Nie będzie ograniczeń covidowych w komunikacji publicznej

Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Wprowadzając od środy 15 grudnia kolejne obostrzenia covidowe, rząd wycofał się ostatecznie z zapowiadanego limitowania miejsc w komunikacji publicznej. Przewoźnicy od początku argumentowali, że takie ograniczenia to fikcja. W zamian mają być zwiększone kontrole w pojazdach dotyczące obowiązku zasłaniania nosa i ust.

14.12.2021

Ponad tysiąc urzędników i funkcjonariuszy otrzyma powołanie do ćwiczeń wojskowych

Administracja publiczna

Aż 1079 osób ma w 2022 roku zostać powołanych do odbycia ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów. To głównie osoby pracujące w jednostkach podległych Ministerstwu Sprawiedliwości, MSWiA oraz Wojewodzie Małopolskiemu i Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu.

14.12.2021

Regiony będą miały wpływ na Wspólną Politykę Rolną 2023-2027

Samorząd terytorialny

Samorządy województw nadal będą uczestniczyły we wdrażaniu finansowanych ze środków Unii Europejskiej działań na terenach wiejskich. Związkowi Województw RP udało się nakłonić Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do zmiany planów legislacyjnych w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

13.12.2021

Samorządy zaniepokojone propozycją zmian w regionalnych izbach obrachunkowych

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Kontrola zarządcza

Przygotowany przez resort administracji projekt nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych wzmacnia wpływ rządu na ich funkcjonowanie, oganiczając udział samorządów. Sejmiki nie będą się już wypowiadać w sprawie siedzib izb, zasięgu terytorialnego ich działania, lokalizacji zespołów zamiejscowych czy liczby członków kolegium. Zwiększyć się ma też zakres nadzorczy i kontrolny izby.

13.12.2021

Szefernaker: W grudniu drugi nabór do Programu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

W grudniu, do świąt, ogłosimy drugi nabór w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych - zapowiada Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Łączna kwota dofinansowania będzie porównywalna do kwoty pierwszego naboru, która wyniosła ponad 23 mld zł. O skali finansowej naboru poinformować szef rządu.

12.12.2021

Siodełko w hulajnodze elektrycznej zmienia pojazd w motorower

Prawo karne Administracja publiczna Transport

Montaż siedziska w hulajnodze elektrycznej powoduje zmianę podstawowych cech użytkowych pojazdu. Prawo taki pojazd definiuje jako motorower, co ma konsekwencje dla użytkowania. Taki pojazd trzeba zarejestrować, o ile ma homologację, opłacić obowiązkowe ubezpieczenie OC i nie można poruszać się nim po ścieżce rowerowej. Ominięcie tych zasad może skutkować karami.

12.12.2021

Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro na „Czyste Powietrze”

Samorząd terytorialny Środowisko

Bank Światowy pożyczy Polsce 250 milionów euro na poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej. Decyzję o udzieleniu finansowania podjęła w środę Rada Dyrektorów Wykonawczych Grupy Banku Światowego, która reprezentuje wszystkich udziałowców instytucji. Pożyczka przeznaczona zostanie na program "Czyste Powietrze"

10.12.2021

Jest ulica, ale gdzie jest ten dom? Przepis o nazywaniu dróg wewnętrznych - do zmiany

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Poprawmy prawo

Aby nadać nazwę drodze wewnętrznej, zgodzić się muszą wszyscy właściciele terenu, na którym jest ona zlokalizowana. W wielu przypadkach okazuje się to niemożliwe, co utrudnia nadawanie numeracji budynkom znajdującym się przy tych drogach. Są już całe osiedla formalnie znajdujące się przy jednej ulicy, a w rzeczywistości rozrzucone po różnych drogach wewnętrznych. To problem choćby dla służb ratunkowych.

10.12.2021

Śląskie samorządy domagają się pakietu, który osłoni podwyżki cen energii i paliw

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów wnioskuje do rządu o podjęcie w trybie pilnym zdecydowanych i kompleksowych działań, celem równoważenia interesów odbiorców paliw i energii oraz przedsiębiorstw energetycznych, poprzez odpowiednio skonstruowane instrumenty osłonowe dla sektora komunalnego.

09.12.2021

System ochrony sygnalistów to też element kontroli zarządczej

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

System ochrony sygnalistów wkrótce wchodzi w życie, a nadal brak ustawy. Samorządowcy alarmują, że brak przepisów krajowych powoduje, że jednostki samorządu terytorialnego nie będą mogły skorzystać z wyłączeń, jakie daje dyrektywa. Z drugiej strony samorządowcy muszą pamiętać, że kluczowym założeniem wdrażania systemu jest potraktowanie go jako niezbędnego elementu kontroli zarządczej.

