Wody Polskie nałożyły na MPWiK 10,5 mln zł opłaty za nielegalny zrzut ścieków

Samorząd terytorialny Środowisko

MPWiK ma zapłacić ponad 10,5 mln złotych opłaty podwyższonej, którą Wody Polskie nałożyły na nie za nielegalny zrzut ścieków do Wisły po awarii układu przesyłowego oczyszczalni „Czajka”. Koszty ma ponieść MPWiK, bez możliwości przerzucenia ich na mieszkańców - podkreślają Wody Polskie.

20.02.2020

Bez uchylenia immunitetu postępowanie wobec prezesa NIK jest bezprawne

Administracja publiczna

Czynności składające się na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa Najwyższej Izby Kontroli wymagają uzyskania zgody Sejmu. Taka procedura jest skomplikowana, ale niezbędna, a jej niedochowanie to przekroczenie uprawnień służb. Co ważne, immunitet odnosi się do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej bez określania, czy chodzi o przeszukanie osoby czy miejsca.

20.02.2020

NSA wyjaśni, czy organizacja jest stroną w postępowaniu o odebranie zwierzęcia właścicielowi

Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego

W poniedziałek, 24 lutego 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów rozpozna wniosek Prokuratora Generalnego o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie czy organizacja społeczna, która zajmuje się ochroną zwierząt, odbierająca zwierzę jego właścicielowi jest stroną w ujęciu kodeksu postępowania administracyjnego.

20.02.2020

Fake newsy w wypowiedziach kandydatów w wyborach są, choć nie zawsze świadome

Wybory

Świadomość działań dezinformacyjnych jest trudna do udowodnienia – wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jednak w dyskusji podczas kampanii wyborczej padają często wypowiedzi zawierające krzywdzące stereotypy, mity czy nieprawdę. W ostatnich wyborach dotyczyły one głównie tematyki LGBT, migrantów i uchodźców.

19.02.2020

Związek Miast Polskich podsumowuje działania przed Zgromadzeniem Ogólnym

Samorząd terytorialny

W marcu odbędzie się zgromadzenie ogólne Związku Miast Polskich. Związek podsumował działania przeprowadzone w ubiegłym roku, wśród priorytetów znalazły się projekty legislacyjne korporacji związane z oświatą, energią i stanem finansów samorządowych.

19.02.2020

Akcja Masz głos zaprasza na webinarium o aktywistach w organizacjach społecznych

Samorząd terytorialny

Jak angażować się społecznie, aby działać efektywnie przez długi czas, czy w ramach wspólnej pracy można wspólnie odpoczywać to pytania, na które odpowiedzi będzie można znaleźć podczas webinarium o kulturze regeneracji w organizacjach społecznych. Spotkanie organizowane jest w ramach Akcji Masz Głos Fundacji im. Stefana Batorego.

19.02.2020

Obliczanie PKB będzie dostosowane do podziału kraju

Finanse publiczne Administracja publiczna

Sposób obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto zostanie dostosowany do przepisów dotyczących statystycznego podziału terytorialnego kraju - zdecydował we wtorek rząd. Jednak zastrzegł, że nie zmieni się sposób obliczania wartości rocznego PKB.

18.02.2020

Sąd oceni, czy prezydent miasta może zablokować krytycznego blogera

Administracja publiczna

Władze Inowrocławia zablokowały konto internetowe jednego z mieszkańców, którzy na portalu promującym działania władz gminy wyrażał krytyczne opinie. - To ograniczenie dostępu do informacji, a co za tym idzie wolności słowa wynikającej z art. 54 Konstytucji i art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która wspiera blogera.

17.02.2020

RPD: PESEL dziecku pary jednopłciowej nadać, zmiany w prawie niepotrzebne

Polski porządek prawny opiera się na prawie naturalnym, czyli m.in. uznaje, że ojcem dziecka nie może być kobieta, bowiem nie jest to z punktu widzenia natury możliwe - zwraca uwagę rzecznik praw dziecka, który nie widzi potrzeby zmian systemowych w kwestii nadawania PESEL dzieciom par jednopłciowych. Jednocześnie interweniuje w sprawie czteroletniego Victora.

