Ustawa pomocowa przewiduje możliwość wydawania paragonów w formie elektronicznej. Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia w tym zakresie. Po zmianie przepisów sprzedawca nie będzie musiał dawać klientowi papierowego paragonu. Nowe zasady dotkną jednak tylko posiadaczy kas online.
Krzysztof Koślicki
01.04.2020
VAT

Fikcja doręczeń jeszcze większym problemem w czasie epidemii

Prawo cywilne Prawnicy Administracja publiczna
Stan epidemii to także utrudniony dostęp do poczty, długie kolejki, ograniczenie godzin otwarcia. Zdarza się, że cała poczta jest na kwarantannie, a musimy nadać pilny list lub odebrać avizo z urzędu lub sądu. Powstaje też problem jak udowodnić, że poczta była zamknięta? A przecież nadal obowiązuje tzw. fikcja doręczeń po podwójnym avizo.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.04.2020
Prawo cywilne Prawnicy Administracja publiczna
Członkowie zarządów i rad nadzorczych spółdzielni będą mogli głosować zdalnie albo mailowo, a także zarządzać zwołanie posiedzenia. W podobny sposób właściciele lokali będą mogli przyjmować uchwały zarządu. Takie zmiany do prawa spółdzielczego oraz ustawy o własności lokali wprowadza tzw. tarcza antykryzysowa. Eksperci je krytykują.
Jolanta Ojczyk
01.04.2020
Budownictwo Koronawirus a prawo
Każdy, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudnia maksymalnie 9 osób, może liczyć na zwolnienie z opłacania składek ZUS przez trzy miesiące, o ile nie zarabia więcej niż ok. 15 tys. złotych. Uchwalony w sobotę rano przez Sejm pakiet antykryzysowy nie wymaga od nich wykazania spadku obrotów. Firmy będą mogły też korzystać z dopłat w ramach tzw. postojowego.
Jolanta Ojczyk Grażyna J. Leśniak
01.04.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy alarmują, że w ciągu miesiąca od utracenia płynności finansowej zmuszeni będą do złożenia wniosku o upadłość. Dla wielu firm będzie to już w kwietniu. Tarcza antykryzysowa nie zawiesza biegu tego terminu i nie przyspieszy takich postępowań, bo nie uznano ich za pilne. Dlatego potrzebne są kolejne zmiany legislacyjne - pisze dr Paweł Bartosiewicz,
Paweł Bartosiewicz
01.04.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

Specustawa zawiesza terminy administracyjne, a cywilnych - nie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Podczas nadzwyczajnej sytuacji związanej z epidemią - będą przedawniać się roszczenia majątkowe, odszkodowawcze, dotyczące pożyczek czy zaległego czynszu. Firmy mogą mieć problemy z terminami wynikającymi z umów. Przepis o zawieszeniu ich biegu nie dotyczy obrotu cywilnoprawnego. Ratunkiem mogą być przepisy o "sile wyższej", ale spowodują lawinę spraw w sądach.
Patrycja Rojek-Socha Jolanta Ojczyk
01.04.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Tarcza antykryzysowa jest już opublikowana i obowiązuje

Spółki Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
We wtorek Sejm zakończył pracę nad tzw. tarczą antykryzysową, mającą ułatwić walkę z epidemią i ratowanie gospodarki. Poparł 32 poprawki Senatu, ale odrzucił dwie najważniejsze - dotyczące kodeksu wyborczego i Rady Dialogu Społecznego. Prezydent tego samego dnia podpisał ustawy, z których składa się "tarcza" i zostały one opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rząd już jednak pracuje nad Tarczą 2.
Jolanta Ojczyk
31.03.2020
Spółki Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Zdalne zgromadzenia wspólników w pakiecie pomocowym dla firm

Prawo cywilne Spółki Koronawirus a prawo
Pakiet antykryzysowy dopuszcza zdalne odbywanie zgromadzeń wspólników, a także podejmowanie uchwał przez zarządy blisko 500 tysięcy spółek, w tym banków, ubezpieczycieli, itp. Co ważne zostanie też przesunięty termin na sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego. Mimo to zgromadzenia trzeba zwołać w terminie, ale można przerwać. Eksperci chwalą zmiany, choć wskazują też potencjalne zagrożenia i dodatkowe możliwości.
Jolanta Ojczyk
31.03.2020
Prawo cywilne Spółki Koronawirus a prawo
Sklepy odzieżowe, obuwnicze, z biżuterią, księgarnie czy lodziarnie nie będą musiały płacić czynszu za najem powierzchni w galeriach handlowych, gdy nie pracują z powodu zakazania im prowadzenia działalności w czasie epidemii. Taką możliwość wprowadza od 1 kwietnia pakiet antykryzysowy.
Jolanta Ojczyk
31.03.2020
Prawo cywilne Koronawirus a prawo
Salony fryzjerskie, kosmetyczne, zakłady rehabilitacji, hotele będą zamknięte, a markety budowlane w weekendy. W sklepach nie będzie mogło przebywać więcej niż trzech klientów na jedną kasę. To nowe obostrzenia rządu, które mają zacząć obowiązywać od kwietnia. Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.
Jolanta Ojczyk
31.03.2020
BHP Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Epidemia może przyspieszyć informatyzację sądów