09.12.2021

Covidowe limitowanie w miejskiej komunikacji mało realne

Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Ogłoszone przez ministra zdrowia obostrzenia w komunikacji publicznej w przypadku transportu miejskiego będą fikcją – przekonują komunalni przewoźnicy. Tak jak kontrola przez kierowców czy motorniczych noszenia maseczek przez pasażerów. A PKP Intercity, które ma numerowane miejsca, informuje, że na dużą część pociągów przedświątecznych wyprzedało już większość miejsc.

09.12.2021

Rząd chce surowych kar za zanieczyszczanie środowiska

Prawo karne Środowisko Administracja publiczna

Wprowadzenie surowych kar za nielegalny import do Polki odpadów niebezpiecznych - to cel proponowanej przez resorty środowiska i sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego. Wyższe kary - do 5 tys. zł - mają być też wprowadzone za zaśmiecanie miejsc publicznych, pól i lasów. Będą też mechanizmy zachęcające sprawców takich czynów do sprzątania po sobie.

08.12.2021

Ustawa wchodzi w życie - więcej danych publicznych do ponownego wykorzystania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI RODO

Od środy 8 grudnia obowiązuje ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Nowe przepisy mają zwiększyć ilość danych publicznych, które będzie można zastosować na przykład do prowadzenia analiz, badań lub na potrzeby rozwiązań sztucznej inteligencji, w tym także dla biznesu i przemysłu, czy też modelowania kryzysowego

08.12.2021

Miasta apelują o odrzucenie "lex Czarnek"

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Zmiany planowane w projekcie ustawy znanej jako "lex Czarnek" to zamach na wolną, samorządną, otwartą i nowoczesną szkołę - stwierdza w opublikowanym we wtorek oświadczeniu Związek Miast Polskich. Samorządowcy apelują o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.

07.12.2021

Nowa ustawa pozwoli zwiększyć zarobki ekspertów cyberbezpieczeństwa

Administracja publiczna

Prezydent podpisał uchwaloną ostatecznie przez Sejm 2 grudnia br. ustawę, która przewiduje m.in. utworzenie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, z którego będą finansowane świadczenia teleinformatyczne. Ma to zapewnić konkurencyjne wynagrodzenia dla specjalistów cyberbezpieczeństwa zatrudnionych w administracji publicznej i w służbach specjalnych.

07.12.2021

NIK: Samorządy źle odzyskują należności od sprawców zdarzeń drogowych

Samorząd terytorialny

W wypadkach drogowych zniszczeniom ulegają m.in. latarnie oświetleniowe, znaki drogowe, bariery ochronne czy nawierzchnia drogowa. Samorządy powinny dochodzić od sprawców kosztów ich napraw. Tymczasem w skontrolowanych przez NIK samorządach z polis ubezpieczeniowych sprawców odzyskano tylko 37 proc. łącznych kosztów napraw. Aż 40,3 proc. tych kosztów (7,6 mln zł) niezasadnie obciążyło budżety miast.

07.12.2021

Lubelskie wycofało się z uchwały „anty-LGBT” i wznawia negocjacje z Komisją Europejską

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo europejskie

Komisja Europejska wznowiła negocjacje w sprawie 26 mln euro dla województwa lubelskiego z programu REACT-EU na walkę ze skutkami pandemii w gospodarce i służbie zdrowia. To efekt uchylenia przez radnych sejmiku tzw. „uchwały anty-LGBT”. Lubelski sejmik wojewódzki skorygował uchwałę, w której  nie pada już określenie „LGBT”.

06.12.2021

Fitch Ratings: Przez Polski Ład gorsze oceny 14 miast z Polski

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Polski Ład

Amerykańska agencja ratingowa Fitch Ratings umieściła 14 jednostek samorządu terytorialnego w Polsce na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Według analityków gminy będą zmuszone do podnoszenia podatków i opłat lokalnych oraz ograniczania wydatków bieżących, aby zrównoważyć ubytek dochodów związany z reformą Polski Ład.

06.12.2021

W województwach powstaną specwydziały do zwalczania przestępczości środowiskowej

Prawo karne Środowisko Administracja publiczna

W wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska będą mogły powstać wydziały lub samodzielne stanowiska pracy do spraw zwalczania przestępczości środowiskowej - przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. Ma to pozwolić na bardziej sprawne i efektywne realizowanie zadań ustawowych, zarówno pod względem merytorycznym jak i administracyjnym.

06.12.2021