Firmy muszą już sprawdzać, czy rachunki bankowe ich kontrahentów są zgłoszone fiskusowi i znajdują się na tzw. białej liście. Od stycznia wpłata na niezgłoszone konto nie będzie mogła być kosztem. Od tych skutków uwolni jedynie zawiadomienie o wpłacie na rachunek spoza listy. Resort finansów przygotował już wzór dokumentu.
Krzysztof Koślicki
19.12.2019
CIT PIT VAT
Wysłanie listów o przetwarzaniu danych do wszystkich osób z bazy, z której korzysta firma, mogłoby kosztować nawet 33 mln zł - mówi Andrzej Osiński, prezes zarządu Bisnode Polska. I dodaje, że już w kilku krajach Unii Europejskiej organy ochrony danych za dobrą praktykę uznały brak konieczności wysyłki listu w wersji papierowej do każdej osoby, a uznają komunikację internetową.
Jolanta Ojczyk
19.12.2019
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy RODO
Uprawnienie konsumenta do obniżenia całkowitego kosztu kredytu w przypadku jego spłaty w całości przed terminem określonym w umowie obejmuje także prowizję za udzielenie kredytu. Tak uznał Sąd Najwyższy i potwierdził tym samym wcześniejsze rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Jolanta Ojczyk
19.12.2019
Prawo cywilne
Minister Klimatu wydał na wniosek Adama Abramowicza, rzecznika przedsiębiorców, objaśnienia prawne dotyczące obowiązku rejestracji w Bazie Danych o Odpadach. Zgodnie z nimi firmy prowadzące drobną działalność usługową np. księgową, doradczą, prawną lub inną biurową, krawiecką nie muszą się rejestrować. Kosmetyczki też, o ile nie wytwarzają odpadów medycznych, np. strzykawek czy skalpeli.
Jolanta Ojczyk
18.12.2019
Środowisko Małe i średnie firmy
UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Stowarzyszeniu Komunikacji Marketingowej SAR, które zrzesza ponad 130 podmiotów zajmujących się szeroko pojętymi usługami marketingowymi. Zarzuca mu ograniczenie konkurencji przez m.in. namawianie agencji do rezygnacji z udziału w określonych konkursach na udzielenie zlecenia.
Jolanta Ojczyk
18.12.2019
Ochrona konkurencji
Ministerstwo Klimatu przygotowało nową listę rodzajów i ilości odpadów, dla których ich wytwórcy nie będą zobowiązani do prowadzenia ich ewidencji. Sporo pozytywnych zmian czeka branżę budowlaną. Po pierwsze resort zwiększa ilość odpadów, które nie podlegają ewidencji, po drugie dodaje kilka pozycji.
Jolanta Ojczyk
18.12.2019
Środowisko Budownictwo
Niewypłacenie w ustawowym terminie odszkodowań z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych - to przyczyna nałożenia przez Komisję Nadzoru Finansowego kary w wysokości 200 tys. złotych na Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „Warta".
Krzysztof Sobczak
18.12.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Związek Banków Polskich – jako podmiot monitorujący kodeks dobrych praktyk – może zyskać dostęp do tajemnicy bankowej. Zdaniem Jana Nowaka, prezesa Urzędu Ochrony Danych osobowych, bez tego uprawnienia jego działania nadzorujące przestrzeganie kodeksu byłyby iluzoryczne. Eksperci wskazują jednak, że prawo powinno regulować warunki ujawnienia tajemnicy.
Jolanta Ojczyk
18.12.2019
RODO

Skarbówka podpowiada, jak uniknąć split paymentu

VAT Spółki Małe i średnie firmy
Skarbówka jednoznacznie potwierdza – nie trzeba stosować tzw. split paymentu przy usługach naprawy samochodów. Fakt, że zakup części nakłada obowiązek dzielenia płatności, nie ma znaczenia. Decydująca jest kompleksowość usługi. Zdaniem doradców, fiskus potwierdził właśnie furtkę w przepisach.
Krzysztof Koślicki
18.12.2019
VAT Spółki Małe i średnie firmy