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Koronawirus a prawo
Wynikający z ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa brak możliwości „normalnego” funkcjonowania sądów w oparciu „tradycyjne” papierowe pisma, tradycyjną pocztę oraz bezpośredniość w znaczeniu fizycznej obecności na rozprawie, może przynieść pozytywny skutek w postaci przyspieszenia procesu informatyzacji sądów - piszą profesorowie Jacek Gołaczyński i Dariusz Szostek.
Jacek Gołaczyński Dariusz Szostek
31.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Koronawirus a prawo
Senat wprowadził w nocy z poniedziałku na wtorek 104 poprawki do pakietu ustaw mających wspierać walkę z epidemią koronawirusa. Usunął przyjętą w Sejmie zmianę Kodeksu wyborczego, umożliwiającą głosowanie korespondencyjne, ale wprowadził m.in. zmianę zawieszającą pobór podatków od przedsiębiorców na czas trwania epidemii. Usunął też zmiany dotyczące Rady Dialogu Społecznego.
Krzysztof Sobczak
31.03.2020
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

W specustawie brakuje koła ratunkowego dla wykonawców

Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
Nowelizacja specustawy mającej przeciwdziałać epidemii koronawirusa nie pozwala na szybkie przedłużenie umów o zamówienia publiczne. Pozwala uniknąć kar, ale na warunkach ustalonych przez zamawiającego. Nie tego oczekiwali wykonawcy. Do tego niektóre instytucje będą mogły realizować zamówienia bez przetargów.
Jolanta Ojczyk
31.03.2020
Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
Rząd chciał zawiesić postępowania podatkowe i kontrole na czas epidemii koronawirusa. Pojawiło się jednak ryzyko, że nowe przepisy wstrzymają również postępowania dotyczące zwrotu VAT. Po naszej publikacji niefortunne zapisy zostały z projektu wykreślone. Przyjęta przez parlament ustawa zawiera całkowicie inne rozwiązania – a w uzasadnieniu zostały poprzednie, niekorzystne zapisy.
Krzysztof Koślicki
31.03.2020
VAT Koronawirus a prawo
Do końca czerwca nie będzie można wypowiedzieć umowy najmu. Te, które mają być rozwiązane po 31 marca będą z automatu przedłużane do końca czerwca na dotychczasowych warunkach. Wystarczy, że najemca złoży wynajmującemu oświadczenie. Wola wynajmującego nie będzie w takiej sytuacji miała znaczenia.
Jolanta Ojczyk
31.03.2020
Prawo cywilne Budownictwo Koronawirus a prawo
Obowiązek niezwłocznego informowania o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na wykonanie umowy o zamówienie publiczne, wyłączenie odpowiedzialności karnej, odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. To przykładowe rozwiązania tarczy antykryzysowej dotyczące zamówień publicznych. Wszystkie omawia Piotr Źlik,
Piotr Źlik
31.03.2020
Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo

Debata w Senacie o pomocy dla firm. Rząd też zgłasza poprawki

Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Senat dyskutuje nad uchwalonymi w sobotę 28 marca br. przez Sejm ustawami: o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw; nowelizacją ustawy o systemie instytucji rozwoju, która rozszerza kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.03.2020
Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo

Wakacje od najmów w galeriach handlowych wywołają spory

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Wprowadzenie zakazu handlu przez określone kategorie sklepów i punktów usługowych między najemcami i wynajmującymi w centrach handlowych prowadzi do eskalacji konfliktów o to, kto poniesie koszty powstałej sytuacji. A przegłosowana przez Sejm rządowa tarcza antykryzysowa zakłada odgórną ingerencję w stosunki najmu - pisze Maciej Woźniak,
Maciej Woźniak
30.03.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Ministerstwo Finansów nie mogło się zdecydować, czy przedłużyć termin złożenia CIT-8 i sprawozdań finansowych. Z opublikowanego rozporządzenia wynika w końcu, że podatnicy, którzy osiągają dochody zwolnione z CIT i organizacje pożytku publicznego CIT-8 mogą złożyć do końca lipca. Wszyscy pozostali CIT muszą natomiast rozliczyć do końca maja. MF planuje też wydłużenie czasu na przygotowanie sprawozdań finansowych.
Krzysztof Koślicki
30.03.2020
CIT Spółki Małe i średnie firmy
Jednym z rozwiązań z tzw. tarczy antykryzysowej jest odejście od zasady, że firmy muszą zmieniać audytorów co pięć lat. Wprowadzony kilka lat temu przepis miał m.in. dać możliwość otwarcia rynku dla mniejszych firm audytorskich. Eksperci są zaskoczeni. Nie widzą związku z epidemią. Nie wynika on też z uzasadnienia. Zamiast tego powinno się zlikwidować inny ustawowy zakaz.
Krzysztof Koślicki
30.03.2020
Rachunkowość Koronawirus a prawo
Wprawdzie termin na dokonanie zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych przez spółki informacji o osobach będących właścicielami podmiotów prawnych lub osób sprawujących nad nimi kontrolę został przedłużony, ale nie należy z tym zwlekać, bo to nie zawsze jest proste - pisze radca prawny Robert Gniezdzia, partner w kancelarii Chmielniak Adwokaci.
Robert Gniezdzia
30.03.2020
Prawo gospodarcze RODO