14.02.2020

Sejm: Premia termomodernizacyjna uchwalona, ale nie dla TBS-ów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Lokale znajdujące się w zasobach Towarzystw Budownictwa Społecznego nie będą mogły korzystać z premii termomodernizacyjnej. Sejm odrzucił 13 lutego br. dotyczącego tego poprawkę do ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

14.02.2020

Sejm dokonał zmian w działach administracji - nowi ministrowie mają podstawy do pracy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sejm uchwalił w czwartek 13 lutego, odrzucając weto Senatu, zmiany w ustawie o działach administracji. Dzięki nim oczekujący na przydział kompetencji minister środowiska otrzyma swój resort, a utworzone po wyborach Ministerstwo Aktywów Państwowych uzyska podstawę do nadzoru nad większością spółek z udziałem Skarbu Państwa.

14.02.2020

Zemsta cara trwa - trzeba zmienić prawo wspólnot gruntowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wspólnoty gruntowe to relikt przeszłości, z którym gminy borykają się do dziś. Tracą pieniądze, bo marnują się tysiące hektarów o nieuregulowanym stanie prawnym, na których można by inwestować. Są też problemy z opodatkowaniem tych gruntów. Trudno określić liczbę udziałowców, bo rośnie, gdy dziedziczą kolejne osoby. Nadzór wójtów jest iluzoryczny a ustawa dziurawa, co niektórzy nielegalnie wykorzystują.

14.02.2020

Frontex lepiej sprawdzi dokumenty na unijnych granicach 

Prawo europejskie

Mająca siedzibę w Polsce unijna agencja Frontex otrzyma kolejne uprawnienia służące walce z fałszywymi dokumentami w Unii Europejskiej. Nowe prawo dotyczące bezpieczeństwa granic, oszustw związanych z dokumentami i walki z przestępczością zostało w czwartek przegłosowane w Parlamencie Europejskim.

13.02.2020

Duże miasta chcą bezpośredniego dostępu do funduszy na zieloną transformację 

Środowisko Finanse samorządów Prawo europejskie

Władze 15 miast unijnych zaapelowały w środę do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o bezpośredni dostęp do funduszy unijnych dla samorządów na realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Z inicjatywą wystąpili prezydenci stolic państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

13.02.2020

Sejm: Zarządzanie kryzysowe także na wypadek dezinformacji i zmiany klimatu

Samorząd terytorialny Środowisko

Dzięki zmienionym przepisom ustawy o zarządzaniu kryzysowym, służby i administracja publiczna otrzymają nowe narzędzia "do jeszcze skuteczniejszej walki z potencjalnymi nowymi zagrożeniami", a są nimi m.in. zmiany klimatu, dezinformacja i cyberprzestępczość. Prace nad projektem trwają w Sejmie.

13.02.2020

Rząd daje pieniądze na PKS-y, ale samorządy w to nie wchodzą

Samorząd terytorialny Transport

Fundusze przeznaczone w 2019 roku na likwidację białych plam w transporcie lokalnym zostały wykorzystane tylko w kilku procentach i podobnie będzie prawdopodobnie w tym roku. Słabym punktem programu jest brak zdolności i motywacji samorządów do angażowania się w te przedsięwzięcia. Rząd mówi wiec o konieczności zmian, między innymi o większych dopłatach.

12.02.2020

NSA nie zapyta w UE o akty urodzenia dzieci par jednopłciowych

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną ws. odmowy transkrypcji aktu urodzenia dziecka pary jednopłciowej. Nie zdecydował się też na skierowanie pytania prawnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. O to ostatnie wnioskowali pełnomocnicy skarżących oraz przedstawiciele RPO i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

11.02.2020