Fundusz termomodernizacji wesprze ochronę powietrza

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo
Z Funduszu Termomodernizacji i Remontów będzie można dofinansować działania związane z poprawą bezpieczeństwa użytkowania budynków z tzw. wielkiej płyty. Wsparcie w formie premii remontowej będzie udzielane gminom na przedsięwzięcia remontowe połączone z termomodernizacją. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.12.2019
Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo
Rada Ministrów przyjęła we wtorek 17 grudnia br. projekt ustawy zmieniający prawo geodezyjne i kartograficzne, który ma sprawić, że informacje w ewidencji gruntów mają być aktualizowane z urzędu, a dane w Geoportalu łatwiej dostępne.
Jolanta Ojczyk
17.12.2019
Budownictwo
Rząd już drugi raz w ciągu dwóch miesięcy przyjmuje nowelizację prawa budowlanego. Wszystko wskazuje jednak, że projekt, którym rada miniztrów zajmowała się we wtorek jest tożsamy z tym przyjętym w listopadzie 2019 roku.
Jolanta Ojczyk
17.12.2019
Budownictwo
Ministerstwo Finansów udostępniło generator mikrorachunków podatkowych. Sprawa jest ważna, bo od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT podatnicy będą płacić do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego, właśnie mikrorachunku podatkowego.
Grażyna J. Leśniak
17.12.2019
Ordynacja
Monitoringiem musi być objęte każde miejsce składowania odpadów. Kamery muszą rejestrować co się dzieje w zasięgu 5 metrów od miejsca składowania odpadów. Tak wynika z wchodzących dziś w życie przepisów. Zmiany miały obowiązywać od 19 lutego br., ale pierwsza jego wersja miała wady i konieczna była z miana w ustawie.
Jolanta Ojczyk
17.12.2019
Środowisko

Resort klimatu połowicznie odciąża elektroniczny rejestr odpadów

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ministerstwo Klimatu częściowo uległo naciskom rzecznika małych i średnich przedsiębiorców i łagodzi przepisy dotyczące obowiązku ewidencji odpadów. Zdaniem Adama Abramowicza jednak to nie wystarczy, by zapobiec chaosowi w nowym roku. Resort nadal bowiem nie chce pójść na rękę branży odpadowej, która od 1 stycznia będzie musiała korzystać z elektronicznej bazy o odpadach.
Jolanta Ojczyk
17.12.2019
Środowisko Odpady Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Z dniem ogłoszenia upadłości współmałżonka nieprowadzącego działalności gospodarczej, pozostającego we wspólności majątkowej, między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, a cały majątek wspólny wchodzi do masy upadłości - stwierdził w uchwale siedmiu sędziów Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. To ważna uchwała w związku ze zmianami w prawie upadłościowym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.12.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
W zamian za tzw. współdziałanie można będzie uniknąć odsetek i kar z kodeksu karnego skarbowego. Współpracująca firma będzie też rzadziej kontrolowana, a urzędnicy będą bardziej przyjaźni. Takie nowe otwarcie w relacjach między podatnikami a fiskusem będzie możliwe już w lipcu przyszłego roku. Firmom może być jednak trudno uwierzyć w łagodne oblicze skarbówki.
Krzysztof Koślicki
17.12.2019
Ordynacja

Prawnik musi być fachowcem i liderem

Prawnicy Prawo gospodarcze
Sama wiedza prawnicza, choćby najwyższej próby, nie wystarczy już do zrobienia kariery w obsłudze biznesu. Coraz bardziej konieczna jest znajomość zasad funkcjonowania gospodarki, zarządzania i komunikacji - twierdzi radca prawny Tobiasz Adam Kowalczyk, dyrektor Działu Prawnego Volkswagen Poznań sp. z o.o., zwycięzca tegorocznej edycji konkursu Lider Prawników Przedsiębiorstw.
Krzysztof Sobczak
17.12.2019
Prawnicy Prawo gospodarcze
Ubezpieczyciel ma zwrócić zarówno koszty związane z wyceną naprawy auta dokonaną przez niezależnego rzeczoznawcę jak i rekonstrukcji zdarzenia. Tak wynika z właśnie opublikowanego uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego. Ubezpieczyciele nie zmienią swoich praktyk, ale gdy sprawa trafi do sądu, poszkodowani łatwiej odzyskają pieniądze.
Jolanta Ojczyk
16.12.2019
Prawo cywilne
Krzysztof Brysiewicz, Maciej Wasilewski, Michał Jeleń oraz Radosław Graboś doradzali Core Services przy transakcji sprzedaży. Zadaniem doradców było wynegocjowanie korzystnych warunków dla sprzedających udziały, ale też ułożenie ładu korporacyjnego pozwalającego na zabezpieczenie interesów obu stron.
Jolanta Ojczyk
15.12.2019
Rynek Spółki