TSUE: Bank ma jasno podać czas na odstąpienie od umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Umowy kredytu zawierane z konsumentami muszą wskazywać w sposób jasny i zwięzły sposób obliczania terminu na odstąpienie od umowy - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I podkreślił, że nie wystarczy, aby w odniesieniu określenia początku biegu terminu na odstąpienie, umowa odsyłała do przepisu krajowego, który sam odsyła do innych przepisów krajowych.
Krzysztof Sobczak
28.03.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Posłowie za zmianami w gospodarce odpadami

Samorząd terytorialny Środowisko
Lista spalarni do 31 grudnia, unieszkodliwianie odpadów medycznych i innych instalacjach do tego nieuprawnionych, zmiany w zakresie odpadów komunalnych i uprawnienia wojewody do ingerencji w zasady selektywnej zbiórki - to niektóre rozwiązania uchwalone przez Sejm dotyczące gospodarki śmieciowej.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.03.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Jedne kancelarie prawne kwitną, prawnicy otrzymują więcej zleceń niż zazwyczaj, zwłaszcza eksperci od restrukturyzacji, prawa upadłościowego i prawa pracy. Inne - już odczuwają zastój, bo od połowy marca żadne rozprawy sądowe się nie odbyły. Jeśli ich klienci upadną, to stworzą się wielkie zatory płatnicze i mogą pociągnąć mniejsze kancelarie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.03.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
W nocy z soboty na niedzielę, z 28 na 29 marca 2020 roku, przestawimy zegarki o godzinę do przodu, przechodząc tym samym z czasu zimowego na letni. Dla osób, które tej nocy będą pracowały oznacza to krótszy czas pracy i niższy - o tę godzinę - dodatek za pracę w godzinach nocnych.
Grażyna J. Leśniak
28.03.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy

Pakiet antykryzysowy uchwalony z poprawkami - wprowadza też korespondencyjne głosowanie

Prawo karne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Sejm uchwalił w sobotę rano tzw. tarczę antykryzysową. Przewiduje ona m.in. dofinansowania do wynagrodzeń podczas przestoju, zwolnienie z opłacania składek przez samozatrudnionych i mikrofirmy, pożyczki dla małych przedsiębiorców czy zwolnienie z płacenia czynszu galeriom przez sklepy zamknięte z powodu epidemii.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak Katarzyna Nowosielska Patrycja Rojek-Socha
28.03.2020
Prawo karne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Epidemia koronawirusa może być podstawą do zmiany umowy najmu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Nie ulega wątpliwości, że wybuch epidemii koronowirusa COV-19 o skali uzasadniającej wprowadzenie stanu epidemicznego czy epidemii bez terminu należy uznać za zdarzenie o charakterze siły wyższej - pisze adwokat dr Kamil Szmid. Jednak zastrzega, że unieważnienie na tej podstawie np. umowy najmu, albo obniżenie czynszu nie zawsze jest możliwe.
Kamil Szmid
27.03.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

Prawo konkurencji może być łagodniejsze w czasie zarazy

Ochrona konkurencji Koronawirus a prawo
Pandemia nie uodpornia na działania organów antymonopolowych. Daje jednak możliwości indywidualnych konsultacji z UOKiK lub Komisją Europejską co do złagodzenia ograniczeń konkurencji, o ile ma to pomóc przeciwdziałaniu epidemii koronawirusa - pisze Agnieszka Stefanowicz-Barańska z zespołem Prawa Konkurencji w warszawskim biurze Dentons.
Tomasz Kordala Anna Gulińska Agnieszka Stefanowicz-Barańska
27.03.2020
Ochrona konkurencji Koronawirus a prawo

Prof. Mariański: Zwolnienie ze składek na ubezpieczenia z luką prawną

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Krajowa Rada Doradców Podatkowych alarmuje, że limit w wysokości 15 681 zł - 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - będzie dotyczył wyłącznie osób prowadzących działalność zobowiązanych do opłacania składek wyłącznie za siebie. Dodatkowo prof. Adam Mariański, przewodniczący KRDP zwraca uwagę na niedopuszczalne różnicowanie sytuacji przedsiębiorców.
Jolanta Ojczyk
27.03.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Nawet spełnienie przesłanki w postaci zaistnienia ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego nie oznacza powstania po stronie organów podatkowych obowiązku udzielenia ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, a jedynie stwarza możliwość jej udzielenia, zwłaszcza w sytuacji, gdy podatnik ma wydatki wyższe od deklarowanych dochodów. Wynika to z niedawnego wyroku NSA.
Wiesława Moczydłowska
27.03.2020
Ordynacja