

Najnowsza dyrektywa o ochronie sygnalistów, to przykład regulacji, która wymaga od objętych nią podmiotów zwrócenia uwagi nie tylko na same przepisy i ich zastosowanie w pisemnych procedurach, ale również na nowoczesne i bezpieczne rozwiązania technologiczne. Bez tych ostatnich dostosowanie do nowych wymogów wydaje się możliwe - piszą Adam Kwiecień i Olga Wąsowska

24.06.2020

W izolatorium może przebywać mąż z żoną

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Kontrola zarządcza

W izolatoriach osoby bliskie, zarażone COVID-19, będzie można lokować w jednym pokoju. A personel medyczny sprawować ma nad nimi opiekę na zasadach nie na zasadach szpitalnych, ale domowych - tak wynika ze zmian w przepisach jakie wprowadza minister zdrowia.

28.04.2020

Wsparcie informatyczne może wyeliminować błędy w planowaniu zamówień publicznych

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Kontrola zarządcza

Warto wspierać się jednocześnie dwoma rodzajami oprogramowania w zamówieniach publicznych. Platformą, która obsługuje je pod względem komunikacji elektronicznej, dzięki której wypełnia się obowiązki ustawowe. Drugi to system, który sumuje wydatki tego samego rodzaju na początku roku i informuje o przekroczeniach – mówi dr Jarosław Rokicki z magistratu w Dąbrowie Górniczej.

11.03.2020