Blogerzy - nieograniczone możliwości i bariery prawne

Nowe technologie Małe i średnie firmy
Osoby, które kilka lat temu założyły specjalistyczne blogi, przekształciły je w dobrze prosperujące biznesy oparte na sprzedaży autorskich  produktów. Dziś ci blogerzy są milionerami. Mówią o swoich autorskich metodach na innowacyjny biznes, wskazują też bariery, w tym przepisy, które nie ułatwiają im ekspansji.
Katarzyna Nowosielska
14.12.2019
Nowe technologie Małe i średnie firmy
W sprawie sądowej państwa Dziubaków dotyczącej kredytu frankowego sąd powinien unieważnić umowę - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO, kredytobiorcy powinni zwrócić otrzymaną kwotę kapitału, a bank im wszelkie wpłacone raty, opłaty i składki. Dalsze żądania banku są bezpodstawne - dodaje Rzecznik.
Jolanta Ojczyk
13.12.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Wydatki związane z organizacją imprez, których głównym celem jest promowanie zdrowego stylu życia wśród pracowników, będą stanowiły dla spółki koszty uzyskania przychodów, ale tylko w części przypadającej na pracowników firmy, ich rodzin, emerytów oraz zleceniobiorców. Wynika to z niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
13.12.2019
CIT PIT BHP
Przywódcy unijni osiągnęli na szczycie w Brukseli w czwartek wieczorem porozumienie w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r., ale Polska nie była w stanie zadeklarować woli wdrożenia tego celu. Sprawa ma być ponownie omawiana na szczycie szefów państw i rządów UE zaplanowanym na czerwiec 2020 r.
Krzysztof Sobczak
13.12.2019
Środowisko Prawo gospodarcze
Ministerstwo Klimatu nie planuje ustawowych zmian w regułach ewidencjonowania wytwarzanych odpadów w internetowej bazie. Nie poprze poselskiego projektu w tej sprawie. Zapowiada tylko publikację objaśnień prawnych dotyczących tego, kto ma się zarejestrować w bazie. Tysiące firm na przygotowanie się do nowego obowiązku ma praktycznie już tylko tydzień.
Jolanta Ojczyk
13.12.2019
Środowisko
Syndyk upadłej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej nie może żądać od jej członków i jednocześnie klientów, by ponosili koszty strat powstałych w kasie w podwójnej wysokości, bez wcześniejszej uchwały walnego zgromadzenia - orzekł w czwartek 12 grudnia br. Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.12.2019
Prawo cywilne Domowe finanse Finanse
Urząd Ochrony Danych Osobowych wydał stanowisko po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie decyzji dotyczącej spółki Bisnode. Przede wszystkim zwraca w nim uwagę, że co do zasady sąd przyznał mu rację, a uchylenie kary związane jest jedynie ze zmianą liczby podmiotów danych dotkniętych naruszeniem. Wszystko wskazuje, że prezes UODO nie odwoła się.
Jolanta Ojczyk
12.12.2019
RODO

Analiza ZUS: Nawet 45 lat stażu nie blokuje wczesnych emerytur

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Małe i średnie firmy
Decydując się na wprowadzenie emerytury stażowej należy uwzględnić możliwy znaczny jej koszt dla FUS, który zależeć będzie od konstrukcji prawa do świadczenia i wymaganego rodzaju stażu. Przykład niemiecki pokazuje, że nawet długi, 45-letni staż pracy nie przeszkadza w masowym korzystaniu z wcześniejszej emerytury.
Grażyna J. Leśniak
12.12.2019
Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Małe i średnie firmy
Postępowania karne skarbowe są wszczynane przed zakończeniem właściwego postępowania niemalże wyłącznie wtedy, kiedy zobowiązanie podatkowe „zagrożone jest przedawnieniem” - wynika z raportu Kancelarii GWW i Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Zdaniem ekspertów, skarbówka przepisy prawa traktuje instrumentalnie.
Krzysztof Koślicki
12.12.2019
Ordynacja
Firmy transportowe będą miały 18 miesięcy na przygotowanie się do wdrożenia nowych przepisów dyrektywy o pracownikach delegowanych. Kierowcy będą wyłączeni z 12 miesięcznego limitu okresu delegowania. To główne ustalenia nocnych negocjacji pomiędzy przedstawicielami Rady UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w sprawie tzw. pakietu mobilności.
Jolanta Ojczyk
12.12.2019
Prawo europejskie